سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۶۱۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ ۱۱:۱۰

ژاله صامتی:

هر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند/ نقشی بازی کرده‌ام که دو ماه سر فیلم‌برداری‌اش گریه می‌کردمژاله صامتی که پاییز و زمستان امسال نمایش «محبوبه‌ها» را روی صحنه برده بود، معتقد است هر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند و در عین‌حال جهان‌بینی درستی هم داشته باشد.

ژاله صامتی که پاییز و زمستان امسال نمایش «محبوبه‌ها» را در مقام کارگردان و بازیگر روی صحنه داشته و بعد از دو سال به تئاتر بازگشته بود، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: همین که کسی به دیدن تئاتری که من کار می‌کنم بیاید و به فکر بیفتد و چیزی را متاثر از آن، در زندگی‌اش جابجا کند که با آن حالش خوب شود، حس می‌کنم به هدفم رسیده‌ام و خوشحال می‌شوم.

صامتی ادامه داد: می‌توانم به جرات بگویم در هیچ‌کدام از کارهایی که تاکنون در آنها بازی کرده‌ام «خودم» نبوده‌ام اما در عین حال همه این نقش‌ها بخشی از من هستند. اصلا مگر ممکن است نباشند؟

این بازیگر تئاتر و سینما با بیان اینکه «در ناخودآگاهم آدم‌هایی زندگی می‌کنند که من آنها را زندگی می‌کنم و ناخودآگاهم آنها را با دیدن‌های زیاد ذخیره می‌کند» گفت: چون کار بازیگر این است که خوب ببیند و خوب بشنود و با این دیده‌ها و شنیده‌های خوبش، آن شخصیت‌ها را زندگی کند. اینها چیزهایی است که در طول زمان در ناخودآگاه هر بازیگری ذخیره می‌شود.

صامتی با بیان اینکه پشت صحنه نمایش محبوبه‌ها بسیار عاشقانه و جذاب بود و تصویری از دنیای زنان را ارائه می‌داد، هدفی که این نمایش دنبال می‌کرد را ایجاد انگیزه برای درمان روح و روان خواند و گفت: اینکه تلنگری بزنیم که بتوانیم از تمام واگویه‌ها و پچ‌پچه‌های کهنه دور و برمان که در ما نهادینه شده آگاه شویم و فکرهایمان را هم نو کنیم. من معتقدم چیزی به اسم مرد یا زن بد و خوب نداریم، بلکه گاهی برخی آدم‌ها فارغ از جنسیت‌شان،‌ رفتار درست را بلد نیستند و نیاز است مسائلی را یاد بگیرند.

این بازیگر همچنین با بیان اینکه «من اساسا معتقد به کمدی موقعیت‌ام» گفت: کمدی موقعیت را شیک‌ترین و جذاب‌ترین نوع کمدی می‌دانم. در کنار آن باید بگویم من بازیگر تیپ نیستم و تحت هر شرایطی نقشی که به من محول شده را تبدیل به کاراکتر می‌کنم.

صامتی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه معتقدم هر بازیگری باید روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بداند و در کنارش جهان‌بینی درستی هم داشته باشد چراکه احاطه و یا آگاهی از این علوم، امری جدانشدنی از بازیگری است.

او درباره میزان اثرگذاری یک نقش بر روح و روان بازیگر هم گفت: من نقشی بازی کرده‌ام که در تمام مدت فیلم‌برداری که حدود دو ماه می‌شد و حتی ۱۰ روز بعد از اتمامش، گریه می‌کردم. در این سال‌ها و برای نقش‌های مختلف،‌ بارها دچار آسیب روح و روان شده‌ام به‌طوری‌که اصلا کسانی که دو یا سه کار تئاتر یا فیلم را هم‌زمان باهم انجام می‌دهند را نمی‌فهمم.

این بازیگر تئاتر و سینما با تاکید بر تاثیر عمیقی که یک نقش می‌تواند روی بازیگر داشته و حتی شخصیت فرد را تغییر دهد، گفت: من وقتی قرار است سر فیلم یا تئاتری بروم دیگر اصلا شبیه خودم نیستم و تبدیل به فرد بسیار ساکتی می‌شوم.

صامتی درباره اینکه آیا در طی این سال‌ها تاکنون دچار چالشی با کارگردان فیلم‌ها و تئاترهایی که در آنها ایفای نقش کرده، شده است یا خیر، گفت: خوشبختانه تاکنون این اتفاق نیفتاده چون من اساسا با کارگردان‌هایی کار می‌کنم که پیش از شروع همکاری، ابتدا از فیلتر ذهنی و ارزیابی اولیه‌ام رد شده باشند و در نتیجه وقتی به مرحله‌ای می‌رسیم که دیگر باهم درباره نقش و جزئیاتش حرف می‌زنیم حرف هم را قبول یا دست‌کم همدیگر را یک‌جوری قانع می‌کنیم.

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هدایتی در دادگاه: یار و یاور جمهوری اسلامی بودم!محسن رضایی چی را به چی ربط داد!فناوری فضایی در حال اوج‌گیری/عباس عبدیمستند دبیر شورای نگهبان چگونه فیلمی خواهد شد؟تغییر و تحول در برنامه «نود» از سال آینده/فردوسی پور از نود کنار گذاشته می شود!بیرانوند: به یک تیم خارجی در حد شخصیت پرسپولیس می‌رومگمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیماعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانند
آخرین اخبار

گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدندعلی حسنلو: جشنواره تئاتر خیابانی ارس باید به سمت بین‌المللی شدن گام بردارد20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدندنامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا:پیروزشویم به برجام بازمی گردیمتوضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپاتاج: سرمربی تیم ملی از بین دو گزینه اروپایی انتخاب خواهد شدخانه تکانی در روستااعلام سرمایه گذاران فیلم‌های جشنواره فجر ۳۷کاکائی‌های ساحل خزرلیکنز: حمایتم از تیم ملی ایران را نشان دادم/ اینجا مردم دیوانه‎وار تراکتورسازی را دوست دارندآرامگاه حافظسیاوشی: گام دوم انقلاب گامی در جهت جذب باشد نه دفع و مهاجرتواکنش ما به قیمت‌هامیرلوحی: تنها اسلحه نظام در مقابل شیطنت‌های عربستان اصل مشارکت مردم استخوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانندپایانی بر ستاره - مربع های مزاحمحداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شدنشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایرانایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir