سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۷۵۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۰۸ ۱۶:۰۱

ثبات لبنان و دشمنانش/ احمد دستمالچیانسعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بعد از اعتراضات مردمی و سنگ‌اندازی گروهی از سیاستمداران معلوم‌الحال و وابسته در حکومت لبنان، عاقبت مجبور به اعلام رسمی استعفای خود شد اما همچنان راه درازی تا تعیین سرنوشت لبنان بعد از این دوره از اعتراضات مردمی در این کشور وجود دارد.

روزنامه اعتماد در قسمتی از یادداشتی به قلم احمد دستمالچیان، آورده است:  اعتراضات اخیر در لبنان دو جنبه مشخص دارد، یکی اعتراض به فساد، رانت‌خواری و ویژه‌خواری به ویژه از سوی مقام‌های دولتی که وجهه بحق اعتراضات است. مطالبات مردم در این زمینه کاملا مشروع است. بخش بزرگی از مردم لبنان سال‌هاست از خدمات‌رسانی و مدیریت دولت ناراضی هستند. همین مدتی پیش بود که شاهد بودیم مردم بیروت در اعتراض به ناتوانی دولت از جمع‌آوری صحیح و منظم زباله‌ها دست به اعتراض زدند.

عملکرد ضعیف و ناصحیح دولت، عامل اصلی این نارضایتی‌هاست که همه مردم لبنان، فارغ از دین و مذهب و جناح سیاسی را تحت تاثیر خود قرار داده است اما جنبه پنهانی هم در این اعتراضات وجود داشت. عده‌ای از وابستگان به برخی دولت‌های خارجی که سال‌هاست در امور لبنان دخالت‌های غیرمشروع و بی‌جا می‌کنند و حتی شخص نخست‌وزیر، سعد حریری هم از توهین‌های بزرگ و زننده آنها بی‌نصیب نماند امروز تلاش می‌کنند تا ثبات و استقراری که در لبنان ایجاد شده را به هم بزنند. لبنان بعد از مدت‌ها تاخیر شاهد برگزاری یک انتخابات عمومی بود که در نتیجه آن دولت جدید سعد حریری تشکیل شد. این دولت با حمایت نمایندگان منتخب مردمی عملا بر اساس اجماع و آرای عمومی باعث ایجاد یک پایداری نسبی در فضای لبنان شده‌ بود. اما اعتراضات اخیر باعث شد تا گروهی از دولت‌های خارجی فرصت‌طلب با سوار شدن بر موج نارضایتی مردمی از عملکرد دولت، تلاش کنند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. این دولت‌ها که نیت‌های سویی برای آینده لبنان دارند، تلاش می‌کنند تا بار دیگر لبنان را به سمت هرج و مرج و درگیری‌های طولانی‌مدت دیگری بکشانند.

سعد حریری از دو جهت تحت فشار بود. از یک طرف نارضایتی عمومی از عملکرد دولت و فساد باعث شده ‌بود تا نخست‌وزیر لبنان از سوی افکار عمومی احساس فشار کند. از سوی دیگر دیکته‌های کشورهای خارجی که در لبنان نفوذ دارند، دلیل دیگری بود که سعد حریری را تحت فشار گذاشته ‌بود. کشورهایی که با عوامل شناخته ‌شده و معلوم‌الحال خود تلاش می‌کنند تا دولت و حکومت را به سمت فروپاشی میل دهند. فردی مانند سمیر جعجع که فردی وابسته و معلوم‌الحال است و ولید جنبلاط از کناره‌گیری سعد حریری و اجرای نیت‌های خارجی حمایت می‌کنند. حمایت این گروه‌ها از سوءنیت دولت‌های خارجی باعث می‌شود که حتی با کناره‌گیری سعد حریری، فرآیند تعیین دولت بعدی هم با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. هر چند این احتمال وجود دارد که تا تعیین دولت جدید توسط پارلمان لبنان، آقای حریری همچنان مقام ریاست کابینه را به عنوان نخست‌وزیر موقت در اختیار داشته ‌باشد. در صورتی که سعد حریری بار دیگر به عنوان نماینده مکلف برای نخست‌وزیر معرفی نشود، افراد دیگری در میان اهل سنت لبنان وجود دارند که توانایی در اختیار گرفتن مقام نخست‌وزیری را دارند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با نقل و انتقالات استقلال؛ 4خرید احتمالی و بازگشت 2 بازیکن در زمستانهمه مشکلات را به پای دولت روحانی نگذاریمافزایش قیمت انرژی؟/ عباس عبدیگزارش فروش هفتگی سینمای ایرانرونمایی از کاندیدایِ پنهان احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰افت 90 درصدی فروش سینماها در سه روز گذشتهسایت‌هایی که در زمان قطع اینترنت بخشی از کارتان را راه می‌اندازنداعتراض‌ها به گران شدن بنزینفائزه هاشمی: آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟برخوردهای جناحی با سخنان تازه رئیس‌جمهوری
آخرین اخبار

سایت‌هایی که در زمان قطع اینترنت بخشی از کارتان را راه می‌اندازندبا نتایج دیشب تیم ملی چطور به جام جهانی صعود می کند؟فرکی: ویلموتس مقابل عراق تمرکز نداشت / اخراج او منطقی نیست و چاره ای نداریم!غلامرضا حیدری: این نقصی قانونی است که مردم نتوانند از وزارت کشور درخواست تجمع قانونی کنندآذری جهرمی: اینترنت به زودی وصل خواهد شدطیبه سیاوشی: سران قوا هفته آینده به مجلس می‌آیندفائزه هاشمی: آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟عباس سلیمی نمین: نگاه جناحی به اقدام اخیر دولت سم مهلک استلعیا جنیدی: قوای سه‌گانه تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شودتحلیل آیت‌الله جنتی از اعتراضات بعد از افزایش قیمت بنزین و حمایت خاندان پهلویسیم برق، جان سارق را گرفتهمه چیز درباره فصل ۶ سریال «پایتخت»/ از بازگشت بهبود تا سفر معمولی‌ها به اروپابازیگر «معمای شاه»:‌ چرا باید بازیگری یک میلیارد دستمزد بگیرد؟پایان زودهنگام ویلموتس در ایران؛ فدراسیون به دنبال برانکو استروانخواه: استراماچونی و دستیارانش یک میلیون 600 هزار دلار برای دو فصل می گیرندمعاون وزیر علوم: اعتراض‌ها باید به صورت منطقی باشد/ آماری از دانشجویان بازداشتی ندارمیک انتخاب قابل پیش بینی/داورزنی رییس فدراسیون والیبال شدنمکی: تامین داروها با وجود تحریم‌های امریکا/ اشتباه یا سوءنیت در آمارهای نرخ باروری در گذشتهنوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریمتوضیح یک عضو شورای امنیت کشور درباره زمان برقراری اینترنت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved