سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۲۰۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۰:۳۴

ساماندهی پیام رسان های اجتماعی جنجال برانگیز شد

آیا مجلس به دنبال محدودیت برای پیان رسان هاست؟روز گذشته خبری مبنی بر امضای طرحی با نام «ساماندهی پیام‌‌رسان‌های اجتماعی» به منظور کنترل فضای مجازی، توسط برخی نمایندگان مجلس در فضای مجازی و کانال‌های مختلف منتشر شد. هرچند امضای این طرح به لیست امید منتسب شد و حتی بسیاری از کاربران از آن به عنوان برگ زرینی از نمایندگان ناامید یاد کردند ولی نگاهی به لیست افرادی که به امضای این طرح پرداخته‌اند، موضوع را به گونه‌ای دیگر روایت می‌کند.

به گزارش اصلاحات پرس، روزنامه ایران نوشت:

 تخریبگران به دنبال ناامیدی مردم
نماینده مردم قزوین در مجلس و یکی از نمایندگان لیست امید بر این اعتقاد است که انتساب این طرح به لیست امید تنها برای تزریق ناامیدی به جامعه صورت گرفته است.حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با روزنامه ایران گفت: من طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را امضا کردم  ولی فقط با کلیات آن موافق هستم چرا که این طرح در جزئیات، دارای اشکالات زیادی است که البته این موارد را به کمیسیون فرهنگی اطلاع داده‌ام.
این نماینده اصلاح‌طلب با بیان اینکه طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها در کلیت کار خوبی است، افزود: اشکالات این طرح تنها به بند «حبس و جزای نقدی در صورت ایجاد کانال و گروه در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده» خلاصه نمی‌شود و از نگاه من در این طرح بندهای دیگری نیز وجود دارد که به صورت جدی محل اشکال هستند. زرآبادی در ادامه یادآور شد: باید بگویم این بند که جنجال آفرین شده است در برابر دیگر بندهایی که در طرح آمده، اشکال بزرگی نیست و می‌توانم تمام آنها را در یک فرصت مناسب در اختیار شما قرار دهم.
وی ادامه داد: البته قرار نیست که حبس و جزای نقدی شامل تمام کانال‌ها شود و در این طرح به «فعالیت مؤثر» اشاره شده است که خود این دو کلمه هم محل اشکال بوده و تعریف درستی از آن نشده است.
زرآبادی با بیان اینکه اگر اشکالات موجود در جزئیات طرح رفع شود، طرح خوبی خواهد بود، یادآور شد: این طرح در نوبت رسیدگی قرار دارد و زمانی که نوبت آن برسد به صحن مجلس می‌رود.
این نماینده اصلاح‌طلب افزود: اینکه گفته می‌شود با تصویب این طرح مانند کره شمالی می‌شویم را بشدت رد می‌کنم.
وی  درباره اینکه برخی از نمایندگان امضاهای خود را تکذیب کرده یا پس گرفته‌اند نیز گفت: من در این باره هیچ اطلاعی ندارم اما خود من پس از مشاهده این طرح در سامانه قانونگذاری، آن را به طور کامل مطالعه و سپس امضا کردم. باید قبول کرد ما در زمینه پیام‌رسان‌ها با کمبود قانون مواجه هستیم و برخوردهایی که با شبکه‌های اجتماعی و  از سوی افراد خاصی انجام می‌شود، سلیقه‌ای است.
وی ادامه داد: من معتقدم این موضوع باید قانونمدار شود. کسی به دنبال ایجاد مشکل برای پیام‌رسان‌ها و کاربران آن نیست، بلکه باید اشکالات برطرف شود و کار کارشناسی صورت بگیرد چرا که اگر این طرح به صورت غیرکارشناسی شده در مجلس مطرح شود، قطعاً رأی نخواهد آورد.
زرآبادی درباره اینکه عده‌ای امضای طرح را به نام نمایندگان لیست امید تمام می‌کنند، گفت: یک عده از اینکه مردم امید داشته باشند مشکل دارند و تلاش می‌کنند تا امید را در جامعه کمرنگ کنند. این افراد با امیدوار و خوشحال بودن مردم مشکل دارند و همیشه به دنبال تخریب هستند و می‌خواهند برعکس آنچه را که در جامعه وجود دارد نشان دهند.
 
بی‌اطلاعی از طرحی پر حاشیه
 با وجودی که این طرح در فضای مجازی به لیست امید نسبت داده شد ولی برخی از این نمایندگان به کلی از موضوع این طرح ابراز بی اطلاعی کردند و حتی برخی هم که نام‌شان به عنوان یکی از امضاکنندگان دست به دست می‌شد، از اساس آن را تکذیب کردند. یکی از این افراد، علی ساری نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس است که جزو اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود. وی در پاسخ به روزنامه ایران گفت: من هرگز چنین طرحی را امضا نکرده‌ام و اصولاً چیزی درباره امضای این طرح نشنیده‌ام.
درحالی که تعدادی از نمایندگان که اسامی آنها در لیست امضاکنندگان این طرح دیده می‌شود، از این موضوع ابراز بی اطلاعی و به نوعی امضای خود را تکذیب می‌کنند ولی نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس در گفت‌وگو با «ایران» گفت: از آنجایی که برای جمع‌آوری امضا از دو روش الکترونیکی و کاغذی (سنتی) استفاده شده است، بنابراین انکار نمایندگان توجیهی ندارد و تمام کسانی که در این طرح از آنها نام برده شده، امضای آنها حقیقی است.
این نماینده اصولگرا در پاسخ به این سؤال که این طرح برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی ارائه شده بود اما متن طرح، تضاد آشکاری با اهداف عنوان شده دارد به عنوان مثال گفته می‌شود که فعالیت در پیام‌رسان‌های فیلتر شده، محکومیت حبس یا جزای نقدی دارد، گفت: در وهله نخست از قول من بنویسید من با آزادی مخالف نیستم اما با بی بند و باری بشدت مخالف هستم بنابراین با افتخار اعلام می‌کنم من جزو امضاکنندگان این طرح هستم و از مفاد آن نیز به طور کامل آگاهی داشتم.
وی در ادامه افزود: به این دلیل حبس و جزای نقدی برای ایجادکنندگان کانال و گروه در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در نظر گرفته شده است که برخی کانال‌ها به اشاعه فحشا پرداخته و اخلاق خانواده‌ها را زیر سؤال می‌برند.
 
رأی به کلیات نه جزئیات
گفتنی است این طرح جنجالی با حاشیه‌های بسیاری همراه شده ازجمله برخی نمایندگان، این طرح را خوانده‌اند ولی آن را امضا نکرده‌اند و در نقطه مقابل عده‌ای بدون مطالعه طرح، آن را امضا کرده‌اند و می‌گویند از جزئیات آن هیچ خبری ندارند. به عنوان مثال مهدی شیخ، نماینده مردم تهران در مجلس که جزو اصلاح‌طلبان است با اشاره به اینکه جزئیات این طرح را خوانده است، گفت: آن را امضا نکرده‌ام اما در عین حال نمی‌توانم دلایل این تصمیم خود را عنوان کنم.
در مقابل، حمید گرمابی نماینده نیشابور در مجلس یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس لیست امید با تأیید امضای این طرح گفت: من تنها به کلیات طرح رأی داده‌ام چرا که جزئیات آن در صحن مجلس بررسی خواهد شد و باید منتظر آن روز ماند.
وی در پاسخ به این سؤال که هدف‌تان از امضای این طرح چه بوده است، گفت: ما به دنبال ارتقای پیام‌رسان‌های داخلی، سرویس‌دهی و همچنین کمک به آنها هستیم.
یکی از نمایندگان لیست امید هم که نخواست نامش فاش شود، با انتقاد از اینکه چرا باید این طرح در فضای مجازی به نام لیست امید تمام شود، گفت: این طرح در واقع در راستای حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی ارائه شده و یک طرح کلی بوده است و تا آنجا که من اطلاع دارم، هر یک از نمایندگان که به این طرح رأی داده‌اند ازجمله خود من، به کلیات رأی داده‌ایم و این بندهای جنجال برانگیز به تازگی به این طرح افزوده شده است. در عین حال وی خاطرنشان کرد: هیچ جای نگرانی نیست چرا که تک تک جزئیات آن در مجلس به رأی گذاشته خواهد شد.
 
داستان یک طرح پرحاشیه
اما طرح «ساماندهی پیام‌‌رسان‌های اجتماعی» چیست و قرار است در قالب این طرح چه اتفاقی بیفتد؟ این طرح توسط ۹۵ نماینده مجلس که غالباً عضو طیف تندرو هستند، امضا شده و با اینکه حفظ و رعایت حریم خصوصی افراد به عنوان یکی از اهداف این طرح اعلام شده بود ولی نگاهی به مفاد این طرح نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند.
در واقع این طرح فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی و داخلی را مشروط به تأیید هیأتی به نام هیأت نظارت کرده است. این هیأت به ریاست ‏رئیس مرکز ملی فضای مجازی تشکیل می‌شود و دولت سه نماینده (وزارت ارتباطات، ارشاد و اطلاعات) و مجلس نیز یک ‏نماینده دارد. همچنین باید گفت که نماینده مدیران پیام‌رسان‌های داخلی نیز یک عضو دیگر این هیأت محسوب می‌شوند و 7 عضو دیگر این هیأت 13 نفره یعنی بیش از ‏نیمی از آنها به دادستانی، صداوسیما، سپاه، سازمان تبلیغات، ناجا، سازمان پدافند غیرعامل و حوزه علمیه تعلق دارد‎.‎ در واقع هر پیام‌رسانی برای فعالیت در کشور باید از صافی این هیأت بگذرد.
هیأت نظارت باید برای بررسی صلاحیت متقاضی ‏از مراجع ذی صلاح استعلام کند که این استعلام حداکثر یک ماه خواهد بود و البته تا سه ماه قابل تمدید است. اگر پیام‌رسانی ‏مجوز این هیأت را نگیرد و در کشور فعالیت کند، وزارت ارتباطات که خود صرفاً یکی از ١٣ عضو این هیأت است، باید آن را ‏فیلتر کند‎. ‎ البته بسیاری معتقدند اما این طرح در زمانی که به واسطه‌ تحریم‌های امریکا هیچ پیام‌رسان خارجی تمایلی به مذاکره با ایران ندارد، تبدیل به نوعی ‏مجوز برای یک «فیلترینگ بزرگ» می‌شود‎. همچنین بر اساس این طرح، راه‌اندازی پیام‌رسان‌های بدون مجوز شش ماه تا دو سال حبس دارد‎.
نکته دیگر در این طرح، مشروط شدن ایجاد کانال یا گروه به مجوز است. بر این اساس، فعالیت مؤثر در پیام‌رسان‌های خارجی و ‏داخلی مانند ایجاد کانال و گروه‌ها بدون مجوز ممنوع است. ایجاد یا اداره کانال‌ها و گرو‌ه هایی که با نقض غیرقانونی تدابیر ‏مسدودسازی صورت می‌گیرد مستوجب محکومیت حبس یا جزای نقدی درجه ۸ خواهد بود‎.
در این طرح صیانت از داده‌های خصوصی به «مرزبانی دیجیتال و دفاع سایبری از کشور» با محوریت ستاد کل نیروهای مسلح ‏سپرده شده که حدود وظایف آن هم «با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب فرماندهی معظم کل قوا» خواهد رسید‎.‎ همچنین تشخیص محرمانگی داده‌ها توسط وزارت اطلاعات و با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح انجام می‌شود‎.‎
همچنین در این طرح کسب و کار آنلاین، استفاده از «رمز ارز» و معرفی پیام‌رسان‌های خارجی در صداوسیما ممنوع اعلام شده است و البته در این طرح کمک‌های مالی به پیام‌رسان‌های داخلی در نظر گرفته شده است به طور مثال، نسبتی از درآمد حاصل از فروش پهنای ‏باند و ترافیک ایجاد شده توسط پیام‌رسان‌های داخلی، باید به پیام‌رسان ایجاد کننده این ترافیک پرداخت شود‎ ‎.
بنابراین طرح، وزارت ارتباطات نیز مکلف شده  پهنای باند پیام‌رسان‌های داخلی را حداقل دو برابر خارجی‌ها قرار دهد. کسب و کار ‏آنلاین هم صرفاً برای داخلی‌ها مجاز است و هر گونه ارائه خدمات پولی و بانکی به کسب و کارهای فعال در پیام‌رسان‌های ‏خارجی ممنوع است. همچنان که استفاده از «رمز ارز» توسط پیام‌رسان‌های خارجی هم ممنوع بوده و وزارت ارتباطات باید ارائه ‏این خدمات را مسدود کند. فعالیت و مبادلات مالی در پیام‌رسان‌های خارجی باعث محکومیت فرد به سه تا پنج برابر وجه مبادله ‏شده و مجازات تعزیری درجه ۸ می‌شود.‎

تبلیغات

پربازدیدترین ها

نماینده دادستان: سید هادی رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان صرف عیش و نوش کرده است/ رضوی: داماد شریعتمداری‌ام نه نتانیاهوافشای جزییات تازه از قرارداد ویلموتس/ ۴.۵ میلیون دلار برای ۳ سال!زیباکلام: نقد دولت همیشه بوده، اما مگر می‌شود بسیج را امر به معروف کرد؟ترامپ سرانجام جان بولتون را اخراج می‌کندمرگ دختر یک ساله‌ بر اثر سقوط در کانال/ آب جسد را یک کیلومتر حمل کردباشگاه استقلال: هواداران به کمپین‌های اعتراضی نپیوندندچرا بندرچابهار از تحریم ها معاف شد؟دادستان اصفهان: دوچرخه سواری بانوان در فضای عمومی فعل حرام استتذکر رییس صدا و سیما به شبکه‌های ۳ و ۵ سیمااعلام جزییات افزایش حقوق/ همسان‌سازی حقوق شامل کدام گروه از بازنشستگان می‌شود؟
آخرین اخبار

مرگ دختر یک ساله‌ بر اثر سقوط در کانال/ آب جسد را یک کیلومتر حمل کردهشدار سازمان هواشناسی: احتمال سیلابی شدن مسیل‌هاقتل، پایان رفاقت ۱۰ ساله/ آن‌قدر از مقتول نفرت پیدا کرده بودم که می‌خواستم اعضای خانواده‌اش را هم بکشممهلت استفاده از سهمیه‌های طرح ترافیک سال ۹۷ تمدید شداعلام جزییات افزایش حقوق/ همسان‌سازی حقوق شامل کدام گروه از بازنشستگان می‌شود؟دستگیری قاتل عصبانی بعد از ۵ سالادعاهای جوانی که دوستش را به قتل رساند/ او به من تجاوز کرد و گفت عکس این کار زشت را منتشر می‌کندتذکر رییس صدا و سیما به شبکه‌های ۳ و ۵ سیماصالحی: ۱۰ هزار تن کاغذ در ۲ هفته آینده توزیع می‌شودخسرو معصومی: برای تماشاگری که «گبه» می‌دیده، تماشای «رحمان۱۴۰۰» سخت استجزئیات حادثه سوء قصد افراد ناشناس به شهردار دارخوین/"شمخانی" جان به سلامت برددر آستانه بازی با سپیدرود؛ معاون استقلال استعفا دادتابش: هدف آمریکا همراه کردن اروپا با خود استواعظی: سخنگوی دولت انتخاب شده است/ هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی بنزین نگرفتیم65 هزار میلیارد برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی اختصاص یافتهمتی: نرخ های فعلی ارز پایدار نیستپرونده‌های هتک حیثیت در فضای مجازی افزایش یافتخرازی: ایران برای پاسخگویی به هر اقدامی کاملا آماده استنهاوندیان: لایحه جامع شفافیت تصویب شدشریعتمداری: 2 هزار و 520 میلیارد تومان اعتبار به واحدهای تولیدی اختصاص می یابد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir