سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۸۱۷۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۸/۱۶ ۱۱:۲۰

آخرین وضعیت خرید نفت از ایران توسط هشت کشور معاف از تحریمآمریکا که در شکستی آشکار ناچار شده تاکنون هشت کشور از جمله 2 کشور اروپایی را از تحریم های نفتی ایران معاف کند، بزودی کشورهای دیگری را نیز وارد فهرست معافیت های خود خواهد کرد.

آمریکا که پیشتر اعلام کرده بود از چهارم نوامبر (13 آبان) هیچ کشوری اجازه ندارد حتی یک بشکه نفت از ایران خریداری کند، پس از مواجه شدن با مخالفت های جهانی از موضع خود عقب نشینی و هشت کشور را از تحریم های نفتی معاف کرد.
ترکیه، تایوان، کره جنوبی، ایتالیا، یونان، چین، هند و ژاپن کشورهایی هستند که وزارت خزانه داری آمریکا به طور رسمی آنها را از تحریم نفتی خود معاف کرده است.
تحریم های آمریکا علیه تهران که شامل تحریم واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزی ایران می شود، از روز دوشنبه 14 آبان به اجرا درآمدند.
«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه 2 نوامبر (11 آبان) اعلام کرد پس از اعمال مجدد تحریم های نفتی علیه تهران، به صورت موقت به هشت کشور اجازه خرید نفت خام از ایران داده خواهد شد. طبق قوانین آمریکا این استثنا می تواند به مدت 180 روز اعطا شود.

** آمریکا ناچار به گسترش دامنه معافیت های تحریمی است
اگرچه تاکنون نام هشت کشور برای معاف شدن از تحریم های نفتی ایران اعلام شده، اما به نظر می رسد که این فهرست به تدریج طولانی تر شده و بزودی نام کشورهای دیگری مانند عراق نیز به آن افزوده خواهد شد.
با توجه به مراودات نفتی عراق با ایران و واردات گاز توسط این کشور، قرار است که این کشور نیز از شمول تحریم های نفتی خارج شود.
همچنین با وجود اینکه آمریکا برای هشت کشور معافیت 180 روزه را تعیین کرده، اما کارشناسان معتقد هستند که به دلیل شرایط بازار جهانی نفت و ناتوانی از حذف ایران از بازار، آمریکا دوباره معافیت ها را تمدید خواهد کرد.

** معافیت نفتی 2 کشور اروپایی
در فهرست هشت کشور برخوردار از معافیت های نفتی، نام 2 کشور اروپایی ایتالیا و یونان نیز به چشم می خورد.
شرکت «انی» ایتالیا که در گذشته از مشتریان اروپایی نفت ایران بود و در دوره برجام اقدام به خرید روزانه حدود 140 تا 160 هزار بشکه نفت از ایران می کرد، پس از تهدیدات آمریکا، واردات نفت از ایران را متوقف کرد.
پس از معافیت ایتالیا، شرکت «انی» اعلام کرد که در حال بررسی شرایط برای خرید نفت از ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت نفتی «انی» ایتالیا مقررات را برای امکان خرید نفت از ایران برای انعطاف بیشتر در تهیه منابع خود بررسی می کند.
سخنگوی این شرکت به رویترز گفت: انی در حال بررسی شرایطی است تا ببیند این تصمیم (معافیت از تحریم های آمریکا) استفاده از نفت ایران را ممکن می کند یا نه.
یونان نیز در گذشته از خریداران ثابت نفت ایران بود و پالایشگرهای این کشور مانند هلنیک پترولیوم از خریداران سنتی نفت ایران بوده اند، اما در دوره قبلی تحریم ها، این کشور ناچار به توقف خرید نفت از ایران شد.
پس از برجام، هلنیک پترولیوم از برنامه ریزی برای واردات روزانه 60 تا 150 هزار بشکه نفت از ایران خبر داد.
پس از خروج آمریکا از برجام و تاکید بر بازگشت تحریم ها، یونان رایزنی ها برای تداوم مراوده نفتی با ایران را در پیش گرفت تا این که نام این کشور نیز در جمع کشورهای معاف از تحریم های نفتی ایران اعلام شود.

** معافیت بزگترین خریدار گاز ایران
ترکیه که به عنوان بزرگترین خریدار گاز ایران و جزو مشتریان سنتی نفت کشورمان است، نیز از کشورهایی به شمار می رود که آمریکا ناچار به معاف کردن آن از تحریم ها شده است.
آمریکا، پیشتر ترکیه را نیز مشمول تحریم های نفتی دانسته و خواستار توقف خرید نفت از ایران توسط آنها شده بود، اما آنکارا نسبت به این موضوع، واکنش منفی نشان داده است.
«نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه در واکنش به زیاده خواهی آمریکا گفته بود: تصمیم ایالات متحده در خصوص تحریم نفتی ایران به ما ارتباطی ندارد و آنکارا مجبور به اجرای آن نیست.
وی با اشاره به اعلام آمریکا مبنی بر لزوم توقف خرید نفت ایران از سوی کشورهای مختلف افزود: این تصمیم مربوط به وزارت تجارت خارجی آمریکاست و ربطی به ترکیه ندارد و ما به هیچ چیزی، خارج از منافع ملی ترکیه تن نمی دهیم و آن را به رسمیت می شناسیم.
زیبکچی اظهار کرد: در خصوص خرید نفت ایران تنها موظف به تبعیت از تحریم های بین المللی مصوب سازمان ملل هستیم. خارج از مصوبات سازمان ملل، تنها به منافع ملی ترکیه فکر می کنیم.
بزرگترین پالایشگاه ترکیه (توپراس) در چهار ماه نخست سال 2018 به طور میانگین روزانه 187 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که همچنان به خرید خود ادامه می دهد.

** ادامه مراودات با بزرگترین واردکننده نفت جهان
چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است و روزانه حدود 650 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند که معادل 7 درصد از مجموع واردات این کشور است.
«سی سی تی وی» چین روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد: تحریم هایی که آمریکا بار دیگر پس از توافق برجام از سال 2015 میلادی به اجرا گذاشته است، نمی تواند مشکلی را از اساس حل کند.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: این کشور از حقوق مشروع و قانونی اش برای استمرار معاملات تجاری با ایران و برای حراست از فعالیت شرکت های چینی در ارتباط با ایران حفاظت خواهد کرد.
وی از اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و تحریم ها را بازگردانده است ابراز تاسف کرد و گفت: جامعه بین المللی و کشورهای جهان مخالف تصمیم ها و اقدامات یکجانبه هستند و با این تحریم ها موافق نیستند و باید به برجام پایبندی نشان داد.
سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و همه نهادهای ذی ربط دیگر، ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده و تاکنون آژانس 12 بار با انتشار گزارش هایی این موضوع را مورد تاکید قرار داده است.

** مهاراجه ها به خرید نفت ادامه می دهند
هند پس از چین به عنوان دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می رود. آمریکا فشارهای گسترده ای را برای توقف خرید نفت ایران به آنها وارد کرد و حتی چندین بار نمایندگان و فرستادگان ویژه خود را به این کشور فرستاد، اما سودی نداشت.
میانگین واردات نفت هند از ایران روزانه حدود 570 هزار بشکه در روز است. هند اعلام کرده است در ماه نوامبر (آبان - آذر) امسال 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند.
روزنامه تایمر هند در این باره نوشت: دهلی نو در مذاکراتی با واشنگتن عنوان کرده است که به دلیل بحران‌های اقتصادی کنونی کشور نمی‌تواند واردات نفتی خود با ایران را قطع کند و بنابراین خرید نفت را همچنان ادامه خواهد داد.
پایگاه خبری تایمز هند گزارش داده است، تحریم‌های آمریکا علیه واردات نفت ایران تهدید جدیدی برای تعادل ناپایدار و خطر بالا رفتن قیمت نفت ایجاد خواهد کرد.
بر اساس نظر «جول هانکوک» کارشناس بازار نفت، تأثیر تحریم نفتی ایران باعث ایجاد تنش بازار جهانی نفت خواهد شد، ایران سومین تولیدکننده نفت خام سازمان اوپک است.
جیوانی استونو نیز یکی دیگر از تحلیلگران است که می گوید: آمریکا ‌اکنون در وضعیت مبهمی قرار دارد، ابتدا قصد به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را داشت اما سرانجام با تضعیف سیاست‌های خود علیه ایران تصمیم به معاف کردن برخی از کشورها برای واردات نفت از ایران گرفت.
جول هانکوک تحلیل گر بازار انرژی گفته است: هند در مذاکراتی با آمریکا اعلام کرده که به دلیل بحران‌های اقتصادی کنونی این کشور تا ماه مارس سال آینده (فرودین 98) نمی‌تواند واردات نفتی خود با ایران را قطع کند.
هانکوک بر این باور است که در صورت افزایش قیمت نفت در ماه‌های آینده بدون اعتماد مصرف‌کنندگان نسبت به آمریکا کاهش می‌یابد و در صورت وقوع این اتفاق، احتمال تحت‌فشار قرار گرفتن آمریکا برای حذف تحریم‌های نفتی علیه ایران وجود دارد.

** بازگشت کره جنوبی به فهرست خریداران نفتی ایران
در میان مشتریان سنتی نفت ایران، تنها کره جنوبی در سه ماه اخیر اقدام به توقف خرید نفت ایران کرده بود که البته پس از رایزنی با آمریکا توانست معافیت خود را بگیرد.
کره جنوبی تا پیش از توقف خرید از ایران روزانه حدود 160 هزار بشکه نفت خریداری می کرد.
شبکه خبری الجزیره در این راستا اعلام کرد: به گفته مقامات دولتی کره جنوبی، این کشور از تحریم های آمریکا علیه تهران که شامل تحریم واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزی ایران است، معاف شده است.
یک مقام دولتی کره جنوبی که به دلیل حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود، گفت: پتروشیمی کلید اقتصاد ماست و تاکید می کنم اگر از تحریم های ایران لطمه ای به ما وارد شود، چالش بزرگی برای اقتصاد کره به وجود خواهد آمد.
در ماه سپتامبر (شهریور- مهر) سال جاری برای نخستین بار از سال 2012 واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید.

** ادامه خرید چشم بادامی ها از ایران
ژاپن به که طور سنتی از مشتریان نفتی ایران به شمار می رود، حتی در دوره قبلی تحریم ها نیز اقدام به خرید نفت از ایران می کرد که پس از برجام آن را افزایش داد.
در ماه های اخیر نیز برخی پالایشگاه ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده بودند، اما در مقابل، شماری از شرکت های این کشور خرید خود را بالا برده بودند، نفت ایران 5.5 درصد واردات نفت ژاپن را تشکیل می دهد.
پس از اعلام رسمی معافیت نام هشت کشور برخوردار از معافیت تحریم های نفتی آمریکا، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن اعلام کرد که این کشور به‌زودی برای از سرگیری واردات نفت از ایران آماده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، «هیروشیگه سکو» وزیر بازرگانی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که انتظار می‌رود پس از ارائه معافیت از تحریم‌های آمریکایی به ژاپن، خریداران ژاپنی برای از سرگیری واردات نفت از ایران آماده شوند.

** معافیت نفتی تایوان
تایوان پارسال 4 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرد که حدود 2.86 درصد کل واردات نفت این کشور را شامل می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تایوان نیوز، «سی پی سی» (شرکت نفت تایوان) اعلام کرده است با توجه به اینکه تایوان باید تقریبا همه منابع نفت و گاز خود را از خارج وارد کند، دریافت این معافیت را مهم‌ و مثبت می‌داند.
در میان هشت کشوری که از تحریم های نفتی معاف شده اند، تایوان کمترین حجم خرید نفت از ایران را دارد.

منبع: ایرنا

تبلیغات

پربازدیدترین ها

جزییات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتریاز ابتدای دی‌ماه چه اتفاقی برای خودروها رخ می‌دهد؟در افشاگری‌ها افراط شد/ آقای موسوی خویینی‌ها گفت شما بگویید امام در جریان است، ما به همین جمله احتیاج داشتیم و همین کفایت می‌کردهدیه رئیس فیفا به تاج در روزهای حساس/ دو میلیون دلار برای ایرانکاخ سفید تنها یک ترامپ ندارد!زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد+ تصاویر«کاهش سقف تراکنش» لازم اما ناکافی برای مدیریت بازار ارزسلمان‌خان به ایران می‌آید؟«حوالی پاییز»؛ خزان سریال‌سازی، بهار شعارزدگیآرای بازی جنجالی سایپا و پرسپولیس اعلام شد/ عطوفت انضباطی!
آخرین اخبار

عمران زاده: از استقلال رفتم داستان فوتبالم تمام شدآرای بازی جنجالی سایپا و پرسپولیس اعلام شد/ عطوفت انضباطی!گرشاسبی: پرسپولیس را با 80 میلیارد سود تحویل مسئولان می‌دهیمپیشکسوت استقلال: سوپرجام پرسپولیس هیچ اعتباری نداردبیرانوند نامزد مرد سال آسیا شد + عکستکلیف اعضای هیات اجرایی بازنشسته کمیته ملی المپیک چیست؟شکایت رییس فدراسیون والیبال به دیوان عدالت اداریوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کردآلترناتیو مهران مدیری بودن افتخار است/از دیدن اجرای چهره‌ها در تلویزیون لذت می‌برمسلمان‌خان به ایران می‌آید؟چهره معروف اینستاگرام بازیگر سینما شدکلیپی که باز هم برای حمید هیراد حاشیه ساختمحتوای تبلیغات تلویزیون به سود چه کسی است؟ / وقتی تاثیر آگهی بر روحیه مردم مهم نیستواکنش وزارت رفاه به سامانه پیامکی اعلامی پلیس درباره بسته حمایت غذاییگازگرفتگی جان 38 نفر را گرفتتوزیع چند مرحله‌ای «سبدهای حمایت غذایی» تا پایان سال + مبلغ پرداختیدستگیری قاتل همسرکش در منزل پدرزنشگلایه تند عضو شورای شهر تهران از انتصاب شبانه افشانیابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایممرگ پدر و فرزند ۶ ساله‌اش به‌ دلیل گرسنگی؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir