سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۷۶۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۰۹ ۱۴:۱۵

FATF و لزوم روشنگری/ علی تاجرنیاچند سالی است که مساله لوایح چهارگانه مربوط به گروه ویژه اقدام مالی یکی از مسائل اصلی نظام جمهوری اسلامی است و این مساله سبب شده تا ایرادی ساختاری بیش از پیش خودنمایی کند.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم علی تاجرنیا آورده است: امروز در جمهوری اسلامی اوضاع به گونه‌ای است که می‌توان اذعان کرد که اختیارات و مسوولیت‌ها با پاسخگویی‌ها متناسب نیست؛ به طوری که عموم جامعه و افکار عمومی و حتی رسانه‌ها مسوولان دولت و مجلس شورای اسلامی را خطاب قرار داده و خواستار پاسخگویی آنان می‌شوند؛ حال آنکه بعضا حوزه و کانون‌هایی از قدرت وجود دارند که دایره اثرگذاری‌شان اگر از قوای مجریه و مقننه بیشتر نباشد، کمتر نیست ولی به افکار عمومی پاسخگو نیستند.

یکی از روشن‌ترین مصادیق این اتفاق در ماجرای توافق هسته‌ای یا برجام مشاهده شد؛ به طوری که بسیاری از نهادها در ارتباط با این توافق دست به اقداماتی نه چندان همسو با خواسته دولت زدند ولی امروز و در زمانی که این توافق به‌واسطه اقداماتی از سوی ایالات متحده امریکا اثرگذاری سابق خود را از دست داد، تمام مسوولیت آن را متوجه دولت کرده و از زیربار پاسخگویی شانه خالی می‌کنند.

در این میان آنچه می‌تواند تا حدودی منجر به آگاهی افکار عمومی از وجود کانون‌های نانوشته قدرت شود، روشنگری است. در شرایط کنونی که مجمع تشخیص مصلحت نظام یا سایر نهادهای مخالف با FATF حاضر به اعلام عواقب رد لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی نیستند، دولت نه تنها می‌تواند به صورت شفاف و واضح در این رابطه روشنگری کند بلکه می‌تواند نهادها یا افرادی را که در مسیر تصویب این قوانین کارشکنی کرده‌اند، اعلام کند.

البته نمی‌توان منکر اختلاف‌نظر شد. اختلاف‌نظر در بسیاری از مجموعه‌ها و کشورها اتفاق می‌افتد ولی زمانی که نهادهای قانونی درباره مساله‌ای به توافق می‌رسند، سایر نهادها هرگز با استفاده از دست‌اندازهای قانونی و فراقانونی مقابل رای و نظر نهادهای مذکور ایستادگی نمی‌کنند؛ چرا که این ایستادگی می‌تواند تبعات سویی را متوجه عموم جامعه کند. لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی نیز با سرنوشتی مشابه مواجه شده‌اند و در این اوضاع مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان به عنوان بخشی از بدنه حاکمیت باید از نظر دولت و مجلس به عنوان نهادهای مسوول برآمده از آرای عمومی تمکین کنند؛ چرا که خواست و نظر عمومی در تصمیمات قوای مجریه و مقننه متبلور است.

درصورت تداوم روند کنونی در قبال لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی بیش از هر زمان دیگری این پیام به جهان مخابره می‌شود که ساختار جمهوری اسلامی دموکراتیک نیست؛ چرا که دنیا امروز شاهد است که لوایحی در دولت و مجلس تصویب و تایید شده‌اند با مقاومت نهادهایی دیگر بلاتکلیف مانده است. مخابره چنین پیامی از ایران نه‌تنها زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه می‌تواند عواقب بسیاری نیز درپی داشته باشد. نهادهای مخالف این لوایح باید توجه داشته باشند که اگر دولت بعدی دولتی همسو با آنان باشد، با مشکلات بسیاری به دلیل رد لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی مواجه خواهد شد؛ بنابراین بهتر است نهادهای عالی نظام به موضوع ورود کرده و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی صلاح ملک و مملکت را مدنظر قرار دهند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندائتلاف با اصولگرایان خودکشی سیاسی است/حضور ما در انتخابات راهبرد قطعی استاصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استاصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌رونداحزاب و اصلاح‌طلبانِ استان‌ها برای معرفی کاندیداهای خود تلاش کنند/چهره‌های مومن و متعهد را ردصلاحیت کردند‌مردم انقلاب نکردند که حرف خوب بشنوند؛ مردم انقلاب کردند که عمل خوب ببینندمرعشی خبر داد: حزب کارگزاران لیست مستقل انتخاباتی ارائه می‌کندروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟
آخرین اخبار

پروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استمحسن هاشمی: اثرگذاری مجلس کمتر شده استمجید انصاری: اگر در لیست سیاه اف ای تی اف قرار گرفتیم نباید به دولت فحش داد که چرا بانک ها قفل شده استحمله ۳۰ نفر با اسلحه و قمه به جان قوی‌ترین مرد ایرانشناسایی کارمند اخراجی که در فضای مجازی هتک حیثیت می‌کردمتهمان قتل را به گردن همدیگر انداختند/ دختر 14 ساله مقتول چه درخواستی کرد؟کلاهبرداری با دلارهایی که در زیرزمین خانه چاپ می شدعاقبت دختر جوانی که با رویای اقامت در اروپا اسیر عشق خیابانی شدکرباسچی: آقای خاتمی مخالف رأی دادن و لیست دادن نیستعلی کفاشیان: دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بودفیفا حجت را بر فدراسیون تمام کرد: فرصت 3 ماهه برای باز شدن درب ورزشگاه‌ها به روی بانوانرییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه بر عهده دولت استشهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمتهم متواری خودش را به دادگاه رساندآیا «لباس شخصی» تاریخ را تحریف می‌کند؟روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی؛ زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسهروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، قطب بندی، حزب و جناح جای خودش را داردجوی‌های خالی/عباس عبدیبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved