سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۸۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۱۴ ۱۳:۲۱

تصویب طرح «سرا» پایان خط پدرخوانده در بستن لیست استطرح «سرا» گامی به سوی انتخاب دموکراتیک‌تر، شفاف‌تر و مردمی‌تر نامزدهای جبهه‌ اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس و نوعی انتخابات مقدماتی نیمه‌باز است که با یک پلتفرم سبک آنلاین قابل برگزاری است و نیازمند تغییرات سازمانی- تشکیلاتی زمان‌بَر نیست. این طرح به شکل‌گیری فضای انتخاباتی و بسیج رای و استفاده از فرصت انتخابات برای آگاهی‌افزایی کمک می‌کند، به شناسایی و برآمدن نامزدهای شایسته‌تر و معرفی چهره‌های توانا و جدید به جامعه می‌انجامد، اقتضای دموکراتیزاسیون در سطح احزاب و جریان‌های سیاسی است و ارتباط میان یک حزب یا جبهه‌ سیاسی با بدنه‌ اعضا و حامیانش را تقویت می‌کند و در فرآیند آن تعداد زیادی از حامیان یک جریان سیاسی مشارکت می‌کنند و این مشارکت تعلق سیاسی‌شان را می‌افزاید.

به گزارش روزنامه همدلی، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در جلسه یکشنبه شب خود، تصمیم‌گیری درباره لیست‌های انتخاباتی را با تصویب طرح «سرا» یا ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ‌ رایﺳﻨﺠﯽِ اصلاح‌طلبان به بدنه اجتماعی واگذار کرد. طرحی که به نظر می‌رسد می‌تواند جلوی فساد سیاسی و نقش لابی‌های ناسالم را در برآمدن نامزدها بگیرد و به شکل‌گیری فضای انتخاباتی و افزایش مشارکت و استفاده از فرصت انتخابات برای آگاهی‌افزایی کمک ‌کند.
با تصویب طرح «سرا» در جلسه شورای عالی، بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان شامل اعضای احزاب اصلاح‌طلب و همه فعالان سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب با عضویت در یک سامانه رای‌سنجی می‌توانند در گزینش نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شرکت کنند. با اجرای این طرح، تصمیم‌گیری در مورد انتخابات از نهاد بالادستی شورای عالی به بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان منتقل می‌شود. به این ترتیب نهادهای بالادستی در جریان اصلاحات تنها مجری تصمیمات بدنه اجتماعی اصلاحات خواهند بود. جواد امام، فعال سیاسی و مدیرعامل بنیاد باران معتقد است این طرح دامنه مشارکت را برای انتخاب نامزدها به نوعی بازتر و گسترده‌تر می‌کند و مشارکت را افزایش می‌دهد. همچینین بخشی از گله‌مندی‌هایی که به جریان اصلاحات وارد می‌شود، به جهت بستن لیست است. در واقع تصویب طرح «سرا» به نوعی پایان خط پدرخوانده در بستن لیست است. مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:


طرح «سرا» یا ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ‌ رای‌ﺳﻨﺠﯽِ اصلاح‌طلبان در شورای عالی تصویب شد. نظر شما درباره این طرح چیست؟
طرح «سرا» گامی به سوی انتخاب دموکراتیک‌تر، شفاف‌تر و مردمی‌تر نامزدهای جبهه‌ اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس و نوعی انتخابات مقدماتی نیمه‌باز است که با یک پلتفرم سبک آنلاین قابل برگزاری است و نیازمند تغییرات سازمانی- تشکیلاتی زمان‌بَر نیست. این طرح به شکل‌گیری فضای انتخاباتی و بسیج رای و استفاده از فرصت انتخابات برای آگاهی‌افزایی کمک می‌کند، به شناسایی و برآمدن نامزدهای شایسته‌تر و معرفی چهره‌های توانا و جدید به جامعه می‌انجامد، اقتضای دموکراتیزاسیون در سطح احزاب و جریان‌های سیاسی است و ارتباط میان یک حزب یا جبهه‌ سیاسی با بدنه‌ اعضا و حامیانش را تقویت می‌کند و در فرآیند آن تعداد زیادی از حامیان یک جریان سیاسی مشارکت می‌کنند و این مشارکت تعلق سیاسی‌شان را می‌افزاید.
به نظر شما مزایای این طرح چیست و چگونه می‌تواند موثر واقع شود؟
«این طرح تلفیقی است از احزاب و نخبگان و اعضای شناخته شده جریان اصلاحات و فعالان سیاسی و اعضای احزاب. در وهله اول شاخص‌هایی برای کاندیداها مشخص می‌شود و کاندیداها را با آن شاخص‌ها و رزومه‌ای که از خودشان ارائه می‌دهند، در یک سامانه‌ای در معرض رای قرار می‌گیرند. این نوعی مشارکت است که همه افراد شناخته شده جریان اصلاحات بتوانند در لایه‌های بیشتری شناسایی شوند. یعنی عملا یک ارزیابی و نظرسنجی نسبت به افراد و تعیین اولویت‌بندی برای انتخاب نامزدهاست. در واقع یک مشارکت فراگیر و جامعی را در این سامانه پیش‌بینی کرده‌اند. به جای اینکه فردا گفته شود یک عده‌ای خاصی یا نفرات خاصی یا حتی محدود شود به اعضای شورای عالی یا به یک حزب. این سامانه در واقع این پیش‌بینی‌ها را انجام داده است که همه در این نظرسنجی ارزیابی و مشارکت داشته باشند و وزن افراد و مقبولیت آنها و جایگاه افراد در واقع تعریف شود. این نیست که فکر کنید فقط از مردم و بدنه اجتماعی نظرسنجی شود. در این طرح پیش‌بینی شده است که همه مشارکت داشته باشند.
علی‌القاعده این مسیری است که به نظر می‌رسد که هم مشارکت بیشتری داشته باشد و هم افراد شایسته‌تری را برگزیند و ما به سمت شایسته‌گزینی پیش برویم. ان‌شاءالله مردم خودشان در جریان اصلاحات حضور و مشارکت داشته باشند.
به نظر می‌رسد در حال حاضر مسئله اصلی‌ اصلاح‌طلبان بحث از دست دادن اعتماد عمومی است. به نظر شما تصویب این طرح چقدر می‌تواند به احیای این اعتماد کمک کند؟
این طرح دامنه مشارکت را برای انتخاب نامزدها به نوعی بازتر و گسترده‌تر می‌کند و مشارکت را افزایش می‌دهد. همچینین بخشی از گله‌مندی‌هایی را که به جریان اصلاحات وارد می‌شود به جهت بستن لیست است. در واقع تصویب طرح «سرا» به نوعی پایان خط پدرخوانده در بستن لیست است.
می‌گویند اگر محدود نشود و اگر قرار بوده تمام احزاب و فعالان سیاسی در آن مشارکت می‌کردند شاید چهره‌های بهتر و گزینه‌های مناسب‌تری را انتخاب می‌کردند. این فتح بابی است که به نظر می‌رسد مشارکت و ورود علاقه‌مندان را به این عرصه افزایش می‌دهد و گلامندی‌هایی را که درباره احزاب و بستن لیست وجود دارد تا اندازه‌ای برطرف می‌کند.
اخیرا گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره سرلیستی فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان منتشر شده است. از جمله اینکه گفته می‌شود خانم مولاوردی قرار است سرلیست باشد، شما اطلاعی از این موضوع دارید؟
اساسا کسی مطرح نشده که من بخواهم اسم یکی را رد کنم یا اسم کسی را تایید کنم. وقتی هنوز کسی تعیین تکلیف نشده و ثبت نام نکرده، ما چطور گمانه‌زنی کنیم؟ این شایعات و این بحث‌هایی که مطرح می‌شود، ‌صرفا نظرات شخصی است و تصمیمی در این باره که چه کسی سرلیست قرار بگیرد گرفته نشده است، یا حداقل من از آن بی‌اطلاع هستم و فکر نمی‌کنم که اساسا بحثی در مورد سرلیستی مطرح شده باشد. اصلا چیزی به عنوان سرلیستی در جریان اصلاحات مطرح نشده است.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با نقل و انتقالات استقلال؛ 4خرید احتمالی و بازگشت 2 بازیکن در زمستاندزدان موبایل، پسر 17 ساله را با چاقو کشتندهمه مشکلات را به پای دولت روحانی نگذاریمافزایش قیمت انرژی؟/ عباس عبدیافت 90 درصدی فروش سینماها در سه روز گذشتهگزارش فروش هفتگی سینمای ایرانرونمایی از کاندیدایِ پنهان احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰اعتراض‌ها به گران شدن بنزینبرخوردهای جناحی با سخنان تازه رئیس‌جمهوریعطریانفر: اگر تا 20 ماه آینده، روحانی کارشکنی ببیند لحن نقدهایش تندتر می‌شود/ هدف روحانی از اظهارات اخیرش انتخاباتی نبود
آخرین اخبار

سایت‌هایی که در زمان قطع اینترنت بخشی از کارتان را راه می‌اندازندبا نتایج دیشب تیم ملی چطور به جام جهانی صعود می کند؟فرکی: ویلموتس مقابل عراق تمرکز نداشت / اخراج او منطقی نیست و چاره ای نداریم!غلامرضا حیدری: این نقصی قانونی است که مردم نتوانند از وزارت کشور درخواست تجمع قانونی کنندآذری جهرمی: اینترنت به زودی وصل خواهد شدطیبه سیاوشی: سران قوا هفته آینده به مجلس می‌آیندفائزه هاشمی: آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟عباس سلیمی نمین: نگاه جناحی به اقدام اخیر دولت سم مهلک استلعیا جنیدی: قوای سه‌گانه تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شودتحلیل آیت‌الله جنتی از اعتراضات بعد از افزایش قیمت بنزین و حمایت خاندان پهلویسیم برق، جان سارق را گرفتهمه چیز درباره فصل ۶ سریال «پایتخت»/ از بازگشت بهبود تا سفر معمولی‌ها به اروپابازیگر «معمای شاه»:‌ چرا باید بازیگری یک میلیارد دستمزد بگیرد؟پایان زودهنگام ویلموتس در ایران؛ فدراسیون به دنبال برانکو استروانخواه: استراماچونی و دستیارانش یک میلیون 600 هزار دلار برای دو فصل می گیرندمعاون وزیر علوم: اعتراض‌ها باید به صورت منطقی باشد/ آماری از دانشجویان بازداشتی ندارمیک انتخاب قابل پیش بینی/داورزنی رییس فدراسیون والیبال شدنمکی: تامین داروها با وجود تحریم‌های امریکا/ اشتباه یا سوءنیت در آمارهای نرخ باروری در گذشتهنوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریمتوضیح یک عضو شورای امنیت کشور درباره زمان برقراری اینترنت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved