سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۸۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۲:۲۹

دوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکراتاصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند.

حسین نورانی‌نژاد در روزنامه اعماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی در ایران ممکن است؟ مشروط

پاسخ این پرسش به نوع سیاست‌ورزی مدنظر نزد طراح این پرسش بستگی دارد. امروز سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی که بخواهد به شیوه ایجابی اهدافی را دنبال کند تا حد بسیاری دشوار شده است. در واقع سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی تا اطلاع ثانونی حداکثر می‌تواند سویه سلبی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد، سویه‌های ایجابی با رویکرد اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه در شرایط حاضر میسر نیست و هر نیرویی که به این سمت می‌رود بعد از رسیدن به قدرت، ساختار مانع تاثیرگذاری آن نیروها می‌شود. اما اگر مقصود سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه جامعه‌محور مدنظر پرسشگر باشد، که خود آقای حجاریان این عبارت را در میان جامعه ایران جا انداخته‌اند، کماکان میسر است. البته جامعه‌محوری نهادگرا مبتنی بر نهادهای رسمی هم بدلیل محدودیت‌های موجود امکان تحرک چندانی ندارند اما در اشکال دیگر آن مانند سیاست‌ورزی جامعه‌محور شبکه‌ای یا مبتنی بر هسته‌ها که در درون جامعه شکل می‌گیرد و با استفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی شبکه‌ای جدید مانند شبکه‌های اجتماعی امکان شکل‌گیری می‌یابد کماکان امکان سیاست‌ورزی وجود دارد. البته معمولا شکل این نوع سیاست‌ورزی‌ها بیشتر رویکرد اعتراضی و سلبی دارد و در این رویکرد هم هر گاه سویه‌های ایجابی اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه دنبال شود درنهایت باید به حضور در قدرت یا تاثیرگذاری بر آن جهت اعمال اصلاحات لازم ختم شود که تجاربی چون دولت روحانی به‌خصوص دولت دوم نشان می‌دهد که چندان امیدبخش نیست و ساختار واقعی قدرت مانع از تغییرات مطلوب می‌شود.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ مشروط

باید ابتدا مشخص شود که کدام اصلاح‌طلبی مدنظر است؟ اگر اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواهان را مدنظر قرار دهیم در شرایط حاضر به نظر می‌رسد که بسیار دشوار باشد. اما اگر نیروهای بروکراتِ اصلاح‌طلبان مدنظرباشند که یک بخش اداری به وجود آورده‌اندو این شرکت یا اداره اصلاحات نسبتی حداقلی با بدنه اجتماعی اصلاحات دارد و در مسیر خود گام‌هایی حداقلی برمی‌دارند که بیشتر در بازه زمانی بلندمدت مسبب نارضایتی‌های می‌شود. به همین دلیل در شرایط حاضر می‌توان گفت با توجه به مشکلاتی که برای دولت روحانی به وجود آمد و اینکه خود اصلاح‌طلبان، پیشانی خود را از رفورمیست‌های گرفتند و به دست رفورمرها دادند، وضعیت اصلاح‌طلبان با مشکلاتی روبه‌رو شده است و به این ترتیب امروز اصلاح‌طلبان دموکرات، جای خود را به اصلاح‌طلبان بروکرات دادند و این افراد بیشتر یا با سکوت یا با گفت‌وگوهایی در پشت پرده به اهدافی حداقلی دست پیدا کرده‌اند که معمولا این یافته‌ها، رضایت بدنه اجتماعی اصلاح‌‌طلبان را جلب نمی‌کند و هر گاه اصلاحات بدنه اجتماعی خود را از کف بدهند، پایی در قدرت هم نخواهند داشت.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ مشروط

در امتداد پاسخ‌های پیشین باید بگویم که اگر انتخابات به صورت معنادار برای دموکراسی‌خواهان که بتوانند خواسته‌های ایجابی بدنه اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان را برآورده کند، پاسخ خیر است. اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند. این عمل منجر به درهای باز نمی‌شود و فقط جلوی بسته ‌شدن در را می‌گیرد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

شبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟عبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارند«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!جزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقامدوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکرات
آخرین اخبار

نعمت احمدی: مراسم مذهبی را به تریبون‌های سیاسی تبدیل کرده‌اندترکان: نظر یک امام‌جمعه نظر نظام نیست/ روحانی اصلاح‌طلب نیستمرکز آمار: خانوارهای ایرانی سالانه نزدیک ۴ میلیون پس‌انداز می‌کنندانهدام باند زورگیری به ریاست زن ۲۰ سالهکامبیز نوروزی: «باج‌نیوزها» در حال تلکه کردن مدیران هستند/ نظام گردش اطلاعات در ایران به شدت مغشوش استعارف: مساله ورود زنان به ورزشگاه نباید بهانه‌ برای اجماع علیه کشور شودچه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟توضیح قاضی مسعودی مقام درباره حضور شبنم نعمت زاده با چادر در دادگاهترس از «هیولا» و چالش با «ستایش»/گفت‌وگو با سیما تیراندازتوافق داربی انجام شد/ ۹۰ درصد ورزشگاه آزادی برای استقلالی‌هابرداشت ۳۰۰۰ میلیاردی صداوسیما از بودجه دستگاه‌هاشبنم نعمت زاده: خیلی چیزها را نمی‌گویم چون مردم باور نمی‌کنند/پدرم هیچ مالی از انقلاب به دست نیاورده استزیباکلام: پناهیان می خواهد خود را به عنوان جریان سوم جا بزندمخاطبان به‌دنبال راز جوان‌تر شدن ستایشورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه داردجهانگیری: وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان متحمل بیشترین هجمه‌هاستدیدار روحانی و ترامپ در نیویورک در دستورکار نیستعبدی: رهبری حتما تمهیداتی برای افزایش مشارکت در انتخابات دارندآیا مدیران جوان به جنگ مدیران باتجربه رفته‌اند؟تاریخ سازی گرگ ایرانی در آمریکا/ چوپان نفر سوم مسترالمپیا شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir