سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۱۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۹:۱۱

از بودجه ، انتظار معجزه نداشته باشید/محمدقلی یوسفی
به گزارش اصلاحات پرس، محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:
بودجه نه یک سیاستگذاری برای رفع فقر و بیکاری و مشکلات ارزی، که راهی برای منعکس کردن تصمیمات دولت برای تامین منابع هزینه‌ای است؛ به این معنی که این لایحه از یک طرف نشان‌دهنده مخارج دولت و هزینه‌هایش و از طرفی بیانگر منابعی است که دولت را از طریق آن به تامین هزینه‌هایش قادر می‌سازد. بر این اساس، بودجه تنها تصویری از وضع موجود ارائه می‌دهد و نمی‌توان از آن انتظار باز کردن گره همه مشکلات را داشت.
 لایحه بودجه سال آینده به صورت انقباضی تنظیم شده و حسن روحانی و دولتمردانش تلاش دارند وضعیت اقتصادی کشور را تحت کنترل قرار دهند.
 متأسفانه در سال‌های گذشته، اقتصاد کشور از نوسانات شاخص‌های مختلف اقتصادی همچون ارز آسیب‌های متعددی دیده است. کاهش بیش‌ از حد نرخ ارز موجب ایجاد شوک ارزی در بازار شده و همان‌گونه که افزایش بیش ‌از حد نرخ ارز می‌تواند آسیب‌های اقتصادی جبران‌ناپذیری را داشته باشد کاهش بیش ‌از حد آن‌ هم برای اقتصاد ایران نمی‌تواند مفید باشد.
اکنون در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است و از سویی تحریم‌های اعمال شده به ایران فشارهای زیادی را به کشور وارد کرده است، دولت لایحه بودجه را تنظیم کرده است. باید به این امر آگاه بود بودجه‌‌ای که از سمت دولت تنظیم شده‌است برای تعیین دخل و خرج دولت در یک سال آینده و  در شرایط بحرانی است و قرار نیست مشکلات انباشته شده سال‌های مختلف را در تمامی زمینه‌ها حل و فصل کند. بسیاری از مشکلات اقتصادی به وجود آمده مانند فقر، بیکاری، عقب‌ماندگی‌های اقتصادی، مشکلات مربوط به سیاست‌گذاری‌های خارجی و تورم در کشور، طی سال‌‌های طولانی ایجاد شده است و نباید انتظار داشت که در برنامه بودجه‌ که برای یک سال آینده کشور تعیین و تکلیف می‌کند این مشکلات حل شود.
بودجه سال 98 برای حفظ وضع موجود تعیین شده و می‌توان گفت که با نگاه به این هدف به خوبی تنظیم شده‌است. علی‌رغم اینکه برخی هزینه‌های فرهنگی و غیرتولیدی بایستی در بودجه سال 98 کاهش پیدا می‌کرد و منابع تخصیص داده به آن بخش‌ها به حقوق فرهنگیان و کسانی که درآمد ثابتی ندارند، تعلق می‌گرفت اما در نگاه کلی بودجه به درستی تنظیم شده‌است. به دلیل شرایط سخت اقتصادی بخش‌هایی باید در بودجه مورد توجه قرار می‌گرفت که مغفول مانده است اما در مجموع از بودجه سال 98 نباید انتظار عجیبی داشته باشیم. بودجه سالانه تعیین دخل و خرج دولت برای یک سال آتی است بنابراین براساس شرایط موجود کشور تنظیم شده، در نتیجه نمی‌توان انتظار معجزه از آن داشت.
در شرایط کنونی باید در تنظیم و تصویب بودجه به منافع جمعی و ملی نگاه داشت اما امر اجتناب ناپذیر این است که در روند تصویب بودجه، منافع منطقه‌ای و شخصی افراد نباید دخیل شود. نمی‌توان با توصیه و گوشزد کردن، نظر نمایندگانی که در تصویب بودجه نقش کلیدی دارند را تغییر داد و این امر به شرایط عمومی کشور بستگی دارد.
 اگر مسئولان و مردم، شایسته‌سالاری را در دستور کار خود قرار داده و نمایندگانی را به مجلس فرستاده باشند که اولویت تمامی فعالیت‌هایشان را به توسعه بلند مدت کشور و نه منافع منطقه ای و محلی اختصاص داده‌باشند، بی شک بسیاری از مشکلات کشور آسان‌تر حل می‌شود .
لایحه بودجه توسط دولت با نگاه به شرایط فعلی تنظیم شده، اگر قرار است تغییری در بودجه اعمال شود باید منافع بلندمدت و شرایط موجود کشور در نظر گرفته شود. اکنون کشور در وضعیت عادی قرار ندارد و قرار نیست بودجه سال 98 تمامی مشکلات منطقه‌ای و محلی را کشور را برطرف کند. باید آگاه بود که بودجه برای دخل و خرج یکسال دولت برنامه‌ریزی شده و با توجه به شرایطی تنظیم شده که نباید انتظار تغییر در آن را داشت. قرار نیست دولت با بودجه همه مشکلات کشور را حل کند.

 

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینکی روش: نیاز به استراحت جدی داریم
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir