سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۵۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۴:۲۱

اینجا «آزادی»؛ زنان از مردان پیشی می‌گیرند؟استقبال پرشور زنان از دیدار تیم‌های ملی ایران و کامبوج کسی را غافلگیر نکرد، اما آیا مساله واقعا فوتبال است یا چیزی ورای ورزش در شرف وقوع است؟ ظاهراً ماجرا نه فقط برای زنان فوتبالی بلکه برای کل زنان مهم است.

به گزارش ایرنا، حدود یک هفته از فروش الکترونیکی بلیت بازی تیم های ملی فوتبال ایران و کامبوج می گذرد.

این اولین باری است که به این شکل درهای ورزشگاه به روی زنان باز شده‌است و همگان با هیجان منتظرند تا ببینید اولین تجربه حضور زنان چه طور خواهد بود. البته تا همین امروز هم اتفاقات قابل توجهی پیرامون این موضوع رخ داده‌است؛ از بحث‌های داغ کاربران شبکه‌های مجازی تا اعتراض عده اندکی برای این مجوز.

آنچه در این میان جلب توجه می‌کند استقبال بی‌نظیر زنان برای حضور در ورزشگاه است. اولین جایگاه اختصاص یافته به زنان در همان ساعت‌های اولیه پر شد و جایگاه دوم، سوم و چهارم نیز به سرعت تکمیل شد و تعدادی هم منتظر افزایش ظرفیت برای خرید بلیت هستند.

پیش از فرارسیدن روز بازی ایران- کامبوج برخی رسانه ها نوشتند در مجموع ۳۵۰۰ بلیت از سوی زنان خریداری شده‌ و هنوز تعداد بلیت مردان به این رقم نرسیده است.

ماجرا از چه قرار است؟ چرا زنان این قدر مشتاق حضور در ورزشگاه هستند؟ آیا همه افرادی که این موضوع را با اشتیاق دنبال می‌کنند، فوتبال‌دوستانی هستند که به صورت حرفه‌ای بازی‌ها را دنبال می‌کنند؟

حتما تعدادی از زنان مانند مردان، از طرفداران تیم ملی یا سایر تیم‌های باشگاهی هستند. این دسته از زن‌ها را در بین سرخ‌ها و آبی‌ها یا طرفداران تیم تراکتور با گریم‌های پسرانه بارها دیده‌ایم. عده‌ای هم بازی‌های تیم ملی را دنبال می‌کنند و ممکن است طرفدار دروازه‌بان یا فوتبالیست خاصی باشند و به خاطر تشویق او خواهان حضور در ورزشگاه باشند. بعضی‌ها هم هیجان بازی و جو ورزشگاه را دوست دارند و می‌خواهند بخشی از آن تجربه ‌باشند و در فضایی راحت هیجانات خود را ابراز کنند. اما همه این‌ها تنها بخش کوچکی از ماجرا است.

اتفاق اصلی جایی فراتر از ورزش در شرف وقوع است. مساله پوشیدن لباس سه رنگ، دمیدن در شیپور و تکان دادن پرچم‌های رنگی نیست. مساله در دسترسی به گزینه‌ها و برخورداری از حق انتخاب است.

نظریه‌پردازان توسعه اجتماعی معتقدند یکی از گویاترین شاخص‌های توسعه اجتماعی، افزایش گزینه‌های انتخاب است. هر چه جامعه کمتر توسعه‌یافته باشد دامنه انتخاب‌های افراد محدودتر است، در مقابل هر چه جامعه توسعه‌یافته‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب در دسترس فرد قرار دارد؛ چه فرد بخواهد در مورد نحوه ازدواج و سبک زندگی خود تصمیم بگیرد چه در موضوع کوچکی مانند گذران اوقات فراغت یا خرید یک هدیه.

واضح است که افزایش انتخاب افراد، هم نیازمند توسعه اقتصادی و هم نیازمند توسعه فرهنگی است. هم باید زیرساخت‌های مادی، امکانات و منابع فراهم باشد و هم منابع به صورت برابر در اختیار همگان قرار بگیرد.

زنان نیز مانند همه شهروندان جهان مدرن خواهان افزایش گزینه‌های خود برای تصمیم‌گیری هستند، آن هم در شرایطی که امکانات و منابع مالی (در اینجا ورزشگاه) در جامعه فراهم است.

در واقع مساله در احساس آزادی و برابری است، آزادی در دسترسی و حق انتخاب به مثابه یک شهروند، همان حقی که مردان از آن برخوردارند؛ آزادی در استفاده از امکانات شهر به مثابه یک شهروند. آزادی در حق انتخاب سبک زندگی و نحوه گذران اوقات فراغت، آزادی رفتن به ورزشگاه یا نرفتن.  

اینجا جدال بر سر «رفتن به ورزشگاه» نیست. جدال بر سر «حق انتخاب رفتن یا نرفتن به ورزشگاه» است. بنابراین مساله نه فقط به زنان فوتبالی بلکه کل زنان مربوط می‌شود؛ زنانی که می‌خواهند از دسترسی به ورزشگاه برخوردار باشند حتی اگر آن را انتخاب نکنند.

حضور ۳۵۰۰ زن  در ورزشگاه نه اتفاقی در زندگی آنان بلکه تغییری در زندگی کل زنانی است که وقایع را دنبال می‌کنند و با خود می‌اندیشند اگر بخواهند می‌توانند یکی از زنان درون ورزشگاه باشند. با باز شدن درهای ورزشگاه به روی زنان گزینه‌ای به گزینه‌های بسیار محدود اوقات فراغت آنان ـ حداقل در تهران و شهرهای بزرگ ـ  افزوده‌شده‌است.

امید است سیاست‌گذاران عرصه فرهنگ با توجه به بالا بودن نرخ بیماری‌های جسمی و روانی در بین زنان، درهای بیشتری را به روی آنان باز کنند و  گزینه‌های بیشتری را در اختیارشان قرار دهند. داشتن حق انتخاب شیرین‌تر از هر انتخابی خواهد بود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

لواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریدایی: قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند/ پولم را در راه حرام خرج نمی‌کنمصبح جمعه بر ابراهیم 45 ساله چه گذشت؟ / مرگی که اتفاق عجیبی را رقم زدقتل مرد جوان در تهران/ آیا پای خیانت در میان است؟اسامی احزابی که برای انتخابات مجوز فعالیت دارنداز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرندروز ترسناک بورس تهرانرضا گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزندرودخانه خروشان تغییر/ عباس عبدیدست وزارت اطلاعات را از کارهای اقتصادی کوتاه کردم
آخرین اخبار

فیفا پیگیر شکایت ایران از بحرین شدحمید درخشان: وقت گذاشتن برای جونیور بیهوده است/ پرسپولیس با ادامه این وضعیت به مشکل می‌خوردشریعتمداری: هیچ‌کس نباید با نمایندگان کارگران به جرم دفاع از حقوق کارگری برخورد کنددر مورد کاندیداتوری عارف برای 1400 هیچ بحث تشکیلاتی نشده است/شورای نگهبان در حق مردم جفا می‌کندحسن فتحی به تلویزیون بازگشتآمار زنان تحصیل‌کرده بیکار، حدود 45 برابر مردان استمرتضی بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شودبازداشت ایرانی‌ها به جرم دور زدن تحریم‌ها هیچ مبنای حقوقی و قانونی نداردلواسان: از ماجرای «خبرنگار روشنگر» تا ویلای علی‌عسگریاز پدرخواندگی استعفا داده‌ایم فرزندخوانده‌ها نمی‌پذیرندباید از زیارت امام حسین(ع) تحول درونی اتفاق بیفتد/ اگر رفتار فرد اصلاح شد، در جامعه هم تأثیر می گذاردلوایح سه گانه علیه فسادعبور از دموکراسیاختیارات رئیس‌جمهور؛ یک مناقشه تاریخیپیمان جوانمردان/ عباس عبدیاصل 113 و شورای نگهبان/ علی تاجرنیاکنایه منتجب‌نیا به احزاب فولکس واگنی و اتوبوسیهمتی: ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشتبرخوردهای غیربرنامه‌ای با فساد محکوم به شکست است/ چک‌های برگشتی کیک اقتصاد را کوچک کرده استموبایل گران می‌شود؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved