سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۵۷۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ۱۳:۱۹

استاد اقتصاد: بخش خصوصی برای مراوده با چین و روسیه و اروپا به FATF نیاز دارددکتر مهدی تقوی استاد اقتصاد در شرق نوشت:دولت و مجلس باید در بودجه 98 توجه ویژه‌ای به موضوع طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی داشته باشند. اتمام پروژه‌های عمرانی در سال 98 علاوه بر به‌کارگیری نیروی کار برای به‌سرانجام‌رساندن آنها، اشتغال و توسعه را در پی دارد؛ چراکه راه‌اندازی این طرح‌ها، تولید و همچنین اشتغال نیروی انسانی را تسریع می‌کند.

گفته شده دولت برای اتمام این طرح‌ها به حدود 600 هزار میلیارد تومان نیاز دارد و معضل کمبود سرمایه، مانع از بهره‌برداری از آنهاست. سیاست دولت یازدهم و دوازدهم، کاهش تصدی‌گری و واگذاری امور به بخش خصوصی است.

 اگر دولت این طرح‌های نیمه‌تمام را به بخش خصوصی واگذار کند، هم طرح‌ها زودتر به نتیجه می‌رسند و هم اینکه بخش درخورتوجهی از معضل بی‌کاری حل می‌شود. در حوزه مهم تعاون هم می‌توان برای به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی، برنامه‌ریزی کرد. افزایش صادرات، بهره‌برداری از منابع ملی برای تأمین بودجه و همچنین مواردی از این قبیل به کشور برای بهبود شرایط اقتصادی مفید خواهد بود. شرکت‌های تعاونی در ماهیت خود در این بخش تکاپوی بسیاری دارند که اگر  طرح‌های نیمه‌تمام اعم از عمرانی و غیرعمرانی به دست شرکت‌های تعاونی سپرده شده و نظارت درست و مدل کسب‌وکار صحیح برای آنها ایجاد شود، قطعا به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. برون‌سپاری طرح‌های عمرانی و درگیرکردن بخش خصوصی از یک سو موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد.

اگر در ارتباط مؤثر با اروپا و چین و روسیه بتوان مسائل سیاست خارجی را تا حدی مدیریت کرد و مسئله FATF را نیز حل کرد، بخش خصوصی هم خواهد توانست از مراودات بانکی برای تهیه ماشین‌آلات مدرن و مواد اولیه بهره گرفته و سرعت به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی افزایش درخورتوجهی خواهد یافت. براساس آمارها فقط هفت درصد اقتصاد ایران در اختیار بخش خصوصی است و درآمدهای دولت ناگزیر به پرداخت حقوق، مستمری، یارانه و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر اختصاص می‌یابد. باید با کوچک‌سازی دولت و ایجاد رونق تولید و اشتغال با سرمایه بخش خصوصی و تعاونی، از شرایط موجود عبور کرد.

منبع: شرق

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها


آخرین اخبار

گردشگران نوروزی در منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارسمحمدرضا انبیائی؛ دبیرکل انجمن مدیریت استراتژیک ایران شدگمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدندعلی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir