سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۸۵۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۲/۱۵ ۲۱:۳۸

هورالعظیم همچنان تشنه آب است/مصطفی رهبر
به گزارش اصلاحات پرس، مصطفی رهبر که به عنوان خبرنگار مستقل به خوزستان سفر کرده است، در یادداشتی نوشت:

سیلاب رودخانه کرخه و زیر آب رفتن ده‌ها روستا، توجه رسانه‌ها را به هورالعظیم، یعنی تالابی که کرخه در انتهای مسیرش در آن آرام می گیرد، جلب کرد، برخی از مردم خوزستان با انتشار فیلم از آب‌گیری نشدن هور¬العظیم می‌گویند و دستگاه‌های دولتی و در صدر آنها وزارت نفت با انتشار تصاویر هوایی خبر از روانه شدن آب به همه بخش‌های هورالعظیم می¬دادند در این بین قریب به اتفاق رسانه‌های سراسری اعم از اصولگرا و اصلاح طلب با وزارت نفت همراهی کرده اخبار آب¬گیری هورالعظیم را بصورت مکرر منتشر کردند. اما این اخبار برای مردم خوزستان قانع کننده نبود و اعتراضات همچنان ادامه داشت تا اینکه وزیر نفت به خوزستان رفت و بعد از آن، از حذف برخی موانع انتقال آب در هور خبر دادند همچنین اجازه بازدید اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از هور صادر شد، نتیجه این بازدید در قالب یک بیانیه در رسانه‌‌ها انتشار یافت، اما رسانه‌ها همچنان همسو با وزارت نفت عمل کرده و حتی تیتر اختصاص داده شده به بیانیه را برخلاف فحوای بیانیه منتشر کردند. 

اما به راستی در هورالعظیم چه خبر است؟ مسئولان از جمله مدیر کل محیط زیست استان خوزستان می‌گویند توپوگرافی هورالعظیم اجازه آبگیری همه نقاط آن را نمی‌دهد و هور را به هلالی تشبیه می‌کنند که قعر آن مخزن سه و ضلع شمالی آن مخزن یک و دو و ضلع جنوبی اش مخازن چهار و پنج قرار دارند و آب از مخزن پنج به سمت مخزن چهار روانه می شود و از چهار  نیز به سمت سه، بنابراین طبیعی است که بخش‌هایی از هور که مرتفع تر هستند آب‌گیری نشود، اما همین مدیر کل محیط زیست خوزستان در سال 95 یعنی سال خشکسالی گفته بود: «حوضچه شماره پنج نیز از گذشته بسیار دور تنها در سیلاب‌ها آبگیری می‌شود با این حال در تلاش هستیم که آب به این قسمت نیز برسد زیرا این اراضی، کانون‌های ریزگردها هستند» ( 22 اسفند 1395/ایسنا) بنابراین حتی اگر مرتفع بودن برخی از نقاط جنوبی هور را دلیلی بر نرسیدن آب به آنها در شرایط طبیعی بدانیم، در شرایط سیلاب بطور طبیعی باید تمامی قسمت‌های آن آبگیری شود که اگر غیر از این باشد، قسمت‌های مرتفع که حتی در سیلاب بی‌سابقه کرخه نیز آب‌گیری نمی‌شود نباید جزء هور باشند. آری؛ ممکن است در فصل خشکسالی اختلاف سطح در آبگیری اختلال ایجاد کند، اما در سیلاب این قضیه صادق نیست. فارغ از آن، در بیانیه دانشگاه اهواز ذکر شده که سطح آب در مخزن دو یک متر بالاتر از مخزن سه بوده است و همچنین سطح آب در مخزن سه 60 سانتی متر بالاتر از مخزن چهار است و در آخر آنکه سطح آب مخزن پنج نیز پایین‌تر از مخزن چهار است، به عبارت دیگر مسیر حرکت آب از مخزن دو به شماره پنج است یعنی دقیقا عکس صحبت مسئولان. مشاهدات عینی نگارنده که یک هفته بعد از بازدید اعضای هیات علمی دانشگاه اهواز انجام شد، نیز نشان می‌دهد که آب همچنان در مخزن دو بالاتر از مخزن سه و در مخزن سه بالاتر از مخزن چهار و در مخزن چهار بالاتر از مخزن پنج است و برخی از قسمت‌های مخازن سه و چهار و پنج در قسمت شرق تالاب  به طورکامل خشک است.

 به هر صورت حتی اگر شکل هلالی هور را بپذیریم، با توجه به انبوه حجم آبی که روانه هور شده است این تالاب باید در ظرف چند روز کاملا پر از آب می¬شد و آب در سرتاسر هور( با وجود اختلاف عمق)،  در یک تراز قرار می¬گرفت اما چرا علی¬رغم گذشت چهار هفته از سیلاب کرخه، آب در هور تراز نشده است؟ روشن است. تا قبل از رسانه ای شدن موضوع و پیرو آن سفر وزیر نفت به خوزستان، اجازه ایجاد شکاف جدید در جاده شطعلی (مرز  و مانع بین مخزن دو و سه) داده نمی‌شد و طبق بیانیه دانشگاه برخی شکاف‌های جاده شطعلی در همان روز بازدید ایجاد شده که البته بیانیه این شکاف¬ها را همچنان کافی ندانسته و پیشنهاد می¬کند شکاف‌های بیشتری ایجاد شود. اما بعد از یک هفته و در حالی که شکاف‌های سابق نتوانسته حجم عظیم آب در مخزن دو را به مخزن سه منتقل کند، شکاف جدیدی نیز اضافه نشده است. همین مشکل عینا در خصوص جاده شهید همت ( حد فاصل مخزن سه و چهار) و جاده سید الشهدا ( جداکننده مخزن چهار و پنج) صادق است و این دو جاده مانع انتقال «کامل» آب به مخزن¬های چهار و پنج می شوند. خلاصه آنکه انتقال آب، مدیریت شده و محدود است.

به نظر می¬رسد جاده کشی در هور و تقسیم آن به مخازن متعدد کار اشتباهی است، البته جاده‌های موجود در هور منحصر به جاده‌های حدفاصل مخازن و جاده شهید تندگویان که هور را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند نیست و چندین جاده فرعی برای دسترسی به تاسیسات نفتی نیز در هور ایجاد شده است، این جاده‌ها به ویژه جاده‌های اصلی هور، ضمن آنکه همچون سدی مانع انتقال کامل آب می‌شوند حرکت درونی معبر‌های داخلی هور را از بین می برد، معبرهای متعددی که باعث گردش آب در هور می¬شدند و از ایستایی و تبدیل شدن هور به مرداب جلوگیری می‌کردند. مطالبه یکپارچه‌سازی  هور توسط مدیر کل محیط زیست استان خوزستان نیز بیان شده است اما پیش شرط تحقق آن، صداقت و صراحت مسئولان محیط زیست و حمایت رسانه‌هاست. گرچه با توجه به قدرت وزارت نفت در القای نظرات خود به رسانه‌ها، احتمالا کار با حکم قضایی سرانجام می‌یابد همانطور که در سال 93 اداره کل محیط زیست با حکم قضایی موفق به بازگشایی دریچه‌های شطعلی و آب‌گیری مخزن شماره سه شد و تا قبل از آن با ممانعت جدی برخی ارگان‌های دولتی مواجه بود.

مساله دیگر در زمینه مدیریت ورود آب به تالاب، کانال سلمان است، چرا که آب‌گیری مخزن پنج صرفا از طریق مخزن چهار نیست، بلکه آب کانال سلمان ( که متشکل از آب شیرین کانال چمران و بنی صدر و آب شور مزارع نیشکر دهخداست) نیز به مخزن پنج وارد می‌شود، اما این کانال بطور تامل بر انگیزی بر خلاف شدت جریان با دبی 100 متر مکعب که در بالادست ملاشیه اهواز داشت در میانه جاده سید خلف به سمت هور از جریان افتاده بود و تقریبا راکد به نظر می‌رسید،  استاندار خوزستان دلیل این قضیه را لایروبی  نشدن کانال بیان می¬کند در صورتی که اگر کانال سلمان قبل از سیلاب لایروبی شده بود و یا حداقل با شروع سیلاب یعنی پیش از یک ماه گذشته، لایروبی آن انجام می‌گرفت امروز ضمن آبگیری کامل مخزن پنج، فشار سیلاب از مناطق عین دو، گلدشت و ملاشیه برداشته می‌شد. آیا بین تاسیسات نفتی واقع در مخزن پنج و تعلل یک ماهه در لایروبی کانال سلمان رابطه ای وجود دارد؟

البته شرکت مهندسی و توسعه نفت بعنوان متولی تاسیسات نفتی در هورالعظیم در 22 فروردین ماه مصوب کرده است که ضمن جمع آوری کامل جاده سیدالشهدا، کانال‌های قدیمی( سلمان) لایروبی شده و کانال های جدید برای انتقال آب به هور ایجاد شود، تصمیم خوبی که باید با حذف کل جاده‌های هور به ویژه شهید همت و شطعلی و شهید تندگویان تکمیل شود، گرچه بعد از گذشت 8 روز از آن مصوبه، همچنان جاده سیدالشهدا پابرجا بود و کانال سلمان لایروبی نشده بود.

تدبیر آخر برای جلوگیری از بالا آمدن سطح آب در مخازن جنوبی، انتقال آب هور به سمت عراق است، آنطور که گفته می شود، شیب کل پنج مخزن هور به سمت غرب یعنی به سمت عراق است و  با شکافتن دایک مرزی بخشی از آب به آن سوی مرز هدایت می‌شود. فارغ از اینکه این اقدام چقدر نتیجه بخش بوده، سوال اینجاست که وقتی هنوز قسمت ایرانی هور بطور کامل پر نشده چرا باید آب را به سمت عراق باز کرد؟

در بیانیه دانشگاه اهواز آمده است «هیچ تحرکی در تاسیسات نفتی برای مقابله و غلبه بر ارتفاع گرفتن آب در مخازن 3 و 4 و 5 مشاهده نشد» و این موضوع را « قابل تامل» می‌شمارند. آری؛ آب‌گیری مدیریت شده، خیال نفتی‌ها را از زیر آب رفتن تاسیسات خویش راحت کرده است و علیرغم پیشنهاد بیانیه مبنی بر آنکه « شرکت نفت سریعا اقدامات حفاظتی موقتی برای تاسیسات خود را شروع نمایند» همچنان برخی از تاسیسات نفتی فاقد سیل بند مناسب هستند

 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم استاعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟اعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمبهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیست
آخرین اخبار

خداحافظی پیام صادقیان از فوتبال با حضور در شغل نامتعارف!آخرین وضعیت سریال «۸۷ متر» کیانوش عیاریمجموعه گیله‌وا پخش نشد/ شائبه ممنوع‌التصویری ستاره اسکندریوزیر کار: دنبال ایجاد شرایط بهتر برای فعالان اقتصادی با تبادل اطلاعات بین سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی هستیمنفتکش بریتانیایی به هشدارها پاسخ نمی‌داد/ احتمال سانحه دریایی وجود داشتعبدالله‌پور: بقایی ۲۰ روز قبل در زندان دچار سکته مغزی شد/ موکلم همچنان تحت درمان استسلحشوری: مردی که در مجلس زنانه به خانم‌ها توهین کرد، حاشیه امن داردمولاوردی: بارها به روحانی گفتم با معرفی وزیر زن، توپ را در زمین مجلس بینداز«سلاطین آپارتمان» چه کسانی هستند؟! / افزایش کرایه خانه ۱۴ درصد از افزایش دستمزد جلو زده است!زرینچه: در مورد حضور مصلح در استقلال چیزی نشنیده‌امرضا آذری: استقلال نسبت به فصل قبل جوانتر و بهتر شده استحضور آقای گل لیگ صربستان در پرسپولیس منتفی شد/ دو مهاجم جدید در لیست کالدرونویلموتس: قرعه تیم ملی آسان نیست/ می‌خواهیم تیم اول گروه باشیمنگاهی به مشکلات این روزهای فدراسیون فوتبال/ از حقوق ویلموتس تا اخطار فیفااجاره بهای مدارس از میزان افزایش «شهریه‌»ها جلو زدیک حقیقت عجیب: درختان عامل تشدید آلودگی هوا در محیط‌های شهریگیر افتادن دلار در دوراهی صعود یا کاهشموافقت ملک سلمان با میزبانی عربستان از نیروهای آمریکاییواکنش رییس جمهوری آمریکا به توقیف کشتی انگلیسیموسوی: برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم/ اروپا ثابت کند به طورعملی خواهان حفظ برجام است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir