سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۲۳۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۲۳ ۱۵:۳۲

زمان طلایی برای گفت و گوی ملی/ غلامرضا ظریفیانبرای توسعه پایدار باید هم دولت و هم جامعه تقویت شود و توجه به یک بخش و ضعف بخش دیگر مانع توسعه پایدار خواهد شد. به نظر من توجه خاص به جامعه مدنی و تقویت و نهادمند کردن آن باید به سمتی برود که با گفت‌وگوی بیشتر و ظرفیت‌سازی به تقویت نهاد حاکمیت بینجامد. ما نیازمند یک گفت‌وگوی ملی هستیم.

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه، طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت:  انکار کردنی نیست که بسیاری از مشکلات موجود کشور و شرایطی که دولت دوازدهم با آن روبه‌رو است محصول تحریم‌های خارجی است. با این حال بر خلاف تصور این شرایط سخت می‌تواند برای دولت و کشور نه تهدید که یک فرصت مساعد باشد زیرا دولت در این شرایط نیاز به انضباط جدی دارد و می‌تواند توان اش را بر اجرای برنامه‌هایی متمرکز کند که در زمره نیازهای اساسی کشور است.

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه، طی یادداشتی در این باره نوشت: «سال‌هاست تمام کارشناسان سیاسی و اقتصادی بر ضرورت کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی تأکید دارند. حال این اتفاق نه بر اساس اختیار که به اجبار تحریم‌ها رخ داده و این فرصت طلایی است برای اینکه دولت نه تنها انضباط مالی جدی را حاکم کند بلکه به‌دنبال جایگزین کردن این درآمدها از طریق تقویت جدی تولید و صادرات غیرنفتی، صنعت گردشگری، اصلاح ساختار مالیاتی و دیگر منابع تأمین بودجه باشد. حرکت به سمت اتمام پروژه‌های اصلی، جبران کاهش سهم نفت از طریق تقویت تولید و به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی در حوزه سرمایه‌گذاری و دانش بنیان کردن اقتصاد از جمله اقداماتی است که می‌تواند در پیمودن این مسیر کمک‌کننده باشد

بنابر این مشخص است که بر خلاف روال دو سال پایانی اغلب دولت‌ها که به لختی، بی‌انگیزگی و کندی در امور می‌گذرد؛ دو سال پایانی دولت روحانی می‌تواند و باید با اهتمام ویژه و کار مضاعف همراه باشد. زیرا اگر امروز دولت کار را رها کند، نه فقط اعتبار خودش را از دست می‌دهد که سبب آسیب جدی به کشور خواهد شد و چه انگیزه‌ای بالاتر از کار برای جلوگیری از چنین اتفاقی وجود خواهد داشت. ایجاد انضباط جدی در وزارتخانه‌ها می‌تواند با مشخص کردن دو یا سه اولویت اصلی هر وزارتخانه و سازمان ایجاد شود. در این میان شخص رئیس جمهوری نقش ناظر اصلی را ایفا می‌کند.دو هدف مهم دیگری که دولت می‌تواند پیگیری کند یکی اصلاح و تقویت ساختارهای خود و دیگری تقویت جامعه و نهادهای مدنی است. زیرا تجربه تاریخی نشان داده است که جامعه ضعیف و دولت قوی نتیجه‌ای جز استبداد نداشته و جامعه قوی و دولت ضعیف نیز با پدیده انقلاب روبه رو بوده است.

برای توسعه پایدار باید هم دولت و هم جامعه تقویت شود و توجه به یک بخش و ضعف بخش دیگر مانع توسعه پایدار خواهد شد. به نظر من توجه خاص به جامعه مدنی و تقویت و نهادمند کردن آن باید به سمتی برود که با گفت‌وگوی بیشتر و ظرفیت‌سازی به تقویت نهاد حاکمیت بینجامد. ما نیازمند یک گفت‌وگوی ملی هستیم. باید جناح‌های مختلف با گفت‌وگویی مؤثر و متکی بر حل مسائل جامعه بر سر مسائل، مشکلات و اولویت‌های جامعه با هم به توافق برسند و به سوی حل مسائل پیش بروند در غیر این صورت کل جامعه آسیب می‌بیند. بنابراین باید بحث گفت‌وگوی ملی در دستور کار دولت قرار گیرد. این مهم را مدتی است که دولت در قالب برگزاری جلسات با فعالان سیاسی و دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آغاز کرده است. اگر چه انتظار می‌رود که این گفت‌وگوها با جدیت بیشتری پیگیری شوند و برآورد و خروجی آنها خود در تصمیم‌گیری‌های پیش رو به نمایش گذاشته شود.»

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

لواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریدایی: قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند/ پولم را در راه حرام خرج نمی‌کنمصبح جمعه بر ابراهیم 45 ساله چه گذشت؟ / مرگی که اتفاق عجیبی را رقم زداز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرنداسامی احزابی که برای انتخابات مجوز فعالیت دارندروز ترسناک بورس تهرانرضا گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزندرودخانه خروشان تغییر/ عباس عبدیدست وزارت اطلاعات را از کارهای اقتصادی کوتاه کردممنظور رئیس جمهور از اشاره به اصل 113 قانون اساسی در انتخابات چه بود؟
آخرین اخبار

فیفا پیگیر شکایت ایران از بحرین شدحمید درخشان: وقت گذاشتن برای جونیور بیهوده است/ پرسپولیس با ادامه این وضعیت به مشکل می‌خوردشریعتمداری: هیچ‌کس نباید با نمایندگان کارگران به جرم دفاع از حقوق کارگری برخورد کنددر مورد کاندیداتوری عارف برای 1400 هیچ بحث تشکیلاتی نشده است/شورای نگهبان در حق مردم جفا می‌کندحسن فتحی به تلویزیون بازگشتآمار زنان تحصیل‌کرده بیکار، حدود 45 برابر مردان استمرتضی بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شودبازداشت ایرانی‌ها به جرم دور زدن تحریم‌ها هیچ مبنای حقوقی و قانونی نداردلواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریاز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرندباید از زیارت امام حسین(ع) تحول درونی اتفاق بیفتد/ اگر رفتار فرد اصلاح شد، در جامعه هم تأثیر می گذاردلوایح سه گانه علیه فسادعبور از دموکراسیاختیارات رئیس‌جمهور؛ یک مناقشه تاریخیپیمان جوانمردان/ عباس عبدیاصل 113 و شورای نگهبان/ علی تاجرنیاکنایه منتجب‌نیا به احزاب فولکس واگنی و اتوبوسیهمتی: ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشتبرخوردهای غیربرنامه‌ای با فساد محکوم به شکست است/ چک‌های برگشتی کیک اقتصاد را کوچک کرده استموبایل گران می‌شود؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved