سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۴۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۱۰ ۱۶:۵۵

در مصارف بودجه ولخرجی نکنیم/ عباس هشی
به گزارش اصلاحات پرس، عباس هشی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در یادداشتی نوشت:
تصویب بودجه در مجلس از موضوعاتی است که هرساله با مناقشاتی همراه است ، این یک واقعیت است که بودجه‌نویسی در کشورمان از اساس اشکال دارد یعنی هر دستگاهی بر اساس بودجه سال گذشته خودش یک‌درصدی را اضافه می‌کند و از دولت هزینه‌ای را دریافت می‌کند این در شرایطی است که چه‌بسا در یک سال نیاز به خرید کالایی وجود داشته و الزاماً نباید آن هزینه‌ها در بودجه سال آینده آن دستگاه لحاظ شود و این نمونه بارز ولخرجی است.
در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد کمیته‌ای به ریاست معاون اول وقت و با حضور خزانه‌داری تشکیل شد که چانه‌زنی‌های بین خودشان را در آنجا حل‌وفصل می‌کردند و سپس بودجه در دولت تنظیم می‌شد و به مجلس می‌رفت بااین‌حال روند تدوین بودجه هیچ‌گاه بدون سهم خواهی نبوده است. در این خصوص ذکر مواردی الزامی است.
1- روابط مجلس و نمایندگان با دولت باید از یک اصول و قواعدی مشخص  برخوردار باشد و این در حالی است که در سه دهه گذشته شاهد چنین مسئله‌ای نبوده‌ایم. متأسفانه تهدید به سؤال و استیضاح از حربه‌هایی بوده که درنهایت مسیر تصمیم‌گیری‌های صحیح ازجمله تصمیم‌گیری در خصوص منابع بودجه را بیراهه کشانده است. درواقع بودجه‌ریزی در این شرایط به‌جای لحاظ کردن «منافع ملی» تبدیل به «منافع گروهی» و به‌نوعی سهم خواهی شده است.
2- عدم شفافیت بودجه نیز از دیگر چالش‌های نظام بودجه‌ریزی در کشور بوده است. اتکا به درآمدهای نفتی، نبود سامانه‌های اطلاعاتی و اقتصاد زیرزمینی، ارز چند نرخی و مواردی ازاین‌دست، بودجه را غیر شفاف کرده است که خوشبختانه شاهد تغییر این روند در دولت آقای روحانی بودیم.
سال گذشته یکی از شفاف‌ترین بودجه‌های سال‌های پس از انقلاب را شاهد بودیم و سند دخل‌وخرج دولت در اتاق شیشه‌ای قرار گرفت و این مسئله ، گامی مؤثر در راستای ایجاد شفافیت اقتصادی است. شفافیت مالی و اقتصادی پادزهر فساد است؛ موضوعی که از آرمان‌های جمهوری اسلامی و مردم بوده و از پشتوانه قانون اساسی و از حکم رهبری برخوردار است.
3- بودجه خواری توسط نهادهایی که در اولویت دریافت بودجه نیستند نیز از دیگر چالش‌های اجرای صحیح بودجه در کشور است. این موضوع در چند روز گذشته موردانتقاد معاون اول رئیس‌جمهوری قرار گرفت و در ادامه حمایت برخی گروه‌ها ازجمله علما از این مسئله فرصتی برای دولت خواهد بود تا بتواند اصلاحات زیرساختی را در بودجه کشور اجرا کند.
آنچه در این شرایط از اهمیت زیادی برخوردار است توجه به کاهش درآمدهای ارزی و ریالی کشور در شرایط تحریم و همچنین کمبود همیشگی منابع بودجه‌ای برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی است که در اولویت دریافت منابع دولتی هستند.
وزارت آموزش‌وپرورش ازجمله وزارتخانه‌هایی است که همواره با مشکل کمبود منابع روبه‌روست که نتایج آن را می‌توان به وضوح در شرایط نامطلوب مدارس کشور و اتفاقاتی که در نهایت شاهد آن هستیم مشاهده کنیم. در این شرایط ضروری است دولت و مجلس با نگاه ملی و با اصلاحات زیرساختی، تدوین بودجه سال آینده را در دستور کار قرار دهند. باید همه تلاش کنیم تا بودجه را درجایی مصرف کنیم که در اولویت است و در این صورت است که شاهد برقراری عدالت‌خواهیم بود.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟کلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کرد
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir