سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۲۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۱۹:۲۵

نمایندگان مجلس عددهای بودجه را به سمت خود نکشند/آلبرت بغزیان
به گزارش اصلاحات پرس، دکتر آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:
بودجه سال 98 تا چندی دیگر برای تصویب در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. دولت سقف بودجه عمومی برای‌ سال آینده را ۴۳۳ ‌هزار‌میلیارد تومان در نظر گرفته است. طبق قانون از محل فروش نفت باید ۱۴‌درصد سهم شرکت ملی نفت و ۳۲‌درصد سهم صندوق توسعه ملی محاسبه و به این دو نهاد پرداخت شود. مابقی هم در قالب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای می‌تواند به‌ عنوان منابع بودجه پیش‌بینی شود. اما برای‌ سال آینده سهم ۳۴ ‌درصدی صندوق به‌ دلیل تعهدات هزینه‌ای پیش‌بینی‌شده در بودجه صفر شده بود که اصلاحات در سقف منابع بودجه عمومی با محوریت اصلاح سهم صندوق توسعه ملی انجام می‌شود.
 دولت قصد دارد به‌دلیل محدودیت‌های فروش نفت و کاهش منابع از این محل، سهم صندوق توسعه ملی را به جای واریز به حساب این نهاد ، در بودجه‌ سال آینده هزینه کند.
این در حالی است که دولت در ‌سال ۹۸ فقط ۱۴‌درصد از سهم صندوق را می‌تواند در بودجه هزینه کرده و ۲۰‌درصد باقیمانده را باید به صندوق توسعه ملی واریز کند.
 نگاه ملی داشتن به بودجه امری ضروری و همیشگی است اما نمی‌توان منکر این امر شد که منافع منطقه‌ای و فردی در تنظیم بودجه به عنوان یک گرایش وجود داشته و بر تصویب بودجه تاثیر داشته‌است. در چنین شریطی سازمان برنامه وظیفه دارد که منابع بودجه در مناطق مختلف را با توجه به توسعه یافتگی و هزینه‌های هر منطقه تعیین کند و این تعیین بودجه باید با نگاهی ملی صورت گیرد.
بی شک هر منطقه در کشور باید سهم خود را از بودجه عمومی داشته باشد اما در شرایط بحرانی کشور، این وظیفه کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی است که باید تخصیص بودجه به بخش‌ها و مناطق مختلف را مدیریت کنند، زیرا با شرایط موجود نمی‌توان نگاه ملی در تصویب بودجه را به اصل مهم و اساسی تبدیل کرد.
با توجه به اینکه در سال آینده انتخابات مجلس را پیش رو داریم ممکن است برخی از نمایندگان برای رای‌آوری از حوزه انتخابیه خود در تلاش باشند از بودجه سهم‌خواهی کنند و منابع بیشتری را به منطقه خود اختصاص دهد. منابع بودجه دارای محدودیت است و بی‌شک نمی‌توان از این منابع محدود برای تمامی مناطق به صورت یکسان استفاده کرد.
 سازمان برنامه باید در بررسی‌های منطقه‌ای که انجام می‌دهد میزان نیازمندی مناطق از منابع بودجه را در نظر بگیرد اما از زمان تنظیم لایحه بودجه تا تصویب آن توسط نمایندگان مجلس، باید منافع ملی همانند رشد اقتصادی، کاهش بیکاری و ثبات قیمت‌ها در اولویت تصمیم‌گیری قرار گیرد.
بودجه‌ای که توسط دولت تنظیم می‌شود باید در راستای برنامه توسعه باشد. در بودجه ،تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده، افزایش نرخ اشتغال و... باید حساب شده و با منطق تنظیم شود.
 اکنون کشور در برابر تحریم‌های سختی قرار گرفته است باید دید دولت تا چه اندازه در پیش بینی درآمدها موفق عمل خواهد کرد زیرا شرایط به گونه‌ای است که تحقق درآمدها دشوار خواهد بود. یکی از راه‌های کسب درآمد دولت برای هزینه‌های عمومی کشور، سیستم مالیات است. در سال‌های گذشته وضعیت این گونه بوده که با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور و همچنین معاف بودن بخشی از معاملات و بالا بودن تعداد فراریان مالیاتی همواره کسانی که مالیات پرداخت می‌کردند، احساس می‌کردند به آنها اجحاف شده است. بسیاری معتقد بودند که تا زمانی که افرادی هستند که درآمدهای کلان دارند و از زیر پرداخت مالیات فرار می‌کنند و همچنین کسانی هستند که تحت عناوین مختلف از پرداخت مالیات معاف هستند، چه دلیلی دارد که فشار اخذ مالیات بر کسانی تحمیل شود که درآمدهای چندانی ندارند. این وضعیت در حالی وجود دارد که مالیات ابزاری در جهت ایجاد عدالت توزیعی، محسوب می‌شود به این ترتیب که از ثروتمندان جامعه مبالغی دریافت شود و به دهک‌های پایین درآمدی اعطا شود، در قالب بسته‌های حمایتی و ... ولی حالا می‌بینیم که چنین نگاهی به نظام عملیاتی در ایران وجود ندارد. در چنین شرایطی نباید نمایندگان مجلس عددهای بودجه را به سمت خود بکشد و نگاه ملی را کنار بگذارند.

 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطین
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir