سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۴۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۲:۱۵

‌قانون انتخابات معطل در راهروهای مجلسانتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد و زمان زیادی تا آغاز ثبت نام داوطلبان حضور در این انتخابات باقی نمانده است. طبق اعلام وزارت کشور، ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس طی روزهای ۱۰ تا ۱۶ آذر انجام خواهد شد و گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص تعداد کاندیداها در این دوره از انتخابات مطرح است.

روزنامه آرمان ملی در قسمتی از این گزارش آورده است: محمدرضا باهنر فعال سیاسی اصولگرا و نماینده ۹ دوره مجلس شورای اسلامی در این باره به «آرمان ملی» می‌گوید: «در دوره گذشته انتخابات حدود ۱۲ هزار نفر کاندیدای حضور در مجلس شده‌اند که به احتمال زیاد در سال ۱۳۹۸ این تعداد به ۱۵ هزار نفر برسد. بررسی صلاحیت این افراد کار ساده‌ای نیست و در مدت زمان اندک شورای نگهبان امکان بررسی دقیق صلاحیت این تعداد را ندارد». به رغم اعتراضاتی که در دوره قبل نسبت به این مسأله مطرح شد، بعد از گذشت چهار سال از انتخابات مجلس دهم و اعتراض به نحوه ثبت‌نام و شرکت در انتخابات، راه‌حلی برای آن وجود ندارد. اصلاح قانون انتخابات در پیچ و خم کریدورهای مجلس گیر کرده است و اعضای شورای نگهبان بر تصویب آن اصرار دارند، اما حذف برخی موارد در طرح ارائه شده از سوی مجلس باعث شده نمایندگان در خصوص طرح دوباره آن و ارسالش به شورای نگهبان مردد باشند. بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدند حتی اگر قانون انتخابات در حال حاضر اصلاح شود، در روند انتخابات کارایی ندارد. این در حالی است که چهره‌های حقوقدان شورای نگهبان، مانند سیامک ره‌پیک و عباسعلی کدخدایی، تاکید می‌کنند تصویب آن در حال حاضر هم برای شورای نگهبان مؤثر خواهد بود.

تأخیر کمیسیون شوراها در بررسی طرح

اواخر اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که شورای نگهبان ایراداتی نسبت به طرح اصلاح قانون انتخابات مطرح کرد و آن را به مجلس باز پس فرستاد با این وجود از آن زمان این طرح در راهروهای مجلس خاک می‌خورد و بررسی آن پس از گذشت ۸ ماه تازه دوم مهرماه در دستور کار کمیسیون شوراها قرار گرفت. پس از بررسی این طرح سه تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره‌های ۲، ۳ و ۴ به ماده یک قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی الحاق و شماره تبصره آن به تبصره یک اصلاح شد.

تبصره ۲- انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها، تشکیلاتی هستند که به وسیله دارندگان کسب، پیشه، حرفه و تجارت معین، تشکیل شده و اهداف، برنامه‌ها و اقدامات آنان به گونه‌ای در جهت منافع خاص مرتبط با آن صنف می‌باشد.

تبصره۳- اتحادیه‌های صنفی که مطابق قانون نظام صنفی کشور تشکیل می‌شوند و از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت می‌کنند، مشمول این قانون نمی‌باشند.

تبصره ۴- کلیه احکامی که در مواد این قانون در خصوص احزاب ذکر شده است، به استثنای احکام مربوط به جبهه و احکام مذکور در بند الف، تبصره ۲، ماده ۲، بند ۴، ماده ۱۶، بندهای الف، ت، ث، ح، ماده ۱۳ و مواد ۸ و ۱۷ این قانون درباره انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها لازم الاجراست.

علاوه بر این ماده ۲ به شرح زیر اصلاح شد: در ماده ۱۰ قانون عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل احزاب، انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها و نظارت بر فعالیت آنها» جایگزین عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل حزب و نظارت بر فعالیت احزاب» می‌شود. پیش از این شورای نگهبان به بخش استانی شدن انتخابات در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات، ایرادات اساسی گرفت که در نتیجه این بخش به طور کامل از این طرح حذف شد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

لواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریدایی: قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند/ پولم را در راه حرام خرج نمی‌کنمصبح جمعه بر ابراهیم 45 ساله چه گذشت؟ / مرگی که اتفاق عجیبی را رقم زدقتل مرد جوان در تهران/ آیا پای خیانت در میان است؟اسامی احزابی که برای انتخابات مجوز فعالیت دارنداز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرندروز ترسناک بورس تهرانرضا گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزندرودخانه خروشان تغییر/ عباس عبدیدست وزارت اطلاعات را از کارهای اقتصادی کوتاه کردم
آخرین اخبار

فیفا پیگیر شکایت ایران از بحرین شدحمید درخشان: وقت گذاشتن برای جونیور بیهوده است/ پرسپولیس با ادامه این وضعیت به مشکل می‌خوردشریعتمداری: هیچ‌کس نباید با نمایندگان کارگران به جرم دفاع از حقوق کارگری برخورد کنددر مورد کاندیداتوری عارف برای 1400 هیچ بحث تشکیلاتی نشده است/شورای نگهبان در حق مردم جفا می‌کندحسن فتحی به تلویزیون بازگشتآمار زنان تحصیل‌کرده بیکار، حدود 45 برابر مردان استمرتضی بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شودبازداشت ایرانی‌ها به جرم دور زدن تحریم‌ها هیچ مبنای حقوقی و قانونی نداردلواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریاز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرندباید از زیارت امام حسین(ع) تحول درونی اتفاق بیفتد/ اگر رفتار فرد اصلاح شد، در جامعه هم تأثیر می گذاردلوایح سه گانه علیه فسادعبور از دموکراسیاختیارات رئیس‌جمهور؛ یک مناقشه تاریخیپیمان جوانمردان/ عباس عبدیاصل 113 و شورای نگهبان/ علی تاجرنیاکنایه منتجب‌نیا به احزاب فولکس واگنی و اتوبوسیهمتی: ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشتبرخوردهای غیربرنامه‌ای با فساد محکوم به شکست است/ چک‌های برگشتی کیک اقتصاد را کوچک کرده استموبایل گران می‌شود؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved