سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۲۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۳/۲۸ ۱۷:۱۷

روسیه: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض قوانین بین المللی استمعاون وزیر خارجه روسیه در مورد وضعیت پیرامون ایران و تهدیدهای آمریکا علیه این کشور اعلام کرد: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض آشکار قوانین بین المللی است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه امروز سه شنبه همچنین درخصوص افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران نیز گفت که مسکو انگیزه تهران برای این اقدام را درک می‌کند.

معاون وزیر خارجه روسیه در نشستی در دومای روسیه درباره حادثه دریای عمان همچنین خاطرنشان کرد: این مساله و تشدید اوضاع پیرامون ایران حلقه یک زنجیر است. هر ازچندگاهی اوضاعی پیش می‌آید که شرکای امریکایی از زبان تهدید مستقیم استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: می‌خواهم در این رابطه یاداوری کنم تهدید بکارگیری زور حتی اگر به صورت غیررسمی بیان شود و از طریق نشست اطلاعات اعلام شود، نقض آشکار و مستقیم یکی از اصول اساسی قوانین بین المللی است.

**منافع ایران در برجام تأمین شود
ریابکوف در ادامه سخنان خود درباره کاهش تعهدات ایران دربرجام گفت: اخیراً چند بار اعلام کردیم که انگیزه‌ای که ایران را به سوی این گام سوق داده و در شرایطی که تهران هیچ گونه سودی از اجرای کامل تعهدات خود در این توافق بین المللی نبرده را درک می‌کنیم.
وی ادامه داد: برای ایران هیچ راه دیگری جز کاهش تعهدات داوطلبانه خود در چارچوب برجام باقی نمی‌ماند.
ریابکوف با بیان اینکه این منطق ایران برای ما قابل درک است، اظهار داشت: اما این به آن معنی نیست که ما از آنچه که می‌گذرد حمایت می‌کنیم.
مقام روس افزود: این‌طور نیست ما برعکس نگران هستیم و معتقدیم که دورنمای حفظ برجام بسیار مبهم است.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: باید سریعاً تلاش‌های بیشتر برای حفظ برجام و کسب منافع ایران در این توافق بین المللی بکار گرفته شود.

**اعزام نیروی نظامی آمریکا به خاورمیانه جنگ افروزی است
ریابکوف در ادامه خاطرنشان کرد: قصد آمریکا برای افزایش نیروی نظامی خود در منطقه خاورمیانه را در شرایط تلاش‌های مستمر واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران جز سیاست جنگ افروزانه طور دیگری نمی‌توان ارزیابی کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: "آنچه شاهد هستیم تلاش‌های بی‌پایان و مداوم آمریکا برای شدت بخشیدن به فشارهای سیاسی، روانی، اقتصادی، و نظامی (اعزام نیرو به خاورمیانه) به ایران کاملاً تحریک‌آمیز است. این اقدامات را نمی‌توان چیزی جز قدم برداشتن آگاهانه در مسیری برای تحریک به جنگ تعبیر کرد."

دیپلمات روس خاطرنشان کرد که روسیه بارها آمریکا را از برهم زدن اوضاع خاورمیانه و اقدامات غیر معقولانه در این عرصه برحذر داشته است.

**روسیه در تماس دائم با اعضای برجام است
معاون وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور در تماس دائم با بقیه اعضای برجام ازجمله ایران قرار دارد و در روزهای آینده برای حفظ این توافق تلاش می‌کند.
وی افزود: ما برای کسب نتایج مثبت در عرصه برجام تلاش می‌کنیم.
ریابکوف گفت: اینکه بتوانیم به روند کنونی برای افزایش هزینه‌های حفظ برجام از سوی شرکت کنندگان آن راه جایگزینی را پیشنهاد کنیم موضوعی حل نشده است.

**شرایط برای بازگشت روسیه به پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه در صورتی به اجرای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد بازخواهد گشت که آمریکا اقدام مشابه کند.
وی افزود: اما اطمینان دارم که این امر تحقق نخواهد یافت و روز ۲ ماه اوت (۱۱ مرداد ماه) با پایان مهلت شش ماهه از زمان اطلاع دادن خروج امریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد این پیمان، فسخ خواهد شد.
ریابکوف در همین حال گفت که روسیه در صورت ادامه اقدامات آمریکا برای بی ثبات کردن اوضاع باروت را خشک نگه خواهد داشت (خودداری از اقدامات تشدید کننده اوضاع) و تا زمانی که آمریکا موشک‌ها را مستقر نکند در هیچ نقطه‌ای در پاسخ به این اقدام موشک مستقر نمی‌کند.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد در سال ۱۹۸۷ میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف رهبران وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد.
در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ ترامپ اعلام کرد که قصد دارد آمریکا را از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد خارج کند و به دنبال آن واشنگتن مسکو را به نقض این پیمان متهم کرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در اولتیماتومی به روسیه اعلام کرد که این کشور باید در طول ۶۰ روز مجموعه موشکی 9M729 را که به عقیده مقام‌های آمریکایی دارای برد بیش از میزان مجاز در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد است نابود کند.
روز اول ماه فوریه سال ۲۰۱۹ آمریکا اعلام کرد که اجرای این پیمان را به تعلیق در می‌آورد و پس از شش ماه نیز مطابق مفاد آن، از پیمان خارج می‌شود.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ماجرای پرونده عیسی شریفی چیست؟حمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانمحرمانه‌های یک قتلسؤالی که نیازی پاسخ نداد: چرا امامی جاسوس بودنظر علی مطهری در خصوص دفاعیه محمدرضا خاتمیحمله حجت‌الاسلام نیازی به پورمحمدی: دفاع او از سعیدامامی قابل فهم استاعلام برندگان نوزدهمین جشن «حافظ»دیروز در دادگاه محمدعلی نجفی، چه چیزهایی را ندیدیم؟بهزاد نبوی: باید «خردمندانه» مقاومت کنیم، امروز وقت مذاکره نیستاعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم
آخرین اخبار

ما همه مجرم هستیم!فراستخواه مطرح کرد: تعارض های اجتماعی در ایران خیلی بالا استزیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاستحسین مرعشی: رابطه اصلاح‌طلبان و نظام به بن‌بست‌های نسبی رسیده است«بازی تاج و تخت» و «چرنوبیل» پیشتاز نامزدی هفتادویکمین امیدوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات استچرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستندهرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کنداعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید/ باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیمسیر تاریخی دانشگاه در اروپااعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنمدستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردآمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شداصلاح‌طلبی و صلح‌طلبیمیان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات به شدت اختلاف استرنو با خروج از ایران، زیان مالی بسیاری متحمل شدحمایت چندین‌باره رهبر انقلاب از ظریف در مقابل حملات دلواپسانصداوسیما نباید درخواست پمپئو برای گفتگو را رد کندشورایاری ها حلقه مفقوده زنجیره مدیریت شهری را کامل می کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir