سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۵۳۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۲۳ ۱۷:۴۸

ابتکار: اصلاح‌طلبان باز هم به سمت ائتلاف انتخاباتی خواهند رفتمعصومه ابتکار با بیان اینکه امروز بسیاری از نیروهای صرفا اصلاح طلب با جریان اعتدال همگرایی زیادی دارند، گفت: به دلیل محدودیت های اعمال شده ما در نهایت باز هم به سمت ائتلاف خواهیم رفت.

خبرآنلاین نوشت: نشست اخیر مجمع روحانیون مبارز و شورای عالی سیاستگذاری در حالی طی روزهای اخیر انجام شد که خبرهای متفاوتی از آن به بیرون درز کرد. درحالی که عده‌ای این جلسه را همراه با  اتخاذ تصمیمات موثر به نفع اصلاح طلبان توصیف کردند اما گروهی دیگر و بر خلاف اخبار منتشر شده خبر از پرحاشیه بودن این جلسه دادند، حاشیه هایی که  گفته می شود در پی انتقادات مجمع روحانیون مبارز از عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان طی چهار سال گذشته ایجاد شده است.

اما موضوعی که بیش از هر چیز این نشست را در مرکز توجهات قرار داد علنی شدن نگاه این تشکل روحانی اصلاح طلب درباره نحوه ورود اصلاح طلبان به انتخابات بود. بنا به روایت محمد علی ابطحی تاکید موکد نشست شورای علی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اعضای مجمع روحانیون مبارز چیزی جز شرکت قطعی اصلاح طلبان در انتخابات آن هم با نیروهای اصلاح طلب نبوده است.

با این وجود هنوز هم گروهی از اصلاح طلبان معتقد به ادامه ائتلاف یا حضور مشروط در انتخابات هستند. معصومه ابتکار، چهره سیاسی اصلاح طلب و معاون روحانی نیز معتقد است اصلاح طلبان در نهایت باید به سمت ائتلاف پیش بروند.

متن گفت‌وگو خبرآنلاین با معصومه ابتکار را در ادامه می خوانید:

*****

طی روزهای اخیر نشست مشترک مجمع روحانیون مبارز و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان برگزار شد که خروجی این نشست ظاهرا صدور فرمان انتخاباتی مبنی بر اینکه "در انتخابات آینده مجلس اصلاح طلبان فقط کاندیداهایی را معرفی خواهند کرد که اصلاح طلب باشند" بوده است. نگاه شما به این تصمیم چیست و فکر می‌کنید تا چه اندازه تامین کننده منافع اصلاح طلبان باشد؟

ببینید وقتی تصمیمی به صورت جمعی اتخاذ می‌شود یعنی تصمیم آخر و نهایی گرفته شده منتهی نکته جالب این است که امروز بسیاری از نیروهای صرفا اصلاح طلب با جریان اعتدال همگرایی زیادی دارند، با این وصف اینکه بگوییم ما با نیروی صرفا اصلاح طلب یا صرفا اصولگرا یا اعتدال روبرو هستیم این طور نیست و در بسیاری از موارد این مرزها و خط کشی ها تغییر کرده است.

اصلاح طلبان باز هم باید به سمت ائتلاف خواهند رفت

پس شما این تصمیم را آسیب زا می دانید؟

آسیب زا نمی دانم اما فکر می‌کنم ما در نهایت باز هم به سمت ائتلاف خواهیم رفت به دلیل واقعیت ها، شرایط و محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، باید بپذیریم که واقعیت‌ها در صحنه عمل چیز دیگری است؛ با همه این اوصاف نکته مهمی که نباید از نظر دور داشت این است که باید کماکان در انتخاب هایمان دقت کرده تا بهترین انتخاب ها را داشته باشیم. البته نکته مهم تر از انتخاب این است که احزاب، گروه ها و جریان های سیاسی اعم از اعتدال و اصلاحات وقتی فردی را معرفی کرده و اعتبار یک جریان سیاسی را پشت او قرار می دهند باید در ادامه‌ راه مرتب عملکرد، اقدامات و رویکردهای او را رصد و ارزیابی کنند؛ متاسفانه رها کردن نیروها و اینکه افراد به دلیل مشکلات، امتحان هاو تطمیع بخواهند از مسیر مردم داری و عدالت خواهی منحرف شوند آسیب زا است و هیچ فرقی هم نمی کند که این فرد از جریان اعتدالی، اصلاح طلب یا سایر جریان ها باشد زیرا ما را از اهداف و آرمان و مردم دور کرده است. مهم این است که در انتخابات مردم پیروز شوند بنابراین باید مراقب باشیم و همه تصمیمات را در همین مسیر تنظیم کنیم.

اصلاح طلبان برای اینکه به این هدف دست پیدا کنند باید چه سیاستی را پیش بگیرند؟

یکی از مهم ترین کارهایی که اصلاحات باید در شرایط کنونی انجام دهد بحث ارزیابی خود و نیروهایی است که در دور قبل به مجلس فرستاده و همچنین نیروهایی که منتسب به جریان اصلاحات هستند، تاکید می کنم این موضوع مهم ترین دستور کاری است امروز باید روی آنها تمرکز شود زیرا شاهد بودیم افرادی از طیف امید بعد از ورود به مجلس به جریان های دیگر ملحق شدند.

جریان اصلاحات، خودارزیابی و خوداصلاحی را نمی تواند نادیده بگیرد

گویا به همین دلیل است که این تصمیم در نشست اخیر مجمع روحانیون و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گرفته شده است که فقط نیروهای اصلاح طلب وارد پارلمان شوند.

بله اشکالی هم بر آن وارد نیست، تاکید می کنم خودارزیابی، خوداصلاحی و بازگشت به مبانی یکی از مسائل مهمی است که جریان اصلاحات نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

رأی اقلیت مقتدر در مجلس تاثیرگذار است اما..

خانم ابتکار شما به اقلیت مقتدر اعتقاد دارید یا اکثریت ائتلافی؟
بستگی به افرادی دارد که می آیند، ببینید وقتی نیروها در اقلیت باشند عمدتا رایشان در رای جمع چندان اثرگذار نیست اما اگر همین اقلیت مقتدر باشند رایشان هم در مجلس و هم در افکار عمومی تاثیرگذار خواهد بود.

به طور مثال ما در شورای سوم در اقلیت بودیم ولی بسیار روی حفظ مواضع خود و حقوق مردم تاکید داشتیم بنابراین بستگی به افرادی دارد که می آیند چه اقلیت و چه اکثریت، وقتی این افراد روی اصول‌شان ایستادگی کرده، عقب نشینی نکنند، از حق مردم دفاع کنند و در گیر بازی های ناسالم مالی و سیاسی نشوند برنده خواهند بود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

نامه کارشناسان اقتصادی به روحانی: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی شوک بنزینی دولت را منتشر کنیدتشکیل یک «کمیته حقیقت‌یاب ملی» برای رسیدگی به وقایع اخیر ضروری استاگر روحانی شخصا تصمیم به مذاکره با ترامپ بگیرد قربانی می‌شودچرا جدایی کالدرون به نفع پرسپولیس نیست؟مواضع ضدونقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح‌طلبانزخمی که خنده‌های آقای روحانی به دل مردم زد یک زخم کاری استخطای عبور از اصلاح‌طلبی/ محمد قوچانیشدت ویروس آنفولانزا امسال نسبت به سال گذشته بیشتر است/ اتمام موج بیماری قابل پیش‌بینی نیستمجلس باید ملی باشد نه انقلابی/ «سرا» یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازهفرشاد مومنی: تصمیمات اقتصادی قبل از اجرا در 4 دانشکده اقتصادی تهران ارزیابی شود
آخرین اخبار

جنبش دانشجویی در رکود/ غلامرضا ظریفیاناصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاباصلاح‌طلبان با بهترین نیروهایشان وارد انتخابات شوند حتی زندان رفته‌هاژنرال‌های اصلاح‌طلب را به تعطیلات و استراحت بفرستیممجلس باید ملی باشد نه انقلابی/ «سرا» یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازهطیبه سیاوشی: بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه 99، کاهش 10 درصدی داشته استمردم نشان دادند به ماهیت پول پاشی پی برده‌اند/ نباید از ترکیب سنی معترضان عبور سهل‌انگارنه کردادعای عجیب جونیور برزیلی بعد جدایی از پرسپولیسشکوری‌راد: فعلا فرصت ثبت‌نام در انتخابات را از دست ندهیدبزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایرانمواضع ضدونقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح‌طلبانعیارسنج جدید فایل‌های مسکنهادی غفاری: شورای نگهبان فضا را باز کند، اصلاح‌طلبان که مزدور نیستندثبت نام آقای داماد در انتخابات مجلسمهناز افشار به تبلیغ علیه نظام متهم شدتا اصلاحات اساسی شکل نگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتادانتخابات مساله اول جامعه دانشگاهی نیست/ نظام مردم‌سالار راهی جز صندوق‌های رای نداردپاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه شمخانی درباره حوادث اخیرقرارداد ویلموتس با تیم ملی فوتبال ایران فسخ شدهاشم زاده هریسی: باید صدای مردم را بشنویم/باید ببینیم صدای چه کسانی را خاموش کردیم؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved