سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۴:۰۲

جهانگیری:

رسانه‌ها نقاد دولت باشندمعاون اول رئیس جمهوری گفت: رسانه بر سیاست‌گذاری، اجرای سیاست و پذیرش سیاست‌ها تاثیر مستقیم دارد. قدر نقد را بدانیم، به هر حال نقد حتی از نوع تندش برای سیاست‌گذاران سرمایه و فرصت است؛ ما نمی خواهیم رسانه‌ها از دولت تعریف و تمجید کنند رسانه‌ها باید نقاد دولت باشند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در همایش سراسری و سومین مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه های کشور، اظهار کرد: در همه جوامع رسانه جایگاه مهمی دارد و رسانه ها چشم، گوش و زبان مطالبات مردمند. شکل دهی به افکار عمومی کار رسانه است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل رسانه بر سیاست گذاری اجرای سیاست ها و پذیرش سیاست ها تاثیر مستقیم دارد. قدر نقد را بدانیم، به هر حال نقد حتی از نوع تندش برای سیاست گذاران سرمایه و فرصت است.

جهانگیری یادآور شد: اطلاعات دقیق از اوضاع کشور در این دوره توسط رسانه ها انجام می شود ما نمی خواهیم رسانه ها از دولت تعریف و تمجید کنند رسانه ها باید نقاد دولت باشند.

وی با بیان اینکه با بی اخلاقی به جایی نمی رسیم، افزود: آنجایی که می تواند فساد را کم کند رسانه ها باید با آزادی بیان کار کنند و اگر خبرنگاری به صورت مستند فسادی را افشا کرد از او حمایت کنیم.

جهانگیری گفت: هر چه نقش دولت در اقتصاد بیشتر باشد فساد هم بیشتر است. اگر به رسانه ها نقش مستقل بدهیم می تواند مانع فساد شود. بنابراین نباید اجازه دهیم هیچ رسانه ای تعطیل شود و تلاش کنیم رسانه ها از حالت زیان دهی خارج شوند.

وی اظهار کرد: تلاش زیادی می شود که بگویند دولت ناکارآمد است وقتی این موضوع تکرار می شود خود مسئولان هم باورشان می شود که نا کارآمد هستند، در این جا رسانه می توانند با انتشار حقایق عملکرد دولت این ذهنیت را اصلاح کنند.

وی ادامه داد: کارنامه دولت تدبیر و امید با افتخار در مقایسه با دولت های قبل قابل دفاع است. وقتی دولت اصلاحات تحویل دولت احمدی نژاد شد برداشت از میدان مشترک قطر برابر بود وقتی ما دولت را تحویل گرفتیم برداشت قطر دوبرابر شده بود.

جهانگیری گفت: اکنون ما از قطر در میادین مشترک گاز بیشتر برداشت می کنیم و شاید تا پایان سال به ۶۰۰ میلیارد متر مکعب برسد.

معاون اول ریاست جمهوری با بیان اینکه رسانه ها در اجرای سیاست هایی که دولت تدوین می کند نقشی مهم دارند، اظهار کرد: آگاه کردن افکار عمومی در این زمینه بسیار تعیین کننده است. اگر رسانه ها در پذیرش سیاست های دولت منصفانه عمل کنند کار دولت آسان خواهد شد.

وی ادامه داد: در دنیا شبکه‌های عظیمی شکل گرفته است که سیاست های دولت‌ها و حکومت‌ها را تبلیغ یا حتی تغییر دهند. گاهی رسانه سیاست‌ها را به جهتی می برند که دولت‌ها تمایلی به آن ندارند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: انتقال اطلاعات دقیق از شرایط کشور خیلی مهم است، رسانه‌های شجاع و آنهایی که منافع ملت برایشان مهم است در چنین شرایطی نقشی تعیین کننده دارند ما به عنوان دولت از همه رسانه‌ها و مطبوعات کشور به صورت جدی حمایت می‌کنیم و در همین از حد از آنها می‌خواهیم به ترویج اخلاق و انصاف بپردازند.

وی ادامه داد: جامعه ما در این شرایط به شدت به همگرایی، انسجام و همبستگی است و در شرایطی قرار گرفته‌ایم که جامعه به شدت به چنین شرایطی نیاز دارد و اگر بتوانیم وحدت ملی و سرمایه اجتماعی را در کشور افزایش دهیم، جز از طریق اخلاق، انصاف و بیان حقایق انجام نمی‌شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه در شرایط فعلی فساد و مبارزه با فساد مساله جدی کشور است، خاطرنشان کرد: رسانه‌های آزاد می‌تواند زمینه‌ساز از بین بردن فساد باشد و در مرحله پیش‌گیری تعیین کننده باشند که اگر بتوانند بدون لکنت افشا کنند خود بزرگترین امر در پیشگیری از فساد است.

وی گفت: باید کاری کرد که اگر ارباب رجوعی متوجه فساد در دستگاه، فرد و مدیر دولتی شد و مثلا مطالبه وجهی خارج از قانون کرد این امنیت و جرات را داشته باشد که آن فساد را به نهادهای نظارتی و قضایی اعلام کند.
عملکرد دولت قابل دفاع است

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه علاوه بر عملکرد موفق دولت در بخش گاز در حوزه نفت هم کارهایی بزرگی انجام داده ایم، یادآور شد: تا سال 92 در میادین نفتی مشترک با عراق 70 هزار بشکه در روز برداشت می‌کردیم امروز این رقم به 350 هزار بشکه در روز رسیده است؛ این در شرایطی محقق شد که چهار و نیم سال از 6 سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم در شرایط تحریم قرار داشتیم.

وی ادامه داد: در این مدت از هیچ فاینانسی نمی‌توانستیم استفاده کنیم و اگر کاری انجام دادیم ریشه در تدابیری دارد که در دولت اندیشیده شده است.

جهانگیری افزود: از اول انقلاب تا سال 1392، 14 هزار روستا گاز رسانی شده بود اما اکنون تعداد روستاهای بهره‌مند از گاز طبیعی به 30 هزار روستا افزایش یافته است؛ این کار با استفاده از منابع بودجه عمومی اجرا نشد بلکه با تدبیر و تجربه مدیران مربوطه و با استفاده از منابعی دیگر عملیاتی شد.

معاون اول رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: در جلسه‌ای که خدمت رهبری بودیم اجازه برداشت 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را از ایشان برای یک دوره چهارساله گرفتیم که سدها و کانال‌هایی که در غرب کشور از اول انقلاب شروع شده را تکمیل کنیم.

وی به عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه حمل نقل هوایی اشاره کرد و گفت: در این دولت‌ها برای نخستین بار هواپیمای نو وارد ناوگان حمل و نقل کشور شد.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: در این سالها در بخش کشاورزی، خودکفایی گندم و بقیه محصولات و صادرات آنها کارهای بزرگی انجام شد، ولی گاهی دولت را به حدی تخریب می‌کنند و کارهای بزرگ را نادیده می گیرند که مدیر دولتی انگیزه خود برای ادامه کار از دست می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه دست دوستی به سوی رسانه ها دراز می‌کنیم، اضافه کرد: آمریکا علاوه بر جنگ اقتصادی علیه ما جنگ رسانه‌ای را هم انجام می‌دهد؛ آنها تصور می‌کردند در سال 97 کشور را زمینگیر خواهند کرد ولی امروز هر کدام از شاخص‌های اقتصادی کشور را که بررسی کنیم جهتش رو به بهبودی است.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم بد است، اظهار کرد: با این حال اقتصادی که دشمنان می‌خواستند متلاشی کنند امروز به نقطه‌ای رسیده که شغل، رشد اقتصادی، کنترل تورم و سرمایه گذاری در آن مثبت شده است.

 انتخابات می‌تواند نقطه پایان ناامید شدن آمریکائی‌ها باشد

جهانگیری با بیان اینکه در جنگ اقتصادی که آمریکایی‌ها شروع کردند ما شکست نخوردیم، اضافه کرد: فرصتی داریم که اقتدار ملی خود را به نمایش بگذاریم و بهترین فرصت انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 98 است. این انتخابات می تواند به جشن پیروزی و مشارکت ملت ایران تبدیل شود و کاری کرد که همه گروه‌ها، جریان‌ها و خطوط سیاسی موجود، احساس کنند در سرنوشت کشور سهیم هستند.

وی افزود: این بستگی به روش، ذهنیت و برخورد ما در کلان حاکمیت با این موضوع دارد. اگر روش محدود، بسته، حذف و تنگ نظری را انتخاب کنیم مردم استقبال نمی‌کنند و می‌گویند حال که خودتان دست‌چین می کنید، خودتان هم بروید رای بدهید ولی اگر فضا باز باشد به طوری که مردم احساس کنند به طور نسبی در بین کاندیداها فرد مورد نظرشان حضور دارد، مشارکت خواهند کرد. در انتخابات گذشته رهبری فرمودند اگر ما را قبول ندارید به خاطر ایران شرکت کنید، این تعبیر از شاهکارهای رهبری بود.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امسال نیز به مشارکتی مانند آنچه در سال های 92، 94 و 96 اتفاق افتاد نیاز داریم، تاکید کرد: باید با سعه صدر و سینه فراخ با مسایل کشور برخورد کنیم و به معنای واقعی انتخابات قانونمند و رقابتی برگزار شود و رسانه‌ها و نخبگان جامعه به این نتیجه برسند که شرایط برای برگزاری انتخاباتی واقعی فراهم است.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق افتاد نقطه پایانی ناامید شدن آمریکائی‌ها است و کلا از دخالت در امور داخلی ایران مایوس می شوند.

جنگ راه حل برون رفت از مشکلات تاریخی نیست

معاون اول رئیس جمهوری در خصوص مسایل منطقه‌ای نیز گفت: منطقه ما متلاطم است و نشانه آن هم اتفاقاتی است که در یمن، عربستان، افغانستان، سوریه و لبنان و عراق افتاده است.

جهانگیری با بیان اینکه ترکیه هم در خصوص مناطق جنوبی کشورش دغدغه‌هائی دارد، خاطرنشان کرد: راه حل برون رفت از مشکلات تاریخی جنگ نیست؛ هیچ مساله‌ای با حرکت نظامی حل نشده است.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: گفت و گو، تعامل و مذاکره را به کشور همسایه و دوست (ترکیه) پیشنهاد کرده‌ایم و می‌کنیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندائتلاف با اصولگرایان خودکشی سیاسی است/حضور ما در انتخابات راهبرد قطعی استاصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استاصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌رونداحزاب و اصلاح‌طلبانِ استان‌ها برای معرفی کاندیداهای خود تلاش کنند/چهره‌های مومن و متعهد را ردصلاحیت کردند‌مردم انقلاب نکردند که حرف خوب بشنوند؛ مردم انقلاب کردند که عمل خوب ببینندمرعشی خبر داد: حزب کارگزاران لیست مستقل انتخاباتی ارائه می‌کندروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟
آخرین اخبار

پروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استمحسن هاشمی: اثرگذاری مجلس کمتر شده استمجید انصاری: اگر در لیست سیاه اف ای تی اف قرار گرفتیم نباید به دولت فحش داد که چرا بانک ها قفل شده استحمله ۳۰ نفر با اسلحه و قمه به جان قوی‌ترین مرد ایرانشناسایی کارمند اخراجی که در فضای مجازی هتک حیثیت می‌کردمتهمان قتل را به گردن همدیگر انداختند/ دختر 14 ساله مقتول چه درخواستی کرد؟کلاهبرداری با دلارهایی که در زیرزمین خانه چاپ می شدعاقبت دختر جوانی که با رویای اقامت در اروپا اسیر عشق خیابانی شدکرباسچی: آقای خاتمی مخالف رأی دادن و لیست دادن نیستعلی کفاشیان: دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بودفیفا حجت را بر فدراسیون تمام کرد: فرصت 3 ماهه برای باز شدن درب ورزشگاه‌ها به روی بانوانرییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه بر عهده دولت استشهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمتهم متواری خودش را به دادگاه رساندآیا «لباس شخصی» تاریخ را تحریف می‌کند؟روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی؛ زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسهروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، قطب بندی، حزب و جناح جای خودش را داردجوی‌های خالی/عباس عبدیبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved