سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۹۰۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ ۱۹:۴۴

مشکل قدم اول/احمد میدری
به گزارش اصلاحات پرس، احمد میدری در یادداشتی نوشت:

روز 10 دی‌ماه از ساعت 17 تا 20 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نمایش و نقد فیلم «بمب ساعتی» برگزار شد. در این جلسه، نگارنده یکی از اعضای میزگرد نقد فیلم بودم. این فیلم درباره  مشکل صندوق‌های بازنشستگی و ضرورت اصلاح آن است. با اعداد و ارقام، ابعاد مشکلات صندوق‌ها را توضیح دادم؛ از جمله گفتم که ایرانی‌ها 10 سال زودتر از مردم سایر کشورها بازنشسته می‌شوند. حدود پنج میلیون بازنشسته داریم که متوسط حقوق آنها دو میلیون تومان است. به‌ این ترتیب (پنج میلیون ضرب‌در دو میلیون) هر ماه 10 هزار میلیارد تومان یعنی یک‌چهارم بودجه سالانه آموزش و پرورش صرف این سیاست غلط می‌شود. ما مسئولان از حقوق کم بازنشستگان شرمنده‌ایم و دولت هر ماه باید این بودجه کلان را صرف این سیاست غلط کند. اگر ایرانی‌ها به طور متوسط به‌جای 55‌ سال تا 65  سال کار می‌کردند و البته کارهای دیگری مانند بهره‌برداری درست از سرمایه‌گذاری و جلوگیری از فساد در شرکت‌ها را انجام داده بودیم، اینجا نبودیم. بیایید صندوق‌ها را اصلاح کنیم.
در این جلسه حرف بسیاری از حضار که همه از پژوهشگران و دانشجویان خوب و علاقه‌مند بودند، این بود: «دولت برود اول جلوی اختلاس‌ها، حقوق‌های نجومی و ده‌ها مسئله دیگر را بگیرد بعد برسد به سایر اصلاحات».


یادم آمد در ابتدای طرح تحول سلامت در یکی از جلسات با مسئولان وزارت بهداشت، گفتم باید با سیاست‌های مختلف از تجویز داروها و ارجاعات غیرضروری به متخصصان، آزمایشگاه‌ها و...  جلوگیری کنیم و اگر هزینه‌های بخش سلامت را کنترل نکنیم، نمی‌توانیم به طرح تحول سلامت  ادامه دهیم. در آنجا جلسه مسئولان وزارت بهداشت بدجور دلخور شدند. آنها هم می‌گفتند پول پزشکان متخصص بر شما سنگین آمده است، حقوق پزشکان را با کشورهای همسایه مقایسه کنید، سخت‌گیری را از پزشکان شروع نکنید. بالاخره من که در دولت به عنوان نماینده سازمان‌های بیمه‌گر و در دفاع از طرح تحول سلامت در آبان‌ماه 1392 پاورپوینت ارائه داده بودم، به رئیس‌جمهور به عنوان دشمن طرح تحول سلامت معرفی شدم و داستان‌هایی شروع شد.


یکی از دانشجویان که جزء دانشجویان استثنائی کشور است، در پایان همین جلسه دهم دی‌ماه به من صادقانه گفت واقعا از صندوق‌ها باید شروع کنیم. پاسخ من به آن دانشجوی عمیق و دلسوز این بود: به عنوان یک اقتصادخوانده نقطه شروع اصلاحات اقتصادی در ایران را یکپارچگی خزانه‌داری می‌دانم؛ اصلی از قانون اساسی مشروطه و قانون اساسی جمهوری اسلامی که هرگز اجرا نشد و هر روز با آن فاصله گرفتیم؛ اصلی که فقط نیازمند تغییر رفتار مدیران دولتی و نهادهای عمومی حکومتی است و به همراهی مردم نیاز ندارد و برای مردم فقط شهد شیرین است. همه پول‌های کشور مطابق با اصل 53 باید به حساب خزانه‌داری واریز شود تا بتوان تورم و فساد را کنترل کرد. اما به عنوان یکی از سیاست‌گذاران حوزه رفاه اجتماعی، می‌گویم از هرجایی که می‌توانیم باید شروع کنیم. معاونت رفاه در سال 92 با تطبیق کد ملی افراد تحت پوشش دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی شروع کرد که از دل آن 50 هزار هم‌پوشانی مددجویان آن دو نهاد در‌آمد. گرفتن دو سی‌دی کدِ ملی پس از پنج‌ سال امروز به تشکیل شناسنامه اقتصادی خانوارها رسیده است که هر‌چند هنوز نقصان دارد اما با همه عیبش هزار منفعت برای مردم و حکومت دارد. از تغییر نترسیم. گام نخست همان‌جاست که ایستاده‌ایم.

منبع: روزنامه شرق

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومگمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیماعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانند
آخرین اخبار

گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدندعلی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir