سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۷۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۱:۴۶

انتخابات و اصلاحاتی که دور نیستسیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

محمد عطریانفر، فعال سیاسی، در روزنامه اعتماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی ممکن است؟ آری

سیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ آری

هر گاه صحبت‌ از اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی مطرح می‌شود، ذهن ما بیشتر از آنکه در امر اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی، متمرکز حاکمیت نظام شود باید متوجه ذهن طبقه متوسط باشد. به عبارت دیگر اصلاح‌طلبی در ذهن طبقه متوسط جامعه توسعه و وزن نیرومندی پیدا کرده است.

در حقیقت این روند اصلاح‌طلبی را باید در جامعه توصیف کرد، روندی که بخشی از مطالبات جامعه است. حال وقتی چنین سوالی مطرح می‌شود که آیا اساسا اصلاح‌طلبی در جامعه امکان‌پذیر است، طرح این سوال می‌تواند از آن جهت باشد که این ذهن پرسشگر معطوف به اصلاح‌طلبی آمرانه
است.

این درحالی است که وزن اصلاح‌طلبی که برخاسته و برگرفته از جامعه ایرانی است و این جامعه منبع و منشأ آن است همچنان بالنده است و وقتی ذهن به این سوال می‌رسد برای این است که نهادهای قدرت به نوعی در فرآیند زندگی مردم به ‌ویژه در بخش مردم‌سالاری مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که این تصور و این علامت سوال شکل می‌گیرد که آیا اساسا اصلاح‌طلبی می‌تواند در جامعه ما محقق شود و جنبه عملی به خود بگیرد.

به نظرم باید این باور را در خود تقویت کنیم از این امر قطعی که جزو خواست ملی است نباید مایوس شویم و باید به سمت رفع موانع قدم ‌برداریم.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ آری

انتخابات به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن دموکراسی از زمان امام(ره) در کشور ما شکل گرفت و تا حدودی نهادینه شد. در طول این‌ سال‌ها دست‌اندازها و بن‌بست‌های بسیاری بر سر راه انتخابات قابل اعتماد قرار گرفت که با وجود همه ‌آنها باور من این است که ما می‌توانیم یک انتخابات واقعی داشته‌ باشیم.

البته این صحبت‌ به معنای این‌ نیست که در این مسیر هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ بلکه برعکس معتقدم برای رسیدن به این نقطه احتمالا با یک‌ سری مشکلات روبه‌رو باشیم که البته این مشکلات بیشتر به نهادهای اجرایی و نظارتی بازمی‌گردد که لازم است با گفت‌وگو و مذاکره سازنده و اعتمادآفرین با این نهادها بر بخشی از این مشکلات و گرفتاری‌ها فائق بیاییم.

طبیعی است که اگر بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم، می‌توانیم با اعتماد بیشتری به این باور برسیم که انتخابات یعنی همان مهم‌ترین رکن دموکراسی در آینده به عنوان بهترین راه و تکیه‌گاه اصلی انتقال قدرت محسوب شود و با تحقق این امر اعتماد مردم به این فرآیند بیشتر شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با نقل و انتقالات استقلال؛ 4خرید احتمالی و بازگشت 2 بازیکن در زمستانآیا کاظم جلالی به ظریف و سفارت ایران در روسیه تحمیل شده؟دزدان موبایل، پسر 17 ساله را با چاقو کشتندهمه مشکلات را به پای دولت روحانی نگذاریمافزایش قیمت انرژی؟/ عباس عبدیچرا فساد ریشه‌کن نمی‌شود/ سعید لیلازافت 90 درصدی فروش سینماها در سه روز گذشتهگزارش فروش هفتگی سینمای ایرانرونمایی از کاندیدایِ پنهان احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰سورپرایز نفتی ایران
آخرین اخبار

سایت‌هایی که در زمان قطع اینترنت بخشی از کارتان را راه می‌اندازندبا نتایج دیشب تیم ملی چطور به جام جهانی صعود می کند؟فرکی: ویلموتس مقابل عراق تمرکز نداشت / اخراج او منطقی نیست و چاره ای نداریم!غلامرضا حیدری: این نقصی قانونی است که مردم نتوانند از وزارت کشور درخواست تجمع قانونی کنندآذری جهرمی: اینترنت به زودی وصل خواهد شدطیبه سیاوشی: سران قوا هفته آینده به مجلس می‌آیندفائزه هاشمی: آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟عباس سلیمی نمین: نگاه جناحی به اقدام اخیر دولت سم مهلک استلعیا جنیدی: قوای سه‌گانه تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شودتحلیل آیت‌الله جنتی از اعتراضات بعد از افزایش قیمت بنزین و حمایت خاندان پهلویسیم برق، جان سارق را گرفتهمه چیز درباره فصل ۶ سریال «پایتخت»/ از بازگشت بهبود تا سفر معمولی‌ها به اروپابازیگر «معمای شاه»:‌ چرا باید بازیگری یک میلیارد دستمزد بگیرد؟پایان زودهنگام ویلموتس در ایران؛ فدراسیون به دنبال برانکو استروانخواه: استراماچونی و دستیارانش یک میلیون 600 هزار دلار برای دو فصل می گیرندمعاون وزیر علوم: اعتراض‌ها باید به صورت منطقی باشد/ آماری از دانشجویان بازداشتی ندارمیک انتخاب قابل پیش بینی/داورزنی رییس فدراسیون والیبال شدنمکی: تامین داروها با وجود تحریم‌های امریکا/ اشتباه یا سوءنیت در آمارهای نرخ باروری در گذشتهنوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریمتوضیح یک عضو شورای امنیت کشور درباره زمان برقراری اینترنت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved