سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۳۷۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۱۴ ۱۴:۳۶

عبدالله ناصری:

تا اصلاحات اساسی شکل نگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتادعبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای روحانی در روشنگری افکار عمومی کوتاهی کرده است. ضمن اینکه با نگاه جانبدارانه و اظهارنظرهای سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌توان تفسیرکننده قانون‌اساسی بود.

به گزارش ایلنا، عبدالله ناصری، کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره تعارض بین قوه‌مجریه و شورای نگهبان بر سر تفسیر و شیوه اجرای اصل113 قانون اساسی که به اختیارات رئیس‌جمهور اشاره دارد و همچنین سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه وظیفه شورای نگهبان نظارت است و نه دخالت، گفت: مهمترین نهاد انتخابی مردم، ریاست جمهوری است و قانون اساسی هم صراحت دارد که حکومت از آن مردم است، بنابراین رئیس جمهور می‌شود حاصل هر آنچه که جامعه و مردم از نظام سیاسی انتظار دارند و متوقع هستند.

وی یادآور شد: به این نکته توجه کنید که ما در دهه اول انقلاب به علت جنگ از یک طرف و به خاطر حضور امام به عنوان بنیانگذار انقلاب از طرف دیگر و مهم‌تر از این دو مورد، ترکیب مختلف و مختلط شورای نگهبان که هر دو جناح را نمایندگی می‌کرد، اساسا مشکلی نداشتیم.

ناصری در ادامه افزود: در انتخابات مجلس سوم اختلافی که بین هیات اجرا و نظارت بود به راحتی به اراده ابطال صندوق برای شورای نگهبان پیش رفت که وزارت کشور به امام(ره) مراجعه کرد و امام نیز هیات حل اختلاف فرستاد و در نهایت نظر این هیات را تایید کرد.

وی بیان کرد: اما در این سه دهه شاهد ترکیب کاملا یک دست از فقهای شورای نگهبان بودیم.

عضو بنیاد باران خاطرنشان کرد:‌ با نگاه جانبدارانه و اظهارنظرهای سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌توان تفسیرکننده قانون‌اساسی بود. رئیس‌جمهور طبق قانون‌اساسی نماد حاکمیت ملی و مجری قانون اساسی است بنابراین اگر مرجعی هم باید قانون اساسی را تفسیر کند رئیس جمهور است.

عضو شورای مشاورین سید محمد خاتمی بیان کرد:  این روند که رئیس جمهور منتخب آحاد مردم باشد و عملا 20درصد قدرت دستش باشد طبیعتا انتظاراتی را نمی‌تواند برای توسعه کشور برآورده کند البته در قانون‌اساسی و روی کاغد اختیارات رئیس‌جمهور خیلی بالا است؛ حتی آقای خاتمی هم‌آمد از اختیار قانونی خودش استفاده کرد و به قوه قضاییه اختیار قانون اساسی داد، اما عملا اتفاقی نیفتاد

وی اضافه کرد: یک شورایی خارج از ساختار حاکمیت که هم حاکمیت را نمایندگی کند و هم مهمتر از آن جامعه مدنی را نمایندگی کند، بهترین مرجع برای تفسیر قانون اساسی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد:  این موضوع امروز می‌تواند اولین یا بهترین سوژه برای برگزاری یک رفراندوم باشد، اگر نه همین دور باطل خواهد چرخید و رئیس‌جمهور با هر  میزان رایی که بیاید عملا نا‌موفق است.

وی با بیان اینکه بعد از جنبش دوم خرداد به طور جدی معتقد و شاهد هستیم که هر لحظه راهکارهای برای کاهش قدرت ریاست جمهوری انجام گرفته است، گفت: اگر نخواهیم به مردم دروغ بگوییم و سر خودمان را کلاه نگذاریم و این کشمکش بین رؤسای جمهور و برخی نهادها را هم شاهد نباشیم، امروز زمان اصلاح قانون اساسی بعد از یک تجربه 40 است.

عبدالله ناصری درباره اینکه در حال حاضر چگونه ممکن است که حرف رئیس‌جمهور بتواند برای اجرای قانون‌اساسی نافذ باشد، تصریح کرد: تنها راه دیگری که رئیس‌جمهور دارد، افکارسازی عمومی و روشنگری افکار عمومی است که متاسفانه آقای روحانی در این زمینه کوتاهی کرده است.

وی با اشاره به اینکه آقای روحانی در این چند سال خیلی از این معضلات‌ را می‌توانست بیان کند، گفت:  هر انتخابات و گرایشی که شکل بگیرد روند اصلاح قانون اساسی بر اساس تجربه40 ساله یکی از ضرور‌‌ترین کارها برای برداشته شدن گام‌های کشور است که باید انجام شود.

عضو بنیاد باران در پایان گفت: نمی‌شود رئیس‌جمهور مدیر جامعه 80 میلیونی و مجری قانون اساسی و نفر دوم کشور باشد و همه مسئولیت‌ها متوجه او باشد اما کمتر از  50 درصد از اقتصاد ملی کشور در اختیارش باشد. تا اصلاحات اساسی شکل نگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved