سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۲۴۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۲/۲۲ ۱۹:۴۰

ناصری استاد تاریخ دانشگاه:

مورخان ابومسلم خراسانی را مغضوب بزرگ تاریخ اسلام می‌دانندیک استاد تاریخ دانشگاه گفت: بازخوانی ابومسلم از این منظر موردتوجه است که بنیان‌گذاران یک نظام سیاسی نوین، خود قربانی نظام سیاسی بعد از تثبیت و تحکیم می‌شوند و این پدیده در تاریخ تمدن و سیاسی اسلام، مکرر رخ‌داده است.

عبدالله ناصری فعال سیاسی و استاد تاریخ دانشگاه در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در سالروز کشته شدن ابومسلم خراسانی اظهار کرد: ابومسلم خراسانی می‌تواند بنیان‌گذار دوره تاریخی ایران اسلامی قلمداد شود. به تعبیر مرحوم زرین‌کوب بعد از دو قرن سکوت او ارمغانی بود که ظهور دولت عباسی را از خودش برجای گذاشت که در آن دولت، عملاً ایرانی‌ها حضورشان در عرصه دیوان‌سالاری و خلافت اسلامی تقویت می‌شود.

ناصری ادامه داد: اما ازآنجا که خلافت عباسی راه همان خلافت پیشین را رفت، ابومسلم هم به‌عنوان یک رقیب دیده شد. بازخوانی ابومسلم از این منظر مورد توجه است که بنیان‌گذاران یک نظام سیاسی نوین، خود قربانی نظام سیاسی بعد از تثبیت و تحکیم می‌شوند و این پدیده در تاریخ تمدن و سیاسی اسلام، مکرر رخ‌ داده است.

او تأکید کرد: ابومسلم خراسانی از این‌ جهت به قول مورخان و برخی از پژوهندگان، مغضوب بزرگ تاریخ اسلام است. البته بسیاری از مورخانی که سمپاتی نسبت به بنی‌عباس داشتند و یا گرایش‌های ضد ایرانی داشتند تصویر خوبی از ابومسلم نشان ندادند و بعضاً تصویر او را به‌عنوان یک انسان جاه‌طلب مطرح کرده‌اند.

ناصری افزود: اما باید توجه کرد که یک پارامتر هویت ابومسلم قابل بیان است آن‌هم اینکه او به‌عنوان قدرت اول در بنیان‌گذاری دولت عباسیان، پس از محکم شدن پایه‌های قدرت جدید، قربانی شاخص دولت عباسی بود.

این استاد تاریخ تمدن اسلامی تصریح کرد: ضرب‌المثلی در فرهنگ فارسی و عربی و در بسیاری از فرهنگ‌های ملل مختلف وجود دارد مبنی بر اینکه انقلاب‌ها فرزندان خودشان را می‌خورند و این مخصوصاً در فرهنگ و تاریخ عرب خیلی قوی است. ابومسلم شاید از اولین مصادیق بارز این پدیده ادراکی در ذهن جوامع است که به‌عنوان فرزند ارشد و بزرگ انقلاب عباسی، توسط دولت عباسی خورده شد. این پدیده در تاریخ به‌کرات دیده می‌شود.

او ادامه داد:  اگر درست علت‌یابی کنیم ریشه خصومت خلفای عباسی و منصور دوانیقی را با ابومسلم به‌خوبی می‌توانیم درک کنیم که حتماً بعد زیاده‌طلبی ابومسلم در به قدرت رساندن ایرانیان باعث شد، خلفای عباسی از بنیان‌گذار خود قدردانی نکردند  و این چیزی است که در همه دعوت‌ها، جنبش‌ها و انقلاب‌های پیروز شده می‌توان کم‌وبیش دید.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارزمسکن در یک قدمی دلار قرار گرفتاتفاق یا برنامه‌ریزی خاص در شبکه سه/سریال‌های رفقای فروغی روی آنتن!فرار و دستگیری چند تن از سرداران سپاه صحت نداردبیرانوند، ترابی و علیپور هم از پرسپولیس می‌روندکدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟پاسخ مرعشی و تاجرنیا به شبهه کرباسچی درباره موضوع میترا استادالمانیتور : کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا دست یافتنی استجزئیات قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه/ ۳۰ ضربه به مقتول وارد شده بودنماینده ولی فقیه در سپاه: آمریکایی‌ها با نامه و واسطه گفتند به کی قسم بخوریم ما نمی‌خواهیم حمله کنیم
آخرین اخبار

قطب‌الدین صادقی: تلویزیون ترجیح می‌دهد سریال‌های‌ کیلویی بسازدماجرای احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟مذاکره تراکتورسازی با وریا غفوری کلید خوردآخرین وضعیت سریال‌های سرزمین کهن، الف ویژه و فیلم خیابان‌های آرامموارد متعددی از آشفتگی انتخابات ۸۸ را در دادگاه نشان دادم/ عده‌ای فکر می‌کردند قرار است حرف تکراری بزنمبیرانوند، ترابی و علیپور هم از پرسپولیس می‌روندهمتی: عملیات بازار باز بانکی نقش مهمی در کنترل تورم خواهد داشتروسیه: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض قوانین بین المللی استسناریوی حمله به شیخ الوزرا چرا کلید خورد؟هاشمی : مشکلات اگر دلیل کناره گیری باشد همه مقامات باید استعفا دهندروحانی: اساس جنگ بدخواهان با ملت ما جنگ اراده هاستدنیزلی: هدفم برآوردن انتظارات هواداران استدلار ۴۲۰۰ تومانی را در بازار می‌فروشندعضو فراکسیون امید: صداوسیما لیستی دارد که طبق آن از نمایندگان در برنامه‌ها دعوت می‌کندتنها کسی که می‌تواند از لیست کمیسیون ویژه اطلاع داشته باشد، آیت‌الله خامنه‌ای استروسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شدآمریکا: در حال حاضر اظهارنظری در مورد درگذشت مرسی نداریماستعفای سعادتمند از هیات مدیره استقلالواکنش "حناچی" به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری تهرانمسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir