سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۴۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۲:۲۶

علیه تسلیحات هسته‌ای/ احمد مازنییکی از مسائلی که در بیانات مقام معظم رهبری مطرح شده است، مساله تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای است که بارها در دیگر بیانات معظم‌له نیز مطرح شده و ایشان همواره بر منع هر سه مرحله یعنی تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکید داشته و این مراحل را در فتوایی حرام اعلام کرده‌اند. به نظر می‌رسد این تاکید ویژه مقام معظم رهبری از جهات مختلف قابل بررسی است.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی آورده است: در مرحله نخست به‌لحاظ اعتقادی، باید توجه داشته باشیم که آنچه در قرآن، سنت و سیره رسول‌الله(ص) در باب جهاد مورد تاکید قرار گرفته است، عمدتا جنبه «جهاد دفاعی» دارد و اگر در مواردی خاص به «جهاد ابتدایی» اشاره شده است نیز همواره تاکید بر حکمت، موعظه حسنه و جدال احسن بوده است. همچنین در توصیه‌هایی که در بحث جهاد اسلامی مطرح شده، تاکید بر آن است که نباید در قتل افراط شود؛ چنانکه اگر با کشتن یک نفر مشکل مرتفع می‌شود، مجاهد مسلمان حق کشتن دو نفر را ندارد، چه برسد به آنکه بخواهد از تسلیحات کشتار جمعی همچون بمب‌های هسته‌ای استفاده کند که به‌طور کور، انسان‌های بسیاری را مورد جرح و قتل قرار داده و ضمن ویرانی شهرها و روستاها، نسل‌ها را نابود می‌کند. این درحالی است که تاریخ جهاد اسلامی در زمان پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) گواه این اصول و رعایت آن از سوی بزرگان است. بر این اساس، اگر ما نظامی تشکیل داده‌ایم که مبنای آن، قرآن و سنت و سیره نبوی و علوی است، اولا باید تاکید داشته باشیم که هرگز به‌دنبال جنگ نیستیم؛ چنان‌که تعبیری که شخصا برای «مقاومت» می‌پسندم، تعبیر «مقاومت برای صلح» است؛ به این معنا که اگر ما نسبت به تشکیل جبهه مقاومت اقدام کرده‌ایم، هدف‌مان مشخصا دستیابی به صلح بوده است. طبیعی است جامعه و نظامی که در حال مقاومت برای صلح است، هیچگاه استفاده از تسلیحات هسته‌ای را - چه در بحث تولید، چه نگهداری و نیز، چه در بحث به‌کارگیری از این تسلیحات- جایز نمی‌داند و ایرانیِ مسلمان و انقلابی که خواستار تحولی انسانی در عرصه سیاست و فرهنگ شده و اخلاق را مبنای اعمال و رفتار خود می‌داند، هیچگاه در پی استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی هسته‌ای و ترور دیگر انسان‌ها نیست. ما قربانیِ مظلوم تروریسم هستیم و اتفاقا ظهر روزگذشته در انجمن قربانیان ترور که...

با حضور تعدادی از مسوولان برگزار شد، تاکید کردم که ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی قربانیِ مظلوم تروریسم است و با وجود اینکه ما بیش از تمامی ملت‌ها و دولت‌ها شهیدِ ترور داشته‌ایم، بعضا ما را به عنوان حامی تروریسم مورد هجمه قرار می‌دهند. ما حتی برای مبارزه با تروریسم شهدای بسیاری تقدیم کرده‌ایم اما چند کشور خاص به ما اتهاماتی می‌زنند و این درحالی است که ما به‌دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و صرفا خواستار استفاده از حقوق حقه‌مان در راستای حق استفاده از دانش هسته‌ای هستیم. امروز دانش هسته‌ای تاثیر بسزایی در زندگی انسان‌ها دارد و جزو نیازهای اولیه و بدیهی همه ملت‌ها ازجمله ملت ایران است بنابراین دلیل ندارد که ما از این حق استفاده نکنیم. درواقع این کشورهای خاص برای آنکه ما را از بهره‌گیری از این حقوق حقه‌مان محروم نگه دارند، به ما اتهاماتی بی‌اساس ازجمله تلاش برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای وارد می‌کنند. بر این اساس بنا دارم اینجا به همکارانم در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی عرض کنم. اگرچه فتوای مقام معظم رهبری در حرمت هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای برای تمامی مسوولان در سطوح مختلف حجیت تام و تمام دارد؛ لذا برای آنکه احیانا بهانه‌ای نزد بهانه‌جویان باقی نماند، پیشنهاد می‌کنم در صورت آمادگی نمایندگان مجلس و با مشورت شورای عالی امنیت ملی، طرحی تدوین شود که تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای در کشور به‌طور مطلق ممنوع ساخته و مبارزه با تولید، نگهداری و استفاده از این نوع تسلیحات کشتار جمعی را به عنوان وظیفه و تکلیف قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندائتلاف با اصولگرایان خودکشی سیاسی است/حضور ما در انتخابات راهبرد قطعی استاصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استاصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌رونداحزاب و اصلاح‌طلبانِ استان‌ها برای معرفی کاندیداهای خود تلاش کنند/چهره‌های مومن و متعهد را ردصلاحیت کردند‌مردم انقلاب نکردند که حرف خوب بشنوند؛ مردم انقلاب کردند که عمل خوب ببینندمرعشی خبر داد: حزب کارگزاران لیست مستقل انتخاباتی ارائه می‌کندروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟
آخرین اخبار

پروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استمحسن هاشمی: اثرگذاری مجلس کمتر شده استمجید انصاری: اگر در لیست سیاه اف ای تی اف قرار گرفتیم نباید به دولت فحش داد که چرا بانک ها قفل شده استحمله ۳۰ نفر با اسلحه و قمه به جان قوی‌ترین مرد ایرانشناسایی کارمند اخراجی که در فضای مجازی هتک حیثیت می‌کردمتهمان قتل را به گردن همدیگر انداختند/ دختر 14 ساله مقتول چه درخواستی کرد؟کلاهبرداری با دلارهایی که در زیرزمین خانه چاپ می شدعاقبت دختر جوانی که با رویای اقامت در اروپا اسیر عشق خیابانی شدکرباسچی: آقای خاتمی مخالف رأی دادن و لیست دادن نیستعلی کفاشیان: دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بودفیفا حجت را بر فدراسیون تمام کرد: فرصت 3 ماهه برای باز شدن درب ورزشگاه‌ها به روی بانوانرییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه بر عهده دولت استشهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمتهم متواری خودش را به دادگاه رساندآیا «لباس شخصی» تاریخ را تحریف می‌کند؟روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی؛ زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسهروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، قطب بندی، حزب و جناح جای خودش را داردجوی‌های خالی/عباس عبدیبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved