سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۲۵۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۳:۱۷

نکاتی درباره اظهارات آیت‌ا... یزدی/بهمن کشاورز
به گزارش اصلاحات پرس، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری در یادداشتی برای روزنامه آرمان امروز نوشت:

فرمایش آیت‌ا.... محمد یزدی به عنوان یکی از اعضای محترم فقهای شورای نگهبان البته به طور مجرد و فارغ از سمت ایشان محترم است و می‌تواند مورد توجه و در عین حال غور و بررسی قرار گیرد. در مورد آنچه فرموده‌اند گفتنی است: ایشان به مطلق «حقوقدان» اشاره دارند که لاجرم مقامات قضائی و وکلا و مشاوران حقوقی را در بر می‌گیرد و طبعا این سوال نیز مطرح می‌شود که این افراد به‌ویژه در مواقعی که موضوع بحث محرمانه است چگونه می‌توانند سفارش ایشان را رعایت کنند. در خصوص اینکه کید و حیله مختص خانم‌ها است تامل بسیار وجود دارد، مردان نه از نظرکمی کمتر از خانم‌ها هستند و نه میزان کید و حیله‌گری آنان از زنان کمتر است.

آری در کتب قدیمه مباحثی در خصوص کید زنان آمده است و اگر اشتباه نکنم حتی کتابی به این نام دیده‌ام. اما باید به خاطر داشت این کتب و حکایات را کلا مردان نوشته‌اند. آنجا که کلمه حقوقدان به قضات و وکلا دلالت دارد باید در نظر داشت مراحل گزینش این دو گروه چنان است- و یا چنان باید باشد- که احتمال لغزش ایشان را در این گونه موارد منتفی کند. اگر جز این باشد باید در شرایط استخدام و گزینش تجدید نظر شود. همچنین کنترل‌های انتظامی بر اعمال این دو گروه باید به‌گونه‌ای باشد که اگر کسی در معرض تحریکات شیطانی قرار گرفت بازدارنده‌های بیرونی و درونی‌اش به خوبی عمل کند و او را از لغزش بازدارد.

فراموش نکنیم که فرآیند رسیدگی به یک امر حقوقی طولانی و پیچیده و مشتمل بر مراحل مختلف است. بنابراین اگر احیانا در مرحله‌ای اشکالی از هر قبیل باشد امکان تدارک و تصحیحی آن در مرحله یا مراحل بعد وجود دارد. نکته دیگر اینکه آنچه فعلا موجب اشکال و فساد است. عمدتا مسائل مالی است نه مشکلاتی از اینگونه. البته وجود مسائلی از این قبیل را نیز نمی‌توان نفی‌ کرد. با توجه به موقعیت اجتماعی و سیاسی و ویژگی‌های مثبت خانم‌های ایرانی که به ویژه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی امکان بروز و ظهور یافته است و با عنایت به مشاغل و مناصبی که خانم‌ها در سطوح مختلف اشغال کرده اند اینکه خوانده‌های کتب قدیمه را برآنان منطبق کنیم جفای بر خانم‌ها و در مفهوم وسیع تر جامعه ایرانی است.

آری ممکن است هرکس اعم از زن و مرد اقداماتی انجام دهد که از نظر اخلاقی مذموم باشد و چه بسا این افراد مباشر اقدامات منفی و زشت در مواضع مختلف شغلی از هر قبیل قرار داشته باشند. آنچه مسلم است این موارد استثناء است و استاد محترم بهتر از بنده می‌دانند که قیاس بر استثناء و تعمیم آن جایز نیست. سخن آخر اینکه نمی‌دانم بیان صریح و علنی مطالبی از این گونه- با توجه به میزان تعدد و شیوع مصادیق آن- تا چه حد مقرون به مصلحت است؟ به‌ویژه اگر این مطالب از اساتید محترم که ناچار فرمایش آنها مورد توجه مردم واقع می‌شود صادر شود. وا‌... اعلم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

نظام باید مخالفان خود را به رسمیت بشناسد/ باید به سمت انتخابات آزاد برویم تا اپوزیسیون هم بتواند در آن شرکت کندمواضع ضدونقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح‌طلبانپیشنهاد چشمگیر و وسوسه کننده تراکتور به برانکو/ پرفسور به تبریز می‌رود؟فرشاد مومنی: تصمیمات اقتصادی قبل از اجرا در 4 دانشکده اقتصادی تهران ارزیابی شودمجلس باید ملی باشد نه انقلابی/ «سرا» یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازهسوال از اصولگرایان تندروایست بازرسی قلابی شگردی برای سرقت از خانه‌هابا این سیاست‌های اقتصادی باید منتظر انفجارهای بزرگتر بودناگفته های جهانگیری از مبارزه با فساد؛ از پرونده زنجانی تا خانمی با هزار حساب بانکیطیبه سیاوشی: بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه 99، کاهش 10 درصدی داشته است
آخرین اخبار

بحران اقتصادی را با حذف پیشگویان اقتصادی حل کنید/ حامد هدائیاز نظر ما تکلیف کلیه خدمه سانچی روشن شده است/ دستگاه قضا هر ادعای جدیدی درباره خدمه کشتی را پیگیری می‌کندحرف اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در بین مردم خریدار ندارد/ جریان سوم باید شعار معیشتی و ملی‌گرایی بدهداظهارات «فریدون جیرانی» درباره سلبریتی‌ها و یک جریان مورد انتقادپیروزی قاطع محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی انگلیساگر دولت در اختیار برخی‌ بود هم مشکل FATF حل شده بود هم رابطه با آمریکاگزارش فروش هفتگی سینماهای کشورقطع اینترنت باعث بی‌اعتمادی "برندها" شدجواز ورود اصولگرایان از قبل برای انتخابات صادر شده است/ امسال از شور انتخاباتی خبری نیستهزینه اقتصادی اعتراضات آبان ماه در 41 سال گذشته بی‌نظیر بود/ پیشنهاد رفراندوم روحانی را جدی بگیریمبهزاد نبوی: تحریم‌ها، محصول کار تندروهای داخلی با مشارکت ترامپ است/ رویکرد تندروها نه دولت یا یک جناح، بلکه منافع ملی را نشانه گرفته استبجز تخریب دولت چه برنامه‌ای برای مردم دارید؟/ اکبر ترکانموسوی لاری: اگر نامزدهای مان تایید نشوند ممکن است هیچ لیستی ارائه ندهیممردم، مجموعه مسئولان را عامل بدبختی و بینوایی خود می‌دانندمسئولیت نوشتن بیانیه ۷۷ نفره را می‌پذیرم/ احضار فعالان سیاسی و مدنی با شعار «به رسمیت شناختن حق اعتراض» سازگار نیستثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیممردم شور و شوقی برای انتخابات ندارند/ مقامات نظام به مردم وعده انتخابات رقابتی بدهندحامی وزیر ورزش بودم اما الان به دنبال استیضاح او هستیم/ سلطانی‌فر تلاش می‌کند واقعیات را مخفی کندلطفا رها کنیدایست بازرسی قلابی شگردی برای سرقت از خانه‌ها


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved