سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۷۶۲۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۷/۳۰ ۱۰:۵۹

مسیر ارتباطی دانشگاه با دولت و رئیس جمهور دچار اختلال است/محمد رهبری
به گزارش اصلاحات پرس، محمد رهبری- دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در یادداشتی یرای هفته نامه صدا نوشت:
 

«ما دانشگاه امن می‌خواهیم، نه دانشگاه امنیتی». این عبارت، یکی از کلیدی‌ترین جملات حسن روحانی در رابطه با فضای دانشگاه بود که در ایام انتخابات از جانب ایشان بیان گردید که مجددا توسط ایشان در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران تکرار شد. اما تصویری که در ماه‌های گذشته از دانشگاه در ذهن دانشجویان نقش بسته است، نه یک دانشگاه امن، که یک دانشگاه امنیتی است. بازداشت‌های گسترده دانشجویان و صدور احکام سنگین برای بسیاری از آنان پس از اعتراضات دی ماه مهم‌ترین عاملی بوده که باعث ایجاد چنین تصویری در ذهن دانشجویان شده است.

با توجه به آن که رئیس جمهور بعد از این وقایع برای اولین بار بود که به دانشگاه می‌آمد لازم بود که حضوری متفاوت از هر سال داشته باشد. اگرچه که هر سال در مراسم آغاز سال تحصیلی تشکل‌های دانشجویی تریبون نداشتند، اما امسال، شرایط متفاوت بود. رئیس جمهور حتی در مراسم 16 آذر سال گذشته نیز آن طور که باید به میان دانشجویان نیامده بود و همه این‌ها دانشجویان را نسبت به این حضور حساس‌تر کرده بود. حساسیتی که دانشجویان به طرق مختلف، از جمله به وسیله کمپین‌های متعدد در فضای مجازی، نشان داده بودند.

اما چرا این حساسیت‌ها توسط تیم دولت درنظر گرفته نشده بود؟ چرا ضرورت این حضور متفاوت احساس نشده بود؟ آیا حساسیت‌های دانشجویان به رئیس جمهور توسط اطرافیان ایشان منتقل نمی‌شود؟ وقایع روز یکشنبه 22 مهر ماه نشان می‌دهد که مسیر ارتباطی بین دانشگاه و دولت و شخص رئیس جمهور دچار اختلال است و می‌توان گفت که به نوعی گفتگوی بین دولت و دانشجویان دچار مشکل شده است. نتیجه این وضعیت از بین رفتن مفاهمه میان دولت و دانشجویان است. نه دانشجویان نسبت به حرف‌هایی که از جانب مسئولان دولتی گفته می‌شود پذیرش دارند، نه به نظر می‌رسد که دولت و وزارت علوم حساسیت‌های دانشجویان را به درستی درک می‌کند. نتیجه این شرایط و اختلال در گفتگو و از بین رفتن مفاهمه، رادیکال‌تر شدن فضای دانشجویی نسبت به دولت است.

برای آن که مسیر گفتگو میان دولت و دانشجویان اصلاح شود، لازم است که دولت صدای دانشجویان را به درستی بشنود. یکی از امکاناتی که در این راستا کاملا برای دولت فراهم است، شنیدن صدای دانشجویان از طریق فضای مجازی است. امروزه بسیاری از فعالین دانشجویی در توئیتر فعال هستند و بسیاری از تشکل‌های دانشجویی کانال تلگرامی دارند و از طریق همین مجراهای ارتباطی، مطالبات، انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح می‌کنند.

آنچه تا به امروز اتفاق افتاده است آن است که دولت و وزارت علوم نسبت به هیچ یک از مطالباتی که به صورت جدی توسط گروه‌های مختلف دانشجویی در این فضا بیان داشته، واکنش مناسبی نداشته است و همین امر باعث ایجاد ناامیدی و دلسردی هرچه بیشتر دانشجویان از دولت می‌گردد. به همین جهت رصد مناسب محتوای تولید شده توسط دانشجویان در فضای مجازی توسط جریان‌های فکری داخل دولت و وزارت علوم ضروری است. دانشجویان از طریق بیانیه‌های منتشر شده بر روی کانال‌های تلگرامی و یا طوفان‌های توئیتری، حساسیت‌های خود را نسبت به یک مسأله نشان می‌دهند. عدم واکنش وزارت علوم به این حساسیت‌ها و بی‌توجهی رئیس جمهور نسبت به این آن، مهمترین مسأله‌ای است که باعث اختلال در ارتباط میان دولت و دانشجویان شده است. دانشجویان اگر احساس کنند که به حساسیت‌هایشان توجه می‌شود، آنگاه گوش شنواتری برای شنیدن مشکلات دولت دارند و آنگاه شاید مسیر گفتگو میان دولت و دانشگاه ترمیم گردد. لازم است که دانشجویان در امور خودشان مشارکت داده شوند و قدم اول برای این کار توجه به حساسیت‌ها و مطالباتشان است و فضای مجازی این امکان را فراهم می‌کند

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
آخرین اخبار

20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک نداردمساله گرفتن تضمین از دولت است یا اروپا؟شریعتمداری: بی توجهی به حداقل دستمزد، آثار اجتماعی فوق العاده ای دارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir