سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۴۶۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۲۱ ۱۶:۳۷

موسوی لاری: اگر نامزدهای مان تایید نشوند ممکن است هیچ لیستی ارائه ندهیماوضاع انتخاباتی اصلاح‌طلبان بسیار مبهم است و مشخص نیست از محدود نامزدهای اصلاح‌طلب، صلاحیت چه تعداد احراز می‌شود و چه تعداد از کارزار انتخابات بازمی‌مانند. از سوی دیگر، هر زمان که مشارکت مردم پایین آمده‌است، اصلاح‌طلبان قدری دچار مشکل شده‌اند.

در قسمتی از گفت‌وگوی روزنامه شرق با سیدعبدالواحد موسوی‌لاری، ‌از اعضای مجمع روحانیون مبارز، ‌ در خصوص بررسی اوضاع انتخاباتی اصلاح‌طلبان آمده‌است:  موسوی‌لاری،  وزیر کشور دولت اصلاحات، باور دارد تغییر سازوکار هیات‌های اجرائی در این دوره انتخاباتی نیز بر مشکلات اصلاح‌طلبان دامن زده است؛ زیرا این هیئت‌ها به‌نوعی همان کاری را انجام می‌دهند که شورای نگهبان می‌کند. به گمان او، اکنون نامزدهای اصلاح‌طلبان از دو مرجع تأیید صلاحت یا ردصلاحیت می‌شوند که این مهم خود بر میزان ردصلاحیت‌ها می‌افزاید. برای بررسی شرایط فعلی اصلاح‌طلبان در انتخابات، ساعتی را با این فعال سیاسی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

با توجه به اینکه هر زمان مشارکت مردمی پایین بوده، جبهه اصلاحات صحنه رقابت را به رقیب واگذار کرده است، برای اقناع افکار عمومی به مشارکت در انتخابات چه باید کرد؟
از منظر راهبرد کلی، اصلاح‌طلبان باید در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند تا شاهد انتخاباتی پرشور و بانشاط باشیم و برای تحقق این مهم نیز سازوکارهایی در نظر گرفته شده است؛ اما واقعیت این است که در این مسیر مشکلات فراوانی وجود دارد که شما هم به آن اشاره کردید. برای حل این موضوع، ضرورت دارد تمام نیروهایی که به انقلاب و ایران علاقه‌ دارند، بکوشند مردم را قانع کنند که پای صندوق‌ها حاضر شوند؛ زیرا اگر مشارکت بالا نباشد و عموم مردم در برگزیدن نمایندگان مجلس مشارکت نداشته باشند، نیروهای غیرمردمی بر کرسی نمایندگی تکیه می‌زنند.

موضوع بعدی این است که برخی نیروهای شاخص اصلاح‌طلب هم تمایلی به ثبت‌نام نداشتند. این موضوع را قبول دارید؟
بله به‌هرحال به دلایل مختلف برخی احزاب، گروه‌ها، تشکل‌ها، واجدان شرایط و نیروهای مؤثر جبهه اصلاحات حاضر نشدند که در این دوره ثبت‌نام کنند. درعین‌حال معتقدم که اصلاح‌طلبان هنوز هم باید در انتخابات شرکت کنند، زیرا هر نوع تغییری میسر نمی‌شود مگر از صندوق‌های رأی. نباید از این مجال غافل شد و هنوز می‌توان انتظار داشت که مجلس بعدی ترکیبی از نیروهای سیاسی باشد و شاهد یک مجلس تک‌صدا نباشیم.

علاوه‌برآنکه برخی نیروهای شاخص اصلاح‌طلب تمایل به ثبت‌نام نداشتند، گویا که از مدت‌ها پیش احزاب اصلاح‌طلب هم تلاشی برای فضاسازی انتخاباتی نکردند؛ برای مثال در یک سال گذشته بارها شاهد طرح‌های رهاشده‌ای بودیم که هیچ اجماعی بر آنها صورت نگرفت که شاید مهم‌ترین آنها تشکیل پارلمان اصلاحات بود. علت این ناهماهنگی سیاسی و انتخاباتی در جبهه اصلاحات چه بود؟
فضاسازی انتخاباتی یک بحث است و واقعیات بحث دیگری است. قرار بود پارلمان اصلاحات یک نهاد بالادستی برای همه احزاب جبهه اصلاحات باشد که مخالفت‌ها و اختلاف‌نظرها مانع از شکل‌گیری آن شد. برخی چنین تلقی کردند که اگر جمعی خارج از مجموعه احزاب شکل بگیرد ناموفق می‌شود، زیرا وقتی برخی یک نهاد بسیار کوچک‌تر به نام شورای‌عالی سیاست‌گذاری را برنمی‌تابند، قطعا پارلمان اصلاحات را هم تحمل نمی‌کردند. البته کار روی تشکیل نهادی بالادستی با عناوینی مانند پارلمان، شورا یا مجمع هنوز ادامه دارد و امید است که بعد از انتخابات سازوکارهایش تبیین شود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراین مورد اصابت قرار گرفترئیس جمهور کجاست؟هم قالیباف تایید صلاحیت شد هم پزشکیان و مجید انصاری /نعمتی، قاضی پور و تابش در لیست ردصلاحیت شدگان
آخرین اخبار

دیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردکاندیداهای اصلاح‌طلب تاییدصلاحیت نشوند امکان ارایه لیست وجود نداردشایعه وجود آفلاتوکسین در شیر چه بلایی سر سلامت می‌آورد؟عضو حقوقدان شورای نگهبان: ۹۰ درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اندرهبر انقلاب: ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده استواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFجزییات پیشنهاد AFC به ایران برای حل مناقشه/ مهمانی در 3 بازی نخست!تاثیر فعال شدن‌مکانیزم ماشه بر اقتصاد ایران چیست؟فراکسیون امید پیگیر روشن شدن واقعیت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی استپاسخ باشگاه‌های ایران به AFC: فقط در خانه خودمان بازی می‌کنیمای‌اف‌سی لغو امتیاز میزبانی ایران را تایید کردمحمود صادقی: مشکل آمریکا با ایران سیاسی است نه هسته‌ای/ در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستمنسبت دادن «مشارکت‌ در پروژه ضدملی» به رییس‌جمهور اتهامی بزرگ استاصل انتخابات بر رقابت است/ محمود میرلوحی


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved