سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۷۹۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۱۴ ۱۷:۳۳

نقش سرمایه‌ای علمچیزی حدود 40 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما فاقد اشتغال دایم همراه با امنیت شغلی هستند./ با وجود استعدادهای درخشان خوب کشورمان متاسفانه امروز شاهد استعداد درخشان طبقاتی هستیم.

غلامرضا ظریفیان در یادداشتی با عنوان نقش سرمایه‌ای علم درباره راه حل وضع اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در روزنامه اعتماد نوشت:

آموزش عالی و تحولاتی که در حوزه علم صورت می‌گیرد و مسائل مرتبط به فضاهای فرهنگی اجتماعی و سیاسی دانشجویی از جمله موضوعاتی هستند که به دلیل تعلق خاطرم به آن، اخبارش را دنبال می‌کنم.

اساسا هر خبری که در ارتباط با بحث دانشگاه و دانشجو، بیانگر پیوند توسعه ملی با توسعه علمی باشد برای من از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تا زمانی که توسعه ملی با توسعه علمی پیوندی وسیع پیدا نکند، رسیدن به توسعه پایدار مقدور نخواهد بود و بخش زیادی از منابع و سرمایه انسانی و نیز فهم‌مان نسبت به آینده با مشکل و بحران روبه‌رو خواهد شد.

یکی از مسائل پر اهمیت در کشور ما مساله اشتغال است. جامعه ما جامعه‌ای جوان است و مساله اشتغال بسیار حائز اهمیت است و بخش مهمی از مشکل اشتغال در ارتباط با فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. چیزی حدود 40 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما فاقد اشتغال دایم همراه با امنیت شغلی هستند. راه‌حل مشکل اشتغال نیز به طور قطع در پیوند جدی توسعه علمی و توسعه ملی است. اگر این امر محقق شود نه تنها مشکل اشتغال حل خواهد شد بلکه مانند سایر کشورهای در حال توسعه مجبور می‌شویم، افراد متخصص را از کشورهای دیگر دعوت تا از آنها استفاده کنیم. بنابراین اگر نقش دانش به عنوان نقش سرمایه‌ای قلمداد شود، می‌توانیم عرصه‌های وسیعی از توسعه پایدار را ایجاد کنیم؛ نه تنها در بخش اشتغال بلکه بخش‌های زیادی از جمله محیط زیست، سلامت، رفاه عمومی و نشاط نیز ذیل توسعه علمی رشد چشمگیری خواهند داشت.

در عین حال تاب‌آوری جامعه نیز در برابر ظلم و ستمی که از طرف برخی از کشورهای بزرگ دنیا در برابر کشور ما می‌شود، افزایش پیدا می‌کند.

گزارش‌هایی درباره تمایل به مهاجرت نیروی متخصص‌ وجود دارد که یکی از دلایل عمده آن بحث اشتغال است. بحث تامین نیازهای متخصصین در داخل کشور که پیوند توسعه ملی و علمی می‌تواند مانع جدی باشد برای جلوگیری از خروج سرمایه عظیم نیروهای متخصص از کشور. یکی از دغدغه‌های ذهنی من این است که امروز بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب و توسعه دانشی که در این مدت شاهد آن بودیم دارای 4 میلیون دانشجو هستیم و باید دید تا چه حد در ایجاد این پیوندها موفق عمل کرده‌ایم.

مساله مهم دیگر عدالت آموزشی است. با وجود استعدادهای درخشان خوب کشورمان متاسفانه امروز شاهد استعداد درخشان طبقاتی هستیم.

بسیاری از افراد با استعداد در شهرستان‌ها به خاطر عدم امکان تحصیل در مدارس خوب بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند. در تهران هم استعدادهای درخشان عمدتا معطوف شده به تعدادی از مدارس خاص.

در بحث دانشگاهی نیز امروز 85 درصد از آموزش عالی ما غیردولتی‌(پولی) است در حالی که 80 درصد دانشجویان ما متکی به کمک خانواده هستند بنابراین مساله عدالت آموزشی باید به صورت جدی پیگیری شود.

نشاط هم یکی از مسائل مهم دیگری است که امروز در سطح آموزش عالی با مشکل جدی روبه‌رو است.

ما 4 میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور داریم که طی بخشی از پیمایش‌هایی که در سطح دانشگاه‌ها داریم، به دلایل مختلف، بخش عظیمی از این 4 میلیون احساس نشاط و سرزندگی نمی‌کنند.

این نشان می‌دهد، نوع مدیریت فرهنگی ما در دانشگاه‌ها و مسائلی مانند اشتغال را نتوانسته‌ایم به درستی ریشه‌یابی و حل و فصل کنیم.

از این رو باید بکوشیم تا امید و کنش فرهنگی و اجتماعی را به نسل دانشجو بازگردانیم تا از این طریق نشاط را بین دانشجویان گسترش دهیم. اگر بتوانیم این کنش‌ها را بین دانشجویان گسترش دهیم و صرفا امور دانشجویان را از بالا مهندسی نکنیم، شک ندارم که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که بین جوانان رواج دارد کمتر خواهد شد.

متاسفانه مساله دانشگاه به عنوان پیشران توسعه پایدار کشور در توجه جدی رسانه‌های ما قرار ندارد.

این موضوع ابعاد مختلفی دارد که باید به این ابعاد اشراف پیدا کنیم و به آن بپردازیم تا بتوانیم مشکلاتی که امروز به عنوان مشکلات جدی کشور از آن یاد می‌کنیم را به این وسیله حل کنیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

نامه کارشناسان اقتصادی به روحانی: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی شوک بنزینی دولت را منتشر کنیدتشکیل یک «کمیته حقیقت‌یاب ملی» برای رسیدگی به وقایع اخیر ضروری استاگر روحانی شخصا تصمیم به مذاکره با ترامپ بگیرد قربانی می‌شودنظام باید مخالفان خود را به رسمیت بشناسد/ باید به سمت انتخابات آزاد برویم تا اپوزیسیون هم بتواند در آن شرکت کندمواضع ضدونقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح‌طلبانخطای عبور از اصلاح‌طلبی/ محمد قوچانیزخمی که خنده‌های آقای روحانی به دل مردم زد یک زخم کاری استپیشنهاد چشمگیر و وسوسه کننده تراکتور به برانکو/ پرفسور به تبریز می‌رود؟فرشاد مومنی: تصمیمات اقتصادی قبل از اجرا در 4 دانشکده اقتصادی تهران ارزیابی شودمجلس باید ملی باشد نه انقلابی/ «سرا» یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازه
آخرین اخبار

ایست بازرسی قلابی شگردی برای سرقت از خانه‌هاعده‌ای نمی‌خواهند مجلس در رأس امور باشدفلاحت‌پیشه از دواطلبی دوره یازدهم انتخابات مجلس انصراف دادروشی که برای انطباق مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی نظام عمل می‌شود، خلاف قانون اساسی است/ آیین‌نامه مجمع نمی‌تواند خلاف قانون اساسی باشدروحانی: کمک‌های معیشتی همچنان ادامه می‌یابد/ تقویت شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت خارجی نیستبودجه ۱۳۹۹؛ آزمون مجلسحکم محمدعلی نجفی صادر شدهشدار روزنامه جمهوری اسلامی در باره خطر جریان انحرافی برای انتخاباتسوال از اصولگرایان تندروضرورت مقابله نهادهای امنیتی با سرکردگان کودکان کاررضا رشیدپور با «شب‌آرام» به شبکه سه برمی‌گرددافزایش ۶۸ درصدی مالیات ثروتمندان در سال آیندهحقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۹ چقدر افزایش پیدا می کند؟اظهارات عجیب قالیباف: دوستان انقلابی، دور هم جمع شوید و مرگ بر آمریکا بگویید /چرا باج می‌دهید؟مطهری: حوادث آبان‌ماه را فقط به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/مجمع تشخیص، شورای نگهبان دوم شده استپرسپولیس رقیب الدحیل و قرعه سخت برای سپاهان/استقلال منتظر الریانقرار نیست شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت جهانی شودبا این سیاست‌های اقتصادی باید منتظر انفجارهای بزرگتر بودبقایی در بیمارستان است/ موکلم پس از سکته در مرخصی استعلاجی به سر می‌بردمردم باید نتیجه‌رأی دادن را در سفره‌شان مشاهده کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved