سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۵۱۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۱۳:۲۱

تحلیل بهمن کشاورز درباره عفو عمومی زندانیان

بهتر است جرم سیاسی هم مشمول عفو قرار گیرد/ آزادی پیش از موعد محکومان، نفعی برای خانواده زندانیان و اجتماع نخواهد داشتئیس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه این موضوع در مورد جرم سیاسی که در سیستم قضایی کشور امنیتی نامیده می‌شود، متفاوت است، گفت: می‌توان پذیرفت نظام‌ها برای بقای خود با مخالفان برخورد قضایی داشته باشند، اما در مورد مخالفت‌هایی که توام با خشونت وایجاد خطر برای افراد و اموال نیست و هتک حرمتی که جزو جرائم سیاسی قلمداد می شود، باید قائل به تفکیک شد. بنابراین، جرم سیاسی هم بهتر است مشمول عفو قرار بگیرند و اینگونه جرائم در استثنائات قرار نگیرد.

به گزارش اصلاحات پرس، هر ساله به مناسبت پیروزی با شکوهمند انقلاب اسلامی تعدادی از محکومان مشمول عفو قرار می‌گیرند، سال جاری نیز به روال گذشته مطابق اعلام رئیس قوه قضاییه قرار است حدود ۵۰ هزار نفر از این عفو برخوردار شوند.


در همین رابطه بهمن کشاورز رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» گفت: سیاست کیفری کشورها خط مشی حکومت و دولت و نظام را در برخورد با جرایم مشخص می‌کند و البته این سیاست شامل جرم انگاری «فعل» و «ترک فعلی» است که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است.


رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران افزود: حفظ نظم و امنیت در جامعه مستلزم آن است که کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، مجازات شوند. البته مجازات حبس تا این زمان متداولترین و شناخته شده ترین کیفر برای جرایم است.


این حقوقدان ادامه داد: از طرفی، کسانی که تحت تعقیب و مجازات قرار می‌گیرند، همواره باید این امید را داشته باشند که اگر روش زندگی خود را تغییر دهند، ممکن است زودتر از آنچه به موجب حکم دادگاه‌ها باید تحمل کیفر کنند ، رها شوند و به زندگی عادی بازگردند.


رئیس سابق اسکودا افزود: قوانین مربوط به عفو که در نظام قضایی ما در مواد ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ قانون مجازات اسلامی آمده است، ناظر به همین ایجاد امیدواری در زندانیان است.


کشاورز در ادامه توضیح داد: فرد زندانی در مدت تحمل کیفر زیر نظر قاضی ناظر زندان، قاضی اجرای احکام و رئیس زندان قرار دارد، آنها می‌توانند گواهی کنند که او تغییر کرده است یا خیر. بنابراین اقدام زندانی برای جبران خسارت یا کاهش آلام زیان‌دیده از جرم می تواند دال بر آن باشد که او متنبه شده است و ممکن است بازگشت او به جامعه نتیجه بهتری از نگاهداری او در حبس داشته باشد.


از این رو، به موجب ماده ۹۶ قانون مجازات اسلامی فهرست کسانی که بر مبنای گزارش‌های مقاماتی که در بالا به آن اشاره شد، قابلیت عفو دارند، تنظیم و به وسیله رئیس قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری تقدیم می‌شود.


رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» بیان کرد: آزادی زندانی چه به لحاظ شمول عفو باشد و چه به علت آزادی مشروط یا سایر مواردی که در قانون مجازات اسلامی یا قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده است، می‌تواند ۲ نتیجه متضاد داشته باشد. نخست اینکه، در نتیجه این آزادی پیش از انقضای مدت مجازات متحول شوند و روش زندگی خود را تغییر دهند. اما در نتیجه دوم، به علت اینکه علل سوق دادن او به ارتکاب جرم از بین نرفته است، ممکن است جرم را تکرار کند.


او اضافه کرد: بنابراین افرادی که به لحاظ فقر مالی یا فرهنگی یا مشکلات خانوادگی یا اجتماعی مرتکب جرم شده، محکوم و زندانی می‌شوند، اما پس از مدتی مورد عفو قرار گیرند تا زمانیکه زمینه ارتکاب جرم ریشه‌یابی و مرتفع نشود، کماکان آماده ارتکاب جرم خواهند بود. بر این اساس آزادی پیش از موعد محکومین، نفعی برای خانواده اشان و اجتماع نخواهد داشت.


رئیس سابق اسکودا همچنین با بیان اینکه این موضوع در مورد جرم سیاسی که در سیستم قضایی کشور امنیتی نامیده می‌شود، متفاوت است، گفت: می‌توان پذیرفت نظام‌ها برای بقای خود با مخالفان برخورد قضایی داشته باشند، اما در مورد مخالفت‌هایی که توام با خشونت وایجاد خطر برای افراد و اموال نیست و هتک حرمتی که جزو جرائم سیاسی قلمداد می شود، باید قائل به تفکیک شد. بنابراین، جرم سیاسی هم بهتر است مشمول عفو قرار بگیرند و اینگونه جرائم در استثنائات قرار نگیرد.


این حقوقدان در ادامه نقدی به مراقبت بعد از خروج در رابطه با مشمولان عفو خصوصی، زد وگفت: به نظر می‌رسد، قانونگذار در مواد ۹۶، ۹۷ و ۹۸ قانون مجازات اسلامی، چنین مراقبتی را پیش‌بینی نکرده، اما از آنجا که اعطای عفو به موجب ماده ۹۶ موردی است که به قانون خاص نیاز ندارد، بنابراین مراقبت های بعد از خروج از زندان، برای مشمولان عفو خصوصی برقرار نمی‌شود. اما در مورد عفو عمومی که نیازمند تصویب قانون مستقل از سوی نهاد قانونگذار است، ممکن است مراقبت‌های پس از خروج از زندان پیش‌‌بینی شود.


او ادامه داد: البته با توجه به وسعت شمول دامنه عفو عمومی اعمال اینگونه مراقبت‌ها بسیار دشوار خواهد بود و شخصا به یاد ندارم در اینگونه عفو‌ها چنین قاعده‌ای برقرار شده باشد. حتی عفو اعلامی امام (ره) در سال ۱۳۵۸.


کشاورز همچنین در پاسخ این پرسش که چه میزان از افرادی که مشمول عفو شده اند به زندان برگشته اند گفت: آمار دقیقی در این زمینه ندارم اما شاهد هستیم برخی محکومین که در مرخصی به سر می برند، بازهم مرتکب جرم شده اند، اما آمار دقیق در این رابطه را باید از دادستانی کل کشور که ناظر دادسراها است، مطالبه کرد.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم استاعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟بهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیستاعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم
آخرین اخبار

ما همه مجرم هستیم!فراستخواه مطرح کرد: تعارض های اجتماعی در ایران خیلی بالا استزیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاستحسین مرعشی: رابطه اصلاح‌طلبان و نظام به بن‌بست‌های نسبی رسیده است«بازی تاج و تخت» و «چرنوبیل» پیشتاز نامزدی هفتادویکمین امیدوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات استچرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستندهرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کنداعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید/ باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیمسیر تاریخی دانشگاه در اروپااعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمدستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردآمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شداصلاح‌طلبی و صلح‌طلبیمیان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات به شدت اختلاف استرنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شدحمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانصداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کندشورایاری ها حلقه مفقوده زنجیره مدیریت شهری را کامل می کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir