سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۰۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۸:۳۳

نگاه منطقه ای به بودجه و هدررفت منابع/تقی کبیری
به گزارش اصلاحات پرس، تقی کبیری، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در یادداشتی نوشت:
نگاه ملی به بودجه، موضوعی است که باید همیشه مورد توجه باشد، اما امسال به دلیل مسائل خاصی که به دلیل تحریم ها داریم و همچنین این موضوع که بودجه بندی ما انقباضی است، این نوع نگاه به بودجه بسیار مهم تر است. در واقع مساله ای که برای سال آینده بسیار به آن نیاز داریم، این است که «نگاه ملی» در بودجه بندی لحاظ شود.
البته برای پیشگیری از حاکم شدن نگاه منطقه ای و استانی در بودجه، پیش بینی هایی صورت گرفته است. یکی از این پیش بینی ها آن است که نمایندگانی که در کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه را بررسی می کنند حق ارائه پیشنهاد در حوزه انتخابیه خودشان را ندارند، ولی ممکن است از کانال های دیگر اتفاقات این چنینی بیفتد.
این مساله از آن جهت مهم است که اگر هر نماینده ای بخواهد در مورد حوزه انتخابیه خود جدا از نگاه ملی ورود پیدا کند، در بحث توازن و عدالت محوری دچار مشکل شویم.
البته باید مجلس و دولت در قالب همان نگاه ملی نسبت به استان هایی که از شاخص های توسعه جا مانده اند، به شکل عام ورود پیدا کنند تا عقب ماندگی این مناطق جبران شود. به عبارت دیگر باید هم دولت و هم مجلس در عین نگاه ملی، نگاه به مناطق کم برخوردارتر و عقب مانده از توسعه هم داشته باشند تا لااقل این عقب ماندگی جبران شود و این مناطق در حد متعادل به توسعه برسند.


بار روانی تبعیض
نکته دیگر این است که امروز برخی تبعیض ها و بی عدالتی هایی که در توزیع امکانات اتفاق می افتد، مردم را آزار می دهد. بنابراین بار روانی این موضوع که بتوانیم برای مردم این تلقی را ایجاد کنیم که حداقل در حوزه بودجه ریزی نوع نگاه، ملی است، بسیار مهم است. در واقع اینکه مردم متوجه شوند که همه افراد به خصوص اقشار کم درآمد و ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته، مورد توجه هستند، شائبه های احتمالی تبعیض آمیز بودن بودجه را برطرف می کند.
اما در مقابل ، نگاه منطقه ای و استانی و شهرستانی به بودجه، موجب رشد غیر متوازن در کشور، هدررفت منابع و بروز موازی کاری خواهد شد.
متاسفانه گاهی اوقات ، منابعی که باید در موارد ضروری و حیاتی صرف شود، به سمتی می رود که امروز شاید هیچ ضرورتی نداشته باشد که برای آنها هزینه کنیم. بنابراین نگاه ملی به بودجه حتی در حوزه منطقه ای هم می تواند آثار خوبی ایجاد کند؛ به گونه ای که مناطقی که کمتر توسعه یافته اند در قطار توسعه قرار بگیرند و با دیگر مناطق کشور همراه شوند.

 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارزاتفاق یا برنامه‌ریزی خاص در شبکه سه/سریال‌های رفقای فروغی روی آنتن!فرار و دستگیری چند تن از سرداران سپاه صحت نداردمسکن در یک قدمی دلار قرار گرفتاستقلالی‌ها پدیده لیگ را از دست فولاد قاپیدند/ مهاجم ذوب‌آهن در راه استقلالمرد شیشه ای همسر دوم خود و دخترش را خفه کردعمه، مادر و خواهر، مثلث فحش‌های جنسیتی در دعواهای امروزیبیرانوند، ترابی و علیپور هم از پرسپولیس می‌روندعرب: تکلیف سرمربی پرسپولیس تا اوایل هفته آینده مشخص می‌شودکدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟
آخرین اخبار

قطب‌الدین صادقی: تلویزیون ترجیح می‌دهد سریال‌های‌ کیلویی بسازدماجرای احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟مذاکره تراکتورسازی با وریا غفوری کلید خوردآخرین وضعیت سریال‌های سرزمین کهن، الف ویژه و فیلم خیابان‌های آرامموارد متعددی از آشفتگی انتخابات ۸۸ را در دادگاه نشان دادم/ عده‌ای فکر می‌کردند قرار است حرف تکراری بزنمبیرانوند، ترابی و علیپور هم از پرسپولیس می‌روندهمتی: عملیات بازار باز بانکی نقش مهمی در کنترل تورم خواهد داشتروسیه: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض قوانین بین المللی استسناریوی حمله به شیخ الوزرا چرا کلید خورد؟هاشمی : مشکلات اگر دلیل کناره گیری باشد همه مقامات باید استعفا دهندروحانی: اساس جنگ بدخواهان با ملت ما جنگ اراده هاستدنیزلی: هدفم برآوردن انتظارات هواداران استدلار ۴۲۰۰ تومانی را در بازار می‌فروشندعضو فراکسیون امید: صداوسیما لیستی دارد که طبق آن از نمایندگان در برنامه‌ها دعوت می‌کندتنها کسی که می‌تواند از لیست کمیسیون ویژه اطلاع داشته باشد، آیت‌الله خامنه‌ای استروسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شدآمریکا: در حال حاضر اظهارنظری در مورد درگذشت مرسی نداریماستعفای سعادتمند از هیات مدیره استقلالواکنش "حناچی" به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری تهرانمسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir