سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۸۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۲۴ ۱۴:۰۵

به مردم بازگردیمبیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

حسین راغفر در روزنامه اعتماد نوشت، بیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

دغدغه من بیکاری جوانان است؛ دغدغه‌ای که محصول چند دهه سیاست‌های غلط اقتصادی است و نتیجه‌اش امروز به بار نشسته و ما شاهدیم که جوانان به مسلخ ناامیدی، بزهکاری و فرار از کشور سوق داده شده‌اند.

بحران‌های اجتماعی و اقتصادی کنونی محصول نظم یا بی‌نظمی‌های موجود هستند. دغدغه من این است که تداوم این بی‌نظمی جامعه را به سمت سقوط هدایت می‌کند؛ سقوط اخلاق و تسلط ابتذال. دغدغه من فقط نابرابری فاحشی که بخش بزرگی از جامعه را به فقر و فساد کشانده‌اند نیست، بلکه رژه اشرافیت است که غرور و هویت قربانیان را دائم تحقیر می‌کند و زمینه‌ساز رشد جرم و جرایم می‌شود. اگر در جامعه همه فقیر بودند، امنیت عمومی بیشتر از وضعیتی بود که گروه کثیری گرفتار مسائل بزرگ و گروه اندکی در تجمل و اشرافیت غوطه‌ور باشند. راهنمای عمل سیاستگذاران، نه دغدغه به اصطلاح کارآفرینان که باید دغدغه‌های جویندگان کار باشد. این جابه‌جایی در سیاست‌های بخش عمومی یعنی توجه از نیازهای کارآفرینان به نیازهای جویندگان کار می‌تواند بازگشت مسوولان به تعهدات خود در قبال مردم باشد. آموزش رایگان همگانی، خدمات بهداشت و سلامت رایگان، حق اشتغال همگانی و... همه مسائلی است که مسوولیت تامین آن به عهده دولت است. در قدم اول باید این مسوولیت‌ها توسط مدیران پذیرفته شود و عهده‌دار آنها شوند و بعد از این پذیرش از این وظایف است که می‌شود از آزادسازی قیمت‌ها و اقتصاد آزاد حرف زد و تلاش کرد تا به این اتفاق مهم اقتصادی رسید.

اگر این پذیرش مسوولیت اتفاق بیفتد و مدیران و مسوولان بپذیرند که این حقوق باید کامل و درست در جامعه در دسترس همه مردم باشد، اگر بپذیرند که حق هر جوانی اشتغال است و حق هر پدرومادری، خیال جمع و آسوده از آینده فرزندشان یا حق هر بیماری دسترسی آسان به درمان و... شرط و ضرورت‌های واجب همه سیاستگذاری‌ها به سمت این خواسته‌ها باشد و نه تامین خواسته‌های سرمایه‌داران، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی هم تصحیح می‌شوند و این روند نادرست، اصلاح می‌شود. اما اگر همچنان تامین خواسته‌های صاحبان سرمایه، دغدغه سیاستگذاری‌های ما باشد، وضعیتی را می‌بینیم که امروز شاهدش هستیم. دغدغه‌های ما با سیاستگذاری‌های اشتباه، همچنان بیکاری جوانان باقی می‌ماند. همچنان رنج پدرومادری را می‌بینیم که نمی‌توانند داروی فرزند بیمارشان را تامین کنند، جوانانی را می‌بینیم که بعد از سال‌ها درس‌ خواندن و هزینه برای خانواده به دلیل بیکاری، گرفتار آسیب‌های اجتماعی مختلف می‌شوند. اخباری می‌خوانیم از فسادها و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی که اموال عمومی را غارت می‌کند و پتک‌ ناامیدی بر سر فرزندان این سرزمین می‌کوبد و ... راه بازگشت همه این خطاکاری‌ها، بازگشت به مردم و حقوق اولیه مردم است. اگر به دغدغه‌های مردم بازگردیم و برای همان دغدغه‌های به ‌ظاهر چاره‌اندیشی کنیم و از این کرختی و بی‌مسوولیتی بیرون بیاییم، این آشفتگی آرام آرام رفع می‌شود، نظم باز می‌گردد و آن ‌وقت می‌شود برای اقتصاد آزاد و هر شرایط دیگری که ایران را به سمت توسعه می‌برد، قدم برداشت.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارند«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!جزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامدوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکرات
آخرین اخبار

نعمت احمدی: مراسم مذهبی را به تریبون‌های سیاسی تبدیل کرده‌اندترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیستمرکز آمار: خانوارهای ایرانی سالانه نزدیک ۴ میلیون پس‌انداز می‌کنندانهدام باند زورگیری به ریاست زن ۲۰ سالهکامبیز نوروزی: «باج‌نیوزها» در حال تلکه کردن مدیران هستند/ نظام گردش اطلاعات در ایران به شدت مغشوش استعارف: مساله ورود زنان به ورزشگاه نباید بهانه‌ برای اجماع علیه کشور شودچه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟توضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهترس از «هیولا» و چالش با «ستایش»/گفت‌وگو با سیما تیراندازتوافق داربی انجام شد/ ۹۰ درصد ورزشگاه آزادی برای استقلالی‌هابرداشت ۳۰۰۰ میلیاردی صداوسیما از بودجه دستگاه‌هاشبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استزیباکلام: پناهیان می خواهد خود را به عنوان جریان سوم جا بزندمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه داردجهانگیری: وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان متحمل بیشترین هجمه‌هاستدیدار روحانی و ترامپ در نیویورک در دستورکار نیستعبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندآیا مدیران جوان به جنگ مدیران باتجربه رفته‌اند؟تاریخ سازی گرگ ایرانی در آمریکا/ چوپان نفر سوم مسترالمپیا شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir