سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۴۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۲:۱۵

‌قانون انتخابات معطل در راهروهای مجلسانتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد و زمان زیادی تا آغاز ثبت نام داوطلبان حضور در این انتخابات باقی نمانده است. طبق اعلام وزارت کشور، ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس طی روزهای ۱۰ تا ۱۶ آذر انجام خواهد شد و گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص تعداد کاندیداها در این دوره از انتخابات مطرح است.

روزنامه آرمان ملی در قسمتی از این گزارش آورده است: محمدرضا باهنر فعال سیاسی اصولگرا و نماینده ۹ دوره مجلس شورای اسلامی در این باره به «آرمان ملی» می‌گوید: «در دوره گذشته انتخابات حدود ۱۲ هزار نفر کاندیدای حضور در مجلس شده‌اند که به احتمال زیاد در سال ۱۳۹۸ این تعداد به ۱۵ هزار نفر برسد. بررسی صلاحیت این افراد کار ساده‌ای نیست و در مدت زمان اندک شورای نگهبان امکان بررسی دقیق صلاحیت این تعداد را ندارد». به رغم اعتراضاتی که در دوره قبل نسبت به این مسأله مطرح شد، بعد از گذشت چهار سال از انتخابات مجلس دهم و اعتراض به نحوه ثبت‌نام و شرکت در انتخابات، راه‌حلی برای آن وجود ندارد. اصلاح قانون انتخابات در پیچ و خم کریدورهای مجلس گیر کرده است و اعضای شورای نگهبان بر تصویب آن اصرار دارند، اما حذف برخی موارد در طرح ارائه شده از سوی مجلس باعث شده نمایندگان در خصوص طرح دوباره آن و ارسالش به شورای نگهبان مردد باشند. بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدند حتی اگر قانون انتخابات در حال حاضر اصلاح شود، در روند انتخابات کارایی ندارد. این در حالی است که چهره‌های حقوقدان شورای نگهبان، مانند سیامک ره‌پیک و عباسعلی کدخدایی، تاکید می‌کنند تصویب آن در حال حاضر هم برای شورای نگهبان مؤثر خواهد بود.

تأخیر کمیسیون شوراها در بررسی طرح

اواخر اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که شورای نگهبان ایراداتی نسبت به طرح اصلاح قانون انتخابات مطرح کرد و آن را به مجلس باز پس فرستاد با این وجود از آن زمان این طرح در راهروهای مجلس خاک می‌خورد و بررسی آن پس از گذشت ۸ ماه تازه دوم مهرماه در دستور کار کمیسیون شوراها قرار گرفت. پس از بررسی این طرح سه تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره‌های ۲، ۳ و ۴ به ماده یک قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی الحاق و شماره تبصره آن به تبصره یک اصلاح شد.

تبصره ۲- انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها، تشکیلاتی هستند که به وسیله دارندگان کسب، پیشه، حرفه و تجارت معین، تشکیل شده و اهداف، برنامه‌ها و اقدامات آنان به گونه‌ای در جهت منافع خاص مرتبط با آن صنف می‌باشد.

تبصره۳- اتحادیه‌های صنفی که مطابق قانون نظام صنفی کشور تشکیل می‌شوند و از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت می‌کنند، مشمول این قانون نمی‌باشند.

تبصره ۴- کلیه احکامی که در مواد این قانون در خصوص احزاب ذکر شده است، به استثنای احکام مربوط به جبهه و احکام مذکور در بند الف، تبصره ۲، ماده ۲، بند ۴، ماده ۱۶، بندهای الف، ت، ث، ح، ماده ۱۳ و مواد ۸ و ۱۷ این قانون درباره انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها لازم الاجراست.

علاوه بر این ماده ۲ به شرح زیر اصلاح شد: در ماده ۱۰ قانون عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل احزاب، انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه‌ها و نظارت بر فعالیت آنها» جایگزین عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل حزب و نظارت بر فعالیت احزاب» می‌شود. پیش از این شورای نگهبان به بخش استانی شدن انتخابات در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات، ایرادات اساسی گرفت که در نتیجه این بخش به طور کامل از این طرح حذف شد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندائتلاف با اصولگرایان خودکشی سیاسی است/حضور ما در انتخابات راهبرد قطعی استاصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استاصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌رونداحزاب و اصلاح‌طلبانِ استان‌ها برای معرفی کاندیداهای خود تلاش کنند/چهره‌های مومن و متعهد را ردصلاحیت کردند‌مردم انقلاب نکردند که حرف خوب بشنوند؛ مردم انقلاب کردند که عمل خوب ببینندمرعشی خبر داد: حزب کارگزاران لیست مستقل انتخاباتی ارائه می‌کندروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟
آخرین اخبار

پروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استمحسن هاشمی: اثرگذاری مجلس کمتر شده استمجید انصاری: اگر در لیست سیاه اف ای تی اف قرار گرفتیم نباید به دولت فحش داد که چرا بانک ها قفل شده استحمله ۳۰ نفر با اسلحه و قمه به جان قوی‌ترین مرد ایرانشناسایی کارمند اخراجی که در فضای مجازی هتک حیثیت می‌کردمتهمان قتل را به گردن همدیگر انداختند/ دختر 14 ساله مقتول چه درخواستی کرد؟کلاهبرداری با دلارهایی که در زیرزمین خانه چاپ می شدعاقبت دختر جوانی که با رویای اقامت در اروپا اسیر عشق خیابانی شدکرباسچی: آقای خاتمی مخالف رأی دادن و لیست دادن نیستعلی کفاشیان: دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بودفیفا حجت را بر فدراسیون تمام کرد: فرصت 3 ماهه برای باز شدن درب ورزشگاه‌ها به روی بانوانرییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه بر عهده دولت استشهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمتهم متواری خودش را به دادگاه رساندآیا «لباس شخصی» تاریخ را تحریف می‌کند؟روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی؛ زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسهروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، قطب بندی، حزب و جناح جای خودش را داردجوی‌های خالی/عباس عبدیبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved