سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۲۵۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۳:۱۷

نکاتی درباره اظهارات آیت‌ا... یزدی/بهمن کشاورز
به گزارش اصلاحات پرس، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری در یادداشتی برای روزنامه آرمان امروز نوشت:

فرمایش آیت‌ا.... محمد یزدی به عنوان یکی از اعضای محترم فقهای شورای نگهبان البته به طور مجرد و فارغ از سمت ایشان محترم است و می‌تواند مورد توجه و در عین حال غور و بررسی قرار گیرد. در مورد آنچه فرموده‌اند گفتنی است: ایشان به مطلق «حقوقدان» اشاره دارند که لاجرم مقامات قضائی و وکلا و مشاوران حقوقی را در بر می‌گیرد و طبعا این سوال نیز مطرح می‌شود که این افراد به‌ویژه در مواقعی که موضوع بحث محرمانه است چگونه می‌توانند سفارش ایشان را رعایت کنند. در خصوص اینکه کید و حیله مختص خانم‌ها است تامل بسیار وجود دارد، مردان نه از نظرکمی کمتر از خانم‌ها هستند و نه میزان کید و حیله‌گری آنان از زنان کمتر است.

آری در کتب قدیمه مباحثی در خصوص کید زنان آمده است و اگر اشتباه نکنم حتی کتابی به این نام دیده‌ام. اما باید به خاطر داشت این کتب و حکایات را کلا مردان نوشته‌اند. آنجا که کلمه حقوقدان به قضات و وکلا دلالت دارد باید در نظر داشت مراحل گزینش این دو گروه چنان است- و یا چنان باید باشد- که احتمال لغزش ایشان را در این گونه موارد منتفی کند. اگر جز این باشد باید در شرایط استخدام و گزینش تجدید نظر شود. همچنین کنترل‌های انتظامی بر اعمال این دو گروه باید به‌گونه‌ای باشد که اگر کسی در معرض تحریکات شیطانی قرار گرفت بازدارنده‌های بیرونی و درونی‌اش به خوبی عمل کند و او را از لغزش بازدارد.

فراموش نکنیم که فرآیند رسیدگی به یک امر حقوقی طولانی و پیچیده و مشتمل بر مراحل مختلف است. بنابراین اگر احیانا در مرحله‌ای اشکالی از هر قبیل باشد امکان تدارک و تصحیحی آن در مرحله یا مراحل بعد وجود دارد. نکته دیگر اینکه آنچه فعلا موجب اشکال و فساد است. عمدتا مسائل مالی است نه مشکلاتی از اینگونه. البته وجود مسائلی از این قبیل را نیز نمی‌توان نفی‌ کرد. با توجه به موقعیت اجتماعی و سیاسی و ویژگی‌های مثبت خانم‌های ایرانی که به ویژه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی امکان بروز و ظهور یافته است و با عنایت به مشاغل و مناصبی که خانم‌ها در سطوح مختلف اشغال کرده اند اینکه خوانده‌های کتب قدیمه را برآنان منطبق کنیم جفای بر خانم‌ها و در مفهوم وسیع تر جامعه ایرانی است.

آری ممکن است هرکس اعم از زن و مرد اقداماتی انجام دهد که از نظر اخلاقی مذموم باشد و چه بسا این افراد مباشر اقدامات منفی و زشت در مواضع مختلف شغلی از هر قبیل قرار داشته باشند. آنچه مسلم است این موارد استثناء است و استاد محترم بهتر از بنده می‌دانند که قیاس بر استثناء و تعمیم آن جایز نیست. سخن آخر اینکه نمی‌دانم بیان صریح و علنی مطالبی از این گونه- با توجه به میزان تعدد و شیوع مصادیق آن- تا چه حد مقرون به مصلحت است؟ به‌ویژه اگر این مطالب از اساتید محترم که ناچار فرمایش آنها مورد توجه مردم واقع می‌شود صادر شود. وا‌... اعلم.

تبلیغات

پربازدیدترین ها


آخرین اخبار

موسوی: افشاکنندگان مفاسد مورد حمایت قانون قرار می‌گیرندابتکار: کار کردن زنان نباید مناسبتی و تشریفاتی باشد/ پیگیری جدی لایحه حمایت از خانوادههر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند/ نقشی بازی کرده‌ام که دو ماه سر فیلم‌برداری‌اش گریه می‌کردمبطحایی: برخی خانواده‌ها برای تعلیم و تربیت فرزاندانشان به آموزش و پرورش اعتماد ندارندموسوی‌لاری: لکنت زبان جامعه برای بیان دیدگاه‌هایش باید از بین برودتقاضای خرید خودرو زیاد است اما کسی فروشنده نیستپیشنهاد دریافت عوارض از پرمصرف ها به جای افزایش قیمت بنزیننوبخت: کاهش سقف فروش نفت خودتحریمی استماهینی: به جای حرف زدن سخت تمرین می‌کنیم/ از اول هم برای ۳ جام می‌جنگیمجو برفی کشور تا آخر بهمنواکنش هاشمی به سخنان شب گذشته قالیباف/ اظهارات خود را اصلاح کندسکوت معنادار فدراسیون برابر بیانیه‌ها/ تیم‌ها به دنبال کسب جام در بیرون از زمینردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدانمحسن هاشمی: چرا باید روحانیت خود را محدود به مسجد و حسینیه کند؟حکم قطعی متهمان پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان صادر شدمصباحی مقدم: بررسی "پالرمو" به تعویق افتاد/ بحث مهلت گروه اقدام مالی در جلسه مجمع مطرح نشدقدوس بهترین بازیکن فصل آمیان در لیگ فرانسهواکسن مقابله با ایدز سرانجام کشف شدمعافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی چگونه است؟۲ پسر جوان، دخترهای ۱۳ و ۱۵ ساله را فریب دادند/ هم آزار، هم سرقت ۵۰ میلیون طلا


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir