سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۲۲۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۰۳ ۱۵:۳۶

آخرین فرصت‌ها و راه‌های عبور اصلاح‌طلبان/مسیر دشوار اصلاحاتسه ماه دیگر تا انتخابات اسفندماه ۹۸ باقی مانده‌است. با این حال نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان هیچ کدام تا به حال مشخص نکرده‌اند که با چه استراتژی و راهکاری برای تهییج مشارکت بالای مردم در انتخابات حضوری جدی خواهند داشت.

روزنامه ابتکار با اشاره به آخرین فرصت‌ها و راه‌های عبور اصلاح‌طلبان در گزیده ای از گزارشی آورده است: تا پیش از این اصلاح‌طلبان درگیر نوع مشارکت در انتخابات بودند، حالا هم هنوز آن بحث به طور کامل حل نشده، موضوع طرح سرا و انتقادهای برخی طیف‌های این جریان نسبت به آن مطرح است. حامیان این طرح می‌گویند یکی از ویژگی‌های سامانه سرا این است که می‌تواند تمام اصلاح‌طلبان را حول یک پایگاه مشخص، منسجم کند. اما کارگزاران که تا پیش از این نیز انتقادهایی نسبت به شورای عالی سیاست‌گذاری داشته‌اند حالا هم از منتقدان این طرح محسوب می‌شوند. محمود صادقی، نماینده مردم تهران درباره اختلاف داخلی اصلاح‌طلبان درباره طرح سامانه رای سنجی اصلاح‌طلبان می‌گوید: «خاستگاه اصلی اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است. برخی از این احزاب در دوره‌های قبلی انتخابات هم ِان‌قُلت‌هایی به شورای عالی سیاست‌گذاری داشته‌اند و اینگونه نیست که انتقادات مربوط به این دوره باشد. این احزاب در گذشته انتقاد می‌کردند که اشخاص حقیقی نباید در شورای عالی حضور داشته باشند ولی پاسخ ما این بود هنوز احزاب فراگیر در کشور حضور ندارند و خارج از احزاب هم ظرفیت‌هایی وجود دارد که باید از آنها استفاده کنیم. هنوز معلوم نیست این نقدها فردی است یا حزبی؟ یعنی معلوم نیست اعضای حزب کارگزاران از سمت حزبی خود انتقادات را مطرح می‌کنند یا به عنوان یک فرد؟ این انتقادات کارگزاران در حالی انجام می‌شود که یک نفر از اعضای این حزب در ستاد مرکزی انتخابات شورای عالی جبهه اصلاحات انتخاب شد».

این انتقادها از سوی برخی طیف‌های جریان اصلاحات فقط مختص به امروز و طرح سرا نیست بلکه پیش از این بارها طیف‌های مختلف جریان اصلاح‌طلبی نسبت به برخی تصمیم‌گیری‌ها ایراد گرفته و هماهنگ نبودند. درواقع مشکل این جریان سیاسی نه طرح سرا و نه مشارکت مشروط است بلکه مشکل اصلاح‌طلبان نداشتن یک گفتمان جدید و ناظر به اصلی‌ترین مشکلات کشور است. مشکل به همان عدم گفتمان‌سازی نداشتن استراتژی کارآمد و به گفته بسیاری از نخبگان تلاش برای نزدیک شدن به قدرت حکومتی به جای کسب قدرت اجتماعی است. درواقع این روزها حال جریان اصلاح‌طلبی خوش نیست و شاید یک بازنگری و خانه‌تکانی اساسی تب این بیمار را کمی پایین بیارود. اگر اصلاح‌طلبان به ارزیابی عملکرد خود بنشینند و خطاها و اشتباهات خود را صادقانه بپذیرند، شاید امید به اصلاح وجود داشته باشد اما باید توجه داشت که نباید انتظار توفیق این جریان در انتخابات پیش‌ رو را داشت.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟
آخرین اخبار

رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟کواکبیان و محجوب، مامور مذاکره با شورای نگهبان درباره ۴۲ نماینده ردصلاحیت‌شده فراکسیون امیدباید مشارکت همه مناطق را در سیاست کلان کشور تضمین کنیم۲۵ سال پس از «بازرگان» که بازرگان نبود/مهرداد خدیرگزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟قوانین حضور فیلم اولی‌ها در جشنواره نیاز به بازنگری دارد؟برانکو: امنیت ایران؟ حضور چهار ساله‌ام بهترین پاسخ استگونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیممدیران عامل چهار باشگاه آسیایی ایران به مالزی سفر می‌کننداستوکس و پرسپولیس به توافق مالی رسیدندنماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیردسفر به خارج، هر روز گران‌تر از دیروزحداقل حقوق کارمندان در سال آینده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تعیین شددیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved