سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۲۷۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۱/۰۶ ۱۱:۲۷

ابراهیم اصغرزاده:

نباید اجازه دهیم بعضی اصلاح‌طلبان به شخصیت‌های پفکی تبدیل شوندفعال سیاسی اصلاح‌طلب و دبیرکل انجمن اسلامی مهندسان کشور با بیان اینکه ما نیز معتقدیم که کار اصلاح‌طلبان ایرادات زیادی دارد، گفت: اصلاح‌طلبان باید پاکدست باشند. این رشته اصلی که ما به عنوان اصلاح‌طلب منافع ملی را به منافع گروهی و شخصی ترجیح می‌دهیم را نگه داریم و نباید اجازه دهیم بعضی اصلاح‌طلبان به شخصیت‌های پفکی تبدیل شوند.

به گزارش اصلاحات پرس،  ابراهیم اصغرزاده، دبیرکل انجمن اسلامی مهندسان کشور در نشست سالانه انجمن اسلامی مهندسان استان گیلان با اشاره به وضعیت جریان اصلاحات بیان کرد: همه ما اصلاح طلبان نگرانیهای خاص خودمان را داریم. شعارهای مردمی در کف خیابانها برای ما تهدید است و ما اصلاح طلبان باید ببینیم کجا اشتباه کردیم که حس اتفافات جدید اعصاب و روان مردم را برهم می ریزد. برخی از مهمترین قسمت‌های صحبت‌های اصغرزاده را در زیر بخوانید:

 

*در معرض فروپاشی بودن را نمی توان نفی کرد. در شهرهای بزرگ دوازده میلیون نفر در حاشیه شهرها قرار دارند. همان طور که بسیاری از مردم شهرنشین هم این احساس تهدید بودن را دارند. این در حالی است ما بعد از چهل سال از انقلاب علی الظاهر نباید در این روند قرار می گرفتیم.

 

*اکنون به جائی رسیده‌ایم پلاسکو که فرو میریزد و یا حادثه اتوبوس دانشکاه آزاد اتفاق می‌افتد بسیاری از آن به عنوان مظهر ناکارآمدی نام می برند که به معنای پایان کار است. ولی آیا این اتفاقات و صعف ها به معنای فروپاشی مشروعیت حکومت است؟

 

*وی با تحلیل در مورد شکل گیری انقلاب ایران خاطرنشان کرد: شاه روی گسلی نشست که این انقلاب را ایجاد کرد. این گسل از ۲۸ مرداد شروع شد. جایی که شاه توسط آمریکایی ها بر سر کار خود برگشت و حکومتش به عنوان دست نشانده در جامعه شناخته شد و دربار، ارتش و بورژوازی وابسته به آن کمک کرد و همین احساس حاشیه بر متن تنش زا شد.

 

*اکنون سوال این است که آیا ما چنین شکافی را شاهد هستیم؟ من معتقدم بحران ناکارآمدی داریم ولی حس مردم این نیست که اینها وابسته به بیگانه هستند و یا غریبه محسوب می شوند. همین انتخابات با همه نواقص مشروعیت را ایجاد می کند.

 

*معتقدم ناکارآمدی در قضیه پلاسکو و یا دانشگاه آزاد و افزایش نرخ ارز بحران مشروعیت ایجاد نمی کند. اصلاح طلبان با ضعف دولت روحانی دچار بحران شده اند ولی بدین معنا نیست که مردم از اصلاح طلبی عبور کردند و این گونه نیست که بن بست سیاسی ایجاد شده باشد و حال باید دنبال پهلوی و رجوی باشیم.

 

*بحران ما بحران کارآمدی است که البته در صورت انباشت می تواند به یک بحران مشروعیت تبدیل شودِ مخصوصا اگر دولت به جای دولت وحدت ملی به یک دولت جریانی کوچک تبدیل شود.

 

*هنوز در ایران انتخابات، قانون اساسی و جمهوریت نظام مورد احترام است. هنوز مردم پایبند به این روند هستند. از همین جهت معتقد نیستم که ما در معرض یک انقلاب هستم. حتی با وجود اینکه بعضی مسائل و اتفافات ما از حادثه خودکشی دستفروش تونسی هم تلخ تر است.

 

*این تفکر چون برجام به بن بست رسیده ما به نیز به بن بست بحران بدون بازگشت رسیدیم مورد قبول نیست. اصلاح طلبان سر حرفهای خودشان ایستاده اند. این که فکر کنند باید بگوییم سر برجام و یا دفاع از نمادهای اصلاح طلبی خودمان اشتباه کردیم غلط است. ما هنوز دفاع از برجام دفاع می کنیم و از اول گفتیم برجام یک تاکتیک است و نه استراتژی که بااستفاده از آن بتوانیم با دنیا سازگار باشیم. انتخاب روحانی نیز محصول همین تعامل بود.

 

*وی با انتقاد از تفکری که به دنبال مقصر دانستن اصلاح طلبان در کشور است اظهار داشت: آیا فقط اصلاح طلبان به این وضعیت بلبشو پاسخ دهند؟ چرا فکر می کنید هر کاری شما می کنید مقدس است و کار اصلاح طلبان خطا است.

 

*اصغرزاده با تاکید بر رفع ایرادات اصلاح طلبی در ایران نیز گفت: ما نیز معتقدیم که کار اصلاح طلبان ایرادات زیادی دارد. اصلاح طلبان باید پاکدست باشند. باید در مقابل سرخوردگی ها مقاوم باشیم. این رشته اصلی که ما به عنوان اصلاح طلب منافع ملی را به منافع گروهی و شخصی ترجیح می دهیم را نگه داریم و نباید اجازه دهیم بعضی اصلاح طلبان ما به شخصیت های پفکی تبدیل شوند.

 

*استان گیلان از مشروطه تا اینجا قدر حاکمیت ملی را می دانستند. اکنون هم اصلاح طلبان پرچم اصلاح طلبی را باید در دست بگیرند. ما اگر مثل نهضت آزادی و امثالهم قهر کنیم اثر گذاری خودمان را از دست می دهیم. با این حل ما نباید موازنه خودمان را از دست بدهیم.

 

*بخشی از نگاه اصلاح طلبی به بالا درست است ولی در جامعه ای که نگاه به بالا دچار بی اعتمادی است نمی تواند به تنهایی کمک کند. بی اعتمادی به بالا و احزاب منجر به پوپولیسم می شود و یکی با شعاری مثل یارانه مردم را پشت خود می کشاند. همان طور که ترامپ با شعار «می روم واشنگتن سیفون را می کشم» در جذب آرای مردم موفق عمل می کند.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم استاعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟بهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیستاعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم
آخرین اخبار

ما همه مجرم هستیم!فراستخواه مطرح کرد: تعارض های اجتماعی در ایران خیلی بالا استزیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاستحسین مرعشی: رابطه اصلاح‌طلبان و نظام به بن‌بست‌های نسبی رسیده است«بازی تاج و تخت» و «چرنوبیل» پیشتاز نامزدی هفتادویکمین امیدوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات استچرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستندهرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کنداعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید/ باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیمسیر تاریخی دانشگاه در اروپااعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمدستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردآمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شداصلاح‌طلبی و صلح‌طلبیمیان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات به شدت اختلاف استرنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شدحمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانصداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کندشورایاری ها حلقه مفقوده زنجیره مدیریت شهری را کامل می کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir