سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۱۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۹:۱۱

از بودجه ، انتظار معجزه نداشته باشید/محمدقلی یوسفی
به گزارش اصلاحات پرس، محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:
بودجه نه یک سیاستگذاری برای رفع فقر و بیکاری و مشکلات ارزی، که راهی برای منعکس کردن تصمیمات دولت برای تامین منابع هزینه‌ای است؛ به این معنی که این لایحه از یک طرف نشان‌دهنده مخارج دولت و هزینه‌هایش و از طرفی بیانگر منابعی است که دولت را از طریق آن به تامین هزینه‌هایش قادر می‌سازد. بر این اساس، بودجه تنها تصویری از وضع موجود ارائه می‌دهد و نمی‌توان از آن انتظار باز کردن گره همه مشکلات را داشت.
 لایحه بودجه سال آینده به صورت انقباضی تنظیم شده و حسن روحانی و دولتمردانش تلاش دارند وضعیت اقتصادی کشور را تحت کنترل قرار دهند.
 متأسفانه در سال‌های گذشته، اقتصاد کشور از نوسانات شاخص‌های مختلف اقتصادی همچون ارز آسیب‌های متعددی دیده است. کاهش بیش‌ از حد نرخ ارز موجب ایجاد شوک ارزی در بازار شده و همان‌گونه که افزایش بیش ‌از حد نرخ ارز می‌تواند آسیب‌های اقتصادی جبران‌ناپذیری را داشته باشد کاهش بیش ‌از حد آن‌ هم برای اقتصاد ایران نمی‌تواند مفید باشد.
اکنون در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است و از سویی تحریم‌های اعمال شده به ایران فشارهای زیادی را به کشور وارد کرده است، دولت لایحه بودجه را تنظیم کرده است. باید به این امر آگاه بود بودجه‌‌ای که از سمت دولت تنظیم شده‌است برای تعیین دخل و خرج دولت در یک سال آینده و  در شرایط بحرانی است و قرار نیست مشکلات انباشته شده سال‌های مختلف را در تمامی زمینه‌ها حل و فصل کند. بسیاری از مشکلات اقتصادی به وجود آمده مانند فقر، بیکاری، عقب‌ماندگی‌های اقتصادی، مشکلات مربوط به سیاست‌گذاری‌های خارجی و تورم در کشور، طی سال‌‌های طولانی ایجاد شده است و نباید انتظار داشت که در برنامه بودجه‌ که برای یک سال آینده کشور تعیین و تکلیف می‌کند این مشکلات حل شود.
بودجه سال 98 برای حفظ وضع موجود تعیین شده و می‌توان گفت که با نگاه به این هدف به خوبی تنظیم شده‌است. علی‌رغم اینکه برخی هزینه‌های فرهنگی و غیرتولیدی بایستی در بودجه سال 98 کاهش پیدا می‌کرد و منابع تخصیص داده به آن بخش‌ها به حقوق فرهنگیان و کسانی که درآمد ثابتی ندارند، تعلق می‌گرفت اما در نگاه کلی بودجه به درستی تنظیم شده‌است. به دلیل شرایط سخت اقتصادی بخش‌هایی باید در بودجه مورد توجه قرار می‌گرفت که مغفول مانده است اما در مجموع از بودجه سال 98 نباید انتظار عجیبی داشته باشیم. بودجه سالانه تعیین دخل و خرج دولت برای یک سال آتی است بنابراین براساس شرایط موجود کشور تنظیم شده، در نتیجه نمی‌توان انتظار معجزه از آن داشت.
در شرایط کنونی باید در تنظیم و تصویب بودجه به منافع جمعی و ملی نگاه داشت اما امر اجتناب ناپذیر این است که در روند تصویب بودجه، منافع منطقه‌ای و شخصی افراد نباید دخیل شود. نمی‌توان با توصیه و گوشزد کردن، نظر نمایندگانی که در تصویب بودجه نقش کلیدی دارند را تغییر داد و این امر به شرایط عمومی کشور بستگی دارد.
 اگر مسئولان و مردم، شایسته‌سالاری را در دستور کار خود قرار داده و نمایندگانی را به مجلس فرستاده باشند که اولویت تمامی فعالیت‌هایشان را به توسعه بلند مدت کشور و نه منافع منطقه ای و محلی اختصاص داده‌باشند، بی شک بسیاری از مشکلات کشور آسان‌تر حل می‌شود .
لایحه بودجه توسط دولت با نگاه به شرایط فعلی تنظیم شده، اگر قرار است تغییری در بودجه اعمال شود باید منافع بلندمدت و شرایط موجود کشور در نظر گرفته شود. اکنون کشور در وضعیت عادی قرار ندارد و قرار نیست بودجه سال 98 تمامی مشکلات منطقه‌ای و محلی را کشور را برطرف کند. باید آگاه بود که بودجه برای دخل و خرج یکسال دولت برنامه‌ریزی شده و با توجه به شرایطی تنظیم شده که نباید انتظار تغییر در آن را داشت. قرار نیست دولت با بودجه همه مشکلات کشور را حل کند.

 

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیماعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
آخرین اخبار

علی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک نداردمساله گرفتن تضمین از دولت است یا اروپا؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir