سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۸۵۹۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ۱۱:۲۲

کنار زدن دولت پنهان و ایجاد امید/محمدرضا خباز
محمدرضا خباز در یادداشتی نوشت: نارضیایتی‌های مردم متفاوت است عده‌ای از مردم پایین جامعه از وضعیت افزایش قیمت‌ها و مساله معیشتی ناراضی هستند؛ عده‌ای دیگر از مردم که نخبگان و دانشگاهیان هستند از اینکه فصل سوم و پنجم قانون اساسی آن طور که باید و شاید درست اجرا نشده است، ناراضی هستند. جوانان هم به این دلیل که نشاط کمتری بر جامعه حاکم است از این جهت تا حدودی ناراحت هستند. بنابراین نارضایتی مردم همه از یک نوع نیست لذا نمی‌توان برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه پیچید.

بنابراین صحبت‌های رییس‌جمهور به این معنا است که وقتی ما پول نداریم تا وضعیت معیشتی مردم به سطح رضایت کامل برسانیم حداقل رضایت آنها در زمینه‌های دیگر را افزایش دهیم. برای مثال تجار و بازرگانان از این جهت ناراضی هستند که برخی نهادها مشغول فعالیت‌های اقتصادی هستند که رقبای قوی در مقابل بخش خصوصی ضعیف محسوب می‌شود و طبیعی است وقتی آنها وارد فعالیت اقتصادی می‌شوند اجازه رشد از بخش خصوصی گرفته می‌شود. بنابراین حرف امروز بخش خصوصی این است که آنهایی کارشان کار امنیت است، اجازه ندهید کار اقتصادی کنند و میدان را برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باز کنید.

اگر ما بپذیریم نارضایتی مردم متفاوت است آنگاه مجموعه‌ای از اقدامات را در نظر می‌گیریم و راه‌های متفاوتی را پی می‌گیریم. یکی از مصادیق دیگر در زمینه نارضایتی بحث حقوق شهروندی است. به عبارت دیگر برخی مردم نظرشان این است که حقوق شهروندی آن طور که باید و شاید محقق نشده است لذا باید تلاش کنیم این حقوق به طور تمام و کمال اجرا شود.

عده‌ای دیگر معتقدند در کشور نشاط نیست و در همین راستا برخی جلو کنسرت‌ها را می‌گیرند و بر طبل نمی‌شود، می‌کوبند. طبیعی است باید مقابل این شیوه ایستاد. اینجاست که بار دیگر باید تاکید کنیم ما نمی‌توانیم برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه بپیچیم. بنابراین اصل ماجرا این است که وقتی شرایط اقتصادی مناسبی نداریم باید راه‌های دیگری را برای افزایش میزان رضایتمندی در مردم پیگیری کنیم. یکی دیگر از مظاهر ایجاد رضایتمندی مربوط به حوزه زنان است. وقتی زنان جامعه این مطالبه را دارند که با حفظ حجاب در همه عرصه‌ها حضور داشته باشند چه ایرادی دارد بسترسازی لازم را برای حضور آنان فراهم کنیم؟ این مساله می‌تواند به بحث حضور آنان در ورزشگاه‌ها نیز بسط داده شود.

اما نکته‌ دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که آیا دولت می‌تواند این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد؟ به نظر من پاسخ این سوال مثبت است؛ واقعیت آن است که اگر دولت بتواند بر احقاق حقوق شهروندی پافشاری کند، می‌تواند امید را به جامعه بازگرداند. البته این نکته را هم باید گفت که این امر بدون هزینه نیست اما اگر دولت دوازدهم عزم دارد امید به جامعه تزریق کند باید بداند که پای هزینه‌هایش هم بماند و این امر را محقق سازد.

منبع: روزنامه اعتماد

تبلیغات

پربازدیدترین ها


آخرین اخبار

موسوی: افشاکنندگان مفاسد مورد حمایت قانون قرار می‌گیرندابتکار: کار کردن زنان نباید مناسبتی و تشریفاتی باشد/ پیگیری جدی لایحه حمایت از خانوادههر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند/ نقشی بازی کرده‌ام که دو ماه سر فیلم‌برداری‌اش گریه می‌کردمبطحایی: برخی خانواده‌ها برای تعلیم و تربیت فرزاندانشان به آموزش و پرورش اعتماد ندارندموسوی‌لاری: لکنت زبان جامعه برای بیان دیدگاه‌هایش باید از بین برودتقاضای خرید خودرو زیاد است اما کسی فروشنده نیستپیشنهاد دریافت عوارض از پرمصرف ها به جای افزایش قیمت بنزیننوبخت: کاهش سقف فروش نفت خودتحریمی استماهینی: به جای حرف زدن سخت تمرین می‌کنیم/ از اول هم برای ۳ جام می‌جنگیمجو برفی کشور تا آخر بهمنواکنش هاشمی به سخنان شب گذشته قالیباف/ اظهارات خود را اصلاح کندسکوت معنادار فدراسیون برابر بیانیه‌ها/ تیم‌ها به دنبال کسب جام در بیرون از زمینردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدانمحسن هاشمی: چرا باید روحانیت خود را محدود به مسجد و حسینیه کند؟حکم قطعی متهمان پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان صادر شدمصباحی مقدم: بررسی "پالرمو" به تعویق افتاد/ بحث مهلت گروه اقدام مالی در جلسه مجمع مطرح نشدقدوس بهترین بازیکن فصل آمیان در لیگ فرانسهواکسن مقابله با ایدز سرانجام کشف شدمعافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی چگونه است؟۲ پسر جوان، دخترهای ۱۳ و ۱۵ ساله را فریب دادند/ هم آزار، هم سرقت ۵۰ میلیون طلا


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir