سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۱۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۸:۴۷

منافع ملی در اولویت بودجه قرار گیرد/نرسی قربان
به گزارش اصلاحات پرس، دکتر نرسی قربان، اقتصاددان و عضو انجمن اقتصاد انرژی ایران در یادداشتی نوشت:
منبع درآمد اصلی در بوجه کشور، نفت است و اکنون پیش‌بینی قیمت نفت حتی در آینده نزدیک به شدت مشکل شده‌است و کارشناسان در این مورد نظرات متفاوتی دارند.
در هر حال، دولت باید در بودجه سال آینده، برای نفت قیمتی را پیش‌بینی کند و با در نظر گرفتن آن قیمت و بر مبنای آن، بودجه سال آینده کشور را تعیین کند.
قیمتی که اکنون برای درآمدهای حاصل از نفت در بودجه پیش بینی شده است تقریبا 54 دلار است که به نظر تعیین قیمت محتاطانه و تصمیمی درست به نظر می‌رسد. این احتمال وجود دارد که در سال آینده، قیمت نفت بین 60 تا 70 دلار در هر بشکه باشد و پیش‌بینی اکثر کارشناسان نیز همین امر است. به همین دلیل اگر بودجه سال آینده با قیمت هر بشکه نفت54 دلار بسته شود خطر و شرایط بحرانی، اقتصاد کشور را تهدید نخواهد کرد و این احتمال وجود دارد که با کمبود بودجه شدید مواجه‌نشویم.
 تصمیم اوپک در اجلاس اخیر این بود که عرضه نفت در بازارهای جهانی بالاست و باید این میزان ثابت شود، ولی ایران، لیبی و ونزوئلا از این تصمیم منع شدند که یک امتیاز مهم برای ایران نسبت به سایر کشورها محسوب می‌شود. امادر شرایط فعلی تنها مسئله مورد توجه، قیمت نفت نیست بلکه به دست آوردن پول فروش نفت بسیار مهم‌تر از قیمت نفت است. اگر با مکانیزمی که اروپایی‌ها در مورد آن صحبت می‌کنند، نتوانیم پول نفت را در بازار جهانی به دست بیاوریم، پس از آن مشکلاتی به وجود خواهدآمد که به قیمت نفت مربوط نخواهدشد بلکه مسئله این است که دارایی‌ای وجود دارد که امکان دستیابی به آن نیست و معنای ساده اش این است که این احتمال وجود دارد که بتوانیم نفت را بفروش برسانیم اما پول آن را به دست نیاوریم.
در شرایطی که ممکن است کشور با بحران‌های پیش‌بینی نشده مواجه شود، نگاه ملی در تصمیم گیری در مورد بودجه اهمیت پیدا می‌کند. بدون شک در همه مواقع، نگاه ملی به تصویب بودجه باید در اولویت نمایندگان مجلس و دولت قرار بگیرد و شکی در آن نیست که باید به تصویب بودجه نگاه ملی داشت اما امری که نگاه ملی را از اولویت معمول به اولویت اول می‌رساند این است که کشور ما اکنون در شرایط تحریم قرار دارد و مشخص نیست که تحریم‌های واردشده به کشور تا چه زمانی ادامه پیدا خواهدکرد.
 ایران اکنون از جانب کشورهای متعددی که عمده آن ایالت متحده آمریکا، عربستان و رژیم غاصب اسرائیل است تحت فشار قرار گرفته است که در این شرایط،تحریم‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و بازارهای مالی و پولی به کشور فشار وارد می‌کند. از سویی تصمیم اخیر اوپک مبنی بر کاهش میزان تولید نفت از سوی اعضا به‌جز ایران، لیبی و ونزوئلا یک شکست بزرگ برای عربستان محسوب می‌شود.
در چنین شرایطی باید عوامل و منافع ملی را در اولویت تعیین و تصویب بودجه قرار داد و نمایندگان باید ضرورت منافع ملی را در تصویب بودجه درک کنند. گروه‌هایی که پیش از این، بودجه‌ای را برای حوزه انتخابیه خود در نظر داشته‌اند و اکنون فشار می آورند که این بودجه نباید کاهش پیدا کند باید تغییر رویه دهند و مسائلی که در اولویت نیستند را در تصویب بودجه حذف کنند. باید منابع اصلی تعیین شده در بودجه در مواردی تزریق شود که رفاه مردم را تامین کند.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینکی روش: نیاز به استراحت جدی داریممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهد
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir