سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۷۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۱:۴۶

انتخابات و اصلاحاتی که دور نیستسیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

محمد عطریانفر، فعال سیاسی، در روزنامه اعتماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی ممکن است؟ آری

سیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ آری

هر گاه صحبت‌ از اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی مطرح می‌شود، ذهن ما بیشتر از آنکه در امر اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی، متمرکز حاکمیت نظام شود باید متوجه ذهن طبقه متوسط باشد. به عبارت دیگر اصلاح‌طلبی در ذهن طبقه متوسط جامعه توسعه و وزن نیرومندی پیدا کرده است.

در حقیقت این روند اصلاح‌طلبی را باید در جامعه توصیف کرد، روندی که بخشی از مطالبات جامعه است. حال وقتی چنین سوالی مطرح می‌شود که آیا اساسا اصلاح‌طلبی در جامعه امکان‌پذیر است، طرح این سوال می‌تواند از آن جهت باشد که این ذهن پرسشگر معطوف به اصلاح‌طلبی آمرانه
است.

این درحالی است که وزن اصلاح‌طلبی که برخاسته و برگرفته از جامعه ایرانی است و این جامعه منبع و منشأ آن است همچنان بالنده است و وقتی ذهن به این سوال می‌رسد برای این است که نهادهای قدرت به نوعی در فرآیند زندگی مردم به ‌ویژه در بخش مردم‌سالاری مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که این تصور و این علامت سوال شکل می‌گیرد که آیا اساسا اصلاح‌طلبی می‌تواند در جامعه ما محقق شود و جنبه عملی به خود بگیرد.

به نظرم باید این باور را در خود تقویت کنیم از این امر قطعی که جزو خواست ملی است نباید مایوس شویم و باید به سمت رفع موانع قدم ‌برداریم.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ آری

انتخابات به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن دموکراسی از زمان امام(ره) در کشور ما شکل گرفت و تا حدودی نهادینه شد. در طول این‌ سال‌ها دست‌اندازها و بن‌بست‌های بسیاری بر سر راه انتخابات قابل اعتماد قرار گرفت که با وجود همه ‌آنها باور من این است که ما می‌توانیم یک انتخابات واقعی داشته‌ باشیم.

البته این صحبت‌ به معنای این‌ نیست که در این مسیر هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ بلکه برعکس معتقدم برای رسیدن به این نقطه احتمالا با یک‌ سری مشکلات روبه‌رو باشیم که البته این مشکلات بیشتر به نهادهای اجرایی و نظارتی بازمی‌گردد که لازم است با گفت‌وگو و مذاکره سازنده و اعتمادآفرین با این نهادها بر بخشی از این مشکلات و گرفتاری‌ها فائق بیاییم.

طبیعی است که اگر بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم، می‌توانیم با اعتماد بیشتری به این باور برسیم که انتخابات یعنی همان مهم‌ترین رکن دموکراسی در آینده به عنوان بهترین راه و تکیه‌گاه اصلی انتقال قدرت محسوب شود و با تحقق این امر اعتماد مردم به این فرآیند بیشتر شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارند«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!جزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامدوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکرات
آخرین اخبار

نعمت احمدی: مراسم مذهبی را به تریبون‌های سیاسی تبدیل کرده‌اندترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیستمرکز آمار: خانوارهای ایرانی سالانه نزدیک ۴ میلیون پس‌انداز می‌کنندانهدام باند زورگیری به ریاست زن ۲۰ سالهکامبیز نوروزی: «باج‌نیوزها» در حال تلکه کردن مدیران هستند/ نظام گردش اطلاعات در ایران به شدت مغشوش استعارف: مساله ورود زنان به ورزشگاه نباید بهانه‌ برای اجماع علیه کشور شودچه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟توضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهترس از «هیولا» و چالش با «ستایش»/گفت‌وگو با سیما تیراندازتوافق داربی انجام شد/ ۹۰ درصد ورزشگاه آزادی برای استقلالی‌هابرداشت ۳۰۰۰ میلیاردی صداوسیما از بودجه دستگاه‌هاشبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استزیباکلام: پناهیان می خواهد خود را به عنوان جریان سوم جا بزندمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه داردجهانگیری: وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان متحمل بیشترین هجمه‌هاستدیدار روحانی و ترامپ در نیویورک در دستورکار نیستعبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندآیا مدیران جوان به جنگ مدیران باتجربه رفته‌اند؟تاریخ سازی گرگ ایرانی در آمریکا/ چوپان نفر سوم مسترالمپیا شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir