سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۲۴۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۲/۲۲ ۱۹:۴۰

ناصری استاد تاریخ دانشگاه:

مورخان ابومسلم خراسانی را مغضوب بزرگ تاریخ اسلام می‌دانندیک استاد تاریخ دانشگاه گفت: بازخوانی ابومسلم از این منظر موردتوجه است که بنیان‌گذاران یک نظام سیاسی نوین، خود قربانی نظام سیاسی بعد از تثبیت و تحکیم می‌شوند و این پدیده در تاریخ تمدن و سیاسی اسلام، مکرر رخ‌داده است.

عبدالله ناصری فعال سیاسی و استاد تاریخ دانشگاه در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در سالروز کشته شدن ابومسلم خراسانی اظهار کرد: ابومسلم خراسانی می‌تواند بنیان‌گذار دوره تاریخی ایران اسلامی قلمداد شود. به تعبیر مرحوم زرین‌کوب بعد از دو قرن سکوت او ارمغانی بود که ظهور دولت عباسی را از خودش برجای گذاشت که در آن دولت، عملاً ایرانی‌ها حضورشان در عرصه دیوان‌سالاری و خلافت اسلامی تقویت می‌شود.

ناصری ادامه داد: اما ازآنجا که خلافت عباسی راه همان خلافت پیشین را رفت، ابومسلم هم به‌عنوان یک رقیب دیده شد. بازخوانی ابومسلم از این منظر مورد توجه است که بنیان‌گذاران یک نظام سیاسی نوین، خود قربانی نظام سیاسی بعد از تثبیت و تحکیم می‌شوند و این پدیده در تاریخ تمدن و سیاسی اسلام، مکرر رخ‌ داده است.

او تأکید کرد: ابومسلم خراسانی از این‌ جهت به قول مورخان و برخی از پژوهندگان، مغضوب بزرگ تاریخ اسلام است. البته بسیاری از مورخانی که سمپاتی نسبت به بنی‌عباس داشتند و یا گرایش‌های ضد ایرانی داشتند تصویر خوبی از ابومسلم نشان ندادند و بعضاً تصویر او را به‌عنوان یک انسان جاه‌طلب مطرح کرده‌اند.

ناصری افزود: اما باید توجه کرد که یک پارامتر هویت ابومسلم قابل بیان است آن‌هم اینکه او به‌عنوان قدرت اول در بنیان‌گذاری دولت عباسیان، پس از محکم شدن پایه‌های قدرت جدید، قربانی شاخص دولت عباسی بود.

این استاد تاریخ تمدن اسلامی تصریح کرد: ضرب‌المثلی در فرهنگ فارسی و عربی و در بسیاری از فرهنگ‌های ملل مختلف وجود دارد مبنی بر اینکه انقلاب‌ها فرزندان خودشان را می‌خورند و این مخصوصاً در فرهنگ و تاریخ عرب خیلی قوی است. ابومسلم شاید از اولین مصادیق بارز این پدیده ادراکی در ذهن جوامع است که به‌عنوان فرزند ارشد و بزرگ انقلاب عباسی، توسط دولت عباسی خورده شد. این پدیده در تاریخ به‌کرات دیده می‌شود.

او ادامه داد:  اگر درست علت‌یابی کنیم ریشه خصومت خلفای عباسی و منصور دوانیقی را با ابومسلم به‌خوبی می‌توانیم درک کنیم که حتماً بعد زیاده‌طلبی ابومسلم در به قدرت رساندن ایرانیان باعث شد، خلفای عباسی از بنیان‌گذار خود قدردانی نکردند  و این چیزی است که در همه دعوت‌ها، جنبش‌ها و انقلاب‌های پیروز شده می‌توان کم‌وبیش دید.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندتوضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهجزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامفهمِ یک اتفاق/ عباس عبدیترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیست
آخرین اخبار

شبکه‌های اجتماعی مجازی چگونه صدای دختر آبی را به ورزشگاه‌ها رساندند؟/محمد رهبرینقوی‌حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوندعلی مطهری به صداوسیما: هنوز منتظرم به قانون تن دهیدشمخانی: سلاح‌های ارتش یمن توسط خودشان ساخته می‌شودروحانی:آمریکا اگر دنبال مذاکره است،فشارها علیه ایران را متوقف کندواکنش وزیر دفاع به اتهام دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکواحتمال لغو سفر رئیس‌جمهور و ظریف به نیویورک/ کارشکنی آمریکا در صدور ویزا برای هیئت ایرانیغرویان: رئیس‌جمهور باید یکی از خطبای نماز جمعه باشد/ نماز جمعه نباید در دست سخنرانان جناح خاصی باشدواکنش وزیر ارشاد به جدیدترین حواشی «رستاخیز»پیگیری جدی تخلفات احتمالی در زمینه پذیرش دانشجو/تائید تخلف در جذب دانشجویان انتقالی از خارججامعه در اضطراب/زیباکلامپدرِ عماد صفی‌یاری: عماد، عاشق استقلال بودکارگران هپکوی اراک چه می‌خواهند؟نماینده اراک: برخورد قهرآمیز با کارگران هپکو باعث تأسف استایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در بین ۱۴۰ کشور جهانورود مغزهای کوچک زنگ زده ممنوع!فدراسیون جودوی ایران تعلیق شدهمتی: ایران و روسیه دلار و سوئیفت را دور می‌زنندمعاون رئیس جمهوری: دولت به زودی اعتبار قانون افزایش مدت مرخصی زایمان را تصویب می کندظریف: ایالات متحده به تعهدات خود در میز مذاکره برگردد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir