سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۸۵۹۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ۱۱:۲۲

کنار زدن دولت پنهان و ایجاد امید/محمدرضا خباز
محمدرضا خباز در یادداشتی نوشت: نارضیایتی‌های مردم متفاوت است عده‌ای از مردم پایین جامعه از وضعیت افزایش قیمت‌ها و مساله معیشتی ناراضی هستند؛ عده‌ای دیگر از مردم که نخبگان و دانشگاهیان هستند از اینکه فصل سوم و پنجم قانون اساسی آن طور که باید و شاید درست اجرا نشده است، ناراضی هستند. جوانان هم به این دلیل که نشاط کمتری بر جامعه حاکم است از این جهت تا حدودی ناراحت هستند. بنابراین نارضایتی مردم همه از یک نوع نیست لذا نمی‌توان برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه پیچید.

بنابراین صحبت‌های رییس‌جمهور به این معنا است که وقتی ما پول نداریم تا وضعیت معیشتی مردم به سطح رضایت کامل برسانیم حداقل رضایت آنها در زمینه‌های دیگر را افزایش دهیم. برای مثال تجار و بازرگانان از این جهت ناراضی هستند که برخی نهادها مشغول فعالیت‌های اقتصادی هستند که رقبای قوی در مقابل بخش خصوصی ضعیف محسوب می‌شود و طبیعی است وقتی آنها وارد فعالیت اقتصادی می‌شوند اجازه رشد از بخش خصوصی گرفته می‌شود. بنابراین حرف امروز بخش خصوصی این است که آنهایی کارشان کار امنیت است، اجازه ندهید کار اقتصادی کنند و میدان را برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باز کنید.

اگر ما بپذیریم نارضایتی مردم متفاوت است آنگاه مجموعه‌ای از اقدامات را در نظر می‌گیریم و راه‌های متفاوتی را پی می‌گیریم. یکی از مصادیق دیگر در زمینه نارضایتی بحث حقوق شهروندی است. به عبارت دیگر برخی مردم نظرشان این است که حقوق شهروندی آن طور که باید و شاید محقق نشده است لذا باید تلاش کنیم این حقوق به طور تمام و کمال اجرا شود.

عده‌ای دیگر معتقدند در کشور نشاط نیست و در همین راستا برخی جلو کنسرت‌ها را می‌گیرند و بر طبل نمی‌شود، می‌کوبند. طبیعی است باید مقابل این شیوه ایستاد. اینجاست که بار دیگر باید تاکید کنیم ما نمی‌توانیم برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه بپیچیم. بنابراین اصل ماجرا این است که وقتی شرایط اقتصادی مناسبی نداریم باید راه‌های دیگری را برای افزایش میزان رضایتمندی در مردم پیگیری کنیم. یکی دیگر از مظاهر ایجاد رضایتمندی مربوط به حوزه زنان است. وقتی زنان جامعه این مطالبه را دارند که با حفظ حجاب در همه عرصه‌ها حضور داشته باشند چه ایرادی دارد بسترسازی لازم را برای حضور آنان فراهم کنیم؟ این مساله می‌تواند به بحث حضور آنان در ورزشگاه‌ها نیز بسط داده شود.

اما نکته‌ دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که آیا دولت می‌تواند این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد؟ به نظر من پاسخ این سوال مثبت است؛ واقعیت آن است که اگر دولت بتواند بر احقاق حقوق شهروندی پافشاری کند، می‌تواند امید را به جامعه بازگرداند. البته این نکته را هم باید گفت که این امر بدون هزینه نیست اما اگر دولت دوازدهم عزم دارد امید به جامعه تزریق کند باید بداند که پای هزینه‌هایش هم بماند و این امر را محقق سازد.

منبع: روزنامه اعتماد

تبلیغات

پربازدیدترین ها

نماینده دادستان: سید هادی رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان صرف عیش و نوش کرده است/ رضوی: داماد شریعتمداری‌ام نه نتانیاهوافشای جزییات تازه از قرارداد ویلموتس/ ۴.۵ میلیون دلار برای ۳ سال!زیباکلام: نقد دولت همیشه بوده، اما مگر می‌شود بسیج را امر به معروف کرد؟ترامپ سرانجام جان بولتون را اخراج می‌کندمرگ دختر یک ساله‌ بر اثر سقوط در کانال/ آب جسد را یک کیلومتر حمل کردباشگاه استقلال: هواداران به کمپین‌های اعتراضی نپیوندندچرا بندرچابهار از تحریم ها معاف شد؟دادستان اصفهان: دوچرخه سواری بانوان در فضای عمومی فعل حرام استتذکر رییس صدا و سیما به شبکه‌های ۳ و ۵ سیمااعلام جزییات افزایش حقوق/ همسان‌سازی حقوق شامل کدام گروه از بازنشستگان می‌شود؟
آخرین اخبار

مرگ دختر یک ساله‌ بر اثر سقوط در کانال/ آب جسد را یک کیلومتر حمل کردهشدار سازمان هواشناسی: احتمال سیلابی شدن مسیل‌هاقتل، پایان رفاقت ۱۰ ساله/ آن‌قدر از مقتول نفرت پیدا کرده بودم که می‌خواستم اعضای خانواده‌اش را هم بکشممهلت استفاده از سهمیه‌های طرح ترافیک سال ۹۷ تمدید شداعلام جزییات افزایش حقوق/ همسان‌سازی حقوق شامل کدام گروه از بازنشستگان می‌شود؟دستگیری قاتل عصبانی بعد از ۵ سالادعاهای جوانی که دوستش را به قتل رساند/ او به من تجاوز کرد و گفت عکس این کار زشت را منتشر می‌کندتذکر رییس صدا و سیما به شبکه‌های ۳ و ۵ سیماصالحی: ۱۰ هزار تن کاغذ در ۲ هفته آینده توزیع می‌شودخسرو معصومی: برای تماشاگری که «گبه» می‌دیده، تماشای «رحمان۱۴۰۰» سخت استجزئیات حادثه سوء قصد افراد ناشناس به شهردار دارخوین/"شمخانی" جان به سلامت برددر آستانه بازی با سپیدرود؛ معاون استقلال استعفا دادتابش: هدف آمریکا همراه کردن اروپا با خود استواعظی: سخنگوی دولت انتخاب شده است/ هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی بنزین نگرفتیم65 هزار میلیارد برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی اختصاص یافتهمتی: نرخ های فعلی ارز پایدار نیستپرونده‌های هتک حیثیت در فضای مجازی افزایش یافتخرازی: ایران برای پاسخگویی به هر اقدامی کاملا آماده استنهاوندیان: لایحه جامع شفافیت تصویب شدشریعتمداری: 2 هزار و 520 میلیارد تومان اعتبار به واحدهای تولیدی اختصاص می یابد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir