سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۸۷۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ ۱۱:۵۰

از کنار این عکس به سادگی مگذرید/قاسم حسینی
به گزارش اصلاحات پرس، سید قاسم حسینی در واکنش به سمیناری درباره چالش های حقوق زنان در فقه در یادداشتی نوشت:

پنج شنبه به همت مؤسسه دارالثقلین در شهر قم سمیناری درباره چالش های حقوق زنان در فقه تشکیل شده بود که البته در نوع خود ویژگی هایی داشت.

مهم ترین امتیاز این تجمع علاوه بر حضور مرجع بزرگوار تقلید حضرت آیت الله صانعی که در آن سخن گفتند و طبیعتاً به غنای این همایش افزوده بود، آن بود که  این گردهمآیی پیرامون حقوق زنان و در شهر قم شکل گرفته بود.

دوستانی که مثل من فضای حوزه های علمیه در سالهای دهه پنجاه و یا قبل از آن را درک کرده باشند و با تفکرات سنتی این فضا آشنایی داشته باشند ، نمی توانند تعجب خود را از اینکه در دل حوزه جلسه ای با حضور مرجعی از مراجع تقلید تشکیل شده باشد و در آن از حقوق زنان سخن به میان آمده باشد، پنهان کنند.

 شاید باور این نکته امروز هم برای بسیاری از سنت گرایان سخت باشد که در شهر مقدس قم، و در جلسه ای مذهبی، زنان و مردان در کنار هم به بررسی یک مسئله فقهی بپردازند و یک مرجع تقلید هم برای آنها صحبت کند ، درحالیکه یک عالم از اهل سنت و دو تن از بانوان در کنار ایشان و در هیأت رییسه نشسته اند.

 باور کنید این از برکت انقلاب امام است. باور کنید حوزه های علمیه راه بسیار طولانی و سختی را پیموده اند. باور کنید اگر نبود نفس مسیحایی امام که جمود و تحجر را در متن و حاشیه فقه در هم شکست، و روح اسلام ناب را در جامعه ساری کرد، امکان چنین همایشی فراهم نبود.

یادمان نرود که که حضرت امام در همین حوزه به سبب تدریس فلسفه، تکفیر شده بودند و از همین حوزه به ایشان نقدهای بسیار وارد شده بود که چرا زنان را مجاز به شرکت در تظاهرات علیه رژیم ستمشاهی دانسته اند. یادمان باشد همین حوزه تا چه حد وحدت اسلامی را به سخره گرفته بود.

یادمان باشد که در نگاه بسیاری از سنت گرایان حضور زنان در حتی کلاس درس در کنار مردان قابل قبول نیست. پس وقتی امروز در میان متدینین و با حضور یک مرجع دینی شاهد این همایش هستیم، باید به روح امام بزرگوارمان درود بفرستیم. همان امامی که از دیوار کشیدن بین دختران و پسران ، در کلاس های دانشگاه ممانعت کردند و آن را خلاف اسلام دانستند. همان امامی که وحدت امت اسلامی را فریاد زدند و به تفرقه افکنان تاختند.

البته اینها که نوشته ام به آن معنی نیست که همه حوزویان چنین می اندیشند و یا در میان آنان طرفداران همان زیست سنتی و یا عوامل تفرقه و جنگ فرقه ای وجود ندارند. بلکه این سخن به آن معنی است که نهال اسلام نوگرا و اجتهاد پویا در میانه حوزه بارور شده و همین جای هزار شکر دارد.

 اما هرگز نباید فراموش کرد که همین امروز، در بسیاری از حوزه های علمیه خواهران، اگر استاد مرد باشد باید از پشت پرده و بدون اینکه خواهران را ببیند، به تدریس مشغول شود. اما به هر حال در همین حوزه و در هیأت رییسه یک همایش، یک مرجع تقلید در کنار دو تن از زنان فرهیخته و یک عالم سنی مذهب ، سخنرانی می کند و از حقوق زنان سخن می گوید. و این یعنی راهی طولانی پیموده شده است. خدا امام را هزار رحمت و رضوان نصیب کند.

منبع: جماران

تبلیغات

پربازدیدترین ها

قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشموسوی خوئینی: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد/مگر هاشمی از ما دفاع کرد که ما از او دفاع کنیم؟جواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیبهزاد نبوی: براندازان برای این به اصلاح‌طلبان حمله می کنند که پایگاه اجتماعی گسترده‌ای در جامعه دارندچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟هاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینکی روش: نیاز به استراحت جدی داریممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهد
آخرین اخبار

دعوای کودکانه باعث مـرگ دانـش‌آموز در مدرسه شدراز پنهان در تصادف مرد مسلح!/ درباره مواد مخدری که در ماشینم بود چیزی نمی‌دانم!حرف‌های زن ۵۴ ساله از سوءظن‌های شوهر/ او مرا کتک می‌زد تا افرادی را که با آن‌ها ارتباط دارم لو بدهممشروبات الکلی باز هم قربانی گرفت، این بار در مشهدقطع شدن چندباره برنامه «تب تاب» به دلیل محتوای برنامه نبودصداوسیما سهم ۱۴۰ میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه‌ کرد؟یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟قطب‌زاده از گروگان‌گیری در اشغال سفارت شدیدا انتقاد می‌کرد/اجازه نداشتیم در تلویزیون موزیک پخش کنیم، مدام سخنرانی یا مارشچرا احمد توکلی از عدم انتشار حقوق مدیران قوای دیگر حرف نمی‌زند؟فلاحت‌پیشه: درباره سی‌اف‌تی‌ نه منع‌ حاکمیتی داریم نه دوپهلوگوییجواب سیاسی به تاریخ؟/ابطحیکلانتری: مصرف گرایی فاکتورهای زیست محیطی را منفی کردکانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی استموگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کندپیشنهاد واشنگتن برای تشکیل کشور فلسطینهاشمی را باید همان‌طوری که بود، شناخت/موسوی خویینی‌ها در نقل قول‌ها بسیار دقیق استکی روش: نیاز به استراحت جدی داریمایران 0 - عراق 0/ ایران به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شددمای تهران به زیر صفر می‌رسد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir