سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۸۲۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۱۷ ۱۶:۰۸

حسین مرعشی:

اصلاح‌طلبان با معدل و خواست مردم حرکت کنندسخنگوی حزب کارگزاران سازندگی: اصلاح طلبان اگر چهره های خوش‌فکر، اندیشمند، توانا و صالح داشته باشند ولی نتوانند مردم را با خود هماهنگ کرده و با معدل و خواست مردم حرکت کنند، شکست می‌خورد.

 «حسین مرعشی» عصر چهارشنبه در نشست «اصلاحات؛ امکان یا امتناع» در دفتر مرکزی حزب کارگزاران سازندگی افزود: اصلاحات در ایران باید متناسب با چند موضوع پیش برود، یکی اینکه توجه داشته باشیم در چه منطقه جغرافیایی زندگی می کنیم.

وی ادامه داد: اینجا کجاست، قلب اروپا، آفریقا، شرق آسیا یا خاورمیانه است؟ وقتی می خواهیم در مورد اصلاح و اصلاحات در ایران صحبت کنیم باید متوجه باشیم ما در حال حاضر از همه کشورهای منطقه خود جلوتریم.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه شاخص‌های توسعه یافتگی فقط در ابعاد اقتصادی نیست، خاطرنشان کرد: برخی فکر می‌کنند توسعه در ابعاد اقتصادی است و به آن قید اقتصادی می‌دهند، توسعه به مجموعه ای از رویکردهای انسانی است که باید همه شاخص های آن به صورت هماهنگ و درون زا تغییر کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: در حاشیه جنوبی ایران شاهد سلطنت و امارت هستیم و خبری از مفاهیم جدید دموکراسی در شیوه حکومت داری نیست، البته تحولات اقتصادی مهمی اتفاق افتاده که به معنی توسعه نیست.

 وی افزود: در شمال ایران نیز کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی سابق، عمدتاً باقی مانده های حزب کمونیست هستند که حکام آنها با بیش از 99 درصد آرای مردم انتخاب می شوند؛ رای می آورند ولی این روند دموکراتیک تلقی نمی شود. دیگر کشورهای همسایه ایران مانند افغانستان، پاکستان و ترکیه هم از ابعاد توسعه یافتگی انسانی و مدرنیته  به معنای واقعی برخوردار نیستند.

مرعشی با اشاره به اینکه در منطقه ما میل به تغییر واقعی وجود ندارد، اظهار کرد:  نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، ذخیره ها و توانایی های فرهنگی و اجتماعی در درون جامعه است. اگر دوره مشروطه را مطالعه و بررسی کنیم متوجه می شویم تعداد اندکی از مردم و نخبگان با مفاهیمی چون قانون، پاسخگویی، آزادی و دموکراسی آشنا بودند.        

وی سطح آگاهی، توانایی و تجربه مردم ایران در این مقطع را منحصر به فرد دانست و اضافه کرد: باید بپذیریم ما ایرانی ها از رهبران ناموفق و شکست خورده رضایت بیشتری داریم؛ هر کس با نیتی خوب آمد و نتوانست کاری انجام دهد محبوب تر است. در 30 تیر 1331مردم مصدق را نخست وزیر کردند، چه شد که 13 ماه بعد از آن، کسی از مصدق دفاع نکرد؟

عضو شورای مرکز حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: امیرکبیر اهداف بلندی داشت، می‌خواست دانشگاه تاسیس کند، راه بسازد امنیت برقرار کند، با فساد مبارزه کند و ایران را توسعه دهد اما وقتی به هر دلیل شکست خورد و از حمام فین کاشان سر درآورد ایران با 50 سال اخیر، محتاج تحولاتی شد که در پهلوی اول و به کمک انگلیس حادث شد.

وی با تاکید بر اینکه ما به رهبران موفق نیاز داریم، گفت: اگر رهبران ما با اهداف بلند و نیت متعالی شکست بخورند، تنها سودش این است که  آیندگان به آنها افتخار کنند، ولی 50 یا  100 سال از توسعه و موفقیت عقب می مانیم.

مرعشی مسئله بعدی را بحث هماهنگی و همراهی با جریانات و رهبران پیش‌رو عنوان و اضافه کرد: اصلاح طلبان اگر چهره های خوش‌فکر، اندیشمند، توانا و صالح داشته باشند ولی نتوانند مردم را با خود هماهنگ کرده و با معدل خواست مردم حرکت کنند، اتفاقی نمی‌افتد و مثل لشکری می‌ماند که قلب آن پیش می رود ولی یمین و یسارش متوقف است و شکست می‌خورد.

 اصلاح‌طلبی با انقلابی‌گری متفاوت است
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: اصلاح طلبی کار بسیار سختی است، همان کسانی که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند به دنبال اصلاحات هستند. به همین دلیل اصلاح طلبی از پیچیده ترین کارهای ایران شده است. ذات و مرام بعضی از دوستان ما هنوز انقلابی است و انقلابی گری نهادینه شده است، در این شرایط قصد داریم با پرچم اصلاحات کار را پیش ببریم.

وی ادامه داد: در روند اصلاحات و اصلاح طلبی باید به توانایی های مردم ایران، ساختارهای قانون اساسی، شرایط کشور و نظام توجه داشته و به نتیجه آن هم فکر کنیم و مردم هم باید از ما نتیجه بخواهند. اگر بگوییم ما اصلاح می خواهیم  ولی آنها نمی گذارند و به همین رضایت دهیم،  نتیجه‌اش آسیب رسیدن و عقیم ماندن توسعه ایران است.  

مرعشی با بیان اینکه اصلاحات موضوعی یک وجهی و صرفاً مسئله دموکراسی، حقوق بشر، قانون و پاسخگویی نیست، تاکید کرد: ایران مسائل متعددی دارد و اگر نمی‌توانیم ناب ترین نوع اصلاحات را پیگیری کنیم، از حداقل فضاهایی که نتیجه می دهد استفاده کنیم و غافل نشویم.

 ما هم جزء این سیستم هستیم و باید اصلاح شویم
«عباس عبدی» هم در این نشست با بیان اینکه وقتی از اصلاح سیستم سخن می گوییم باید تعریف مشخص داشته باشیم، اظهار کرد: سیستم مفهمومی است که یا شما جز آن نیستید یا عضوی از آن هستید و با هم عمل می کنید. اینکه همیشه به دنبال اصلاح سیستم باشیم درست نیست و باید ابتدا خودمان را اصلاح کنیم.

 وی اضافه کرد: ما هم جزء این سیستم هستیم و باید اصلاح شویم، هر بیمار در درجه اول  کوشش می‌کند بهبود یابد. وقتی صحبت از سیستم سیاسی می کنیم، می‌گویند اصلاح ناپذیر است. در این کشور دو انقلاب و چندین جنبش طی 100 سال گذشته به وقوع پیوسته؛ چرا اوضاع درست نشد؟ مشخص می شود همیبشه مشکل از سیستم نبوده است.

عبدی یادآور شد: در اصلاح طلب، اصولگرا و اپوزیسیون هم اشکالات زیاد است که قادر نبوده اند این قضیه را حل کنند بنابراین اگر بگوییم سیستم اصلاح ناپذیر است «امتناع سیاسی» رخ داده است.  

وی با طرح این پرسش که اصلاحات چیست؟ خاطرنشان کرد: احساس می کنم جامعه امروز ما از 20 سال پیش جلوتر است که بخش زیادی از این توسعه انسانی به دلیل الزامات فناوری، تکنولوژی و خیلی چیزهای دیگر اتفاق افتاده است، بنابراین مقداری به مفهوم اصلاحات هم به لحاظ محتوا و هم به لحاظ خروجی دقت کنیم.  

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: این سوال که بگوییم یک سیستم اصلاح پذیر است یا نه از ریشه غلط است تنها راه اصلاح این است که بتوانیم به بقای اندیشیدن کمک کرده و موازنه قدرت و قوا را در رقابت های سیاسی کشور بشناسیم.  

عبدی با بیان اینکه در ایران منتقدان بارها از طریق خیابان و اعتراض نظرات خود را گفته اند، گفت: اصلاح طلبان باید به این مفاهیم رسمیت ببخشند، مدیریت و رسمیت بخشیدن به حرکت منتقدانه مهم ترین کاری است که اصلاح طلبان باید انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: پروژه اصلاح پذیر کردن سیستم، پروژه حکومت  و قدرت نیست و مسئولیت اصلی آن متوجه مدعیان اصلاحات است ولی مسیری دشوار و سخت است و باید در مورد آن فکر و کوشش کرد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

پاسخ شدیدالحن آملی لاریجانی به یزدیآغاز رودررویی اصولگرایان با آملی لاریجانی؟خواهر لیدا کاوه: لیدا را برای پیوند قلب دزدیدندزیباکلام: جلیلی اصلا نمی توانست با خارجی ها صحبت کندواکنش صریح کریمی به سخنان یزدیداستان‌سرایی از باند نیویورک در جاده چالوس/ماجرای استقرار "تأسیسات جاسوسی" در یکی از روستاهای کرجاصلاح‌طلبان و اشتباهاتی که باید از آن درس بگیرندهر کسی توبه می‌کرد و راضی به مصاحبه می‌شد، یا آزاد می‌‌شد یا در زندان باقی می‌­ماند و هر کسی توبه نمی‌کرد یا حاضر نبود توبه­‌اش را در مصاحبه اعلام کند، اعدام می‌‌شدافرادی که اشتباه کرده‌اند عذرخواهی کنند/ دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و حتی قضایی، باید عذرخواهی کنندسوداگرایی و ساختار اقتصادِ سیاسی ایران
آخرین اخبار

نیازمند یک وزیر مقتدر هستیمعباس آخوندی: اصلاح‌طلبی نیاز به اصلاح مجدد و اصولگرایی نیاز به بازخوانی داردمحسن هاشمی رئیس شورای شهر ماندمحمد درویش، فعال محیط‌زیست: مراجع به مدارس طبیعت ورود نکرده‌اندنبوی: وقتی شهید رجایی گفت قرار است نخست‌وزیر شود،هر دو،خندیدیم!رئیس‌ کل بانک مرکزی: ثبات بازار ارز قطعا به معنای کاهش قیمت‌ها نیستستاری: اگر نتوانیم غذای مردم را تامین کنیم، مهم نیست چه سلاحی می‌سازیموزیر اطلاعات: در جاهایی جاسوس کشف کردیم که مسئولان دچار شگفتی شدندداریوش اسدزاده درگذشتماجرای کارت سوخت به کل کشور رسیدزنان ۱۸ مهرماه در ورزشگاه آزادی حضور می یابنددوچرخه‌سواری زنان در پایتخت و محدودیتی که وجود نداردبه‌جای وعده حمایت «سوت‌زن»، امنیت رسانه را تأمین کنیدمکرون پیام سران گروه ۷ را به ایران منتقل می کندجمالی: سه نماینده مجلس در پرونده سایپا نقش داشتندانجمن جهانی فولاد: رشد تولید ایران نزدیک به ۶ برابر جهانآیا مسجد مشترک شیعه و سنی شدنی است؟مدرنیته در ایران ناقص متولد شد/ به قول شایگان دچار اسکیزوفرنی فرهنگی هستیمگیشه سینماها ۵ ماه نخست امسال بیشتر از پارسال فروختندرئیس‌جمهوری دوقانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir