سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۶۴۴۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۶/۰۳ ۱۱:۱۰

حسین مرعشی: اصلاح‌طلبان عبد و بنده دولت نیستند/ قسم نخوردیم که دولت هر رفتاری کرد، حمایت کنیمسخنگوی حزب کارگزاران گفت: ما برخی از تصمیمات دولت را نمی‌پسندیم. اگر حق را به مردم بدهیم دولت را نقد می‌کنیم. قسم نخوردیم که دولت هر رفتاری کرد، حمایت کنیم. ما هیچگاه از حمایت بی‌قید و شرط از آقای روحانی صحبت نکردیم. به این معنا اصلاح‌طلبان عبد و بنده دولت نیستند.

 روزنامه کیهان اخیرا طی گزارشی مدعی شده که اصلاح‌طلبان نگاه ساندیسی به روحانی دارند. به این معنا که جریان اصلاحات با وجود حمایت از حسن روحانی حاضر به شریک شدن در هزینه‌ اشتباهات دولت نیست و حتی از آن به عنوان نگاه شترمرغی اصلاح‌طلبان یاد می‌کند. کیهان این جریان سیاسی را به عدم مسوولیت‌پذیری متهم کرد.

 

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران معتقد است که «کیهان خوب است به مخالفت‌های خود با دولت پاسخ دهد که چرا با تمام توان و قدرت به جنگ دولت منتخب مردم می‌آید.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین در پاسخ به کیهان بیان می‌کند که «اگر مقصود کیهان این است که چون اصلاح‌طلبان از آقای روحانی حمایت کردند نباید نقدی نسبت به دولت داشته باشند، خواسته منطقی‌ای نداشته است. سیاست اصلاح‌طلبان از ابتدا در مورد دولت روشن بود.»

 

در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید:
 
کیهان اخیرا در گزارشی مفصل از عدم احساس مسوولیت اصلاح‌طلبان نسبت به حمایت از روحانی سخن گفته است. ارزیابی شما از این موضوع چیست و مناسبات امروز اصلاح‌طلبان با دولت چیست و آیا نقد اصلاح‌طلبان به دولت دلیلی بر عدم مسوولیت‌پذیری اصلاح‌طلبان است؟

اصلاح‌طلبان در دو دوره ریاست‌جمهوری از آقای روحانی حمایت کردند اما این مساله در قالب ائتلاف رسمی و محاسبه‌گرانه نبوده است؛ بلکه حمایتی به صورت یک طرفه و بنا بر مصالح عمومی کشور و دفاع از کیان نظام بود. اصلاح‌طلبان هیچگاه ما‌به‌ازایی هم از دولت مطالبه نکردند. آقای روحانی نیز با هیچ خواسته مشخصی از سوی اصلاح‌طلبان مواجه نبوده است. اگر مقصود کیهان این است که چون اصلاح‌طلبان از آقای روحانی حمایت کردند نباید نقدی نسبت به دولت داشته باشند، خواسته منطقی‌ای نداشته است.

سیاست اصلاح‌طلبان از ابتدا در مورد دولت روشن بود. «حمایت نقادانه» همواره مدنظر اصلاح‌طلبان بوده است. ما نقد را به نفع دولت می‌دانیم و به عملکرد دولت نقد داریم. این نه به معنای جدایی و نه به معنای مطالبه‌گری است. یعنی ما به ازایی ندارد.

یک جریان سیاسی از مردم و کشور دفاع می‌کند و خیلی طبیعی است که اگر تشخیص دهیم افرادی می‌توانند در خدمت مردم باشند، از آن فرد حمایت کنیم. در دو دوره گذشته نیز سیاست‌های کلی دولت را می‌پسندیدیم و از او حمایت کردیم. الان در اجرا ضعف‌هایی از دولت می‌بینیم که مورد انتقاد قرار می‌دهیم. ما مردم را با هیچ کس و هیچ چیز عوض نمی‌کنیم. چرا که مردم را پشتوانه نظام و سیاست‌ورزی می‌دانیم. به این معنا که بین منتخبان مردم و مردم همیشه دومی را انتخاب می‌کنیم. چه منتخبان از جناح خودمان و همفکران‌مان باشند و چه رییس‌جمهوری از جناح ما نباشد. کیهان توان این را ندارد که بین روابط اصلاح‌طلبان و دولت اختلال ایجاد کند. کیهان خوب است به مخالفت‌های خود با دولت پاسخ دهد که چرا با تمام توان و قدرت به جنگ دولت منتخب مردم می‌آید. خوب است در مورد اشتباهات گذشته‌اش به مردم توضیح دهد.

 

آیا اصلاح‌طلبان می‌خواهند از مقابل نقد مردم به دولت جا خالی دهند و مسوولیت اشتباهات دولت را به عنوان جریانی که دو دوره از روحانی حمایت کرد، نپذیرند؟

بالاخره ما برخی از تصمیمات دولت را نمی‌پسندیم. اگر حق را به مردم بدهیم دولت را نقد می‌کنیم. قسم نخوردیم که دولت هر رفتاری کرد، حمایت کنیم. ما هیچگاه از حمایت بی‌قید و شرط از آقای روحانی صحبت نکردیم. به این معنا اصلاح‌طلبان عبد و بنده دولت نیستند. ما از دولتی حمایت کردیم که در خدمت مردم باشد، هر کجا که دولت اشتباه کند، با صدای بلند از دولت انتقاد می‌کنیم تا خود را اصلاح کند.

 

آیا اصلاح‌طلبان نوعی تجارت با روحانی داشتند و اکنون به دلیل اینکه خواسته‌های‌شان برآورده نشده ناراضی هستند؟ نظرتان در مورد این نوع نگاه کیهان چیست؟

سهم اصلاح‌طلبان در دولت خیلی ناچیز است. اگر می‌خواستیم با دولت معامله کنیم، این رفتارها را تحمل نمی‌کردیم. اصلاح‌طلبان هیچ توصیه‌ای در این مورد به دولت نکرده‌اند؛ فقط گفتیم که دولت باید به آنچه به مردم وعده کرده پاسخ دهد.

 

هویت اصلاح‌طلبانه در جریان حمایت از روحانی خدشه‌دار شد؟ آیا این حمایت باعث محافظه‌کارانه شدن رفتار اصلاح‌طلبان شد؟

حمایت از آقای روحانی با هویت اصلاح‌طلبانه ما مغایر نبود. برنامه آقای روحانی با افق اصلاح‌طلبان هماهنگ بود. البته برای اجرا و عمل به برنامه‌ها کابینه و مدیران قوی‌ای به کار گرفته نشد. ما از آقای روحانی انتظار دولت نیرومندتری داشتیم. اینکه بتواند ظرفیت‌های کشور را بیشتر فعال کند. در سطح مدیریت کلان کشور هم می‌شد، بهتر از این عمل کرد. از این جهت اصلاح‌طلبان به دولت انتقاداتی دارند.

 

آیا تحت شرایطی ممکن است اصلاح‌طلبان از حمایت دولت اعلام برائت کنند؟

ما چون دولت را در مسیر خدمت به مردم می‌بینیم، این کار را نمی‌کنیم.

 

اگر از مسیر خدمت به مردم خارج شوند چطور؟

الان مساله کشور همراهی با دولت یا اعلام برائت از آن نیست. الان رییس‌جمهور باید بتواند کشور را از دریای متلاطم به خوبی عبور دهد و انتظار امروز اصلاح‌طلبان از دولت همین است. دیگر مقابله جناحی مساله اصلی کشور نیست. آقای روحانی در انتخابات جدیدی شرکت نخواهد کرد و راه ما تقویت دولت همراه با انتقاد برای انجام این وظیفه است.

 

منبع:اعتماد

تبلیغات

پربازدیدترین ها

پرسپولیس - برانکو؛ پایان همکاری تقریباً قطعی استقصاص برای پسری که دختر مورد علاقه‌اش را به خاطر جواب منفی در خواستگاری، کشتدلیل کاهش قیمت خودرو و ارزاتفاق یا برنامه‌ریزی خاص در شبکه سه/سریال‌های رفقای فروغی روی آنتن!فرار و دستگیری چند تن از سرداران سپاه صحت ندارداستقلالی‌ها پدیده لیگ را از دست فولاد قاپیدند/ مهاجم ذوب‌آهن در راه استقلالدلایل علی نصیریان برای بازی در فیلم "شکارچی شنبه" و سریال "برادر جان"/ چرا با تلویزیون مملکتم همکاری نکنم؟دختر ۱۸ ساله با پرت کردن خود از خودرو، از آزار مسافرکش نجات یافتگمانه زنی ها از سفرهای دیپلماتیک آتی به تهرانمرد شیشه ای همسر دوم خود و دخترش را خفه کرد
آخرین اخبار

ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم / با آمریکا مذاکره نخواهیم کردمصطفی دنیزلی سرمربی تراکتور شدپوتین: روابط روسیه با آمریکا روز به روز بدتر و بدتر می‌شودبازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است؟عامل آلودگی هوای این روزهای تهران را بیشتر بشناسیماستراماچونی رسماً سرمربی استقلال شدوقوع آتش سوزی در دو نفتکش غول‌پیکر در دریای عماناتفاق یا برنامه‌ریزی خاص در شبکه سه/سریال‌های رفقای فروغی روی آنتن!ابراهیم عامریان: بعد از «رحمان۱۴۰۰» ارشاد سخت‌گیرتر شده/ «تگزاس۳» ساخته می‌شودمدیر عامل اسبق ایدرو: توسعه صنعت خودرو در گرو ادغام ایران‌خودرو و سایپا استروحانی: تحریم‌ها و فشار آمریکا، از این به بعد تخلیه خواهد شدغریب‌پور: امنیت تئاترشهر را کافی‌شاپ تامین می‌کند، نه نیروی انتظامیابتکار: زنان در دسترسی به سالن‌های ورزشی کمبود دارندجزئیات قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه/ ۳۰ ضربه به مقتول وارد شده بودمیانجیگری به جایی خواهد رسید؟/زیباکلامطارمی - پرسپولیس منتفی شدقاضی مسعودی مقام: بازگرداندن مدیرعامل فراری بانک سرمایه به کشور زمان می‌برداستراماچونی، شنبه در ایران/ مبلغ قرارداد سرمربی استقلال مشخص شدلزوم قانونمندی انتخابات شورایاری‌ها با پیگیری‌های شورای عالی استان‌ها و دولتاعتراض حجت‌الاسلام سرلک به نحوه برخورد دادسرای ارشاد با بدحجابی


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir