سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۲۵۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۳:۱۷

نکاتی درباره اظهارات آیت‌ا... یزدی/بهمن کشاورز
به گزارش اصلاحات پرس، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری در یادداشتی برای روزنامه آرمان امروز نوشت:

فرمایش آیت‌ا.... محمد یزدی به عنوان یکی از اعضای محترم فقهای شورای نگهبان البته به طور مجرد و فارغ از سمت ایشان محترم است و می‌تواند مورد توجه و در عین حال غور و بررسی قرار گیرد. در مورد آنچه فرموده‌اند گفتنی است: ایشان به مطلق «حقوقدان» اشاره دارند که لاجرم مقامات قضائی و وکلا و مشاوران حقوقی را در بر می‌گیرد و طبعا این سوال نیز مطرح می‌شود که این افراد به‌ویژه در مواقعی که موضوع بحث محرمانه است چگونه می‌توانند سفارش ایشان را رعایت کنند. در خصوص اینکه کید و حیله مختص خانم‌ها است تامل بسیار وجود دارد، مردان نه از نظرکمی کمتر از خانم‌ها هستند و نه میزان کید و حیله‌گری آنان از زنان کمتر است.

آری در کتب قدیمه مباحثی در خصوص کید زنان آمده است و اگر اشتباه نکنم حتی کتابی به این نام دیده‌ام. اما باید به خاطر داشت این کتب و حکایات را کلا مردان نوشته‌اند. آنجا که کلمه حقوقدان به قضات و وکلا دلالت دارد باید در نظر داشت مراحل گزینش این دو گروه چنان است- و یا چنان باید باشد- که احتمال لغزش ایشان را در این گونه موارد منتفی کند. اگر جز این باشد باید در شرایط استخدام و گزینش تجدید نظر شود. همچنین کنترل‌های انتظامی بر اعمال این دو گروه باید به‌گونه‌ای باشد که اگر کسی در معرض تحریکات شیطانی قرار گرفت بازدارنده‌های بیرونی و درونی‌اش به خوبی عمل کند و او را از لغزش بازدارد.

فراموش نکنیم که فرآیند رسیدگی به یک امر حقوقی طولانی و پیچیده و مشتمل بر مراحل مختلف است. بنابراین اگر احیانا در مرحله‌ای اشکالی از هر قبیل باشد امکان تدارک و تصحیحی آن در مرحله یا مراحل بعد وجود دارد. نکته دیگر اینکه آنچه فعلا موجب اشکال و فساد است. عمدتا مسائل مالی است نه مشکلاتی از اینگونه. البته وجود مسائلی از این قبیل را نیز نمی‌توان نفی‌ کرد. با توجه به موقعیت اجتماعی و سیاسی و ویژگی‌های مثبت خانم‌های ایرانی که به ویژه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی امکان بروز و ظهور یافته است و با عنایت به مشاغل و مناصبی که خانم‌ها در سطوح مختلف اشغال کرده اند اینکه خوانده‌های کتب قدیمه را برآنان منطبق کنیم جفای بر خانم‌ها و در مفهوم وسیع تر جامعه ایرانی است.

آری ممکن است هرکس اعم از زن و مرد اقداماتی انجام دهد که از نظر اخلاقی مذموم باشد و چه بسا این افراد مباشر اقدامات منفی و زشت در مواضع مختلف شغلی از هر قبیل قرار داشته باشند. آنچه مسلم است این موارد استثناء است و استاد محترم بهتر از بنده می‌دانند که قیاس بر استثناء و تعمیم آن جایز نیست. سخن آخر اینکه نمی‌دانم بیان صریح و علنی مطالبی از این گونه- با توجه به میزان تعدد و شیوع مصادیق آن- تا چه حد مقرون به مصلحت است؟ به‌ویژه اگر این مطالب از اساتید محترم که ناچار فرمایش آنها مورد توجه مردم واقع می‌شود صادر شود. وا‌... اعلم.

تبلیغات

پربازدیدترین ها


آخرین اخبار

برایان هوک: مشغول بررسی لغو ویزای بستگان مقام‌های ایران هستیمدستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شدهواعظی: سازوکار ویژه مالی حداکثر تا سه هفته آینده اجرا می شودبانک مرکزی: شعب ارزی بانک ها و صرافی ها آماده خرید ارز هستنداسماعیل بخشی آزاد شدردپای ارتقای وضعیت زنان در بودجه ۹۸آغاز مذاکره با دستیار جدید شفر؛ استقلال نیم فصل ۴ اردوی داخلی و خارجی داردمزاحم 9 ساله ‌سایبری دستگیر شد ‌نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسیدنمایش مستندی از یادگار کیارستمی در جشنواره سینماحقیقترییس جمهوری: استانداران برای پیشبرد برنامه های توسعه تلاش مضاعف کنندمهاجم استقلال در لیست نساجی برای نیم فصل دوماعتراف علی‌علیپور؛ کم و بیش استقلالی بودم!این ۶ استان از فردا برفی و بارانی می‌شوندآغاز بهره‌برداری از دوچرخه‌های اشتراکی در تهران / جزییاتاز مجید پول گرفتم تا با ماشین بکوبم به مادرشقتل مرد ۹۰ ساله به‌خاطر سوءظن/ گمان می‌کردم او با همسر زیبا و جوان من رابطه داردماجرای تبلیغ بهداشتی مهناز افشار ادامه دارد/ توضیحات درباره اثرات آمپول نالوکسانواکنش معاون هنری به جنجال استفاده از کلاه‌گیس در یک نمایشنادر مشایخی: لذت می‌برم وقتی می‌بینم کسی عاشق جواد یساری است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir