سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۸۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۲:۲۹

دوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکراتاصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند.

حسین نورانی‌نژاد در روزنامه اعماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی در ایران ممکن است؟ مشروط

پاسخ این پرسش به نوع سیاست‌ورزی مدنظر نزد طراح این پرسش بستگی دارد. امروز سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی که بخواهد به شیوه ایجابی اهدافی را دنبال کند تا حد بسیاری دشوار شده است. در واقع سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی تا اطلاع ثانونی حداکثر می‌تواند سویه سلبی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد، سویه‌های ایجابی با رویکرد اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه در شرایط حاضر میسر نیست و هر نیرویی که به این سمت می‌رود بعد از رسیدن به قدرت، ساختار مانع تاثیرگذاری آن نیروها می‌شود. اما اگر مقصود سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه جامعه‌محور مدنظر پرسشگر باشد، که خود آقای حجاریان این عبارت را در میان جامعه ایران جا انداخته‌اند، کماکان میسر است. البته جامعه‌محوری نهادگرا مبتنی بر نهادهای رسمی هم بدلیل محدودیت‌های موجود امکان تحرک چندانی ندارند اما در اشکال دیگر آن مانند سیاست‌ورزی جامعه‌محور شبکه‌ای یا مبتنی بر هسته‌ها که در درون جامعه شکل می‌گیرد و با استفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی شبکه‌ای جدید مانند شبکه‌های اجتماعی امکان شکل‌گیری می‌یابد کماکان امکان سیاست‌ورزی وجود دارد. البته معمولا شکل این نوع سیاست‌ورزی‌ها بیشتر رویکرد اعتراضی و سلبی دارد و در این رویکرد هم هر گاه سویه‌های ایجابی اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه دنبال شود درنهایت باید به حضور در قدرت یا تاثیرگذاری بر آن جهت اعمال اصلاحات لازم ختم شود که تجاربی چون دولت روحانی به‌خصوص دولت دوم نشان می‌دهد که چندان امیدبخش نیست و ساختار واقعی قدرت مانع از تغییرات مطلوب می‌شود.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ مشروط

باید ابتدا مشخص شود که کدام اصلاح‌طلبی مدنظر است؟ اگر اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواهان را مدنظر قرار دهیم در شرایط حاضر به نظر می‌رسد که بسیار دشوار باشد. اما اگر نیروهای بروکراتِ اصلاح‌طلبان مدنظرباشند که یک بخش اداری به وجود آورده‌اندو این شرکت یا اداره اصلاحات نسبتی حداقلی با بدنه اجتماعی اصلاحات دارد و در مسیر خود گام‌هایی حداقلی برمی‌دارند که بیشتر در بازه زمانی بلندمدت مسبب نارضایتی‌های می‌شود. به همین دلیل در شرایط حاضر می‌توان گفت با توجه به مشکلاتی که برای دولت روحانی به وجود آمد و اینکه خود اصلاح‌طلبان، پیشانی خود را از رفورمیست‌های گرفتند و به دست رفورمرها دادند، وضعیت اصلاح‌طلبان با مشکلاتی روبه‌رو شده است و به این ترتیب امروز اصلاح‌طلبان دموکرات، جای خود را به اصلاح‌طلبان بروکرات دادند و این افراد بیشتر یا با سکوت یا با گفت‌وگوهایی در پشت پرده به اهدافی حداقلی دست پیدا کرده‌اند که معمولا این یافته‌ها، رضایت بدنه اجتماعی اصلاح‌‌طلبان را جلب نمی‌کند و هر گاه اصلاحات بدنه اجتماعی خود را از کف بدهند، پایی در قدرت هم نخواهند داشت.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ مشروط

در امتداد پاسخ‌های پیشین باید بگویم که اگر انتخابات به صورت معنادار برای دموکراسی‌خواهان که بتوانند خواسته‌های ایجابی بدنه اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان را برآورده کند، پاسخ خیر است. اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند. این عمل منجر به درهای باز نمی‌شود و فقط جلوی بسته ‌شدن در را می‌گیرد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با نقل و انتقالات استقلال؛ 4خرید احتمالی و بازگشت 2 بازیکن در زمستانتفاوت‌های طرح اقدام‌ملی با مسکن مهر چیست؟آیا کاظم جلالی به ظریف و سفارت ایران در روسیه تحمیل شده؟دزدان موبایل، پسر 17 ساله را با چاقو کشتنددادستان: ۱۰ دفتر ازدواج در همدان به علت عقد آریایی پلمب شدنگاهی به افق انتخاباتی جریان های سیاسی کشورهمه مشکلات را به پای دولت روحانی نگذاریمتقسیم کار قالیباف و جلیلی در انتخابات مجلس/ مشاور قالیباف: ممکن است او سرلیست اصولگرایان شودافزایش قیمت انرژی؟/ عباس عبدیچرا فساد ریشه‌کن نمی‌شود/ سعید لیلاز
آخرین اخبار

آذری جهرمی: اینترنت به دستور شورای امنیت کشور قطع شده استدختر نوجوان در دادگاه : پدرو مادرم سخت گیری می کردند ، فرار کردم و به خانه سامیار رفتمحذف حبس از مهریه در کمیسیون حقوقی مجلس تصویب شدپیشنهاد آموزش‌وپرورش برای اختصاص سهمیه بنزین به معلمان عشایریدستمزد شهریور ماه کارگران آذرآب پرداخت شداخراج یک شهردار به دلیل تاخیر در برف‌روبینامه عارف به لاریجانی درباره قیمت بنزینمحمد نادری: برای نا امید شدن از صعود خیلی زود استافت 90 درصدی فروش سینماها در سه روز گذشتهحرکت در تمامی خطوط 7 گانه مترو عادی است/ مردم به شایعات توجه نکنندزرینچه: سازمان لیگ با درخواست استقلال مخالفت کردروایت رسانه‌های داخلی از طرح سهمیه‌بندی بنزینکاهش قیمت دلار آغاز شدافزایش دو برابری ناوگان گشت سازمان تعزیراتسخنگوی دولت: مردم صف‌ خود را از اغتشاشگران جدا کردنداسلامی: دولت از هرگونه اقدام تورم‌زا در بخش مسکن خودداری می‌کندموضع رهبر انقلاب درباره اسرائیل که ۱۴ بار بیان شد، اما هنوز برای برخی جدید است!احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده مرسوم نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوندسهمیه کدام خودروها بر اساس پیمایش افزایش می‌یابد؟چرا مردم به خیابان می‌آیند و شعار می‌دهند؛ وجود اعتراض نشانی از وجود مردم‌سالاری است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved