سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۳۷۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ ۱۴:۳۳

ظریفیان:

انتخابات مساله اول جامعه دانشگاهی نیست/ نظام مردم‌سالار راهی جز صندوق‌های رای نداردغلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این‌که انتخابات مساله‌ی اول جامعه دانشگاهی کشور نیست، گفت: جامعه دانشگاهی تردیدهایی نسبت به کارآمدی نهادهای انتخابی دارد که این تردیدها باید رفع شود. چرا که نظام مردم‌سالار راهی جز صندوق‌های رای ندارد.

به گزاش ایسنا، غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ارزیابی خود از وضعیت جامعه دانشگاهی نسبت به مساله انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت انتخاباتی در ایران بیشتر معطوف می‌شود به ایام نزدیک به انتخابات البته نوع حضور مردم در انتخابات در شهرهای کوچک و بزرگ فرق می‌کند در شهرهای کوچک مسائل قومی، محلی و منطقه‌ای بیشتر مطرح است و در شهرهای کوچک بیشتر مسائل ملی و هر وقت در شهرهای بزرگ امید مردم بیشتر باشد یا حال و هوای ملی خوب باشد حضور مردم هم بیشتر می‌شود اما در شهرهای کوچک مسائل محلی و قومی بر مشارکت مردم تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به غیر از تشکل‌های سیاسی هیچ فضای انتخاباتی در جامعه وجود ندارد و هم جامعه و هم جامعه‌ دانشگاهی اساسا در حال و هوای انتخابات نیستند. البته این‌که بعدا و نزدیک به انتخابات چه می‌شود را باید به همان زمان موکول کرد.

وی با اشاره به این‌که این انتخابات اکنون مساله اول مردم و دانشگاهیان نیست، تصریح کرد: به غیر از برخی تشکل‌های دانشگاهی خاص، فضای دانشگاه‌ها انتخاباتی است و بحث درباره انتخابات با رویکرد مثبتی مواجه نمی‌شود فعالان دانشجویی براین اعتقادند که اکنون مسائل مهم‌تری نسبت به انتخابات وجود دارد.

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به این‌که این وضعیت برای جامعه دانشگاهی خوب نیست، اظهار کرد: تجربه نشان داده هر وقت دانشگاه به صورت جدی وارد انتخابات شده است، جامعه آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر گرفته و در انتخابات مشارکت بیشتر کرده است اما اگر دانشگاه خموده باشد، این خمودگی اثر خود را برجامعه هم می‌گذارد.

ظریفیان تاکید کرد: تصمیم‌گیران سران کشور باید این نشانه‌ها را جدی بگیرند زیرا اینها علائمی هستند که نشان می‌دهد که نشاط در فضای دانشگاهی وجود ندارد. باید فضایی ایجاد شود که نخبگان احساس کنند که حضورشان در عرصه‌های سیاسی برای حل مسائل جامعه موثر است. اکنون این سوال و ابهام برای جامعه دانشگاهی مطرح است که آیا ورودشان به انتخابات می‌تواند در رفع مشکلات جامعه موثر باشد در این مساله تردیدهایی وجود دارد که باید آنها را رفع کرد. همچنین این تردید و سوال وجود دارد که آیا نهادهای انتخابی مثل دولت و مجلس شورای اسلامی نقش پررنگی در رفع مشکلات کشور دارند؟

وی با اشاره به این‌که جامعه تصور می‌کند انتخاب‌های اخیرش منجر به کارآمدی نشده است، اظهار کرد: بنابراین یک تردید درباره اثربخش بودن نهادهای انتخاباتی و یک تردید هم درباره کارآمدی افرادی است که در این نهادها انتخاب می‌شوند.

ظریفیان گفت: معتقدم باید در این زمینه گفت وگوهای جدی مطرح شده و بیان شود که نظام مردم‌سالار راهی جز صندوق‌های رای ندارد و باید اعتماد از دست رفته به نهادهای انتخابی باز گردد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: باید مکانیزمی در نظر گرفته شود که افرادی که در نهادهای انتخابی وارد می‌شوند، به بی‌برنامگی تن نداده و دنبال حفظ وضع موجود نباشند. اگر این تردیدها برای جامعه دانشگاهی رفع شود آنها به صورت جدی وارد انتخابات خواهند شد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved