سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۱۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۸:۴۷

منافع ملی در اولویت بودجه قرار گیرد/نرسی قربان
به گزارش اصلاحات پرس، دکتر نرسی قربان، اقتصاددان و عضو انجمن اقتصاد انرژی ایران در یادداشتی نوشت:
منبع درآمد اصلی در بوجه کشور، نفت است و اکنون پیش‌بینی قیمت نفت حتی در آینده نزدیک به شدت مشکل شده‌است و کارشناسان در این مورد نظرات متفاوتی دارند.
در هر حال، دولت باید در بودجه سال آینده، برای نفت قیمتی را پیش‌بینی کند و با در نظر گرفتن آن قیمت و بر مبنای آن، بودجه سال آینده کشور را تعیین کند.
قیمتی که اکنون برای درآمدهای حاصل از نفت در بودجه پیش بینی شده است تقریبا 54 دلار است که به نظر تعیین قیمت محتاطانه و تصمیمی درست به نظر می‌رسد. این احتمال وجود دارد که در سال آینده، قیمت نفت بین 60 تا 70 دلار در هر بشکه باشد و پیش‌بینی اکثر کارشناسان نیز همین امر است. به همین دلیل اگر بودجه سال آینده با قیمت هر بشکه نفت54 دلار بسته شود خطر و شرایط بحرانی، اقتصاد کشور را تهدید نخواهد کرد و این احتمال وجود دارد که با کمبود بودجه شدید مواجه‌نشویم.
 تصمیم اوپک در اجلاس اخیر این بود که عرضه نفت در بازارهای جهانی بالاست و باید این میزان ثابت شود، ولی ایران، لیبی و ونزوئلا از این تصمیم منع شدند که یک امتیاز مهم برای ایران نسبت به سایر کشورها محسوب می‌شود. امادر شرایط فعلی تنها مسئله مورد توجه، قیمت نفت نیست بلکه به دست آوردن پول فروش نفت بسیار مهم‌تر از قیمت نفت است. اگر با مکانیزمی که اروپایی‌ها در مورد آن صحبت می‌کنند، نتوانیم پول نفت را در بازار جهانی به دست بیاوریم، پس از آن مشکلاتی به وجود خواهدآمد که به قیمت نفت مربوط نخواهدشد بلکه مسئله این است که دارایی‌ای وجود دارد که امکان دستیابی به آن نیست و معنای ساده اش این است که این احتمال وجود دارد که بتوانیم نفت را بفروش برسانیم اما پول آن را به دست نیاوریم.
در شرایطی که ممکن است کشور با بحران‌های پیش‌بینی نشده مواجه شود، نگاه ملی در تصمیم گیری در مورد بودجه اهمیت پیدا می‌کند. بدون شک در همه مواقع، نگاه ملی به تصویب بودجه باید در اولویت نمایندگان مجلس و دولت قرار بگیرد و شکی در آن نیست که باید به تصویب بودجه نگاه ملی داشت اما امری که نگاه ملی را از اولویت معمول به اولویت اول می‌رساند این است که کشور ما اکنون در شرایط تحریم قرار دارد و مشخص نیست که تحریم‌های واردشده به کشور تا چه زمانی ادامه پیدا خواهدکرد.
 ایران اکنون از جانب کشورهای متعددی که عمده آن ایالت متحده آمریکا، عربستان و رژیم غاصب اسرائیل است تحت فشار قرار گرفته است که در این شرایط،تحریم‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و بازارهای مالی و پولی به کشور فشار وارد می‌کند. از سویی تصمیم اخیر اوپک مبنی بر کاهش میزان تولید نفت از سوی اعضا به‌جز ایران، لیبی و ونزوئلا یک شکست بزرگ برای عربستان محسوب می‌شود.
در چنین شرایطی باید عوامل و منافع ملی را در اولویت تعیین و تصویب بودجه قرار داد و نمایندگان باید ضرورت منافع ملی را در تصویب بودجه درک کنند. گروه‌هایی که پیش از این، بودجه‌ای را برای حوزه انتخابیه خود در نظر داشته‌اند و اکنون فشار می آورند که این بودجه نباید کاهش پیدا کند باید تغییر رویه دهند و مسائلی که در اولویت نیستند را در تصویب بودجه حذف کنند. باید منابع اصلی تعیین شده در بودجه در مواردی تزریق شود که رفاه مردم را تامین کند.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیماعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
آخرین اخبار

علی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک نداردمساله گرفتن تضمین از دولت است یا اروپا؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir