سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۲۳۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۲۰:۳۳

وقوع آتش سوزی در دو نفتکش غول‌پیکر در دریای عمانشبکه المیادین از وقوع آتش سوزی در دو نفتکش غول‌پیکر حامل نفت خام در دریای عمان خبر داد. دو نفتکش ژاپنی و نروژی صبح امروز (پنج‌شنبه) در آب‌های خلیج عمان در حالی که یکی از عربستان و دیگری از امارات راهی شده بودند دچار حادثه شده و در پی آن انفجارها و آتش سوزی‌هایی در این دو نفتکش رخ داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، در ساعات اولیه امروز گروه انگلیسی امنیت دریایی نسبت به وقوع حادثه‌ای نامشخص در خلیج عمان هشدار داده و خواستار رعایت جانب احتیاط شد. طبق گزارش رویترز، نفتکش کوریجس در هفتاد مایلی بندر الفجیره امارات بود که دچار حادث شد. یک مقام گروه انگلیسی امنیت دریایی گفت، نفتکش موسوم به "فرانت آلتیر" بعد از بارگیری نفت ابوظبی دچار سانحه آتش‌سوزی شد.

سازمان دریایی نروژ نیز اعلام کرد، سه انفجار در نفتکش فرانت آلتیر رخ داد اما تلفاتی نداشت. اعضای کادر دو نفتکش بعد از آتش‌سوزی تخلیه شدند.

نفتکش اول "فرانت آلتیر" وابسته به شرکت نروژی "فرانتلاین" و با پرچم جزایر مارشال در اجاره دولت تایوان و نفتکش دوم به اسم "کوکوکا کوریجس" وابسته به شرکت "کوکوکا سانجیو ژاپن" در اجاره شرکت سنگاپوری بی‌ام‌اس با پرچم پاناماست.

رویترز گزارش داد، کادر نفتکش "کوریجس" با یک کشتی نجات بیرون آورده شدند.

یک منبع در کادر نفتکش کوریجس گفت، این نفتکش در مسیر خود از منطقه الجبیل در عربستان به سمت سنگاپور بوده و بار متانول آن بدون هیچ خساراتی سالم باقی مانده است.

سخنگوی شرکت فرانتلاین نیز گفت، علت انفجار هنوز مشخص نیست.

وی به رویترز تاکید کرد، آتش سوزی همچنان ادامه دارد اما نفتکش فرانت آلتیر غرق نشده است.

 

روزنامه نروژی "وی‌جِی " به نقل از شرکت فرانتلاین آورده است، نفتکش فرانت آلتیر ۲۳ سرنشین و کوریجس ۲۱ سرنشین داشته‌اند.

خبرگزاری "یونیوز" گزارش داد، بنادر پاکستان و عمان درخواست‌های کمکی را از سوی این دو نفتکش دریافت کردند.

یک منبع بارگیری دریایی اظهار کرد، آتش‌سوزی همچنان در دو نفتکش ادامه دارد.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، این گروه حالت آماده باش اعلام کرد و گفت، تحقیقات درباره این حادثه در جریان است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، یکی از نفتکش‌ها حامل پرچم جزایر مارشال و دیگری حامل پرچم پاناما بوده‌اند.

همچنین نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد، دو نفتکش در حادثه‌ای در دریای عمان متحمل خسارت‌هایی شدند.

نیروی دریایی آمریکا افزود: ما از این حادثه مطلع شدیم و اطلاعات بیشتری را درباره آن جمع‌آوری می‌کنیم.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا هم اعلام کرد، سوخت یکی از نفتکش‌ها نفت بوده و این حادثه یک اقدام تهاجمی قلمداد می‌شود.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا افزود: در ساعت ۶:۱۲ صبح و ساعت ۷:۰۰ صبح به وقت محلی دو درخواست جداگانه برای کمک دریافت کردیم و نیروهای ما در منطقه مستقر هستند و کمک به این دو نفتکش ارائه کردند.

رویترز به نقل از منابع خبری اعلام کرد، کاپیتان و کادر یکی از کشتی‌ها در معرض خطر قرار داشتند.

براساس گزارش رویترز، یکی از افراد کادر نفتکش کوریجس جراحت سطحی برداشته و به بخش راست نفتکش خسارت‌هایی وارد شده است.

قیمت نفت نیز در پی این حادثه افزایش یافت.

این در حالی است که ماه گذشته نیز چهار کشتی در آب‌های منطقه‌ای امارات و نزدیکی بندر الفجیره در معرض "عملیات خرابکارانه" قرار گرفتند.

وزیر انرژی عربستان نیز درباره حادثه الفجیره اعلام کرد، دو کشتی سعودی نیز در این حادثه مورد هدف قرار گرفتند.

واکنش‌ها

کویت امروز اعلام کرد، وضعیت نفتکش‌های کویتی بررسی شده و بیانیه‌های رسمی درباره این حادثه منتشر می‌شوند. 

شرکت نفتکش کویت از آمادگی خود برای هرگونه اتفاق غیرمنتظره در سایه حادثه امروز خبر داد و افزود، وضعیت نفتکش‌هایش عادی است.

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در جریان گزارش‌های مربوط به آتش‌سوزی در نفتکش‌ها در دریای عمان هستیم و اوضاع را ارزیابی می‌کنیم.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت، کشتی‌های آمریکا در منطقه مستقر هستند و کمک‌های لازم را ارائه می‌کنند. دونالد ترامپ نیز در جریان این حادثه قرار گرفته است.

پنتاگون نیز اعلام کرد،‌ گزارش‌های مربوط به حادثه نفتکش‌ها را در اختیار رئیس‌جمهوری آمریکا قرار می‌دهد.

سخنگوی دولت انگلیس نیز تصریح کرد: ما شدیداً در قبال گزارش مربوط به آتش‌سوزی‌ها در دو نفتکش نگران بوده و با مقامات محلی و شرکایمان در منطقه در تماس هستیم.

اتحادیه اروپا خواستار رعایت اوج خویشتن‌داری در پی حادثه دریای عمان شد.

وزارت خارجه فرانسه نیز اظهار کرد، از تمام طرف‌های منطقه خلیج فارس می‌خواهد برای آرام کردن اوضاع تلاش کنند.

این وزارتخانه بر احترام به آزادی دریانوردی در دریای عمان تاکید کرد.

وزارت خارجه آلمان نیز تاکید کرد، گزارش‌ها درباره حادثه نفتکش‌ها نگران کننده هستند.

همچنین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو خواهان عدم سوءاستفاده از حادثه نفکتش‌ها برای اتخاذ موضعی ضد ایرانی است.

وی اظهار کرد: باید عواقب سیاسی و دیگر عواقب این مساله در نظر گرفته شوند، ما نمی‌خواهیم از این حادثه‌های فاجعه‌آمیز برای اتخاذ رویکردی ضد ایرانی در آینده بهره‌برداری شود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

فنر ارزی ابزار فریب سیاست‌گذاران بودتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟راهی برای کاهش خطر نابرابری/ عباس عبدیبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییجزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهآذرمنصوری: شاید در تهران و شهرهای بزرگ لیست ندهیم«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!گزارشی از گیشه هفتگی سینمای ایرانبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقام
آخرین اخبار

زمان طلایی برای گفت و گوی ملی/ غلامرضا ظریفیانزنگنه: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کندبلند شدن برخی صدا‌ها برای مبارزه با فساد، برای رد گم کردن است/ با نه گفتن به مطالبات جوانان مشکلات حل نمی‌شوندواگذاری پروژه‌های دفاعی به شرکت‌های دانش‌بنیان/ تلاش برای استفاده از توانمندی‌های داخلیجلوی سوءاستفاده دلالان بازار چادر مشکی را می‌گیریم/ قیمت کارخانه 80 تا 100 هزار تومان استفاتحه دانشگاه امن و آزاد را باید با شیوه‌نامه انضباطی جدید خواند/ وزارت علوم باید در برابر فشارهای عده معدودی تمامیت‌خواه ایستادگی کند/ این شیوه‌نامه مسیر سرک‌ کشیدن به حریم خصوصی دانشجو را باز گذاشتهآگاه کردن مردم نسبت به کارشکنی‌ها و تخریب‌ها مفید است/ دولت باید در تعامل با مخالفان داخلی سعه‌صدر داشته باشدرفتار برخی «عدالتخواهان سلبریتی» شبیه خوارج است/عده‌ای بحث عدالتخواهی خود را به‌صورت فرقه‌ای جلو می‌برنددر زمان جنگ تخصیص دلارهای نفتی به مجلس واگذار شد/ شکل‌گیری بانک‌های خصوصی‌، کج‌ترین سنگ بنای اقتصاد ایرانامکان خرید بلیت جایگاه زنان در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا وجود ندارد/ ممنوعیت تازه یا ظرفیت محدود؟روایت محمود صادقی از انتقاد نمایندگان اصولگرا و پایداری از پناهیان؛ چرا لحن توهین‌آمیز؟/ بخواهم اقدام کنم باید روزی ۱۰ بار از کیهان شکایت کنمنامه مطهری به رئیس صدا و سیما؛ به من اتهام زدند، وقت بدهید پاسخ بدهمگزارش فروش سینمای ایران در سومین هفته شهریورتکرار اتهامات علیه حاکمیت جزایر سه‌گانه دلیل ناتوانی در درک منطقه و جهان استتشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟انتقادات تند جبار آذین از تلویزیون/ نمی‌توان به آمارهای صداوسیما اتکا کردپزشکیان: جنگ اقتصادی بدتر از جنگ نظامی استترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح دادنمایندگان فیفا در تهران/ بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاهنرخ‌های بلیت هواپیما قانونی است/ کاهش قیمت از امروز


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir