سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۰۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۸:۳۳

نگاه منطقه ای به بودجه و هدررفت منابع/تقی کبیری
به گزارش اصلاحات پرس، تقی کبیری، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در یادداشتی نوشت:
نگاه ملی به بودجه، موضوعی است که باید همیشه مورد توجه باشد، اما امسال به دلیل مسائل خاصی که به دلیل تحریم ها داریم و همچنین این موضوع که بودجه بندی ما انقباضی است، این نوع نگاه به بودجه بسیار مهم تر است. در واقع مساله ای که برای سال آینده بسیار به آن نیاز داریم، این است که «نگاه ملی» در بودجه بندی لحاظ شود.
البته برای پیشگیری از حاکم شدن نگاه منطقه ای و استانی در بودجه، پیش بینی هایی صورت گرفته است. یکی از این پیش بینی ها آن است که نمایندگانی که در کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه را بررسی می کنند حق ارائه پیشنهاد در حوزه انتخابیه خودشان را ندارند، ولی ممکن است از کانال های دیگر اتفاقات این چنینی بیفتد.
این مساله از آن جهت مهم است که اگر هر نماینده ای بخواهد در مورد حوزه انتخابیه خود جدا از نگاه ملی ورود پیدا کند، در بحث توازن و عدالت محوری دچار مشکل شویم.
البته باید مجلس و دولت در قالب همان نگاه ملی نسبت به استان هایی که از شاخص های توسعه جا مانده اند، به شکل عام ورود پیدا کنند تا عقب ماندگی این مناطق جبران شود. به عبارت دیگر باید هم دولت و هم مجلس در عین نگاه ملی، نگاه به مناطق کم برخوردارتر و عقب مانده از توسعه هم داشته باشند تا لااقل این عقب ماندگی جبران شود و این مناطق در حد متعادل به توسعه برسند.


بار روانی تبعیض
نکته دیگر این است که امروز برخی تبعیض ها و بی عدالتی هایی که در توزیع امکانات اتفاق می افتد، مردم را آزار می دهد. بنابراین بار روانی این موضوع که بتوانیم برای مردم این تلقی را ایجاد کنیم که حداقل در حوزه بودجه ریزی نوع نگاه، ملی است، بسیار مهم است. در واقع اینکه مردم متوجه شوند که همه افراد به خصوص اقشار کم درآمد و ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته، مورد توجه هستند، شائبه های احتمالی تبعیض آمیز بودن بودجه را برطرف می کند.
اما در مقابل ، نگاه منطقه ای و استانی و شهرستانی به بودجه، موجب رشد غیر متوازن در کشور، هدررفت منابع و بروز موازی کاری خواهد شد.
متاسفانه گاهی اوقات ، منابعی که باید در موارد ضروری و حیاتی صرف شود، به سمتی می رود که امروز شاید هیچ ضرورتی نداشته باشد که برای آنها هزینه کنیم. بنابراین نگاه ملی به بودجه حتی در حوزه منطقه ای هم می تواند آثار خوبی ایجاد کند؛ به گونه ای که مناطقی که کمتر توسعه یافته اند در قطار توسعه قرار بگیرند و با دیگر مناطق کشور همراه شوند.

 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیماعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
آخرین اخبار

علی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک نداردمساله گرفتن تضمین از دولت است یا اروپا؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir