سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۱۳۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۷ ۱۷:۳۳

روایت رسانه‌های داخلی از طرح سهمیه‌بندی بنزیناجرای سهمیه‌بندی بنزین در چند روز گذشته از موضوع‌های مورد توجه رسانه‌های کشور بوده و آنها این مهم را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند.

ایرنا نوشت:  سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین با هدف تقویت توان مالی اقشار کم درآمد صورت گرفته است. با توجه به این طرح دولت، به تعداد خانوار میان ۵۵ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان واریز خواهد شد. اجرایی شدن این مهم می‌تواند نگرانی‌های ایجاد شده از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد.

به گفته محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه؛ طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در چارچوب اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می شود. شرط رییس‌جمهوری برای اجرای طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت بنزین، این بود که همه منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به مردم پرداخت شود.

رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب نوشتند: هیچ شاهد علمی مبنی بر اینکه افزایش قیمت بنزین می‌تواند اثر ملموس یا تعیین‌کننده‌ای روی نرخ تورم داشته باشد، وجود ندارد.

رسانه‌های اصولگرا عنوان داشتند: اجرای این اصلاحات موجب خواهد شد، تخصیص منابع مالی به شکل کاراتر و بهینه‌تر انجام پذیرد و از این رو باعث بهبود اثربخشی بودجه شود.

سیداحسن علوی نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: باید به گونه‌ای این طرح (افزایش نرخ بنزین) اجرا شود که افزایش قیمت حامل‌های انرژی روی مایحتاج مردم تاثیر نگذارد.

رسانه‌های اصلاح طلب

سخنان مقام معظم رهبری

روزنامه آرمان ملی نوشت: امروز روز آزمون مجدد برای همگان است که درس‌های عبرت‌آموز رهبری معظم انقلاب را نصب‌العین خود قرار دهند و از خود بپرسند چقدر رفتارهای آنها با دولت روحانی، برجام و موضوع اخیر سهمیه‌بندی بنزین با منویات ایشان منطبق بوده و هست؟ اگر پاسخ‌شان مثبت است که به راه خود ادامه دهند ولی اگر جواب آنها در مقابل وجدان خودشان، منفی است در رفتار خود تجدیدنظر کرده...

مدیریت مصرف بنزین

در بخشی از گزارش روزنامه اعتماد می خوانیم: باید تدبیری درست و اصولی برای مدیریت مصرف بنزین در کشور که تاثیر مستقیم بر مساله آلودگی هوا، ترافیک و سایر معضلات شهری دارد، اندیشیده شود. طبیعی است که یکی از این ابزارها، اصلاح قیمت بنزین و واقعی کردن آن با قیمت‌های جهانی است تا روند مصرف و قاچاق سوخت سامان یابد. منتهی نکته در اینجاست که دولت نباید در صرف افزایش قیمت بنزین متوقف شود. باید به سمت سایر راهکارها همچون به‌روز کردن سیستم‌های فنی خودروها برای کاهش مصرف، افزایش سطح کیفی بنزین‌و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی روی آورد.

اعمال نظارت دقیق بر قیمت کالاهای اساسی

سیداحسن علوی نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: باید به گونه‌ای این طرح (افزایش نرخ بنزین) اجرا شود که افزایش قیمت حامل‌های انرژی روی مایحتاج مردم تاثیر نگذارد؛ اگر اجرای این طرح رها شود و نظارت دقیقی بر قیمت‌ها نباشد قطعا قیمت‌ها سر به فلک کشیده و هزینه‌های مردم چند برابر می‌شود. آنچه رهبری تدبیر کرده برای همه لازم‌الاجراست، اما از نظر بنده باید باب نقد و انتقادها باز بوده و دولت اصلاحاتی را در اجرای این طرح اعمال کند تا شرایط متعادل‌تر شود.

جلوگیری از قاچاق

روزنامه ایران در بخشی از مطلب خود آورده است:‌ انتشار تصاویر و ویدئوهایی از صف طولانی خودروهایی که سوخت ارزان کشور را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند، دلیل محکم دیگری است که اصلاح قیمت بنزین را ضروری می‌کرد. تفاوت زیاد قیمت سوخت در ایران با کشورهای همسایه که تا ۱۵ برابر بیش از ایران بود، همچنان قاچاق بنزین و گازوئیل را جذاب نگه‌داشته است. حتی رشد نرخ ارز از چهار هزار و ۲۰۰ به بیش از ۱۱ هزار تومان هم تنها بخشی از حاشیه سود قاچاقچیان را از بین برده است. به‌طوری که نرخ بنزین در این کشورها حداقل پنج هزار و ۸۰۰ تومان و حداکثر ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان است. این اختلاف قیمتی زیاد قاچاق سوخت به آن‌ سوی مرز را با هر روشی جذاب و اقتصادی کرده بود. بر اساس گفته‌های علی مویدی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سال گذشته به‌طور متوسط روزانه ۱۱ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق شده که در سال‌جاری این میزان به ۸.۵ میلیون لیتر کاهش یافته است. بدین ترتیب بخشی از یارانه‌ای که برای ارزان ماندن بنزین و رفاه مردم درنظر گرفته شده است، نصیب قاچاقچیان و مردم کشورهای همسایه می‌شد. هرچند با افزایش قیمت بنزین به سه هزار تومان همچنان فاصله زیادی با نرخ کشورهای همسایه وجود دارد، اما رشد ۲۰۰ درصدی قیمت بخشی از جذابیت‌ها و صرفه اقتصادی را برای قاچاقچیان از بین می‌برد.

عدم تاثیر تورمی

به گزارش روزنامه ایران، سعید لیلاز، کارشناس ارشد اقتصادی در خصوص ضرورت اجرای طرح کمک معیشتی به مردم از محل افزایش قیمت بنزین می‌گوید: هیچ شاهد علمی مبنی بر اینکه افزایش قیمت بنزین می‌تواند اثر ملموس یا تعیین‌کننده‌ای روی نرخ تورم داشته باشد وجود ندارد. در پنج سال گذشته که ما قیمت را ثابت نگه داشتیم اقتصاد ایران همچنان تورم داشته است.

عدم دخالت به بیگانگان

خبرگزاری ایسنا در مطلبی آورد: محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ضمن پیگیری و پافشاری بر حقوق مردم، به بدخواهان و بیگانگان و دولت عهدشکن و سلطه‌جوی آمریکا، که با تحریم‌های ظالمانه روند عادی زندگی مردم را مختل کرده، اجازه‌ مداخله در امور داخلی خود را نمی‌دهیم.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در اظهاراتی، درباره مسائل داخلی ایران و اعتراضات به افزایش نرخ بنزین در روز گذشته، موضع‌گیری کردند.

امکان درآمدزایی از صادرات بنزین

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدعلی دهقان دهنوی معاون وزیر اقتصاد گفت: به طور متوسط روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود. اگر بتوانیم ۱۰ میلیون لیتر از میزان مصرف سوخت بکاهیم و با نرخ پنج هزار تومان در خلیج فارس بفروشیم، با در نظر گرفتن تفاوت با نرخ داخل کشور، روزانه حدود چهار میلیارد تومان و در ۱۰ روز ۴۰ میلیارد تومان و سالانه ۱۴ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می‌شود. وقتی سوخت گران شود مردم به خرید خودروهای ارزان ترغیب می‌شوند و خودروسازها هم در صدد ارتقاء سطح خط تولید خود بر می‌آیند تا خودروهای کم مصرف تولید کنند به این ترتیب سوخت کمتری مصرف می‌شود و هوا کمتر آلوده خواهد شد.

در گزیده ای از گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، ‌می خوانیم: با اجرای سهمیه‌بندی بنزین، مسوولان کاهش مصرف هشت تا ۱۰ درصدی را برآورد می‌کنند. تحقق این پیش‌بینی می‌تواند در مجموع ظرفیت صادراتی بنزین کشور را به ۲۵ میلیون لیتر در روز برساند. با اختصاص این میزان به صادرات و با در نظر گرفتن قیمت حدودا ۴۰ سنتی هر لیتر بنزین در فوب خلیج‌فارس، امکان ایجاد درآمد سالانه حدودا ۳.۵میلیارد دلاری برای کشور ایجاد خواهد شد. این مساله علاوه بر کاهش فشار کسری بودجه‌ای، با تقویت سمت عرضه، به بازار ارز نیز ثبات می‌بخشد.

تارنمای مشرق نیوز: علی سرزعیم اقتصاددان گفت که افزایش نرخ بنزین سبب کاهش قاچاق سوخت می‌شود و فایده آن به جیب مردم باز می‌گردد.

رسانه های اصولگرا

مقایسه قیمت و میزان مصرف بنزین در ایران و جهان

روزنامه کیهان نوشت: مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای اروپایی هم نشان می‌دهد، قیمت بنزین در ایران چقدر ارزان است، چنان‌که در انگلیس قیمت متوسط یک لیتر بنزین ۱.۵۴ دلار، در آلمان قیمت متوسط یک لیتر بنزین ۱.۵۷ دلار و در فرانسه نیز قیمت متوسط یک لیتر بنزین  ۱.۶۱دلار می‌باشد. شاید عده‌ای مقایسه با اروپا را درست ندانند و مدعی شوند که درآمدها هم در اروپا بالاتر از ایران است اما باید گفت درست است که درآمدها در برخی کشورهای اروپایی بالاتر از ایران است، اما میزان مصرف بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر در ایران بیشتر از کشورهای اروپایی است؛ یعنی با وجود درآمد کمتر، مصرف بیشتری نسبت به اروپایی‌ها داریم.

شفاف کردن درآمدها و هزینه‌ها

در بخشی از مطلب روزنامه وطن امروز امده است: یک اقدام بسیار حیاتی می‌تواند اطمینان مردم به این طرح را افزایش دهد؛ شفاف شدن حساب درآمدها و هزینه‌های ناشی از این سهمیه‌بندی در خزانه می‌تواند اعتماد ملت به این طرح دولت را افزایش دهد. امید است دولت دوازدهم با اجرای اقداماتی نظیر آنچه تا به اینجا به آن اشاره شد، از تبعات اجرای ... طرح سهمیه‌بندی بنزین بکاهد.

لغو همه مصوبه‌های افزایش قیمت کالاها و خدمات

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ابراهیم درستی عضو هیئت رییسه اتاق اصناف ایران پس از جلسه فوق العاده تنظیم بازار کشور اظهار کرد: بر اساس جلسه تنظیم بازار هر نوع مصوبه برای افزایش قیمت حتی اگر دارای مصوبه دولتی نیز باشد فعلاً لغو شده و هیچگونه افزایش قیمتی در هیچ قلم کالا و خدمات نخواهیم داشت.

این طرح سبب بهبود اثربخشی بودجه

یک مقام مسئول به خبرگزاری فارس گفت:‌ مصوبه سران قوا در راستای پیشنهاد دولت در چارچوب اصلاح ساختار بودجه است.  در بخشی از چارچوب اصلاح ساختار بودجه دو سالانه آمده است: اجرای این اصلاحات موجب خواهد شد تخصیص منابع مالی به شکل کاراتر و بهینه‌تر انجام پذیرد و از این رو باعث بهبود اثربخشی بودجه شود. بودجه یکی از مهمترین ابزارهای سیاست‌گذاری برای کنترل شرایط اقتصادی به ویژه در جهت ایجاد ثبات و همچنین بازتوزیع منابع اقتصادی در جهت تحقق عدالت است.

 جلوگیری از قاچاق

به گزارش مشرق نیوز، علی سرزعیم اقتصاددان در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: اختلاف قیمت بنزین در داخل و خارج کشور، انگیزه قاچاق بنزین را فراهم کرده است که در نهایت به ایجاد رانت و فساد اقتصادی می‌انجامد.  بنزین به عنوان یکی از حامل‌های انرژی متعلق به همه مردم است، ولی عده‌ای به ناحق از آن بهره می‌برند. افزایش نرخ بنزین سبب کاهش قاچاق سوخت می‌شود و فایده ان به جیب مردم بر می‌گردد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟
آخرین اخبار

رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟کواکبیان و محجوب، مامور مذاکره با شورای نگهبان درباره ۴۲ نماینده ردصلاحیت‌شده فراکسیون امیدباید مشارکت همه مناطق را در سیاست کلان کشور تضمین کنیم۲۵ سال پس از «بازرگان» که بازرگان نبود/مهرداد خدیرگزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟قوانین حضور فیلم اولی‌ها در جشنواره نیاز به بازنگری دارد؟برانکو: امنیت ایران؟ حضور چهار ساله‌ام بهترین پاسخ استگونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیممدیران عامل چهار باشگاه آسیایی ایران به مالزی سفر می‌کننداستوکس و پرسپولیس به توافق مالی رسیدندنماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیردسفر به خارج، هر روز گران‌تر از دیروزحداقل حقوق کارمندان در سال آینده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تعیین شددیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved