سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۹۱۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۲/۲۳ ۱۷:۵۴

کلانتری: محیط زیست هم قربانی گردن کلفتی ترامپ استرئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست ما هم قربانی گردن کلفتی ترامپ است وقتی تکنولوژی‌های با بهره‌وری بالاتر و سازگاری بیشتر با محیط زیست تحریم می‌شود، محیط زیست ما و کشورهای دیگر به خطر می‌افتد.

ایسنا نوشت: عیسی کلانتری امروز در دیدار با سفیر نروژ در ایران گفت: قبل از انقلاب محیط زیست صرفاً منطقه شکارممنوع و حفاظت شده بود. به مرور و با افزایش جمعیت، محیط زیست اهمیت پیدا کرد و اکنون بیش از ۱۲ درصد خاک کشور به زیستگاه ها اختصاص داده شده است.

معاون رئیس جمهوری در خصوص کاهش توجه به محیط زیست درگذشته اظهارکرد: فقر عمومی باعث بی‌توجهی به مسائل محیط زیست می شد اما بعد از ریاست جمهوری دکتر روحانی، محیط زیست جزء سیاست‌های اصلی دولت شد تا جایی که اولین مصاحبه رئیس جمهوری در خصوص احیای دریاچه ارومیه بود.

وی با انتقاد از سرمایه‌گذاری‌های سنگینی که بدون توجه به محیط زیست در کشور انجام می‌شد،گفت: در گذشته سرمایه‌گذاری‌های سنگینی انجام می‌شد که در آن‌ها مسائل زیست‌محیطی رعایت نمی‌شد. به عنوان مثال مس سرچشمه ۵۰ سال در حال تولید آلاینده‌ها بود اما در سال‌ گذشته با فشارهای مختلف توانستیم آن‌ها را متقاعد کنیم تا سیاست‌های محیط زیستی را برقرار کنند. ما اکنون به موازات سیاست‌های توسعه پایدار در حال اصلاح گذشته نیز هستیم.

کلانتری ادامه داد: آلودگی هوای کلانشهرها از مسائل مهم کشور ما است. دو عامل اصلی باعث آلوده شدن هوای کلانشهرها است؛ اول استاندارد نبودن سوخت و دومین مورد قدیمی بودن خودروها بالاخص خودروهای دیزلی که با تدابیر ریاست‌ جمهوری و همکاری‌های وزارت نفت سال گذشته پاک ترین هوا را در تهران داشتیم. ما درباره هوای پاک نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. صنعت خودرو نیز باید اصلاح و بازسازی کامل شود. صنایع نفتی نیز هنوز جای بهبود دارند.

وی با اشاره به اهمیت بحث محیط زیست در جهان اظهارکرد: فرقی ندارد که شما در کشور خود آلودگی تولید کنید یا ما در کشور خود. به هر حال همه با هم جهان را آلوده خواهیم کرد.

کلانتری با انتقاد از رفتارهای اخیر ترامپ و موضع‌گیری‌های اتحادیه اروپا گفت: اکنون در جهانی که یک رئیس‌جمهوری گردن کلفت همه تفاهمنامه‌های بین‌المللی را پاره می کند، ازکشورهای اتحادیه اروپا می خواهیم که این رفتارها را تحمل نکنند و تسلیم این گردن کلفت نشوند. اگر این اتفاق‌ در جای دیگری از دنیا می‌افتاد، اروپا بی‌طرف نمی ماند یا طرف فرد گردن کلفت را نمی گرفت. ما ۴۰ سال مبارزه کردیم، مقاومت و مبارزه بخشی از زندگی ما است. حالا آمریکا هر کاری دلش می‌خواهد بکند.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: زمان جنگ هشت ساله تمام دنیا طرف عراق را گرفتند اما در انتها سازمان ملل متحد عراق را کشور متجاوز معرفی کرد. اگر در تاریخ چند هزار ساله ایران مروری داشته باشید متوجه می‌شوید که ایرانی‌ها هیچ گاه متجاوز نبودند و همیشه قربانی تروریسم بوده‌اند. در جهان امروز با توجه به گردش آزاد اطلاعات خورشید پشت ابر نمی ماند، همه چیز روشن می شود و همه خواهند فهمید چه کسی حق است و چه کسی باطل. ما نیز مطابق دستورات اسلام طرف حق را می‌گیریم. من به شما قول می دهم اگر کوچکترین چراغ سبزی به ترامپ نشان بدهیم او با ما دوست خواهد شد اما ما ناحق را حق نمی‌کنیم زیرا برای ما ارزش انسانیت، بالاتر از این مسائل است.

کلانتری درباره تاثیر تصمیم‌های جهانی بر محیط زیست گفت: محیط زیست ما هم قربانی گردن کلفتی ترامپ است وقتی تکنولوژی‌های با بهره‌وری بالاتر و سازگاری بیشتر با محیط زیست تحریم می‌شود، محیط زیست ما و کشورهای دیگر به خطر می‌افتد. با اینکه کنوانسیون پاریس هنوز مصوب نشده اما ما طبق تعهداتمان، تولید کربن را کاهش داده و تاکنون بیش از دو درصد توافق مذکور کاهش تولید کربن داشته‌ایم.

وی در خصوص مصرف آب در کشوراظهارکرد: یکی از مشکلات کشور ما مصرف بیش از حد آب است. طبق ضوابط بین‌المللی حداکثر ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر (بارش منهای تبخیر) باید مصرف شود اما متاسفانه در ایران این مصرف بالای ۹۰ درصد است. متاسفانه وضعیت آب‌های زیرزمینی از نظر کیفی و کمی مطلوب نیست. اکنون در حال تجدید نظر کلی هستیم تا بهره‌وری آب بالا رود و برداشت آب هم کمتر شود. همچنین با وزارت نیرو توافق‌هایی انجام داده‌ایم تا در دوره ۱۰ ساله مصرف آب و برداشت آن را کم کنیم.

معاون رئیس جمهوری درباره حق‌آبه‌های محیط زیستی گفت: در گذشته برای محیط زیست حق‌آبه‌ای قائل نبودند. آب صرف آشامیدن، کشاورزی، بهداشت و صنعت می
‌شد اما اکنون با دستور مستقیم ریاست جمهوری اولویت دوم حق‌آبه‌ها بعد از مصرف شرب برای مسائل محیط زیست است چون تمامی تالاب‌ها و رودخانه‌ها خشک شده بود.

کلانتری افزود: آب در ایران مسئله مهمی است. ۷۰ درصد جمعیت ایران با میانگین ۷۵۰ متر مکعب آب زندگی می کنند اما می‌دانید که طبق استانداردهای بین‌المللی زندگی با مصرف آب زیر هزار متر مکعب خطرناک است.

وی در خصوص صنایع آب‌بر گفت: صنایع آب‌بر باید به کنار دریاها بروند و بسیاری از محصولات آب‌بر نیز از چرخه کشت ما حذف می شوند مانند برنج و چغندر. ما برنج را به غیر از شمال کشور در جای دیگه کشت نمی‌کنیم و اگر کسی نیاز به کشت داشته باشد، کشاورز باید قیمت تمام شده آب را پرداخت کند که هرگز به‌صرفه نیست. ما باید این صرفه جویی‌ها را انجام دهیم تا برداشت آب کم و سیستم آبی کشور پایدار شود.

کلانتری با انتقاد از تعهدات بین‌المللی کشور افغانستان در خصوص حق‌آبه هیرمند گفت: با اینکه کشور ایران در شرایط بد آبی قرار دارد اما طبق تعهدات بین‌المللی سالانه ۳ میلیارد مترمکعب و بیشتر از آن به کشورعراق آب ارسال می کند اما افغانستان برای سیستان و بلوچستان و هیرمند تنها ۵ میلیون متر مکعب آب ارسال می‌کند در صورتی که ۸۲۰ میلیون در تعهد آن‌ها است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص آلودگی دریاها و پلاستیک اظهارکرد: ما در سواحل خلیج فارس و دریای عمان مجموعاً یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داریم که حتی اگر این جمعیت بخواهند آلودگی تولید کنند هم بسیار ناچیز و کمتر از کشورهای همسایه است. در خصوص پلاستیک هم ما از دولت شروع کردیم و سازمان‌ها را تشویق می کنیم تا از آب‌های بسته‌بندی پلاستیکی استفاده نکنند.

کلانتری در خصوص آلودگی نفتی خلیج فارس گفت: متاسفانه در خلیج فارس آلودگی نفتی است و مرجان‌ها بر اثر همین آلودگی از بین رفتند. ما به نفتکش‌ها فشار آوردیم تا آلودگی را به حداقل برسانند. هرچند ناوگان نفتی ما جدید است اما کشتی‌هایی که برای صادرات نفت وارد خلیج فارس می‌شود بالای ۳۰ سال عمر دارند و همین موضوع باعث آلودگی دریا و خلیج فارس می‌شود و حیات خلیج فارس در معرض تهدید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،لارس نوردوم - سفیر نروژ در ایران - با ابراز نگرانی نسبت به تحولات و مسائل محیط زیستی جهان گفت: نگرانی اصلی دولت نروژ، گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و آلودگی پلاستیک در اقیانوس ها است. کشور نروژ برخلاف آمریکا دست به تحریم محیط زیست و تکنولوژی های محیط زیست نمی‌زند و با ایران همکاری خواهد کرد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندتوضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهجزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامفهمِ یک اتفاق/ عباس عبدیترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیست
آخرین اخبار

شبکه‌های اجتماعی مجازی چگونه صدای دختر آبی را به ورزشگاه‌ها رساندند؟/محمد رهبرینقوی‌حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوندعلی مطهری به صداوسیما: هنوز منتظرم به قانون تن دهیدشمخانی: سلاح‌های ارتش یمن توسط خودشان ساخته می‌شودروحانی:آمریکا اگر دنبال مذاکره است،فشارها علیه ایران را متوقف کندواکنش وزیر دفاع به اتهام دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکواحتمال لغو سفر رئیس‌جمهور و ظریف به نیویورک/ کارشکنی آمریکا در صدور ویزا برای هیئت ایرانیغرویان: رئیس‌جمهور باید یکی از خطبای نماز جمعه باشد/ نماز جمعه نباید در دست سخنرانان جناح خاصی باشدواکنش وزیر ارشاد به جدیدترین حواشی «رستاخیز»پیگیری جدی تخلفات احتمالی در زمینه پذیرش دانشجو/تائید تخلف در جذب دانشجویان انتقالی از خارججامعه در اضطراب/زیباکلامپدرِ عماد صفی‌یاری: عماد، عاشق استقلال بودکارگران هپکوی اراک چه می‌خواهند؟نماینده اراک: برخورد قهرآمیز با کارگران هپکو باعث تأسف استایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در بین ۱۴۰ کشور جهانورود مغزهای کوچک زنگ زده ممنوع!فدراسیون جودوی ایران تعلیق شدهمتی: ایران و روسیه دلار و سوئیفت را دور می‌زنندمعاون رئیس جمهوری: دولت به زودی اعتبار قانون افزایش مدت مرخصی زایمان را تصویب می کندظریف: ایالات متحده به تعهدات خود در میز مذاکره برگردد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir