سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۴۶۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۲۲ ۱۱:۳۰

عبدالله ناصری:

هزینه اقتصادی اعتراضات آبان ماه در ۴۱ سال گذشته بی‌نظیر بود/ پیشنهاد رفراندوم روحانی را جدی بگیریمعبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: تا وقتی نگاه سران قوه کشور این است که این اعتراضات اغتشاش بوده است، هیچ سامانی صورت نخواهد گرفت. تا زمانی که اعتراض مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته نشوند هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و این آتش‌های زیر خاکستر فاصله بین حکومت و جامعه مدنی را روز به روز عمیق‌تر خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، شاید برآورد خسارت‌ها در ناآرامی‌های پس از سهمیه بندی بنزین چندان کار آسانی نباشد، به ویژه در بعد سیاسی که یقینا گذشت زمان ابعاد آن را مشخص خواهد کرد. اما محاسبه میزان خسارات اقتصادی که با تخریب منابع ملی از سوی معترضین آغاز و سپس با قطع اینترنت بر ابعاد آن افزوده شد، کار دشواری نخواهد بود. حالا اما باید دید تبعات دوران پسا سهمیه بنزین چگونه خواهد بود یعنی باید دید اعتراضات بعد از سهمیه بندی چه تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خواهد داشت؟

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره می‌گوید: اعتراضات آبان ماه درست دو سال بعد از اعتراضات سال 96 در یک شوک و شکاف عمیق‌تر بین جامعه مدنی و حاکمیت، رخ داد. پس از این اعتراضات، بدون تردید بازسازی اجتماعی نمی‌تواند به این راحتی‌ها صورت بگیرد. ضمن این که حوادث اخیر اخبار جهانیان چه در حوزه حقوق بشر چه در حوزه اقتصاد بین‌الملل را به خود جلب کرد. چرا که برای اولین بار بود که اینترنت به طور گسترده قطع شد. به طوری که رییس سابق اتاق بازرگانی اعلام می‌کند که پس از قطعی اینترنت فقط در حوزه اقتصاد، یک و نیم میلیارد دلار متضرر شده‌ایم.

وی افزود: یعنی پس از سال‌ها که دولت و نهادهای خصوصی برای توسعه کسب و کار مجازی و اینترنتی تلاش‌ها و هزینه‌هایی را صرف کرده است، برای نخستین بار متوجه شدند که این مسیر به طور کل مسیر ایمنی نیست. بنابراین یقینا واقعیت فوق بر روی خروج سرمایه یا انتقال سرمایه به بخش‌های دلالی و خرید و فروش ارز تاثیر خواهد گذاشت. لذا من معتقدم از لحاظ اقتصادی هزینه اقتصاد در فضای مجازی یا اقتصاد وابسته به دنیای مجازی به مراتب بیشتر از هزینه تخریب‌ها و آثار اقتصادی تظاهرات و ویرانی‌هاست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه البته این مقدار هزینه اقتصادی، بنا به گزارش رییس اتاق بازرگانی فقط شامل اقتصاد بخش خصوصی بوده است، گفت: من معتقدم هزینه‌ای که اعتراضات آبان ماه در پی داشت، در طول 41 سال گذشته از لحاظ اقتصادی در نوع خود بی‌نظیر بوده است. البته مقایسه من از نظر شکلی است. درست است با ضربه‌هایی که در جنگ تحمیلی ارتش صدام و نیروهای غربی به تاسیسات ما وارد کرد، هزینه‌هایی سنگینی را متحمل شدیم، اما ضربه‌ها و خسارت در صحنه جنگ کار دشمنان و همسایه غربی ما بود و اتفاقی که در آبان ماه رخ داد از نظر نوع خود، خسارات اقتصادی بی‌سابقه‌ای بوده که بر دولت و ملت تحمیل شد.

ناصری گفت: از هر حیث به این موضوع نگاه کنیم، چون برای اولین بار حساب فضای مجازی و اینترنتی را اقتصاد وابسته به اینترنت را مختل کرد، هزینه بسیار بسیار سنگینی را بر دولت و مردم تحمیل کرد. فراموش نکنیم که تظاهرات یک هفته‌ای آبان ماه، تمام دنیا را به خود مشغول کرد و توجه‌ها را به این سمت کشاند. بنابراین یقینا با قطع اینترنت سرمایه گذاری، بخش دولتی و خصوصی هم دچار اختلال خواهد شد.

وی درباره اقدامات حاکمیتی برای التیام زخم‌های وارد شده بر جامعه نیز گفت: همان مواردی که سال 88 و 96 و حتی در دولت آقای هاشمی و در اتفاقات اسلام شهر و قزوین و غیره  -در مسایل تقسیمات کشوری- مطرح شد این بار هم اتفاق افتاد و اعتراض مسالمت‌آمیز مردم به رسمیت شناخته نشد. بنابراین تا وقتی نگاه سران قوه کشور این است که این اعتراضات اغتشاش بوده است، هیچ سامانی صورت نخواهد گرفت. تا زمانی که اعتراض مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته نشوند هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و این آتش‌های زیر خاکستر فاصله بین حکومت و جامعه مدنی را روز به روز عمیق‌تر خواهد کرد. تنها یک راه وجود دارد و آن هم تغییر سیاست‌هاست. البته برای این که ضمانت اجرایی داشته باشد خیلی از ساختارها باید اصلاح شود. در یک جمع‌بندی شاید پیشنهاد اقای روحانی بهترین راهکار باشد که ما باید برای سیاست‌های کلی رفراندوم برگزار کنیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

روایت عباس عبدی از زمانی که دولت ماجرای سقوط هواپیما را فهمیدنامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدندحواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟نشر اصادیق!/ سعید حجاریانآقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استچگونه به ملت بگوییم نباید به رسانه‌های بیگانه رو بیاورید؟بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراین مورد اصابت قرار گرفترئیس جمهور کجاست؟عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟
آخرین اخبار

دیاباته: اگر ایران امن نبود، به این کشور بر نمی‌گشتمخلیل‌زاده: اگر الکویت به ایران آمد، با آن‌ها بازی می‌کنیمانصاری‌فرد: بازی نمی‌کنیم، این حرف هر ۴ باشگاه است/ AFC ظالمانه برخورد می‌کنداحمد کاوری: «وارش» به مخاطب باج نداده استعضو هیئت انتخاب: حذف فیلم‌های حساسیت‌برانگیز از جشنواره واقعیت نداردعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردکاندیداهای اصلاح‌طلب تاییدصلاحیت نشوند امکان ارایه لیست وجود نداردشایعه وجود آفلاتوکسین در شیر چه بلایی سر سلامت می‌آورد؟عضو حقوقدان شورای نگهبان: ۹۰ درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اندرهبر انقلاب: ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده استواقعیاتی بی‌پرده از لیست سیاه FATFجزییات پیشنهاد AFC به ایران برای حل مناقشه/ مهمانی در 3 بازی نخست!تاثیر فعال شدن‌مکانیزم ماشه بر اقتصاد ایران چیست؟فراکسیون امید پیگیر روشن شدن واقعیت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی استپاسخ باشگاه‌های ایران به AFC: فقط در خانه خودمان بازی می‌کنیمای‌اف‌سی لغو امتیاز میزبانی ایران را تایید کردمحمود صادقی: مشکل آمریکا با ایران سیاسی است نه هسته‌ای/ در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستمنسبت دادن «مشارکت‌ در پروژه ضدملی» به رییس‌جمهور اتهامی بزرگ استاصل انتخابات بر رقابت است/ محمود میرلوحی


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved