سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۸۶۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۲۵ ۱۲:۰۹

تمدن نمایشی و فرهنگ دنیای امروزمنظور ما از تمدن نمایشی چیست؟ مراد تمدن دنیایی است که در آن سرگرمی بالاترین معیار ارزش هاست و خوش گذراندن و فرار از ملال اشتیاقی همگانی شده است. این هدف چیزی کاملا مشروع است. اما وقتی این میل طبیعی به لذت، بدل به والاترین ارزش ما بشود، پیامدهایی نامنتظر خواهد داشت، از جمله به ابتذال کشیدن فرهنگ و رواج ولنگاری و، در عرصه ی خبررسانی، اشاعه ی ژورنالیسمی بی مسئولیت که بنیادش بر شایعه و جنجال استوار است.

مریم شعبانی در یادداشتی در اندیشه پویا نوشت: ماریو بارگاس یوسا کتابی دارد درباره ی وضعیت فرهنگ و نام وضعیت امروز را گذاشته است:  «تمدن نمایشی». اولین مقاله ی کتاب را عبدالله کوثری ترجمه کرده و به «اندیشه پویا» داده برای انتشار مقاله را بارها خوانده ام و هربار بیشتر از قبل درگیرم کرده. انگار که دارم وضعیت حال زیسته ام را روخوانی می کنم. شما هم بخوانید، این مختصری از حرف های یوسا است:

منظور ما از تمدن نمایشی چیست؟ مراد تمدن دنیایی است که در آن سرگرمی بالاترین معیار ارزش هاست و خوش گذراندن و فرار از ملال اشتیاقی همگانی شده است. این هدف چیزی کاملا مشروع است. اما وقتی این میل طبیعی به لذت، بدل به والاترین ارزش ما بشود، پیامدهایی نامنتظر خواهد داشت، از جمله به ابتذال کشیدن فرهنگ و رواج ولنگاری و، در عرصه ی خبررسانی، اشاعه ی ژورنالیسمی بی مسئولیت که بنیادش بر شایعه و جنجال استوار است.

در تمدن امروزی ما طبیعی و حتا الزامی است که آشپزی و طراحی لباس بخش بزرگی از فرهنگ را تسخیر کند، چرا که سرآشپزها و مدسازان امروز جایگاهی یافته اند که قبلا در اختیار دانشمندان و موسیقی دانان و فیلسوفان بود.

در نظام فرهنگی امروز ما، بخاری و اجاق گاز و سکوی نمایش مد هم تراز با کتاب و آزمایشگاه و سالن اپرا شده است و ستارگان تلویزیون و فوتبالیست های مشهور همان سلطه ای را بر عادات و ذوق و سلیقه و مد لباس ما دارند که پیش از این قلمرو معلمان و متفکران و (پیش از آن) عرصه ی الاهیون بود. تبلیغات به گونه ای نامحسوس خلائی را که در غیاب نقد پدید آمده، پر کرده و این تبلیغات دیگر نه فقط پاره ای جداناشدنی از فرهنگ، که درواقع محمل اصلی آن شده است. امروز تبلیغات نقش عمده ای در شکل گیری سلیقه و حساسیت و تخیل و رسم و عرف ما دارد. 

تصادفی نیست که سیاستمداران امروز در کارزار انتخابات به جای اینکه مثل گذشته سعی کنند با دانشمندان سرشناس و نمایشنامه نویسان صاحب نام عکس بگیرند، می کوشند حمایت خوانندگان باب روز، هنرپیشگان سینما و بازیکنان فوتبال یا سایر ورزشکاران را جلب کنند.

 این شخصیتها امروز به جای روشنفکران معیار و محک وجدان سیاسی طبقه متوسط و اقشار وسیعی از مردم کوچه و بازار شده اند. به راستی چرا روشنفکران در این ایام و این دوران این چنین ذلیل و پادرهوا شده اند؟»

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارند«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!جزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامدوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکرات
آخرین اخبار

نعمت احمدی: مراسم مذهبی را به تریبون‌های سیاسی تبدیل کرده‌اندترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیستمرکز آمار: خانوارهای ایرانی سالانه نزدیک ۴ میلیون پس‌انداز می‌کنندانهدام باند زورگیری به ریاست زن ۲۰ سالهکامبیز نوروزی: «باج‌نیوزها» در حال تلکه کردن مدیران هستند/ نظام گردش اطلاعات در ایران به شدت مغشوش استعارف: مساله ورود زنان به ورزشگاه نباید بهانه‌ برای اجماع علیه کشور شودچه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟توضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهترس از «هیولا» و چالش با «ستایش»/گفت‌وگو با سیما تیراندازتوافق داربی انجام شد/ ۹۰ درصد ورزشگاه آزادی برای استقلالی‌هابرداشت ۳۰۰۰ میلیاردی صداوسیما از بودجه دستگاه‌هاشبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استزیباکلام: پناهیان می خواهد خود را به عنوان جریان سوم جا بزندمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه داردجهانگیری: وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان متحمل بیشترین هجمه‌هاستدیدار روحانی و ترامپ در نیویورک در دستورکار نیستعبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندآیا مدیران جوان به جنگ مدیران باتجربه رفته‌اند؟تاریخ سازی گرگ ایرانی در آمریکا/ چوپان نفر سوم مسترالمپیا شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir