سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۹۵۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ۱۸:۲۵

چرا بندرچابهار از تحریم ها معاف شد؟بندر چابهار به دلایل موقعیت استراتژیکی، متصل به آب های آزاد و نفع رسانی بیشمار به کشورهای آسیای میانه و به ویژه افغانستانِ محصور در خشکی مورد معافیت تحریم های آمریکا علیه ایران قرار گرفته است.

ایرنا نوشت: بندر چابهار در ورودی خلیج فارس و تنگه هرمز بندری بدون محدودیت از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسبی برخوردار و بزرگترین بندر اقیانوسی ایران است.
سیستان وبلوچستان علیرغم محرومیت و کمبود شدید زیرساخت ها 541 کیلومتر نوار ساحلی و 320 کیلومتر مرز دریایی دارد که می تواند نقش آفرینی خوبی در توسعه تجارت داخلی وخارجی داشته باشد.
چابهار نزدیکترین فاصله زمینی تا کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه است و ترانزیت کالا از طریق این بندر به مثابه اقتصادی ترین بندر برای انجام مبادلات بازرگانی با کمترین هزینه حمل به شمار می رود.
فاصله 910 کیلومتری بندرچابهار تا مرز میلک برای ارسال کالاهای افغانستان فرصتی برای توسعه اقتصادی این کشور است که نمونه آن ارسال گندم اهدایی هند بود.
چابهار نزدیکترین مسیر دریایی به کشورهای جنوب شرق آسیا، اروپا و آفریقا را دارد و بهینه ترین، با صرفه ترین و کم هزینه ترین بندر برای ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
بهترین راه ترانشیب کالا به بنادر دیگر خلیج فارس بندر چابهار است و از این لحاظ می شود گفت که تنها کلید توسعه شرق کشور است.
علاوه بر توانایی بندر چابهار مبنی بر تخلیه و بارگیری سالانه هشت ونیم میلیون تن کالا در بندر شهیدبهشتی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا، همچنین یکی از بزرگترین ترمینال های مسافری بین المللی منطقه با زیربنای بیش از چهار هزار مترمربع و پذیرش همزمان بیش از 600 مسافر را در بندر شهید کلانتری دارد.
با وجودی که اشتغال و تجارت در 541 کیلومتر سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار و کنارک) رونق خوبی دارد اما توجه بیشتر به این مناطق ساحلی می تواند موجب توسعه پایدار و کمک به جوامع محلی بویژه رونق بیش از پیش اشتغال شود.
سواحل سیستان و بلوچستان که به سواحل مکران شهرت دارد و به دلیل اهمیت آن رهبر معظم انقلاب نیز بر آبادسازی و توسعه مناطق ساحلی این محدوده در بخش های مختلف تاکید فرموده اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز می شود و تا زرآباد در انتهای حوزه ساحلی این استان ادامه دارد.
امضای توافقنامه سه جانبه ایران، افغانستان و هند و سرمایه گذاری هند و افغانستان در چابهار و تاثیر پذیری در اقتصاد کشورهای منطقه سبب شده تا دونالد ترامپ که ایران را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده است، باردیگر چابهار را از این تحریم ها معاف اعلام کند.
چابهار که رهبر معظم انقلاب از آن به 'گنج پنهان' تعبیر کرده اند روز به روز موقعیت راهبردی نمایان تری پیدا می کند و این منطقه نوید دهنده توسعه و آبادانی استان محروم سیستان و بلوچستان است.

**امکان پهلودهی بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما در بندرچابهار
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پهلودهی بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما، وجود تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری و امکانات رفاهی وزیرساختی در بندر چابهار از امتیازات مهم برای حضور سرمایه گذاران است.
بهروز آقایی افزود: بندر چابهار نقش مهمی در کریدور شمال- جنوب دارد و از عدم انتظار نوبت کشتی به نسبت سایر بنادر ایران برخوردار است.
وی بیان کرد: بندر چابهار دارای قابلیت منحصر در بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی)و خدمات رسانی به کشتی ها و دارای سیستم تک پنجره به منظور ارائه خدمات بندری بطور متمرکز است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وجود سواحل در هر کشوری موجب اشتغال، آبادانی و توسعه پایدار می شود و برای هر متر ساحل استان باید برنامه ریزی و طرح هایی اجرا کرد که نفع آن برای مردم بومی و کشور ایران اسلامی مشهود باشد.
وی ادامه داد: ایجاد 2 بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادی، ترانزیتی و اشتغال شود.
آقایی گفت: بندر شهید بهشتی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن علاوه بر توسعه اقتصادی استان محروم سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.
وی تصریح کرد: ورود هر کشتی می تواند بیش از هزار و 300 شغل ایجاد کند و به نوعی هر یک میلیون تن کالا چند میلیارد تومان گردش مالی در سطح استان سیستان و بلوچستان ایجاد می کند.

** نقش چابهار در رونق اقتصادی جنوب شرق کشور
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و متصل به آب های اقیانوسی در آینده نزدیک تغییر دهنده تجارت و اقتصاد منطقه خواهد بود.
رحمدل بامری افزود: زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در چابهار فراهم است و از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه شیلات، گردشگری، صنعت، کشاورزی و طرح های خدماتی و اشتغالزایی استقبال می کنیم.
وی بیان کرد: چابهار به دلیل وجود بندر، منطقه آزاد و موقعیت مناسب جغرافیایی مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و هم اینک به دلیل نقش آفرینی در توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم های آمریکا معاف شده است.
سرپرست فرمانداری چابهار گفت: جای خوشحالی است که از پنج هزار و 800 کیلومتر سواحل کشور 541 کیلومتر آن در سیستان وبلوچستان واقع شده است و باید برای اشتغال و توسعه از آن به نحو احسن استفاده شود. 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم است«۸۰ درصد «گاندو» تخیل است»/نویسنده به حاشیه‌ها پاسخ داداعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟بهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیست
آخرین اخبار

ما همه مجرم هستیم!فراستخواه مطرح کرد: تعارض های اجتماعی در ایران خیلی بالا استزیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاستحسین مرعشی: رابطه اصلاح‌طلبان و نظام به بن‌بست‌های نسبی رسیده است«بازی تاج و تخت» و «چرنوبیل» پیشتاز نامزدی هفتادویکمین امیدوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات استچرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستندهرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کنداعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید/ باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیمسیر تاریخی دانشگاه در اروپااعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمدستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردآمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شداصلاح‌طلبی و صلح‌طلبیمیان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات به شدت اختلاف استرنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شدحمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانصداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کندشورایاری ها حلقه مفقوده زنجیره مدیریت شهری را کامل می کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir