سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۵۵۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۴/۲۵ ۲۰:۵۳

ظریف:

دستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کردمحمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می گوید زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور حمله به چند هدف را در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی داد، به او گفته شد ایران هم در دفاع از خود اقدام خواهد کرد.

مجمدجواد ظریف که در گفت‌وگویی مفصل با برنامه هاردتاک بی‌بی‌سی شرکت کرده بود روشن نکرد که ایران چه اقدامی ممکن بوده انجام دهد اما گفت این موضوع را به "نظامیان" واگذار می‌کند: "ما اقدامات کور انجام نمی‌دهیم. آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما راه انداخته و برخی کشورها به آمریکا کمک شناسایی و تدارکاتی می‌کنند و این یعنی در جنگ مشارکت دارند. اگر جنگی در منطقه در بگیرد من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در امان باشد. اما بیایید از جنگ پرهیز کنیم."

ظریف گفت ترامپ جنگ نمی‌خواهد اما در دولت او کسانی هستند که "دیوانه" و "تشنه" جنگ هستند.

او تاکید کرد که ایران می‌خواهد از جنگ پرهیز کند اما حضور نیروهای کشورهای دیگر در خلیج‌فارس "به امنیت و ثبات آن کمکی نخواهد کرد".

ظریف احتمال جنگ تصادفی را منتفی ندانست و گفت ایران هزاره‌ها است امنیت خلیج فارس و آزادی کشتیرانی در آن و تنگه هرمز را تامین کرده و به این کار ادامه خواهد داد چون ایران "قدرت اصلی" خلیج فارس است: "ما فروش نفت را ادامه می‌دهیم اما عزتمان را نمی‌فروشیم."

 

ظریف در این گفت‌وگو از کشورهای اروپایی به خصوص بریتانیا انتقاد کرد و گفت آنها برای حفظ برجام اراده و تعهد کافی ندارند و "بیانیه‌های خیلی خوبی منتشر می‌کنند اما بیانیه برای ما منفعت اقصادی ندارد."

وزیر خارجه ایران گفت اروپا برجام را یک "سند امنیتی" برای خود می‌داند اما حاضر نیست کاری انجام دهد و تسلیم تحریم‌های "غیرقانونی" آمریکا شده است:

"اگر اروپا، چین، ژاپن و روسیه همه با هم اجازه ندهند آمریکا به آنها زور بگوید تا از تصمیم‌های آمریکا پیروی کنند، آیا آمریکا می‌تواند اقتصاد دنیا را نابود کند و همه را تحریم کند؟ متاسفانه من فکر می‌کنم اروپایی‌ها حاضرند به سلطه آمریکا بر اقتصاد دنیا تن بدهند حتی اگر به ضررشان باشد" در حالی که "به اندازه کافی قدرت دارند" جلوی آن بایستند.

 

ظریف همچنین درباره اینکه ایران بخشی از تعهدات برجام را نقض کرده گفت در خود برجام مکانیسم حل اختلاف دربند ٣٦ پیش‌بینی شده است. او گفت اساس برجام "عدم اعتماد مطلق" طرف‌های درگیر به هم بوده بنابراین همه چیز به روشنی در آن پیش‌بینی شده، از جمله مکانیسم حل اختلاف برای اینکه برجام پابرجا بماند.

او درباره اینستکس گفت باید دید آیا این سازوکار تجاری "نفع ملموسی برای مردم ایران" به همراه خواهد داشت یا نه.

 

انتقاد از بریتانیا
ظریف توقیف نفتکش "گریس ۱" را در آب‌های جبل‌الطارق "دزدی دریایی" خواند و استدلال بریتانیا را برای توقیف این نفتکش مردود دانست:

"بریتانیا با توقیف نفتکش گریس ۱ به آمریکا کمک می‌کند تحریم‌های نفتی غیرقانونی‌اش را علیه ایران اعمال کند، این ربطی به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه ندارد، این اقدامی علیه ایران است و به همین دلیل هم جان بولتون از بریتانیا تشکر کرد که بهترین هدیه ممکن را در روز استقلال آمریکا به آنها داده است. اگر بریتانیا می‌خواهد در خدمت منافع آمریکا باشد نباید دیگر درباره حفظ برجام حرف بزند."

 

مذاکره مجدد هسته‌ای "منتفی" است

آقای ظریف گفت ایران حاضر به مذاکره مجدد برای برجام نیست و هر کس که در مذاکرات برجام حضور داشته می‌داند که"توافقی بهتر از برجام غیرممکن است":

"اگر به زورگو اجازه بدهید شما را مجبور به پذیرش چیزی کند، او را تشویق کرده‌اید که برای پذیرش چیزهای دیگر به شما زور بگوید."

او گفت جنگ اقتصادی آمریکا مردم غیرنظامی را هدف می‌گیرد و ایجاد وحشت در مردم برای رسیدن به هدف سیاسی "تعریف کلاسیک تروریسم است."

آقای ظریف گفت به دلیل تحریم آمریکا "بیماران سرطانی" و کودکان در ایران جان خود را از دست می‌دهند: "ما بخش کوچکی از داروها را نمی‌توانیم در ایران تولید کنیم. آمریکا می‌گوید دارو از تحریم معاف است اما مبادلات مالی برای خرید دارو از تحریم معاف نیست."

او گفت بر خلاف گفته مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، این آمریکا است که کشور نرمالی نیست چون توافق‌های بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و از جمله به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، نفتا، پیمان اقلیمی پاریس، یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل اشاره کرد.

آقای ظریف همچنین گفت ایران اگر می‌خواست بمب اتمی بسازد خیلی وقت پیش این کار را کرده بود:

"ما بمب اتمی نمی‌خواهیم چون فکر نمی‌کنیم که امنیت ما را تقویت می‌کند. اگر اروپایی‌ها نگران سلاح اتمی در خاورمیانه هستند باید به جای دیگری نگاه کنند یعنی اسرائیل که حداقل دویست کلاهک هسته‌ای دارد."


اگر جنگی در منطقه در بگیرد من فکر نمی‌کنم هیچکس در امان باشد. اما بیایید از جنگ پرهیز کنیم.

آزادی بیان و حقوق بشر

به گفته آقای ظریف "ایران تنها کشور منطقه است که انتخابات دارد و مردم، سیاستمداران و رهبرانشان را انتخاب می‌کنند از صدر تا ذیل، در حد شوراهای شهر و روستا، کدامیک از متحدان شما [در منطقه] چنین می‌کنند؟"

وزیر خارجه ایران درباره آزادی بیان گفت: "در ایران صدها روزنامه وجود دارد و صدها یا هزارها وبسایت و انواع راه‌های دیگر مثل تلگرام و واتس‌اپ هست و مردم به آخرین اطلاعات دسترسی دارند اما آیا در عربستان ممکن است کسی را انتخاب کرد؟ شما الان جشن گرفته‌اید که زنان در عربستان می‌توانند رانندگی کنند."

آقای ظریف گفت بعد از قتل جمال قاشقجی روزنامه‌نگار سعودی "اعتبار غرب برای صحبت درباره حقوق بشر کاملا از بین رفته است":

"ما هم کمبودها و زیاده‌روی‌هایی داریم اما خودمان به آنها رسیدگی می‌کنیم. رئیس جمهور ما متعهد به حقوق بشر است و رئیس جدید قوه قضائیه هم گفته که متعهد به حقوق بشر است. برای ما حقوق بشر موضوعی اخلاقی نیست بلکه ضرورت استراتژیک است."

آقای ظریف درباره اعلام جرم قضایی علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و آزار خانواده‌های آنان گفت: "من امیدوارم بی‌بی‌سی فارسی از استاندارد خبررسانی بی‌بی‌سی پیروی کند، این تمام چیزی است که من می‌خواهم."

وزیر خارجه ایران درباره آزادی نازنین زاغری رتکلیف شهروند بریتانیایی-ایرانی بر مبنای انسان‌دوستانه وعده‌ای نداد و گفت به عنوان وزیر خارجه سعی خود را خواهد کرد.

 

ظریف درباره اعلام جرم قضایی علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و آزار خانواده‌های آنان

من امیدوارم بی‌بی‌سی فارسی از استاندارد خبررسانی بی‌بی‌سی پیروی کند، این تمام چیزی است که من می‌خواهم.
 

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟
آخرین اخبار

باید مشارکت همه مناطق را در سیاست کلان کشور تضمین کنیم۲۵ سال پس از «بازرگان» که بازرگان نبود/مهرداد خدیرگزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟قوانین حضور فیلم اولی‌ها در جشنواره نیاز به بازنگری دارد؟برانکو: امنیت ایران؟ حضور چهار ساله‌ام بهترین پاسخ استگونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیممدیران عامل چهار باشگاه آسیایی ایران به مالزی سفر می‌کننداستوکس و پرسپولیس به توافق مالی رسیدندنماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیردسفر به خارج، هر روز گران‌تر از دیروزحداقل حقوق کارمندان در سال آینده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تعیین شددیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردکاندیداهای اصلاح‌طلب تاییدصلاحیت نشوند امکان ارایه لیست وجود نداردشایعه وجود آفلاتوکسین در شیر چه بلایی سر سلامت می‌آورد؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved