سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۸۵۹۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ۱۱:۲۲

کنار زدن دولت پنهان و ایجاد امید/محمدرضا خباز
محمدرضا خباز در یادداشتی نوشت: نارضیایتی‌های مردم متفاوت است عده‌ای از مردم پایین جامعه از وضعیت افزایش قیمت‌ها و مساله معیشتی ناراضی هستند؛ عده‌ای دیگر از مردم که نخبگان و دانشگاهیان هستند از اینکه فصل سوم و پنجم قانون اساسی آن طور که باید و شاید درست اجرا نشده است، ناراضی هستند. جوانان هم به این دلیل که نشاط کمتری بر جامعه حاکم است از این جهت تا حدودی ناراحت هستند. بنابراین نارضایتی مردم همه از یک نوع نیست لذا نمی‌توان برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه پیچید.

بنابراین صحبت‌های رییس‌جمهور به این معنا است که وقتی ما پول نداریم تا وضعیت معیشتی مردم به سطح رضایت کامل برسانیم حداقل رضایت آنها در زمینه‌های دیگر را افزایش دهیم. برای مثال تجار و بازرگانان از این جهت ناراضی هستند که برخی نهادها مشغول فعالیت‌های اقتصادی هستند که رقبای قوی در مقابل بخش خصوصی ضعیف محسوب می‌شود و طبیعی است وقتی آنها وارد فعالیت اقتصادی می‌شوند اجازه رشد از بخش خصوصی گرفته می‌شود. بنابراین حرف امروز بخش خصوصی این است که آنهایی کارشان کار امنیت است، اجازه ندهید کار اقتصادی کنند و میدان را برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باز کنید.

اگر ما بپذیریم نارضایتی مردم متفاوت است آنگاه مجموعه‌ای از اقدامات را در نظر می‌گیریم و راه‌های متفاوتی را پی می‌گیریم. یکی از مصادیق دیگر در زمینه نارضایتی بحث حقوق شهروندی است. به عبارت دیگر برخی مردم نظرشان این است که حقوق شهروندی آن طور که باید و شاید محقق نشده است لذا باید تلاش کنیم این حقوق به طور تمام و کمال اجرا شود.

عده‌ای دیگر معتقدند در کشور نشاط نیست و در همین راستا برخی جلو کنسرت‌ها را می‌گیرند و بر طبل نمی‌شود، می‌کوبند. طبیعی است باید مقابل این شیوه ایستاد. اینجاست که بار دیگر باید تاکید کنیم ما نمی‌توانیم برای همه نارضایتی‌ها یک نسخه بپیچیم. بنابراین اصل ماجرا این است که وقتی شرایط اقتصادی مناسبی نداریم باید راه‌های دیگری را برای افزایش میزان رضایتمندی در مردم پیگیری کنیم. یکی دیگر از مظاهر ایجاد رضایتمندی مربوط به حوزه زنان است. وقتی زنان جامعه این مطالبه را دارند که با حفظ حجاب در همه عرصه‌ها حضور داشته باشند چه ایرادی دارد بسترسازی لازم را برای حضور آنان فراهم کنیم؟ این مساله می‌تواند به بحث حضور آنان در ورزشگاه‌ها نیز بسط داده شود.

اما نکته‌ دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که آیا دولت می‌تواند این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد؟ به نظر من پاسخ این سوال مثبت است؛ واقعیت آن است که اگر دولت بتواند بر احقاق حقوق شهروندی پافشاری کند، می‌تواند امید را به جامعه بازگرداند. البته این نکته را هم باید گفت که این امر بدون هزینه نیست اما اگر دولت دوازدهم عزم دارد امید به جامعه تزریق کند باید بداند که پای هزینه‌هایش هم بماند و این امر را محقق سازد.

منبع: روزنامه اعتماد

تبلیغات

پربازدیدترین ها


آخرین اخبار

برایان هوک: مشغول بررسی لغو ویزای بستگان مقام‌های ایران هستیمدستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شدهواعظی: سازوکار ویژه مالی حداکثر تا سه هفته آینده اجرا می شودبانک مرکزی: شعب ارزی بانک ها و صرافی ها آماده خرید ارز هستنداسماعیل بخشی آزاد شدردپای ارتقای وضعیت زنان در بودجه ۹۸آغاز مذاکره با دستیار جدید شفر؛ استقلال نیم فصل ۴ اردوی داخلی و خارجی داردمزاحم 9 ساله ‌سایبری دستگیر شد ‌نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسیدنمایش مستندی از یادگار کیارستمی در جشنواره سینماحقیقترییس جمهوری: استانداران برای پیشبرد برنامه های توسعه تلاش مضاعف کنندمهاجم استقلال در لیست نساجی برای نیم فصل دوماعتراف علی‌علیپور؛ کم و بیش استقلالی بودم!این ۶ استان از فردا برفی و بارانی می‌شوندآغاز بهره‌برداری از دوچرخه‌های اشتراکی در تهران / جزییاتاز مجید پول گرفتم تا با ماشین بکوبم به مادرشقتل مرد ۹۰ ساله به‌خاطر سوءظن/ گمان می‌کردم او با همسر زیبا و جوان من رابطه داردماجرای تبلیغ بهداشتی مهناز افشار ادامه دارد/ توضیحات درباره اثرات آمپول نالوکسانواکنش معاون هنری به جنجال استفاده از کلاه‌گیس در یک نمایشنادر مشایخی: لذت می‌برم وقتی می‌بینم کسی عاشق جواد یساری است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir