سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۰۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۸:۳۳

نگاه منطقه ای به بودجه و هدررفت منابع/تقی کبیری
به گزارش اصلاحات پرس، تقی کبیری، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در یادداشتی نوشت:
نگاه ملی به بودجه، موضوعی است که باید همیشه مورد توجه باشد، اما امسال به دلیل مسائل خاصی که به دلیل تحریم ها داریم و همچنین این موضوع که بودجه بندی ما انقباضی است، این نوع نگاه به بودجه بسیار مهم تر است. در واقع مساله ای که برای سال آینده بسیار به آن نیاز داریم، این است که «نگاه ملی» در بودجه بندی لحاظ شود.
البته برای پیشگیری از حاکم شدن نگاه منطقه ای و استانی در بودجه، پیش بینی هایی صورت گرفته است. یکی از این پیش بینی ها آن است که نمایندگانی که در کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه را بررسی می کنند حق ارائه پیشنهاد در حوزه انتخابیه خودشان را ندارند، ولی ممکن است از کانال های دیگر اتفاقات این چنینی بیفتد.
این مساله از آن جهت مهم است که اگر هر نماینده ای بخواهد در مورد حوزه انتخابیه خود جدا از نگاه ملی ورود پیدا کند، در بحث توازن و عدالت محوری دچار مشکل شویم.
البته باید مجلس و دولت در قالب همان نگاه ملی نسبت به استان هایی که از شاخص های توسعه جا مانده اند، به شکل عام ورود پیدا کنند تا عقب ماندگی این مناطق جبران شود. به عبارت دیگر باید هم دولت و هم مجلس در عین نگاه ملی، نگاه به مناطق کم برخوردارتر و عقب مانده از توسعه هم داشته باشند تا لااقل این عقب ماندگی جبران شود و این مناطق در حد متعادل به توسعه برسند.


بار روانی تبعیض
نکته دیگر این است که امروز برخی تبعیض ها و بی عدالتی هایی که در توزیع امکانات اتفاق می افتد، مردم را آزار می دهد. بنابراین بار روانی این موضوع که بتوانیم برای مردم این تلقی را ایجاد کنیم که حداقل در حوزه بودجه ریزی نوع نگاه، ملی است، بسیار مهم است. در واقع اینکه مردم متوجه شوند که همه افراد به خصوص اقشار کم درآمد و ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته، مورد توجه هستند، شائبه های احتمالی تبعیض آمیز بودن بودجه را برطرف می کند.
اما در مقابل ، نگاه منطقه ای و استانی و شهرستانی به بودجه، موجب رشد غیر متوازن در کشور، هدررفت منابع و بروز موازی کاری خواهد شد.
متاسفانه گاهی اوقات ، منابعی که باید در موارد ضروری و حیاتی صرف شود، به سمتی می رود که امروز شاید هیچ ضرورتی نداشته باشد که برای آنها هزینه کنیم. بنابراین نگاه ملی به بودجه حتی در حوزه منطقه ای هم می تواند آثار خوبی ایجاد کند؛ به گونه ای که مناطقی که کمتر توسعه یافته اند در قطار توسعه قرار بگیرند و با دیگر مناطق کشور همراه شوند.

 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir