سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۱۹۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۳/۲۱ ۱۹:۱۷

یک هفت‌تیرکشی و چند دستاورد/ آیا رویای امنیت تئاترشهر به واقعیت می‌پیوندد؟شب ۱۹ خرداد مرد جوانی در محوطه تئاترشهر روی مردی دیگر اسلحه کشید و داغ دل هنرمندان و دوست‌داران این بنا را تازه کرد. هیات مدیره خانه تئاتر نامه‌ای سرگشاده خطاب به شهردار و شورای شهر تهران نوشت و خواستار انتقال دستفروشان این محدوده به منطقه‌ای دیگر شد و طیبه سیاوشی هم بر طرحی که آرزوی دیرین خانواده فرهنگ و هنر است تاکید کرد؛ یعنی عملیاتی شدن طرح حصارکشی مجموعه تئاترشهر.

 ایلنا نوشت: سال‌هاست چشم هنرمندان، تماشاگران تئاتر و حتی رهگذران به دستفروشان و کبابی‌ها و جگرکی‌ها در محوطه‌ای که قرار بود محلی فرهنگی و هنری باشد عادت کرده؛ اما کمتر کسی فکر می‌کرد شبی شاهد یک وسترن جانانه و هفت‌تیرکشی در محوطه تئاتر شهر تهران باشد. اتفاقی که به نظر می‌رسد با وجود همه ترسناکی و چهره کریهش، حالا زنگ خطر را خیلی جدی برای مسئولان به صدا درآورده و شاید هم نوید دستاوردهای خوبی برای محافظت از این بنای زیبا و فرهنگی را بدهد!

شب ۱۹ خرداد بود که با شنیده شدن صدای شلیک گلوله در تئاترشهر، چشم‌ها به سوی مرد جوانی چرخید که پایش تیر خورده بود. داستان ساده بود؛ یک درگیری میان دو دستفروشی که شب و روز در سنگفرش‌های تئاترشهر بساط پهن کرده‌اند و دست بر قضا یک نفر، تصمیم می‌گیرد برای دعوایی شخصی، صحنه را به فیلم‌های وسترن امریکایی تبدیل کند. پس از این حادثه بلافاصله هر دو نفر دستگیر شدند اما این ماجرا داغ دل ساختمانی با عمر نیم قرن را تازه کرد.

سعید اسدی (مدیر مجموعه تئاتر شهر) بلافاصله پس از این اتفاق در گفتگویی، وضعیت امنیتی اطراف تئاتر شهر را نگران‌کننده خواند و گفت: « همیشه با سلاح سرد و نزاع خیابانی و حضور افرادی که شأنیتی با این مجموعه فرهنگی ندارند و به طور سازماندهی در اینجا اقامت دارند، روبرو هستیم.»

با گذشت حدود دو روز از این حادثه، هیات مدیره خانه تئاتر نامه‌ای سرگشاده خطاب به پیروز حناچی (شهردار تهران) و شورای شهر تهران نوشته‌اند و با تاکید بر اینکه فرهنگی‌ترین مکان هر شهر، تئاترشهر آن است، خواستار بازگرداندن امنیت به تئاترشهر پایتخت شده‌اند.

در این نامه چنین آمده است: «ما خانواده‌ی تئأتر از شما مسؤلانِ محترم سؤال می‌کنیم که آیا تا به حال از تئأترشهر (قلبِ تپنده‌ی تأتر پایتخت) دیداری داشته‌اید؟ آیا از وضعیتِ محوطه‌ی تئأترشهر خبر دارید که این ماه‌ها با حضورِ چهره‌های نامرتبط با فضای فرهنگی این مجموعه‌ی هنری در پیاده‌رو، و اراذل و اوباش در محوطه‌ی اطرافِ آن چه چهره‌ای به خود گرفته است؟ آیا تئأترشهرِ فعلی معرفِ فرهنگی‌ترین مکان این کلان‌شهر است؟ آیا دستفروشان در برابرِ ساختمانِ موزه‌ی هنرهای معاصر، حوزه‌ی هنری، فرهنگستان هنر، کتابخانه‌ی ملی، مجلس شورای اسلامی و بسیاری از اماکنِ تفریحی و ادبیِ دیگر حقِ سدِ معبر و پهن کردن بساط‌هایشان را دارند؟ چرا این‌قدر نسبت به تئأترشهر بی‌مهر و بی‌تفاوت شده‌اید؟ روز یک‌شنبه ۱۳۹۸/۳/۱۹ در محوطه‌ی تأترشهر تهران، در نزاع میانِ دونفر، یکی دیگری را با اسلحه‌ی گرم هدف قرار داده است. آقای شهردار و مسؤلان محترمِ شورای شهرِ تهران این خانه دیگر امن نیست! نامهربانی و‌ عدمِ توجه به خواسته‌های معمولِ خانواده‌ی تئأتر، زیباترین و فرهنگی‌ترین مکانِ این شهر را به زشت‌ترین نقطه‌ی آن بدل کرده است. ما با داشته‌هایمان چه کرده‌ایم؟ اگر دیروز اقدام کرده بودیم، امروز با چنین فاجعه‌ای مواجه نبودیم. از شما بزرگواران خواستاریم در اسرعِ وقت، تأترشهر را به حال‌ هوای سابقِ آن بازگردانده و همه‌ی دست‌فروشان را برای همیشه به نقطه‌ی مناسب‌تری انتقال دهید. ما در برابرِ آرامش و امنیتِ  کارکنان این مجموعه، هنرمندان و شهروندانِ عزیز مسؤلیم.»

اما خبرهای خوشی هم در کنار این ماجرا به گوش می‌رسد؛ طیبه سیاوشی (نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) عصر دوشنبه بیستم خرداد و یک روز پس از حادثه تیراندازی در محوطه این مجموعه همراه با سعید اسدی (مدیر مجموعه تئاتر شهر) از نزدیک در جریان برخی از معضلات و نابسامانی محیط پیرامونی مجموعه تئاترشهر قرار گرفت و سیاوشی بر عملیاتی شدن طرح حصارکشی این مجموعه تاکید کرد.

این نماینده مجلس پس از شنیدن اقدامات انجام شده برای انعکاس، پیگیری و استمدادخواهی مجموعه تئاتر از نهادهای ذی‌ربط با ابراز تاسف از شرایط پیش آمده در محوطه مجموعه تئاترشهر گفت: باید تلاش‌های لازم صورت گیرد که آسیب‌های اجتماعی محوطه تئاترشهر شناسایی شده و در نهایت یا طرح حصارکشی تئاترشهر که از دهه ۸۰ مطرح بوده اجرایی شود و یا طرح موسوم به «پهنه رودکی» بتواند مباحث فرهنگی این منطقه مهم را پوشش دهد. به اعتقاد من هرچه اتفاقات فرهنگی هنری حول دو ساختمان تالار وحدت و مجموعه تئاترشهر با مساعدت شهرداری تهران بیشتر باشد مسلما ما شاهد آسیب‌های کمتری در این منطقه خواهیم بود.

سیاوشی با اشاره به نحوه ارائه گزارش این بازدید در جلسات کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به‌طور حتم ما در ابتدای جلسات‌مان در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تمامی وقایعی مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر را بررسی و درباره هریک از آنها مباحثی مطرح خواهد شد. بنابراین تا اوایل هفته بعد من نتایج این دیدار را به همکاران کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه خواهم داد تا سایر دوستان در جریان موضوعات قرار بگیرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: همه ما باید نهایت تلاش خود را انجام دهیم تا مشکلات پیرامونی مجموعه تئاترشهر با همت همه مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط مرتفع و ما هرچه زودتر شاهد ساماندهی این مجموعه باشیم. به هر حال این انگیزه به‌طور کامل وجود دارد که در این حوزه جلسات متعددی در حوزه ساماندهی و کاهش آسیب‌های اجتماعی این مجموعه هنری مهم تئاتری برگزار شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

فنر ارزی ابزار فریب سیاست‌گذاران بودتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟راهی برای کاهش خطر نابرابری/ عباس عبدیبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییجزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهآذرمنصوری: شاید در تهران و شهرهای بزرگ لیست ندهیم«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!گزارشی از گیشه هفتگی سینمای ایرانبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقام
آخرین اخبار

زمان طلایی برای گفت و گوی ملی/ غلامرضا ظریفیانزنگنه: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کندبلند شدن برخی صدا‌ها برای مبارزه با فساد، برای رد گم کردن است/ با نه گفتن به مطالبات جوانان مشکلات حل نمی‌شوندواگذاری پروژه‌های دفاعی به شرکت‌های دانش‌بنیان/ تلاش برای استفاده از توانمندی‌های داخلیجلوی سوءاستفاده دلالان بازار چادر مشکی را می‌گیریم/ قیمت کارخانه 80 تا 100 هزار تومان استفاتحه دانشگاه امن و آزاد را باید با شیوه‌نامه انضباطی جدید خواند/ وزارت علوم باید در برابر فشارهای عده معدودی تمامیت‌خواه ایستادگی کند/ این شیوه‌نامه مسیر سرک‌ کشیدن به حریم خصوصی دانشجو را باز گذاشتهآگاه کردن مردم نسبت به کارشکنی‌ها و تخریب‌ها مفید است/ دولت باید در تعامل با مخالفان داخلی سعه‌صدر داشته باشدرفتار برخی «عدالتخواهان سلبریتی» شبیه خوارج است/عده‌ای بحث عدالتخواهی خود را به‌صورت فرقه‌ای جلو می‌برنددر زمان جنگ تخصیص دلارهای نفتی به مجلس واگذار شد/ شکل‌گیری بانک‌های خصوصی‌، کج‌ترین سنگ بنای اقتصاد ایرانامکان خرید بلیت جایگاه زنان در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا وجود ندارد/ ممنوعیت تازه یا ظرفیت محدود؟روایت محمود صادقی از انتقاد نمایندگان اصولگرا و پایداری از پناهیان؛ چرا لحن توهین‌آمیز؟/ بخواهم اقدام کنم باید روزی ۱۰ بار از کیهان شکایت کنمنامه مطهری به رئیس صدا و سیما؛ به من اتهام زدند، وقت بدهید پاسخ بدهمگزارش فروش سینمای ایران در سومین هفته شهریورتکرار اتهامات علیه حاکمیت جزایر سه‌گانه دلیل ناتوانی در درک منطقه و جهان استتشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟انتقادات تند جبار آذین از تلویزیون/ نمی‌توان به آمارهای صداوسیما اتکا کردپزشکیان: جنگ اقتصادی بدتر از جنگ نظامی استترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح دادنمایندگان فیفا در تهران/ بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاهنرخ‌های بلیت هواپیما قانونی است/ کاهش قیمت از امروز


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir