سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۵۷۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ۱۳:۱۹

استاد اقتصاد: بخش خصوصی برای مراوده با چین و روسیه و اروپا به FATF نیاز دارددکتر مهدی تقوی استاد اقتصاد در شرق نوشت:دولت و مجلس باید در بودجه 98 توجه ویژه‌ای به موضوع طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی داشته باشند. اتمام پروژه‌های عمرانی در سال 98 علاوه بر به‌کارگیری نیروی کار برای به‌سرانجام‌رساندن آنها، اشتغال و توسعه را در پی دارد؛ چراکه راه‌اندازی این طرح‌ها، تولید و همچنین اشتغال نیروی انسانی را تسریع می‌کند.

گفته شده دولت برای اتمام این طرح‌ها به حدود 600 هزار میلیارد تومان نیاز دارد و معضل کمبود سرمایه، مانع از بهره‌برداری از آنهاست. سیاست دولت یازدهم و دوازدهم، کاهش تصدی‌گری و واگذاری امور به بخش خصوصی است.

 اگر دولت این طرح‌های نیمه‌تمام را به بخش خصوصی واگذار کند، هم طرح‌ها زودتر به نتیجه می‌رسند و هم اینکه بخش درخورتوجهی از معضل بی‌کاری حل می‌شود. در حوزه مهم تعاون هم می‌توان برای به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی، برنامه‌ریزی کرد. افزایش صادرات، بهره‌برداری از منابع ملی برای تأمین بودجه و همچنین مواردی از این قبیل به کشور برای بهبود شرایط اقتصادی مفید خواهد بود. شرکت‌های تعاونی در ماهیت خود در این بخش تکاپوی بسیاری دارند که اگر  طرح‌های نیمه‌تمام اعم از عمرانی و غیرعمرانی به دست شرکت‌های تعاونی سپرده شده و نظارت درست و مدل کسب‌وکار صحیح برای آنها ایجاد شود، قطعا به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. برون‌سپاری طرح‌های عمرانی و درگیرکردن بخش خصوصی از یک سو موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد.

اگر در ارتباط مؤثر با اروپا و چین و روسیه بتوان مسائل سیاست خارجی را تا حدی مدیریت کرد و مسئله FATF را نیز حل کرد، بخش خصوصی هم خواهد توانست از مراودات بانکی برای تهیه ماشین‌آلات مدرن و مواد اولیه بهره گرفته و سرعت به‌نتیجه‌رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی افزایش درخورتوجهی خواهد یافت. براساس آمارها فقط هفت درصد اقتصاد ایران در اختیار بخش خصوصی است و درآمدهای دولت ناگزیر به پرداخت حقوق، مستمری، یارانه و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر اختصاص می‌یابد. باید با کوچک‌سازی دولت و ایجاد رونق تولید و اشتغال با سرمایه بخش خصوصی و تعاونی، از شرایط موجود عبور کرد.

منبع: شرق

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم است«۸۰ درصد «گاندو» تخیل است»/نویسنده به حاشیه‌ها پاسخ داداعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟بهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیست
آخرین اخبار

ما همه مجرم هستیم!فراستخواه مطرح کرد: تعارض های اجتماعی در ایران خیلی بالا استزیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاستحسین مرعشی: رابطه اصلاح‌طلبان و نظام به بن‌بست‌های نسبی رسیده است«بازی تاج و تخت» و «چرنوبیل» پیشتاز نامزدی هفتادویکمین امیدوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات استچرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستندهرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کنداعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید/ باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیمسیر تاریخی دانشگاه در اروپااعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمدستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردآمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شداصلاح‌طلبی و صلح‌طلبیمیان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات به شدت اختلاف استرنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شدحمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانصداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کندشورایاری ها حلقه مفقوده زنجیره مدیریت شهری را کامل می کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir