سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۶۴۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۰۹ ۱۲:۱۹

اصلاح شیوه‌های حکومتداری برای افزایش مشارکت مردم/ حسین نورانی‌ن‍ژاددولت و حکومت باید از طریق اصلاحات بنیادین در شیوه‌های حکومتداری، رعایت حقوق شهروندی، احترام به حق اعتراض مردم، ایجاد عدالت اجتماعی، حاکمیت قانون و رفع رفتاری که جامعه از آنها احساس تحقیر می‌کند، مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو را بالا ببرند.

حسین نورانی‌نژاد طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: حوادث آبان‌ماه 98 در همه موضوعات کشور تاثیرگذار است؛ از جمله انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی. این مساله، مقطعی از تاریخ ایران‌ پس از انقلاب را ساخته که دست‌کم به سادگی نمی‌توانیم به شرایط پیش از آن برگردیم. ابعاد اجتماعی و سیاسی آن فراوان است. بسیاری افراد را ناراحت و بسیاری خانواده‌ها را داغدار کرد. همین‌طور بسیاری از کسانی را که احساس مسوولیت اجتماعی دارند و بر اساس احساس مسوولیت و تکلیفی که دارند، به عرصه سیاسی و اجتماعی اخلاقی ورود پیدا می‌کنند، دلخور، آزرده و عزادار کرد.

با این حساب، این اتفاقات قطعا بر انتخابات و مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو تاثیر دارد. مردمی که قرار است رای دهند یا کاندیدا شوند، پیش از نقش سیاست‌ورزی‌شان، انسان هستند و دارای احساسات. آنها اگرچه شاید برخی، رفتارشان را احساسی یا حتی خلاف منافع ببینند، اما وقتی احساسات‌شان جریحه‌دار شود، از منافع خود می‌گذرند؛ چه رسد به اینکه در منفعت مشارکت در انتخابات هم تردید کنند. آنچه مسلم است، احساسات عمومی در پی حوادث آبان‌ماه جریحه‌دار شده و بعضی حتی در تحلیل‌های عقلانی خود نسبت به مباحث سیاسی و انتخاباتی تجدیدنظر کرده‌اند.

در این شرایط و باتوجه به ضعف نهادهای واسط جامعه و قدرت به نظر می‌رسد تنها دستگاه‌های حکومتی‌اند که قادر به ایفای نقش و دلجویی از آسیب‌دیدگان حوادث آبان‌ماه و اعمال اصلاحاتی هستند که به جامعه اطمینان می‌دهد حوادثی از این دست تکرار نخواهد شد. در این راستا، دستگاه‌های حکومتی باید با اصلاح شیوه‌های حکومتداری و نشان دادن بارقه‌هایی از این اصلاحات به بخشی از جامعه که ممکن است هنوز پذیرای این‌ بارقه‌ها باشند، پیغام بدهند که دست‌کم عزمی برای ایجاد و اعمال این اصلاحات در شیوه‌های حکومتداری به نفع حقوق مردم و عدالت وجود دارد. اگر این اتفاق نیفتد کار چندانی از دست جریان‌های سیاسی که واسطه بین مردم و جامعه هستند، برنمی‌آید.

دولت و حکومت باید از طریق اصلاحات بنیادین در شیوه‌های حکومتداری، رعایت حقوق شهروندی، احترام به حق اعتراض مردم، ایجاد عدالت اجتماعی، حاکمیت قانون و رفع رفتاری که جامعه از آنها احساس تحقیر می‌کند، مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو را بالا ببرند.

کار کوتاه‌مدت موثر این است که مشخص کنند خشونت‌های صورت گرفته، از کدام ناحیه بوده و چه برخوردی با عاملان و آمران آن صورت می‌گیرد. با وجود اینکه مدت مدیدی از این اتفاقات گذشته، رسانه‌های مختلف خارجی و فضای مجازی مرتبا اعداد و ارقامی از تعداد جانباختگان این حادثه اعلام می‌کنند که پرسش‌هایی را در ذهن جامعه ایجاد و جامعه را دچار سردرگمی و آشوب کرده اما مسوولان ذی‌ربط اگرچه درصد جانباختگانی که در اعتراض‌ها حضور نداشتند را اعلام می‌کنند اما حاضر نیستند عدد کشته‌شدگان را اعلام کنند تا مردم بدانند چند خانوار به دلیل این اتفاقات عزادار شدند یا این هموطنان از کدام مناطق کشور بوده‌اند و احیانا اگر عدول و کوتاهی یا رویدادی خلاف قانون صورت گرفته، چه برخوردی با آمران و عاملان صورت گرفته است.با این همه اما در این فضای عدم ‌شفافیت به نظر نمی‌رسد که رویکرد دلجویی از سوی نهادهای قدرت اتخاذ شود. به بیان دقیق‌تر ‌جز اقدام مثبتی که برای شهید نامیدن جمعی از جانباختگان و دلجویی از خانواده آنها صورت گرفته است، سایر اقدامات، چندان رنگ و بویی از دلجویی از مردم ندارد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟حواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

سومین نمایشگاه فیگوراتیو؛ نبود بیماری به معنای سلامت نیستآیت‌الله یزدی: دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی استمصرف بنزین چقدر کم شد؟/ روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شوددی‌بیاسی 48 ساعت دیگر سرمربی تیم ملی ایران می‌شودترامپ: تا سه‌شنبه از معامله قرن رونمایی می‌کنیمظریف: کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی‌زنندسربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدندشبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرشرور معروف جنوب شرق کشور به هلاکت رسیدتمام راهکارهای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را پیگیری می کنیمدرباره تمدید جدول زمانی مکانیسم حل اختلاف توافق شدکدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند/ همه بروند که شما بمانید؟گزارش فروش هفتگی سینمای ایرانعضویت در NPT با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بی‌معناسترسولی: اصلاح‌طلبان با کمبود نامزد برای بستن لیست مواجه‌اندواکنش به سخنان واعظی/تاکید شورایعالی بر صحت فرآیند انتخابات ریاست هلال احمردیدار خاتمی و روحانی این بار بدون مراسم افطارباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کندافزایش ۲۰۰ تا ۲ دو میلیون تومانی برخی خودروهاوزیر دفاع: موشک‌باران عین‌الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved