سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۱۰۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۱ ۱۲:۳۰

چاووش‌اوغلو: گفت‌وگوی اردوغان و پوتین "سازنده" بود/بدون تعلل S-۴۰۰ ها را می‌خریموزیر امور خارجه ترکیه گفت‌وگوی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین درباره حادثه تنگه کرچ را "سازنده" توصیف کرد.

به گزارش اصلاحات پرس، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به خبرنگاران گفت: ما نگران مساله تنگه کرچ بودیم و رجب طیب اردوغان (رییس جمهور ترکیه) برای تنش‌زدایی در این خصوص هم با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و هم با پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین تماس گرفت. امیدوارم چنین حوادثی بار دیگرتکرار نشود. ما به تنشی دیگر در همسایگی‌مان نیاز نداریم. در این زمینه گفت‌وگوی بسیار سازنده‌ای میان اردوغان و پوتین صورت گرفت.

چاووش‌اوغلو همچنین درباره خرید سامانه دفاع موشکی S-۴۰۰ از روسیه گفت، ترکیه تصمیم گرفت سامانه S-۴۰۰ روسیه را خریداری کند؛ زیرا هنگامی که آنکارا نیازمند چنین تسلیحاتی بود، مسکو بهترین قرارداد را پیشنهاد داد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این باره اظهار کرد: S-۴۰۰ یک قرارداد نهایی شده است. ما این قرارداد را نهایی کرده‌ایم و بدون هیچ بحثی S-۴۰۰ را از روسیه می‌خریم. این چیزی است که به روس‌ها نیز می‌گوییم، طی ۱۰ سال گذشته تلاش کردیم تا سامانه دفاع موشکی‌ای را از دوستان آمریکایی‌مان بخریم، منظورم سامانه دفاع موشکی پاتریوت است اما نشد. ما نیاز مبرمی (به این سامانه) داریم و به همین دلیل است که S-۴۰۰ را خریداری کردیم.

وی افزود: روسیه بهترین قرارداد را به ما پیشنهاد داد و حالا این قرارداد نهایی شده است. باید دید در آینده چه کسی بهترین پیشنهاد را مطرح می‌کند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین خاطر نشان کرد، برقراری صلح نیازمند سیاست خارجی بشر دوستانه و سازنده است.

چاووش‌اوغلو در مطلبی که در روزنامه یونانی کاتیمرینی چاپ شد، اظهار کرد، بشر در قرن ۲۱ با چالش متفاوتی روبه‌رو است.

او معتقد است: زمانی که بسیاری از مردم بر این باورند دستاوردها در قانون بین‌المللی، موسسات، دموکراسی و حاکمیت قانون، تجارت آزاد، برابری جنسیتی و سایر موارد جزء نیمه پر لیوان هستند، نیمه خالی لیوان به تدریج خود را نمایان می‌کند.

به نوشته چاووش‌اوغلو، جنگ‌های تجاری که شکل جدیدی از  استثمار بین‌المللی هستند، رقابت‌های ژئوپولیتیک، جنگ‌های نیابتی قدرت‌های بزرگ، تجزیه کشورها، تروریسم، بیگانه هراسی، خصومت علیه مسلمانان، نابرابری نژادی و بی‌عدالتی از جمله مسائل مطرح در جهان معاصر هستند که نیمه خالی لیوان را تشکیل می‌دهند.

به باور وزیر امور خارجه ترکیه، چالش‌های انسانی دستاوردها و فرصت‌های انسانی را نابود می‌کنند.

او در این باره نوشته است: کدام طرف پیروز می‌شود؟ پاسخ به چگونگی واکنش ما نسبت به این چالش‌ها وابسته است، از جمله اینکه ما انسان‌ها تا چه اندازه می‌توانیم برای به دست آوردن نتایج مثبت با یکدیگر همکاری کنیم. یک چیز روشن است؛ تنها در صورتی که ابتکار عمل داشته و سازنده و انسان دوست باشیم، بدی غالب نخواهد شد. رویکرد "بنشینیم و ببینیم چه می‌شود" دیگر قابل اتخاذ نیست.

چاووش‌اوغلو خاطر نشان کرد: "رویکرد سازنده و بشردوستانه" ترکیه ۴۰۰۰ کیلومتر مربع را از حضور داعش و یگان‌های مدافع خلق و اتحاد دموکراتیک پاکسازی کرد. اگر ما مداخله نمی‌کردیم مردممان از سوی این تروریست‌ها مورد حملات متعددی قرار می‌گرفتند و راهکار ناامیدکننده‌ای برای تراژدی سوریه غیرقابل‌دستیابی بود.

چاووش‌اوغلو نوشت: مثال سوریه بنا به دلیلی پیش کشیدم. سوریه بار دیگر به ما نشان می‌دهد که پیشگیری مهم است، زیرا به محض آن‌که آتش درگیری کشوری را در بر گیرد، تنها چیزی که قابل پیش‌بینی باقی می‌ماند این است که کشور با پیامدهای غیرمنتظره‌ای روبه‌رو می‌شود.

منبع: ایسنا

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استبر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراین مورد اصابت قرار گرفتچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟رئیس جمهور کجاست؟هم قالیباف تایید صلاحیت شد هم پزشکیان و مجید انصاری /نعمتی، قاضی پور و تابش در لیست ردصلاحیت شدگان
آخرین اخبار

دیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردکاندیداهای اصلاح‌طلب تاییدصلاحیت نشوند امکان ارایه لیست وجود نداردشایعه وجود آفلاتوکسین در شیر چه بلایی سر سلامت می‌آورد؟عضو حقوقدان شورای نگهبان: ۹۰ درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اندرهبر انقلاب: ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده استواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFجزییات پیشنهاد AFC به ایران برای حل مناقشه/ مهمانی در 3 بازی نخست!تاثیر فعال شدن‌مکانیزم ماشه بر اقتصاد ایران چیست؟فراکسیون امید پیگیر روشن شدن واقعیت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی استپاسخ باشگاه‌های ایران به AFC: فقط در خانه خودمان بازی می‌کنیمای‌اف‌سی لغو امتیاز میزبانی ایران را تایید کردمحمود صادقی: مشکل آمریکا با ایران سیاسی است نه هسته‌ای/ در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستمنسبت دادن «مشارکت‌ در پروژه ضدملی» به رییس‌جمهور اتهامی بزرگ استاصل انتخابات بر رقابت است/ محمود میرلوحی


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved