سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۹۵۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۱۴:۳۴

پرویز کردوانی: هیچ‌کس نمی‌تواند باعث وقوع زلزله شود/ ایران باید بیابان می‌شدپروفسور پرویز کردوانی گفت: زلزله پدیده‌ای طبیعی است که با مدیریت شرایط و انجام کارهای پیش‌بینی‌شده تبعات منفی‌ آن کمتر می‌شود.

به گزارش اعتمادآنلاین، پروفسور پرویز کردوانی اظهار داشت: زلزله پدیده‌ای طبیعی است که هیچ کشوری نمی‌تواند برای وقوع آن کاری کند. 2 سال پیش مقامات کشوری از من خواستند دخالت احتمالی کشورها در وقوع زلزله را برایشان بررسی کنم که گفتم این کار اصلاً امکان‌پذیر نیست.

چهره ماندگار جغرافیا با اشاره به شرایط محیطی ایران گفت: ایران طبق قاعده باید بیابان می‌شد. وقتی از عرض 30 درجه هوای پرفشاری می‌وزد باعث به وجود آمدن مناطق خشک و بیابانی می‌شود و کشور ما در مرکز چنین حالتی قرار دارد؛ یعنی در ایران فشار هوا بین 25 تا 39 درجه است که موجب زلزله‌خیزی شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: در طول تکامل زمین 2 اتفاق افتاد که ایران را در شرایطی استثنایی قرار داد. از یک سو در ایران قله دماوند با دمای منفی پنج درجه وجود دارد و از سوی دیگر جایی مثل چابهار که در سردترین حالت‌ دمای آن از 15 درجه پایین‌تر نمی‌آید. اولین اتفاق این بود که در دوره دوم زمین‌شناسی سراسر منطقه دریا بود که بعد از خشک شدن 2 دریا در جنوب و شمال، ایران ماند. همچنین وقتی کره زمین هفت میلیارد سال پیش پدید آمد، به دلیل وجود آتش‌فشان‌های گرم، بعدها وقتی زمین به سردی گرایید، ایران چین‌خورده شد و چهره‌ای کوهستانی به خود گرفت.

مدیرکل دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران در سال‌های پیش از انقلاب ادامه داد: در واقع شکاف بین زمین به گسل تبدیل می‌شود که این گسل‌ها هم مفید هستند هم مضر. مفید از آن لحاظ که آب‌های آشامیدنی درون چاه‌ها و چشمه‌ها هم محصول همین گسل‌هاست. زلزله پدیده‌ای است که ریشه در گسل‌ها دارد. هر 50 سال باید زلزله‌ای هفت ریشتری بیاید که واقعاً ویران‌کننده است. البته زلزله‌های 2 یا سه ریشتری هر چند سال یک بار می‌آیند که مردم به نوعی به آنها عادت دارند.

او توضیح داد: البته عده‌ای شدت زلزله رودبار را هفت ریشتری عنوان کردند که چون سدهای آن منطقه در قبال زلزله مقاوم بودند، اتفاق خیلی بدی نیفتاد. اما اگر در تهران زلزله بیاید،‌ بین اتوبان همت و حکیم 2 گسل خیلی خطرناک وجود دارد که در صورت وقوع زلزله خیلی هولناک است و ویرانی‌های زیادی در پی خواهد داشت.

کردوانی همچنین گفت: در کشورهای پیشرفته ساختمان‌های بلندمرتبه را در جاهای پست می‌‌سازند، اما ما در ایران در مناطق شمالی ساختمان‌هایی بعضاً 20 طبقه یا بیشتر می‌سازیم که واقعاً تصمیمی غلط است. مثل ساختمان دانشگاه آزاد که نزدیک به گسل است. باید در ساختمان‌سازی از ژاپن الگو بگیریم، چون آنها خانه‌هایشان را طوری درست می‌کنند که در برابر سیل و زلزله مقاوم هستند. همچنین باید به این موضوع تلخ اشاره کرد که شهرداری به خاطر تراکم‌فروشی و وزارت نیرو به دلیل گرفتن پول انشعاب، از ساختن ساختمان‌های بلند استقبال می‌‌کنند.

پروفسور پرویز کردوانی در پایان سخنانش گفت: زلزله پدیده‌ای طبیعی است که با مدیریت شرایط و انجام کارهای پیش‌بینی‌شده تبعات منفی‌ آن کمتر می‌شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندائتلاف با اصولگرایان خودکشی سیاسی است/حضور ما در انتخابات راهبرد قطعی استاصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استاصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌رونداحزاب و اصلاح‌طلبانِ استان‌ها برای معرفی کاندیداهای خود تلاش کنند/چهره‌های مومن و متعهد را ردصلاحیت کردند‌مردم انقلاب نکردند که حرف خوب بشنوند؛ مردم انقلاب کردند که عمل خوب ببینندمرعشی خبر داد: حزب کارگزاران لیست مستقل انتخاباتی ارائه می‌کندروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟
آخرین اخبار

پروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استمحسن هاشمی: اثرگذاری مجلس کمتر شده استمجید انصاری: اگر در لیست سیاه اف ای تی اف قرار گرفتیم نباید به دولت فحش داد که چرا بانک ها قفل شده استحمله ۳۰ نفر با اسلحه و قمه به جان قوی‌ترین مرد ایرانشناسایی کارمند اخراجی که در فضای مجازی هتک حیثیت می‌کردمتهمان قتل را به گردن همدیگر انداختند/ دختر 14 ساله مقتول چه درخواستی کرد؟کلاهبرداری با دلارهایی که در زیرزمین خانه چاپ می شدعاقبت دختر جوانی که با رویای اقامت در اروپا اسیر عشق خیابانی شدکرباسچی: آقای خاتمی مخالف رأی دادن و لیست دادن نیستعلی کفاشیان: دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بودفیفا حجت را بر فدراسیون تمام کرد: فرصت 3 ماهه برای باز شدن درب ورزشگاه‌ها به روی بانوانرییس سازمان پزشکی قانونی: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه بر عهده دولت استشهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمتهم متواری خودش را به دادگاه رساندآیا «لباس شخصی» تاریخ را تحریف می‌کند؟روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی؛ زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسهروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، قطب بندی، حزب و جناح جای خودش را داردجوی‌های خالی/عباس عبدیبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved