سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۱۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۹ ۱۵:۱۰

آیا دولت برای جبران کسری بودجه بنزین را گران کرد؟یکی از سوالات مهم افکار عمومی این است که آیا دولت برای کسب درآمد اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است؟

ایرنا نوشت: حالا چهار روز از زمان آغاز سهمیه‌بندی مجدد و افزایش قیمت بنزین می‌گذرد. در این روزها، حرف و حدیث در خصوص چرایی اتخاذ چنین تصمیمی از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه، مطرح شده است.

یکی از فرضیه‌هایی که توسط برخی از مردم و اقتصاددانان مطرح شده این است که این تصمیم برای جبران کسری بودجه دولت گرفته شده است. برای اینکه ببینیم آیا این فرضیه صحیح است یا نه؛ یک راه حل خیلی ساده داریم: بیایید با هم ببینیم که میزان درآمد دولت از این طرح چقدر است؟

۱. برای این کار تعداد خودروها را بر مبنای آمار سال ۱۳۹۶ از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «مسئله بنزین، رویکردها و مخاطرات» که در ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهیه شده است، استخراج کرده و در نهایت جمع میزان سهمیه تخصیص یافته شده برای هر خودرو را پیدا کردیم. نتیجه این شد که دولت باید هر ماه معادل یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون لیتر بنزین را به صورت سهمیه‌ای بفروشد و مجموع درآمد اضافی‌اش نسبت به بنزین هزار تومانی در این وضعیت حدودا ۸۲۸ میلیارد تومان است. ریز میزان محاسبه ما در جدول زیر آمده است:

 

 

۲. با درنظر داشتن میزان تولید ۱۰۰ میلیون لیتر برای هر روز، به این نتیجه می‌رسید که دولت ۱۶.۵ روز از تولید بنزین را به صورت سهمیه‌ای در اختیار مردم گذاشته و ۱۳.۵ روز بنزین معادل ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون لیتر را به صورت آزاد خواهد فروخت. این میزان بنزین برای دولت چقد درآمد اضافی خواهد داشت؟ با در نظرگرفتن مابه‌التفاوت ۲ هزار تومانی باید گفت که دولت از این طریق نیز ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر درآمد خواهد داشت.

۳. بنابراین مجموع درآمد اضافی دولت از این طرح جدید بنزینی چقدر است؟ حدودا ۳ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان. حالا بیایید با هم ببینیم که دولت چقدر باید به مردم پرداخت کند. گفته شده که به ۶۰  میلیون نفر ماهانه حدودا ۵۵ هزار تومان پرداخت خواهد شد. بنابراین دولت ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ماهیانه به مردم پرداخت خواهد کرد.

۴. مابه‌التفاوت درآمد و هزینه دولت در محاسبه ما ۲۰۰ میلیارد تومان است. این مابه‌التفاوت البته دلایلی دارد مثل اینکه تعداد خودروها در محاسبه ما برای دو سال پیش است یا مواردی مثل بنزین خودروهای حاکمیتی (دولتی و نظامی) محاسبه نشده و ... با این حال حتی اگر این ۲۰۰ میلیارد تومان خالص درآمد دولت با اجرای این طرح بوده باشد؛ باید این سوال را از نظریه‌پردازان «اجرای طرح بنزین برای جبران کسری بودجه» پرسید که آیا عاقلانه است که این همه هزینه مادی و معنوی، بابت ماهیانه ۲۰۰ میلیارد تومان داده شود؟

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟
آخرین اخبار

رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟کواکبیان و محجوب، مامور مذاکره با شورای نگهبان درباره ۴۲ نماینده ردصلاحیت‌شده فراکسیون امیدباید مشارکت همه مناطق را در سیاست کلان کشور تضمین کنیم۲۵ سال پس از «بازرگان» که بازرگان نبود/مهرداد خدیرگزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟قوانین حضور فیلم اولی‌ها در جشنواره نیاز به بازنگری دارد؟برانکو: امنیت ایران؟ حضور چهار ساله‌ام بهترین پاسخ استگونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیممدیران عامل چهار باشگاه آسیایی ایران به مالزی سفر می‌کننداستوکس و پرسپولیس به توافق مالی رسیدندنماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیردسفر به خارج، هر روز گران‌تر از دیروزحداقل حقوق کارمندان در سال آینده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تعیین شددیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved